باید ها و نباید ها در بستن چمدان و ساک دستی

نکات مهم بستن چمدان در سفر

قطعا برای همه ی ما پیش آمده است که در زمان برنامه ریزی برای تعطیلات و انتخاب مقصد، بعضی وقت ها نکته ی بسیار مهمی را فراموش می کنیم. که در صورت سفر با ماشین، اتوبوس یا قطار برای شما مشکلی ایجاد نمی کند، بلکه زمانی اهمیت پیدا می کند که به صورت هوایی سفر کنید. در هیجان انتخاب هتل خوب و بلیط پرواز ارزان نکته ی مهمی را فراموش می کنیم که می تواند سفرمان را خراب کند. زمانی که در فرودگاه به ما بگویند این وسیله را نمی توانید با خودتان ببرید، این وسیله را باید در چمدانتان می گذاشتید و یا اجازه ورود به هواپیما با این وسیله را ندارید، بی شک ما را ناراحت می کند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با باید ها و نباید ها در بستن چمدان و ساک دستی آشنا شوید.

نکات مهم بستن چمدان در سفر

 1. باید ها و نباید های مدارک شناسایی

تمامی مدارک ضروری (فرقی ندارد مدارک کاری یا بیمه یا اطلاعات مهم دیگر) را در ساک دستی خود بگذارید. البته بهتر است که یک نسخه کپی از تمامی مدارکتان در چمدان داشته باشید. حتی می توانید به صورت اسکن شده در یک فلش آن ها را همراه خود داشته باشید.

باید ها و نباید های مدارک شناسایی

 1. باید ها و نباید های خوراکی و مایعات

برخی بر این باورند که به علت وجود غذا در هواپیما، همراه داشتن غذا یا سوپ نباید مشکلی ایجاد کند. اما غذا به صورت مایع در هواپیما ممنوع است. هرچند همراه داشتن خوراکی های خشک در چمدان مانعی ندارد، اما اگر نوشیدنی های شیشه ای در چمدان داشته باشید به دلیل احتمال شکستن و خراب کردن لباس های شما، مجبور به خارج کردن از چمدان می شوید. همچنین اگر سفر بین المللی می روید احتمال دارد قانون کشور مقصد به شما اجازه ی همراه داشتن غذا را ندهد.

باید ها و نباید های خوراکی و مایعات در سفر

 1. باید ها و نباید های لپ تاپ و لوازم الکترونیک

آیا تا به حال تماشا کرده اید که چقدر در زمان جابه جایی چمدان ها را به این طرف و آن طرف پرتاب می کنند؟ مسئول جابجایی چمدان ها زمانی محدود برای جابه جایی لوازم زیادی به داخل هواپیما دارند. آن ها از قصد به چمدان شما ضربه نمی زنند، بلکه محدودیت زمانی باعث می شود. پس فرقی ندارد لپ تاپ خود بین چندتا حوله قرار دهید، اگر نمی خواهید بلایی سر آن بیاید، بهتر است در ساک دستی بگذارید. همچنین لوازم الکترونیک به علت هزینه ی بالا بیشتر در معرض دزدیده شدن هستند، پس بهتر است آن را نزدیک خود داشته باشید.

باید ها و نباید های لپ تاپ و لوازم الکترونیک در سفر

 1. باید ها و نباید های جواهرات و اشیا ارزشمند

هرگز در زمان عبور از اسکنر های امنیتی جواهراتتان را به تن نداشته باشید. اما همچنین آن ها را در چمدان هم قرار ندهید، زیرا ممکن است دزدیده یا گم شوند. بهترین کار آن است که جواهراتتان را در بخشی مطمئن در ساک دستی قرار بدهید. با این حال بهتر است که گران قیمت ترین جواهراتتان را در خانه باقی گذارید تا گم نشوند.

