9 کاری که باید در سریلانکا انجام بدهید

  1. صعود به بالای قلعه سنگی «سیگیریا»

قلعه سنگیِ«سیگیریا» ، واقع بر بالای صخره، که یکی از 7 سایتِ ثبت شده ی میراث جهانی در سریلانکا می باشد.  قدمت آن به قرن پنجم میلادی بر می گردد. در گذر زمان در جایگاه کاخ سلطنتی و صومعه بودایی قرار گرفته است.

این مکان به عنوان یکی از مهمترین پروژه های برنامه ریزی شهریِ هزاره ی اول شناخته شده، همچنین برخی از قدیمی ترین باغ های خوش منظره ی جهان در آن واقع شده اند. از «دیوار آینه» دیدن کنید، این دیوار به نحوی صیقل داده شده، که شاه بتواند انعکاس خود را در آن ببیند.

 

  1. تماشای فیل ها از نزدیک

فیل های سریلانکا، در همه جا قابل رویت می باشند، از جمله: در زمان کار در مزرعه ی چای، گشت و گذار در پارک ملی و حتی در فستیوال اسالا پراهرا در کندی که با جواهرات عجیب آراسته می شوند..

بهترین فرصت برای دیدن پرسه زدن آزاد فیل ها، در پارک ملی اودا والا (Uda Walawe) می باشد. این پارک عظیم به منظور حفظ ذخایر حوزه آبریز اودا والا ساخته شده است و خانه ی 400 نوع جانور غول پیکر و پوست کلفت مانند فیل و کرگدن می باشد، چمنزارهای گسترده، جنگل و در کنار رودخانه هایی در میان آنها  دارد. همچنین سریلانکا یکی از بهترین مکان ها برای تماشای پرندگان می باشد.

 

  1. دیدن امپراطوری چای در نووارا الیا

محدوده ای جذاب با میراث های بازمانده از سال های استعمار انگلیس و واقع در قلب صنعت چای سریلانکا می باشد. همانگه که از منظره ی برداشت چای در مزرعه لذت می برید، می توانید برای خانه ی خود نیز چای خریداری کنید.

علاقه مندان چای باید از کوه های هپوتالِ هیل کانتری، محل راه اندازی امپراطوری چایِ سر توماس لیپتون، دیدن فرمایند.

به مکان مورد علاقه ی آقای لیپتون به نام «جایگاه آقای لیپتون» همراه با منظره ای از عظمت امپراطوری وی، بروید و چند دقیقه ای را جای او بنشینید. با توک توک (تاکسی 3 چرخ) به این جایگاه بروید تا از هوای تازه نیز لذت ببرید.

قبل از آنکه مه بعد از ظهر، کوه های مجاور را احاطه کند و بر مناظر هیجان انگیز سایه بیندازد به دیدن این منطقه بروید.

 

  1. استراحت در سواحل خلیج آروگام

سواحل خلیج آروگام، با وجود ماسه هایی به نرمی شکر، نخل نارگیل و فضایی خلوت مانند تبلیغات شکلات بونتی می باشند و تنها صدایی که می شنوید، صداهای موج سواران منطقه می باشد.

خلیج آروگام به یکی از برترین مقاصد موج سواری تبدیل شده بود، تا اینکه فاجعه ی سونامی روز بوکس سال 2004 رخ داد. در حال حاضر، ساحل منحنی دارای نخل های نارگیل، محیط اختصاصی شما می باشد.

 

  1. تماشای پلنگ در پارک ملی یالا

پلنگ های شکارچی سریلانکایی در تعدادی از پارک های حفاظت شده ملی وجود دارند، اما بیشترین آن ها در پارک ملی یالا، واقع در ساحل جنوبی جزیره می باشند.

پارک ملی یالا محراب درجه 1 لئوپارد (پلنگ گربه وحشی) در سریلانکا است. این گربه های بزرگ در محدوده های (حدود) یک کیلومتری حرکت می کنند که بیشترین تراکم در دنیا است و این امر، امکان دیدن حداقل یک پلنگ را، تضمین می کند.

این منطقه مناسب گردشگران علاقه مند به دیدن پلنگ ها و حرکتشان بر روی درختان و میان بوته ها می باشد.

 

  1. چشیدن غذاهای دریایی جدید

غذاهای سریلانکا شبیه به غذاهای شمال هند می باشند و به علت نزدیکی به دریا، غذاهای دریایی تازه، خوشمزه و صید روز دارند.

خرچنگِ کاریِ جافنای سریلانکا، بهترین نوع آن در جهان محسوب می شود. به خصوص زمانی که سرآشپز در زمان کافی نارگیل ها را آسیاب کرده و پاستا را برشته و غنی آماده کرده باشد. حتما ماهیِ کاریِ آماده شده در خامه ی نارگیل و آب لیمو را نیز امتحان کنید.

 

  1. کشف سواحل بکر

مسافرانِ جویای هیجان باید از جزایر واقع در شمالی ترین بخش سریلانکا دیدن کنند. بزرگترین جزیره، جزیره ی نیدان تیوو، که خانه ی 4500 نفر و جمعی از اسب های وحشی می باشد.

مسیر دسترسی به این جزیره کوتاه و دشوار است و بجز چند هتل و مهمان خانه، چیزهای زیادی در آن وجود ندارد. مردم محلی مهربان، زندگی آرامی دارند.

در این جزیره ریلکس کنید و از دژ  مرجانی هلندی و درخت بائوباب عظیم با عمر بیش از 1000 سال دیدن فرمایید.

 

  1. لذت دیدن وال ها از نزدیک

راس شمالی سریلانکا در اعماق فلات قاره واقع شده است. این محدوده بسیار مورد علاقه ی وال های آبی است و این وال ها که بزرگترین موجودات دنیا می باشند، به نزدیکی خشکی می آیند.

وال های آبی، در مسیر حرکت از خلیج بنگال به اقیانوس هند غربی، در فصل بهار از این منطقه عبور کرده و از ماهی های کریل و ماهی مرکب تغذیه می کنند.

 

  1. گشت و گذار در کندی

شهر کندی، محیطی زیبا، واقع در پشت یک رودخانه در ارتفاعات مرکزی کشور می باشد. آخرین پایتخت شاهان کهن سریلانکا و اقامتگاه مناسب برای دوری از گرما برای مدیران استعماری بوده است.

از معبد دندان (Temple of the Tooth) دیدن فرمایید، بر سر این یادگارِ قدیمی کندی جنگ های زیادی انجام شده است.

اگر زمان تور سریلانکا ی شما با فستیوال اسالا پراهرا همزمان شد، حتما از قبل بلیط خود را تهیه کنید و این فستیوال را از دست ندهید.

 

 
© 2018 , All Right Reserved