هر آنچه باید در مورد سریلانکا بدانید

کشور سریلانکا

کشورسريلانکا از مستعمره هاي کشور انگلستان بوده و درگذشته "سيلان" ناميده ميشده است علاقمندان به بازدید از این شهر رویایی میتوانند با مراجعه به وب سایت گلفام سفر  و وارد شدن به قسمت رزرو تور سریلانکا به صورت آنلاین تور مورد نظر خود را رزرو نموده و سفری هیجان انگیز رو تجربه کنید.

زبان رسمي: سينهالي/ تاميل

مذهب: بودايي و هندو

نوع حکومت: جمهوري نيمه رياستي متمرکز

جمعيت: حدود 20 ميليون نفر

مساحت:65,610 کيلومتر مربع

واحد پول: روپيه سريلانکا

پيش شماره: 94+

اختلاف زماني با ايران: دو ساعت جلوتر

کشور سریلانکا

سریلانکا

سريلانکا جزيره کوچکي به شکل يک قطره در جنوب هندوستان که با اقيانوس هند احاطه شده است .از قديم اين کشور به دليل داشتن سنگ هاي قيمتي معروف بوده ولي امروزه در همه جاي دنيا اين کشور را نه به خاطر سنگ های قيمتي آن بلکه با چای معروف سيلان مي شناسند؛ که امروزه اين نام معروف ترين چای در دنياست.

سریلانکا

 

سريلانکا کشوري با اسم هاي متفاوت

واژه سريلانکا در زبان سانسکريت به معناي "جزيره باشکوه" است .در ادبيات برهمني نام اين کشور به نام "لانکا" و در يونان و رم باستان به نام تاپ روبان و تاجران و دريانوردان نيز اين کشور را "سيلان" و اعراب اين جزيره را "سرانديپ" یا "سرانديبيتي" می ناميدند .سرانجام اين کشور در سال 1972 ميلادي به سريلانکا تغيير نام يافت.

سريلانکا جزيره اي است که فقط 19 کيلومتر از هند فاصله دارد و با مساحت حدودا 65 هزار و 625 کيلومتر مربع کنار اقيانوس هند در منتهي اليه آسياي جنوبي قرار گرفته است .فصل هاي اين کشور در مجموع دو فصل باراني و غير باراني يا به عبارتي کم باران مي باشد، درنتيجه زمان مناسب براي سفر به سريلانکا زماني است که هوا باراني نيست در واقع هوا خشک است .

بهترين فرصت براي بازديد از منطقه هاي ساحلي غرب يا منطقه هاي کوهستاني اين جزيره از ماه دسامبر تا ماه مارس و براي ديدن مناطق باستاني سريلانکا يعني قسمت هاي شمال و مرکز و قسمت هاي شرقي از آپريل يا سپتامبر است.

اين کشور به لحاظ برخورداري از طبيعت زيبا، پارک هاي طبيعي، مناظر باستاني و فرهنگي با تمدن 3 هزار ساله همواره توجه گردشگران زيادي را به خود جلب کرده است. صنعت گردشگري يکي از منابع ارزي سريلانکا محسوب مي شود و پس از نيروي کار، منسوجات و چاي، مقام چهارم را داراست .به عبارتي ديگر صنعت گردشگري، 20 درصد توليد ناخالص ملي در سريلانکا را تشکيل مي دهد.

اين کشور داراي 19 استان و 25 شهر بزرگ است .شهر کلمبو پايتخت و يکي از مهمترين بنادر تجاري سريلانکا در غرب اين جزيره واقع گرديده است .شهر"جاياوارداناپورا" در 20 کيلومتري شرق کلمبو نيز به عنوان پايتخت سياسي سريلانکا در نظر گرفته شده است .

کندي، جفنا، بندر ترينکومالي، باتيکولا، پوتام و دهي والا ديگر شهرهاي مهم سريلانکا محسوب مي شوند .

نيروي کار، منسوجات، چاي، گردشگري و سنگ هاي قيمتي،  عمده صادرات سريلانکا را تشکيل مي دهند .نزديک به 90 درصد از مردم سريلانکا باسواد هستند .طبق قانون اساسي سريلانکا يک جمهوري سوسياليست دمکراتيک در اين کشور برقرار است .دولت در واقع تلفيقي از سيستم رياست جمهوري و پارلماني است و رييس جمهوري به عنوان مقام اول کشور محسوب مي شود .

 

سريلانکا جزيره اي براي تمام فصول

گوناگوني آب وهوايي در سريلانکا اين کشور را بهجزيره اي براي تمام فصولتبديل کرده است .نزديکي سريلانکا به خط استوا سبب شده است که فصول مختلف به معني واقعي در اين کشور مشاهده نشود و درجه حرارت در تمام مدت سال در اين کشور تقريبا بين 28 تا 32 درجه سانتي گراد باشد .نواحي جنوب و جنوب غربي سريلانکا داراي آب و هواي گرم و مرطوب و مناطق شمالي و شرقي اين جزيره گرم و خشک است .آب و هواي نواحي مرکزي سريلانکا که کوهستاني است نیز معتدل مي باشد .سريلانکا همچنين در معرض وزش دو نوع باد موسمي قرار دارد که نتيجه وزش چنين باد هايي اعتدال هوا و ريزش باران است .