باید ها و نباید های جواهرات و اشیا ارزشمند در سفر

 1. باید ها و نباید های ابزار تیز و پیچ گوشتی

قیچی، چاقوی آشپزخانه و ابزار از این شکل با تیغه لوازمی هستند که ممکن است ما در ساک دستی بگذاریم اما بدانید که نمی توانید با آن ها وارد هواپیما بشوید. دلیل ساده ای دارد، با اینکه شما به دلایل دیگری آن را با خود همراه دارید اما می توانند به سادگی به یک صلاح تبدیل شوند. هرچند که قیچی های کوچکتر از 4 اینچ را می توانید وارد هواپیما کنید اما باید لبه های آن را با چسب ببندید.

نکته جالب آن است که شما اجازه دارید یک پیچ گوشتی کوتاه تر از 7 اینچ را در ساک دستی با خود همراه داشته باشید!

باید ها و نباید های ابزار تیز و پیچ گوشتی در سفر

 1. باید ها و نباید های مایعات بازشده

شما می توانید یک بسته شامپو را در چمدانتان قرار دهید، اما از بسته بودن درب های آن ها مطمئن باشید وگرنه لباس هایان زیادی تمیز خواهند شد! و اما قانون برای ساک دستی، تمامی مایعات موجود در ساک دستی شما باید در ظرف هایی با ظرفیت 100 میلی لیتری و در داخل کیسه ای شفاف قرارگرفته باشند. در غیر این صورت به شما اجازه بردن این مایعات به داخل هواپیما داده نمی شود.

باید ها و نباید های مایعات بازشده در سفر

 1. باید ها و نباید های لاک ناخن

شما اجازه دارید که لاک ناخن را (در کیسه شفاف) داخل هواپیما ببرید، اما لطفا از لاک زدن در طول پرواز ممانعت کنید، زیرا بوی آن مزاحم همسفران شما خواهد بود.

باید ها و نباید های لاک ناخن در سفر

 1. باید ها و نباید های عطر

برخی فکر می کنند که می توانند قانون مایعات در پرواز را دور بزنند. اما اگر با دقت به این قانون توجه کنید، بیانگر آن است که: «تمامی محفظه های زیر 100 میلی لیتری در یک کیسه ی شفاف، قابل بستن، با وزن تکی کمتر از 1 لیتر با ابعاد حدودی 20 سانت در 20 سانت باشد». همچنین لطفا تا زمان پیاده شدن از پرواز صبر کنید تا در زمان رسیدن به مقصد به خودتان عطر بزنید زیرا ممکن است شخص کناری شما به عطر حساسیت داشته باشد.

باید ها و نباید های عطر در سفر

 1. باید ها و نباید های فندک

شما می توانید فندک بدون سوخت را داخل چمدانتان قرار دهید اما فندک های پر تنها در ساک دستی مجاز هستند. هر مسافر اجازه دارد یک عدد فندک با خود به همراه داشته باشد، اما وی باید درتمامی طول پرواز فندک را همراه خود نگاه دارد.

باید ها و نباید های فندک در سفر

 1. باید ها و نباید های لوازم دفاع شخصی

لوازم دفع شخصی، به طور مثال اسپری فلفل را نمی توانید در ساک دستی داشته باشید. دلیل ممنوعیت این لوازم هم بسیار سادست، زیرا این لوازم را می توان به عنوان اسلحه به کار گرفت.

 1. باید ها و نباید های چادر

آیا به فستیوال موسیقی می روید؟ کمپ؟ میله های چادرتان را در ساک دستی حمل نکنید زیرا در فرودگاه از شما گرفته می شوند! پس تمامی جزئیات چادرتان را در چمدان قرار دهید.

 1. باید ها و نباید های تجهیزات ورزشی

اکثر تجهیزات ورزشی و بیشتر لوازم تفریحی را می توایند در ساک دستی خود داشته باشید. توپ بسکتبال، بیسبال، فوتبال و حتی توپ بولینگ را می توانید ببرید. اما چوب بیسبال و پین های بولینگ را نمی توانید ببرید. برخی از تجهیزات مانند تیرکمان و دارت نیز ممنوع هستند. این لوازم تیز هستند و می توانند به افراد صدمه بزنند. اگر وابستگی شدیدی به لوازم ورزشیتان دارید بهتر است آن ها را به همراه چمدان تحویل بدهید.

