مسجد اورتاکوی استانبول

مسجد اورتاکوی استانبول

مسجد اورتاکوی ( انگلیسی: Ortaköy Mosque، ترکی: Ortaköy Camii ) یا مسجد بزرگ سلطان عبدالمجید ( Büyük Mecidiye Camii )، بنایی زیبا در سبک نئو باروک است که با طراحی یکی از معماران کاخ دلمه باغچه، نیکوقوس بالیان ( Nikoğos Balyan )، بین سال های 1854 و 1856 برای سلطان عبدالمجید اول ساخته شده است. این مسجد که در میدان بندرگاه اورتاکوی ( واقع در منطقه ی بشیکتاش ) در کنار آب قرار دارد، یکی از محبوب ترین مکان های واقع در تنگه ی بسفر است.

در گذشته، در مکان کنونی مسجد اورتاکوی، مسجد کوچکی قرار داشت که توسط محمود آقا، داماد وزیر ابراهیم پاشا، ساخته شده بود. این مسجد کوچک که در سال 1721 بنا نهاده شده بود، در سال 1730 در جریان یک شورش نابود گشت. مسجد کنونی در خلال زلزله ی سال 1894 آسیب شدیدی دید و مخروط بالای مناره نیاز به تعمیر پیدا کرد. در سال 1960 که خطر فروپاشی مسجد اورتاکوی را تهدید می کرد، مسئولین اقداماتی جهت مستحکم کردن پایه های بنا انجام دادند. پس از آتش سوزی بزرگ سال 1984، مسجد کاملا مرمت شد و شکوه سابقش را باز یافت.

مسجد اورتاکوی استانبول

مسجد اورتاکوی از یک حرم و یک قصر تابستانی برای سلطان ( Hünkar Kasrı ) تشکیل شده است. بخش حرم متشکل از یک اتاق اصلی مربع شکل و یک اتاق مرکزی است که از میان اتاق اصلی عبور میکند. سقف بخش حرم شامل یک سازه ی گنبدی است که با موزاییک های صورتی پوشانده شده و گنبدش روی دیوار اصلی قرار گرفته است. مسجد دو مناره دارد که هر کدام شامل یک شرفه ( sherefe، بالکن مناره ) می شوند. تورفتگی مسجد با مرمر سفید و موزاییک تزئین شده و منبر مسجد از مرمر پوشیده شده با سنگ آذرین ساخته شده است. قصر تابستانی سلطان خانه ای دو طبقه با پلان U شکل است که در ورودی شمالی واقع شده است و رشته پلکانی بیضوی دارد.

مسجد اورتاکوی

زیر سقف مزین مسجد چندین نمونه ی استادانه از خوشنویسی عربی، اثر سلطان عبدالمجید قرار دارند؛ عبدالمجید خطاطی ماهر بود.

مسجد استانبول

در سال 2014 مرمت های انجام شده بر مسجد اورتاکوی کامل شدند و در های این مسجد بار دیگر به روی عموم و مومنان گشوده شد. برای دهه ها یا شاید حتی قرن ها، حاشیه ی کنار آب مسجد مملو از کافه ها و چایخانه های مشرف به دریا بوده است؛ این ویژگی یکی از جذابیت های مسجد اورتاکوی محسوب می شود.

اماکن مذهبی استانبول

 
© 2018 , All Right Reserved