 

کشور سريلانکا، سرزمين چاي سيلان

سريلانکا سرزمين چاي سيلان است .چايي که در سراسر دنيا بازار خود را به دست آورده و نام سريلانکا را بر سر زبان ها انداخته است .بدون شک طبيعتي فوق العاده زيبا و بکر دارد .سريلانکا کشوري استوايي با جنگل هاي انبوه و سواحلي نيلگون است .جاهاي ديدني سريلانکا هم تحت تاثير طبيعت بکرش قرار گرفته اند و زيبايي وصف ناپذيري دارند .سواحلي که زلالي سواحل مالديو و زيبايي صخره هاي دريايي تايلند را يکجا به بازديدکنندگان خود هديه مي کند .سريلانکا کشوري تاريخي است که بايد آن را کاوش کرد و به دنبال معبدهاي خفته بر زير نقاب طبيعت گشت .سريلانکا بسيار زيباست .

سرزمين چاي سيلان

 

غذاي مردم سريلانکا

غذاهاي سريلانکايي بسيار شبيه غذاهاي جنوب آسيا، خصوصا جنوب هند است و عموما تفاوتي ميان آن ها نمي بينيد .قيمت غذا در سريلانکا ارزان مي باشد و عموما اين غذا ها داراي پودرکاري، فلفل تند، ليموترش و نارگيل هستند.

غذاي مردم سريلانکا

 

خوراکی ها

1.        نان روتی(Roti)

2.        برنج با پودر نارگیل(Pittu)

3.        غذای دریایی(Kool)

4.        خوراک گوشت(Lamprais)

5.        مرغ کاری(Chicken Curry)

6.        خوراک سبزيجات (Kottu )

7.        فالوده( Faluda)

8.        کيک کنداکاووم( Konda Kavum)

9.        شيريني کُکيس (Kokis)

10.      خوراک نارگيل(Pol Sambol)

خوراکی ها

 

خريدني ها

1.        چاي

  2.      قهوه

3.        ميوه هاي استوايي

4.        جواهرآلات

5.        دارچين

6.        فلفل

7.        ادويه

8.        مجسمه هاي تزئيني

خريدني ها

 

جشنواره ها و رويدادها

1. سال جديد اقوام سينهالا و تاميل:

اين جشن بزرگترين جشن سريلانکا محسوب مي شود که در آن تمام اقوام سينهالا و تاميل که بيشترين جمعيت سريلانکا را تشکيل مي دهند به جشن و پايکوبي مي پردازند و کل کشور پر از آتش بازي و شادي مي شود .اين جشن هر ساله در سيزدهم آوريل برگزار مي شود.

سال جديد اقوام سينهالا و تاميل

 

2.جشن وساک:

بيشتر مردم سريلانکا بودايي هستند و اين جشن، يکي از مهم ترين جشن هاي مذهبي آنها در دنيا ست .اين جشن به مناسبت تولد و مرگ بودا که در يک روز است برگزار مي شود و بين 14 - 12 آوريل می باشد که در آن مردم به معابد مي روند تا اين روز را جشن بگيرند.

جشن وساک

 

آئین های سنتی

آئین هاي سريلانکا مربوط به مردم بومي يعني وانيلا آئتو وياکاها است .آئین تلمه مربوط به شاه راوانا مي باشد که پنج هزار سال پيش مي زيسته است .در آئین هاي سريلانکايي سه سبک اصلي وجود دارد:

-1  آئین هاي کاندي مناطق تپه زار که به رقص هخاي اوادا راتا ناتوم معروف اند.

-2  آئین هاي زمين هاي پست دشت هاي جنوبي، معروف به پاهاتا راتا ناتوم.

-3  آئین هاي ساباراگامووا يا ساباراگامووا ناتوم.

آئین هاي سريلانکا يا ياکون ناتيما آداب دقيق و ماهرانه اي است که تاريخ آن به گذشته دور سريلانکاي پيش از بودا مي رسد .اين رقص بسياري از جنبه ها را از جمله هستي شناسي سيلاني ترکيب مي کند و بر رقص هاي سنتي سريلانکا نيز تاثيرگذار است.

 

جشن ها وتعطيلات رسمي

در سريلانکا تعطيلات رسمي 26 روز است که سه روز عيد سعيد فطر، عيد قربان و عيد مياد پيامبر)ص( نيز تعطيل رسمي اين کشور محسوب مي شود. يکي از معروف ترين فستيوال هايي که به صورت ساليانه در سريلانکا برگزار مي گردد، اساپراهرا(esala perahera) است که هر سال به مدت 10 روز و در ماه هاي جولاي و آگوست برگزار مي گردد.

