با 9 تا از خیره کننده ترین راه پله های دنیا آشنا شوید

از سنگ تراشه های باستانی سریلانکا تا عجایب مدرن واتیکان، تمامی این راه پله ها زیبا و چالش برانگیز بوده و شما را خیره می کنند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با 9 تا از خیره کننده ترین راه پله های دنیا آشنا شوید.

خیره کننده ترین راه پله ها

 

1. سیگیریا لایِن راک، دامبولا، سریلانکا (Sigiriya Lion’s Rock)

سیگیریا قلعه سنگی باستانی در نزدیکی دامبولا در کشور سریلانکا می باشد. این قلعه بر روی صخره ای 200 متری قرارگرفته و برای رسیدن به آن باید از 1200 پله بالا بروید. در نیمه ی راه، یک جفت پنجه ی عظیم شیر بر روی زمینی کوچک قرارگرفته و ابتدای سربالایی این صعود را مشخص می کنند. دیوارهای صخره با نقاشی های آبرنگی مزین شده و منظره از بالای این صخره حیرت انگیز است.

در تور سریلانکا از سیگیریا لایِن راک دیدن فرمایید.

خیره کننده ترین راه پله ها

خیره کننده ترین راه پله ها

 

2. پله های اسپانیایی، رم، ایتالیا (Spanish Steps)

پله های اسپانیایی (زیباترین پله کان دنیا) به منظور برقراری ارتباط میان کلیسای ترینیتا دی مونتی (Trinità dei Monti church) واقع در میدان ترینیتا دی مونت (واقع بر روی سرازیری) و میدان دی اسپاگنا (Piazza di Spagna) ساخته شدند. با اینکه پله های اسپانیایی تنها از 135 پله تشکیل شده است، این پله کان در فیلم های متعددی از قبیل فیلم «تعطیلات رُمی 1953» استفاده شده است. به همین دلیل گردشگران با نشستن بر روی این پله ها و خوردن ژلاتو سکانس معروف این فیلم را بازسازی می کنند.

خیره کننده ترین راه پله ها

خیره کننده ترین راه پله ها

 

3. راه پله کنیون، بانوس، اکوادور (Canyon Staircase)

راه پله کنیون واقع در اکوادور با 80 متر ارتفاع، یکی از خارق العاده ترین پله کان در دنیاست. این راه پله در کنار آبشار پایلون دل دیابلو (Paílón del Diablo) یا کتری شیطان، ساخته شده است. بهترین زمان بازدید از این راه پله، زمانیست که در رودخانه ی پاستازا بارندگی شدیدی شده باشد.

خیره کننده ترین راه پله ها

خیره کننده ترین راه پله ها

 

4. چاهِ پله ای چاند بائوری، ابهنری، هند (Chand Baori)

چاهِ پله ای چاند بائوری از عجایب هندسی و یکی از عجیب ترین مناظر این کرهِ خاکی است. در قرن 9ام، این راه پله با 3500 پله، به ارتفاع 16 طبقه در دهکده کوچک ابهنری در راجستان ساخته شد و عظیم ترین و عمیق ترین پله کان هند شد.

در تور هند از چاهِ پله ای چاند بائوری دیدن فرمایید.

خیره کننده ترین راه پله ها

خیره کننده ترین راه پله ها

 

5. غار باتو، کوالالامپور، مالزی (Batu Cave)

راه پله 272 پله ایِ غار باتو واقع در نزدیکی کوالالامپور در کشور مالزی، دسترسی به یکی از زیباترین معابد هندو (در خارج از هند) را میسر می کند. این معبد به خدای موروگان (Lord Murugan) اختصاص داده شده و در میان 3 غار سنگ آهک - غار معبد، غار تاریک و غار گالری هنر- قرارگرفته است. با این حال برجسته ترین نکته این پله کان وجود مجسمه ی 40 متری موروگان (رنگ شده با 66 گالون رنگ طلایی) در ابتدای پله ها می باشد.

در تور مالزی از غار باتو دیدن فرمایید.

خیره کننده ترین راه پله ها

خیره کننده ترین راه پله ها

 

6. راه پله کاشی کاری خیابان 16ام، سانفرانسیسکو ، آمریکا (16th Avenue Tiled Steps)

راه پله کاشی کاری خیابان موراگا، مابین خیابان 15ام و 16ام در ابتدا راه پله خاصی نبود. اما طی پروژه ای شهری با فعالیت سرامیک کار ایرلندی، ایلین بار (Aileen Barr) و هنرمند موزاییک اهل سان فرانسیسکو، کولِت کراتچ (Colette Crutche)، این خیابان به یکی از بزرگترین پله کان موزاییک شده ی دنیا بدل شد. راه پله خیابان 16ام از 163 پله، 2000 نمای دستساز (از 75000 کاشی، آینه و قطعات شیشه ای رنگی) شکل گرفته و نمایی با تم «از دریا تا ستارگان» را ارائه می دهد. به علت قرارگیری در محله مسکونی مرفه، از گردشگران درخواست می شود در بین ساعات 9 صبح و 7 بعد از ظهر از این راه پله دیدن فرمایند.

خیره کننده ترین راه پله ها

خیره کننده ترین راه پله ها

 

7. راه پله مومو، واتیکان (Momo Staircase)

راه پله خیره کننده و کاربردی مومو در واتیکان طراحی هوشمندانه مارپیچی را به کار گرفته تا حجم بالای حرکت جمعیت در موزه ی واتیکان را آسان سازد. یک پلکان آهنی به سمت بالا و دیگری به سمت پایین حرکت می کند تا از ایجاد ترافیک ساکن جلوگیری شود. این راه پله در سال 1932 توسط معمار ایتالیایی جوزپه سیمونتی (Giuseppe Simonetti) طراحی شده و یکی از پربازدیدترین راه پله های دنیا می باشد.

خیره کننده ترین راه پله ها

خیره کننده ترین راه پله ها

 

8. صخره ال پنون د گواتاپه، کلمبیا (El Peñón de Guatapé)

ال پنون، صخره ی گواتاپه تخته سنگی 200 متری است که در زمانی توسط سرخپوست های تاهامی پرستش می شد. در بالای این صخره، برج مراقبت 3 طبقه ای قرار گرفته که با صعود از راه پله ای 740 پله ای قابل دسترسی می باشد. این راه پله ی سورئال در کناره ی صخره ساخته شده است. اگر در میانه راه خسته شدید، معبدی متعلق به «مریم باکره» نیز در این مسیر قرار دارد.

خیره کننده ترین راه پله ها

خیره کننده ترین راه پله ها

 

9. راه پله اینکا، ماچوپیچو، پرو (The Inca Staircase)

هر روز صبح 400 فرد سرسخت ارتفاعی 100 طبقه ای (ساخته شده از 3000 پله بر دیواره هواینا پیچو)، را برای رسیدن به معبد ماه (Moon Temple) و لذت از منظره خیره کننده رو به خرابه های ماچوپیچو می پیمایند. پله ها لغزنده و خطرناک بوده و برخی از پله ها با زنجیر نگه داشته شده اند. اما دیدن این منظره ارزش خطراتش را دارد، زیرا در فاصله 2400 متری سطح دریا، قطعا ابهت منظره شما را می گیرد.

خیره کننده ترین راه پله ها

خیره کننده ترین راه پله ها

 
© 2018 , All Right Reserved