پارک گلخانه استانبول

پارک گلخانه استانبول

پارک گلخانه ( Gülhane Park )، پارک شهری تاریخی و یکی از قدیمی ترین مکان های واقع در استانبول است. این پارک در طول تپه ی کوچکی بین سرای بورنو ( Sarayburnu )، کاخ توپکاپی و چیزمه کاپیسی ( Çizme Kapısı ) امتداد پیدا کرده است. بی دلیل نبوده است که این پارک را "گلخانه" نامیده اند؛ در گذشته جهت غرق کردن کاخ توپکاپی در عطر روح انگیز گل های رز و ایجاد چشم اندازی دلپذیر، این مکان به باغِ گل رز تبدیل گشته بود. 

علاقمندان سفر به شهر استانبول میتوانند با مراجعه به وبسایت گلفام سفر وارد قسمت تور استانبول شده و تور مورد نظر خود را رزرو نمایندو 

پارک گلخانه استانبول

قبل از عثمان ها، در عصر بیزانس در مکان کنونی پارک، انبار های نظامی قرار داشتند و پس از آن شخصی به ارزش واقعی مکان پی برد و به این ترتیب کاخ مانگانا ( Mangana Palace ) ساخته شد. نزدیک بودن صومعه ی جورجیوس مقدس و چشمه ی (مقدس) هودِگتریا ی باکره به پارک نشان میدهند که پارک گلخانه مکان مقدسی بوده است. زمانیکه محمد فاتح با ورود کشتی هایش به این سرزمین عصر جدیدی را برای شهر رقم زد، در ساخت استحکامات دور سرایبورنو لحظه ای درنگ نکرد و حتی دستور ساخت عمارت کاشی کاری شده ( انگلیسی: Tiled Pavilion، ترکی: Çinili Köşk ) را داد. با سر کار آمدن سلاطین جدید، عمارت مروارید ( İncili Köşk )، کاخ تابستانی قصر اسحاقیه ( Ishakiye Kasrı )، عمارت مرمر ( Mermer ) و عمارت گلخانه بنا نهاده شدند. زمانیکه کاخ توپکاپی شکوه خود را از دست داد و کاخ دلمه باغچه مورد عنایت سلاطین قرار گرفت، گلخانه از رونق افتاد؛ عمارت ها تخریب و حتی درختان از ریشه برکنده شدند. در سال 1839، زمانیکه وزیر اعظم، مصطفی رشید پاشا، در این مکان حکم سلطان در مورد گلخانه ( Gühane Hatt-ı Hümayunu ) را شخصا برای عموم قرائت کرد، فرمان تنظیمات ( Tanzimat Fermanı، مجموعه ی اصلاحات اجرایی به حکم سلطان ) صفحه های مهمی از تاریخ را رقم زدند. حکومت عثمانی پارک گلخانه را به عنوان مکانی برای اعلام اصلاحات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اش انتخاب کرد؛ در تمام این مدت سلطان عبدالمجید از قصر گلخانه ( Gülhane Kasrı ) نظاره گر همه ی اتفاقات بود. پس از آن در سال های 1880، عبدالمجید دوم تشخیص داد مناسب ترین مکان برای تاسیس اولین موزه ی بزرگ استانبول پارک گلخانه است. بعد ها با تحلیل رفتن قدرت حکومت عثمانی، پارک گلخانه به حال خود رها شد.

پارک گلخانه

یکی از روز های مهم در تاریخچه ی پارک گلخانه، 24 نوامبر 1928 است؛ روزی که آتاتورک در پارک روی یک تخته سیاه برای اولین بار با دستخطی خوانا الفبای لاتین را به مردم معرفی کرد. در همان روز به آتاتورک لقب "معلم ارشد" داده شد و پس از آن از سال 1981،  24 نوامبر در ترکیه روز معلم شناخته میشود. پارک گلخانه به دلیل قرار گرفتن در شبه جزیره ی تاریخی ای که قلب تپنده ی شهر است، یکی از مکان های اصلی اجتماع و بازدید عموم بوده است (از سال های 1880 در های پارک به روی عموم باز شده است).  پارک گلخانه همیشه مملو از مردمی بود که به منظور پیکنیک یا حضور در کنسرت های عمومی رایگان اجتماع میکردند؛ در گذشته پارک شامل مکان های تفریحی، کافه ها و زمین های بازی میشد و باغ وحش کوچکی داخل آن قرار داشت. در سال 1926 مجسمه ای از آتاتورک، ساخته ی هاینریش کریپل ( Heinrich Krippel ) در پارک بر افراشته شد.

جاذبه های استانبول

پارک گلخانه در سال های اخیر تحت نوسازی گسترده ای قرار گرفته است؛ حذف باغ وحش، شهر بازی و زمین های پیک نیک باعث افزایش فضای باز پارک شده اند. مسیر های گردشی دوباره چیده شدند و حوض بزرگ در سبکی مدرن نوسازی شد. با از بین رفتن سازه های بتنی، پارک چشم انداز طبیعی سال های 1950 اش را باز یافت و درخت هایی که قدمتشان به سال های 1800 بازمیگردد بار دیگر قابل مشاهده شده اند.

پارک های گلخانه ای

موزه ی تاریخ علوم و فنون اسلام، در ضلع غربی پارک در مکان اصطبل های سابق کاخ توپکاپی قرار گرفته است. این موزه در می 2008 توسط نخست وزیر ترکیه، رجب طیب اردوغان افتتاح شد. موزه شامل 140 نسخه از اختراعات مربوط به ستاره شناسی، جغرافیا، شیمی، نقشه برداری، فیزیک نور، داروسازی، معماری، فیزیک و امور جنگی متعلق به قرون 8 تا 16 میباشد.

جاذبه های گردشگری استانبول

علاقمندان به سفر میتوانند به وب سایت ​آژانس مسافرتی گلفام سفر مراجعه نموده و تور مورد نظر خود  را رزرو نمایند..

 

 
© 2018 , All Right Reserved