کلیسای گغارد در ارمنستان

آشنایی با کلیسای گغارد ارمنستان

این بار می خواهیم کمی تاریخ را ورق بزنیم و به عقب برگردیم، به دورانی که فقط یک کشور دین مسیحیت را به عنوان دین اصلی خود انتخاب کرد و آن کشوری نبود به جز ارمنستان. این موضوع به قرن چهارم برمی گردد و از روی همین یک مسئله می توان فهمید که در ارمنستان با صومعه ها و کلیساهای زیادی روبرو هستیم و به این بهانه، دوست داریم تا در این جا یکی از مهم ترین بناهای این کشور یعنی کلیسای گغارد را به شما معرفی کنیم تا در صورت سفر با تور ارمنستان ، اطلاعات بیشتری راجع به آن داشته باشید.

جاذبه های تور ارمنستان

 

مطمئنا یکی از دیدنی ترین کلیساهای ارمنستان را می توان کلیسای گغارد (Geghard) دانست که در دل کوه ساخته شده است. در آن دوران، گغارد فقط یک محل عبادت بسیار کوچک در دل کوه بود و در سال 1215، اصلی ترین و مهم ترین بخش آن ساخته شد. از آن جایی که کلیسای گغارد در دل یک کوه آن هم در زمان های دوری که چندان ابزار خاصی وجود نداشته و هیچ فناوری ای برای ساخت آن نبوده است ولی با چنین دقت و زیبایی ای ساخته شده است، این موضوع مورد نظر سازمان جهانی یونسکو قرار گرفت و در آن ثبت شد. البته موارد زیاد دیگری هم در قرار گرفتن آن در فهرست جهانی یونسکو تاثیر گذار بوده اند ولی مشخص است که این هم یکی از دلایل اصلی بوده است.

کمی از کلیسای گغارد ارمنستان بیشتر بدانیم

خود کلمه ی گغارد در زبان ارمنی به معنی «نیزه» است و در واقع منظور از این نیزه، همان نیزه ای است که بعد از به صلیب کشیده شدن حصرت مسیح از آن استفاده کردند تا مطمئن شوند که او زنده است. گفته می شود که امروزه هم این نیزه وجود دارد و در کلیسای اچمیازین ارمنستان که یک کلیسای جامع در ارمنستان و یکی از اصلی ترین دیدنی های ارمنستان است، نگهداری می شود.

گفته می شود که ساخت این کلیسا 10 سال طول کشیده است و در آن زمان به دستور آل زاکاریان ساخته شده است که ظاهرا یکی از ارامنه ی ثروتمند آن دوران بوده است. اگر امروزه به کلیسای گغارد ارمنستان بروید، می توانید نشان شیر سلطنتی را که نشانه ی خاندان آل زاکاریان بوده است را در بیرون آن ببینید.

کلیسای گغارد ارمنستان

لطنتی را که نشانه ی خاندان آل زاکاریان بوده است را در بیرون آن ببینید.

چیزی که در مورد این کلیسا منحصر بفرد است این است که هم در بیرون آن و هم در داخل آن جاذبه های زیادی وجود دارد. در بیرون کلیسا، تو رفتگی ای وجود دارد که باوری در مورد آن وجود دارد و آن هم این است که هر کسی که بتواند 7 عدد سنگ به داخل آن پرتاپ کند که از این تعداد حداقل 3 تای آن به داخل برود و نیفتد، می تواند آرزو کند و هر آرزویی که باشد، برآورده می شود.

در سوی دیگر و در بیرون این کلیسا، محلی وجود دارد که در آن جا قربانی صورت می گرفته است. حالا وارد این کلیسا می شوید و به محض ورود، فضا به سرعت شما را تحت تاثیر قرار می دهد. نمای داخلی آن قبلا بازسازی شده است، در داخل آن با ستون های زیادی مواجه می شوید که به نظر می رسد کلیسا را سر پا نگه داشته اند. همچنین در داخل آن چشمه ای وجود دارد که محلی ها بر این عقیده اند که در صورتی که از آب آن چشمه کسی به صورت خود بزند، جوان می ماند. حتی بسیاری، بطری های کوچکی هم به همراه خودشان می آورند و آن ها را با آب مقدس پر می کنند.

کلیسای ارمنستان

 

جدای از اهمیت مذهبی ای که در این کلیسا دارد، چشم انداز فوق العاده ی آن به محیط کوهستان و رودخانه ای که آن را احاطه کرده است، چیزی است که نمی توان از آن گذشت. در کنار این مطلب، می توانید از مطالب مرتبط با تور تایلند و تور ترکیه هم استفاده کنید.

 
© 2018 , All Right Reserved