فرودگاه جدید استانبول: بزرگترین فرودگاه دنیا

احتمالا تا الان اسم فرودگاه جدید استانبول به گوشتان خورده است. از آنجایی که فرودگاه آتاتورک که در حال حاضر پانزدهمین فرودگاه شلوغ دنیا است، دیگر گنجایش حجم عظیم مسافر را ندارد نیاز به فرودگاهی جدید برای پاسخگویی به نیاز های استانبول وجود داشت. همچنین به دلیل خساراتی که به آتاتورک در بمب گذاری سال 2016 وارد شد، کمی بعد از افتتاح فرودگاه جدید فعالیت خود را متوقف خواهد کرد و حتی کد یاتا آن به این فرودگاه جدید منتقل می شود. فرودگاه استانبول (Istanbul Airport) به منظور پاسخگویی به حجم ترافیک فرودگاه آتاتورک ساخته شد.

فرودگاه استانبول بزرگترین ترمینال دنیا را زیر یک سقف جای داده است. پیش بینی شده است که فاز اول این فرودگاه پاسخگوی 90 میلیون نفر در سال خواهد بود و با به پایان رسیدن ساخت آن، ظرفیت سالانه ی فرودگاه استانبول به 200 میلیون مسافر افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال، فرودگاه بین المللی دبی ظرفیت سالانه 90 میلیون مسافری دارد. فرودگاه استانبول علاوه بر 90 میلیون مسافر، قابلیت جابه جایی 2.5 میلیون تن بار نیز دارد و با تکمیل ساخت و سازها  به 5.5 میلیون تن خواهد رسید. این فرودگاه در سایتی به اندازه 76.5 میلیون متر مربع ساخته شده است.

هزینه کلی ساخت این پروژه حدودا 12 میلیار دلار اعلام شده است. فرودگاه جدید استانبول (IGA) سومین فرودگاه بین‌ المللی استانبول پس از فرودگاه آتاترک و فرودگاه صبیحه گوکچن به حساب می آید.

فرودگاه جدید استانبول به خاطر طراحی برج کنترل ترافیک هوایی و ساختمان فنی خود نخستین جایزه خود را در مسابقه سال 2015 معماری بین المللی شیکاگو که توسط موزه معماری و طراحی شیکاگو با همکاری مرکز اروپایی معماری، هنر، طراحی و مطالعات شهری برگزار گردید، دریافت نمود.

برج کنترل ترافیک فرودگاه جدید استانبول از تولیپ استانبول (نماد کشور استانبول) الهام گرفته شده است و مرجع فرهنگی مهم در تاریخ ترکیه اسلامی می باشد.

با افتتاح کامل فرودگاه استانبول، اکثر پروازهای فرودگاه آتاتورک به این فرودگاه انتقال داده می شوند اما باز هم فرودگاه آتاتورک برای سفرهای عمومی، پروازهای تجاری، تاکسی هوایی، حمل بار و پروازهای دولتی مورد استفاده قرار می گیرد.

تا سال 2028 میلادی بزرگترین و منحصر به فردترین فرودگاه ترکیه به یکی از شلوغ ‌ترین فرودگاه‌ های جهان و به قطب اتصال آفریقای شمالی ، اروپا و آسیا تبدیل خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر با طراحی این فرودگاه از عکس های زیر دیدن فرمایید.

اطلاعات تکمیلی

 
© 2018 , All Right Reserved