در جزیره کیش چه کار کنیم؟

کیش جزیره ای با 91 کیلومتر مربع مساحت در فاصله 19 کیلومتری ساحل ایران واقع شده است. در ابتدا این جزیره مقصد اختصاصی شاه و مهمان های ویژه اش بود. در حال حاضر جزیره کیش در میان 2 جزیره ایران، لوکس تر و پیشرفته تر است. جزیره کیش، همانند قشم منطقه تجارت آزاد است و گردشگران خارجی نیاز به دریافت ویزا برای اقامت تا 14 روز را ندارند و بدون ورود به سرزمین ایران می توانند از مهمان نوازی ایرانی استفاده کنند. تابستان های کیش گرم و غیرقابل تحمل می شود، پس بهترین زمان سفر به کیش از میانه پاییز تا نوروز می باشد.

  1. ورزش های آبی

از پاراسیلینگ تا غواصی، تخته موج سواری تا جت اسکی هرچه بخواهید در کیش وجود دارد. برگزارکنندگان این فعالیت ها مردان و زنان جوان ایرانی با بدن های برنزه هستند که به شما یادآور می شوند که فرقی ندارد در کدام نقطه از جهان باشید، فرهنگ موج سواری تفاوتی ندارد. برای شرکت در این ورزش های آبی، یک کلاه شنا برای حجاب زن ها کافیست. اگر دلتان نمی خواهد وارد آب بشوید، می توانید با قایق های دارای کفپوش شیشه ای حرکت کنید تا از زندگی رنگارگ دریایی آکواریوم خلیج فارس لذت ببرید.

  1. دوچرخه سواری

مسیر دوچرخه سواری 75 متری دورتادور جزیره کشیده شده و مسیر ماشین رو ندارد. اینگونه شما می توانید به راحتی سواحل زیبای کیش بروید و زیباترین عکس ها را با منظره آب های لاجرودی خلیج فارس بگیرید. ایستگاه های اجاره در تمام جزیره واقع شده اند و در سرتاسر جزیره، دوچرخه، سه چرخه، دوچرخه دوپشته و اسکوتر برای اجاره به صورت ساعتی و روزانه در دسترس هستند.

  1. کشتی یونانی

کشتی یونانی خوالا اف (Khoula F) از سال 1966 در ساحل جنوب غربی جزیره کیش لنگر انداخته است. این کشتی در بریتانیا ساخته شد و به کشورهای متعددی تعلق داشت تا در نهایت به یونان رسید. سرانجام کشتی به خارج از کشور یونان، به کیش رفت و هرچند تلاش هایی برای نجات آن داده شد که بی فایده بود و از آن زمان در همان مکان باقی ماند. کشتی یونانی در زمان غروب زیبایی خاصی دارد و گردشگران به قصد ثبت عکس از آن به این مکان جذب می شوند.

  1. ساحل مرجان

ساحل مرجان در سمت شرقی جزیره واقع شده و به علت مرجان های زیبایی که درآن وجود دارند این نام را گرفته است. آلاچیق های متعددی در این ساحل قراردارند و همچنین درختان نخل و مناظر زیبا در دسترس شما می باشند. این ساحل برای تماشای طلوع آفتاب فراموش نشدنی مناسب است. بسیاری از کلوب های ورزش دریایی در این مکان قرارگرفته اند و رزرو برای انجام هرگونه فعالیتی را آسان می کنند.

  1. شهر زیرزمینی کاریز

از آنجایی که آب در بسیاری از بخش های ایران یک منبع کمیاب است، ایرانیان باستان سیستم قنات را راه اندازی کردند. این قنات ها آب را به آرامی به چاه های عمودی هدایت کرده که به مناطق خشک منتهی می شوند. کاریز (Kariz) یکی از این قنات ها با 2500 سال پیشینه است که بازدیدکنندگان می توانند در میان تونل های آن قدم بزنند و دیدکاملی از این نوع سیستم داشته باشند. این تونل ها بیش از 8 کیلومتر طول داشته که کاریز را شبیه به یک شهر زیرزمینی ساخته است. این سازه باستانی حفاظت شده است و به آن یک غرفه صنایع دستی و چایخانه سنتی اضافه کرده اند.

  1. شهر باستانی حریره

گفته شده که شهر باستانی حریره (Harireh) مربوط به قرن 8ام، همان شهر معروف نام برده در گلستان سعدی است. حریره در مرکز شهر، بخش شمالی جزیره قرار گرفته است. شهر حریره معماری باستان را به نمایش می گذارد و هرچند امروزه بخش زیادی از آن باقی نمانده، اما ویرانه ها نمایانگر منطقه پررونقی در گذشته می باشند. کاوش های این سایت تخمین می زنند که حدود 1000 سال پیش این شهر تاسیس شده و 600 سال بعد رها شده است.

  1. مخزن آب دو قلو

مخزن آب دوقلو در سال 1993 در جای یک مخزن آب موجود ساخته شده و معماری آن بسیار یادآور مخازن آب یزد است. در مکان هایی که کمبود آب داشتند، چنین سازه هایی برای ذخیره آب ساخته می شدند. بادگیرها سازه های معماری باستانی ایرانی هستند که برای تهویه طبیعی به کارگرفته می شدند و آب را در دمای نزدیک به انجماد نگه می دارد.

  1. لاک پشت های دریایی

در سواحل جنوبی و غربی این جزیره مرجانی در بین ماه های فروردین تا مرداد، لاک پشت های منقار عقابی به این زمین های محافظت شده می آیند تا تخم گذاری کنند. این سواحل به گردشگران این فرصت را می دهند تا شناکردن لاک پشت های عظیم را در حال بازگشت به دریا تماشا کنید. دوربین خود را بردارید و به این سواحل دور افتاده بروید تا از سرهای بیرون زده از آب لاک پشت ها عکاسی کنید و سوراخ کردن حفره برای لانه کردن تخم های خود را تماشا کنید؛ البته از فاصله ای مطمئن!

  1. درخت سبز کهنسال

در شمال جزیره منطقه ای سرسبز معروف به دره پرتغالی (Portuguese Valley) وجود دارد که محل قرارگیری مجموعه درخت سبز است که در اطراف یکی از قدیمی ترین درختان لور (بنیان) ساخته شده است. گفته می شود که درخت سبز کهنسال حدود 600 سال عمر دارد، بسیار معتقدند این درخت متبرک است و برای بستن دخیل به اینجا می آیند. این امر را به منظور یافتن نیمه گمشده ی خود انجام می دهند! مابقی مجموعه از فضای سبز شگفت انگیزی تشکیل شده که مناسب برای استراحت به همراه یک استکان چای داغ ایرانی یا بستنی سنتی سرد می باشد.

  1. پارک دلفین

پارک دلفین با ابعاد 68 هکتاری نه تنها زندگی دریایی در خود جای داده بلکه تنوعی از باغ ها دارای پروانه، ارکیده و کاکتوس به همراه بزرگترین استخر شنا با دلفین، شیردریایی و وال دارد. باغ پرندگان این پارک 47 گونه پرنده و حیوان را در خود جای داده است. بازدید کامل از این پارک چند ساعت زمان می برد، اما برای بازدیدکنندگانی که کودک دارند، تجربه ای بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

 

 
© 2018 , All Right Reserved