 1. باید ها و نباید های شارژر

زمانی که ساعت ها در فرودگاه معطل می شوید، لازم می شود باتری لوازم الکترونیکتان را شارژ کنید. به همین دلیل اصلا شارژرتان را در چمدان نگذارید. بهتر است همیشه شارژر و هدزفری را در ساک دستی خود قرار دهید.

 1. باید ها و نباید های کلید خانه

درست است که در فرودگاه کلیدهایتان را لازم ندارید، اما به این فکر کنید که اگر چمدانتان گم شود، جایگزین کردن کلیدها خانه یا سوئیچ بسیار خسته کننده می باشد. پس کلیدهایتان را همراه خود داشته باشید.

 1. باید ها و نباید های تفنگ

واضحا تفنگ یک اسلحه است و آن ها نمی خواهند شما یک تفنگ در ساک دستی داشته باشید. در خصوص اکثر تفنگ ها به شرط خالی بودن و قرارگیری در یک محفظه محکم و قفل شده، اجازه ی حمل در چمدان به شما داده می شود. قبل از سفر از قانون حمل تفنگ در کشور مقصد مطلع شوید.

 1. باید ها و نباید های داروهای روزمره

در هر کشور، قوانین مربوط به دارو متفاوت می باشند، پس بهتر است پیش از حرکت از قوانین کشور مقصد مطلع شوید. اما در اکثر مواقع لازم است که به مسئول بازبینی اطلاع بدهید که داروی مایع همراه خودتان دارید و این مایع در کنار حداکثر مایع مجاز جای دارد. همچنین در زمان جمع کردن داروهایتان این جمله را در نظر داشته باشید که اگر نمی توانم یک روز را بدون آن زندگی کنم پس قطعا جای آن در ساک دستی است.

 1. باید ها و نباید های باتری

شما اجازه دارید باتری های لیتیمی را در ساک دستی خود حمل کنید، اما داخل چمدان نگذارید. این قانون برای جلوگیری از خرابی باتری شماست، همچنین این قانون از زمانی ثبت شد که موبایل و لپ تاپ های متعددی در طول پرواز شعله ور می شدند. حال تصور کنید که این لوازم را داخل چمدان قرار داده اید و آتش بگیرند!

 1. باید ها و نباید های پول نقد و کارت بانکی

درست است که تمامی چمدان ها با عبور از دستگاه وارد هواپیما می شوند اما تعداد محدودی نیز انتخاب می شوند که به صورت دستی بازبینی بشوند. توصیه ما این است که همیشه تصور کنید که یک شخص بیگانه قرار است وسایل شما را بازبینی کند که در معدود شرایطی اعلام شده که لوازم الکترونیکی، پول نقد و لوازم با ارزش از کیف مسافران دزدیده شده اند. هرچند این اتفاق بسیار نادر است ما بهتر است کارت اعتباری را در کیف دستی خود بگذارید.

 1. باید ها و نباید های لباس

تصور کنید در زمان جمع کردن وسایل تمامی لباس هایتان را داخل چمدان قرار دادید و یکی از آدم های بدشانسی هستید که چمدانشان گم می شود. در آن لحظه است که با خود می گویید کاش یک دست لباس تمیز (که برای 1-2 روز استفاده بشود) و یک دست لباس زیر تمیز داخل ساک دستی قرار داده بودم. همچنین لوازمی که استفاده روزانه دارند؛ مانند مسواک، شانه، لوازم بهداشتی ضروری (تا 90 گرم) بهتر است در دسترس شما باشند.

 1. باید ها و نباید های لوازم ممنوع در پرواز و حلقه فیلم

اگر شما هنوز با دوربین های قدیمی و حلقه فیلم عکاسی می کنید؟ پس بهتر است دوربین را در چمدان قرار بدهید. زیرا دستگاه ایکس-ری که کیفتان را عبور می دهید می تواند به فیلم صدمه بزند و عکس های تکرار نشدنی تعطیلات شما را نابود کند.

 
© 2018 , All Right Reserved