روزهاي پويا(poya days)، در سريلانکا که اين روزها در سريلانکا مصادف با ماه کامل در آسمان است، در اين روز بودائي هاي معتقد به معابد مي روند و روزه ميگيرند و از تفريح و ماديات پرهيز ميکنند، در معابد نذورات خود را اهدا مي کنند و به تعاليم مذهبي و مديتيشن مي پردازند .

 

اقوام و نژاد ها در سريلانکا

در سريلانکا اقوام و نژاد هاي گوناگوني زندگي مي کنند که عبارتند از:

-1 نژاد سين هالی (Sinhalese)،  مهمترين نژاد در سريلانکا و حدود 47 درصد کل جمعيت اين کشور را تشکيل مي دهند .سين هالي ها از اقوام مردم آريايي هستند که از شمال هند به سريلانکا مهاجرت کردند .

-2 تاميلي ها (Tamils) از ديگر نژاد هاي مهم در سريلانکا محسوب مي شوند. برگر  ها(Burghers)، اوراسيان ها (Eurasians)، چيني ها و مالاي  ها نيز قسمتی از جمعيت نژادي در سريلانکا را تشکيل مي دهند .

اقوام و نژاد ها در سريلانکا

 

زبان مردم سريلانکا

زبان سين هالي در سريلانکا زبان رايج و رسمي است اما مردم اين کشور به زبان هاي تاميلي و انگليسي نيز صحبت ميکنند .زبان تاميلي که تاميل ها و مسلمانان به آن تکلم مي کنند از زبان هاي کهن جهان است .بالغ بر 80 ميليون نفر از تاميل ها در هند، سنگاپور، برمه، اندونزي، ويتنام و برخي کشورهاي شرق آسيا به آن تکلم مي کنند .

 

اديان در سريلانکا

طبق قانون اساسي سريلانکا "بوديسم" دين رسمي اين کشور است و بوداييان 70 درصد جمعيت اين کشور را تشکيل مي دهند .پيروان مذهب هندو 16 درصد،  مسيحيان 7 درصد و مسلمانان نيز 7 درصد کل جمعيت سريلانکا را شامل مي شوند .در حقيقت پرچم امروزي سريلانکا نماينده و معرف همين اديان است قسمت زرد پرچم نماينده بودائي، قسمت سبز مسلمانان و قسمت نارنجي تاميل ها هستند، شير هم در مرکز نماينده مردم و بویژه سينهالي هاست، شمشير در دست شير نيز نشانه پادشاهي در دوره هاي گذشته است.

 

احزاب سياسي در سريلانکا

علاقه مندي مردم سريلانکا به سياست سبب بوجود آمدن احزاب و گروه هاي مختلف سياسي در اين کشور شده است .در سريلانکا دو حزب اصلي "متحد ملي" و "اتحاد ملي" و چند حزب مهم ديگر از حزب آزادي سوسياليستي سريلانکا)اس.اي.اف.اس.پي(، حزب دمکراتيک سريلانکا)اي.پي.پي(، جبهه خلق آزادي بخش)جي.وي.پي(، حزب سوسياليست)ال.اس.اس.پي(، حزب کمونيست)سي.پي(، حزب فدرال)اف.پي(، جبهه متحد خلق)ام.اف.پي(، کنگره تاميل)تي.سي) به فعاليت سياسي مشغول هستند.

احزاب سياسي در سريلانکا

 

محصولات کشاورزي

سريلانکا منبع ادويه است و بسياري از ادويه هاي معروف مثل دارچين، زنجبيل و وانيل در اين کشور توليد مي شود .از محصولات کشاورزي اين کشور نارگيل را مي توان نام برد که در همه جا به وفور ديده مي شود، اشتباه نکنيد اين همان نارگيل است، نارگيلي به رنگ زرد طلايي که آن را به نام انگليسي کينگ کوکنات به معناي نارگيل سلطنتي(پادشاه) مي شناسند اين نوع نارگيل را در جاهاي مختلف سريلانکا مي توانيد پیدا کنید.

محصولات کشاورزي

 

صنايع دستي

انواع و اقسام مجسمه های چوبی مخصوصاً مجسمه فيل و ماسک هاي چوبي که در اين کشور کاربرد آييني و خرافي دارد سوغاتي هاي مناسبي هستند.

صنايع دستي

 

صادرات و واردات سريلانکا

چاي، منسوجات، پوشاک، کائوچو، نارگيل، سنگ هاي قيمتي، ادويه جات و قهوه منابع اصلي صادرات سريلانکا هستند .عمده ترين اقلام وارداتي و صادراتی اين کشور شامل کالاهاي مصرفي)غذا، نوشيدني، برنج، آرد،شکر(، کالا هاي واسطه هاي)نفت، کود ومواد شيميايي( و کالا هاي سرمايه گذاري )تجهيزات حمل ونقل، ماشين آلات و مواد ساختماني( کاغذ، تجهيزات پزشکي، دارويي و لوازم برقي است.

 

مثلث فرهنگي

سه شهر "دامبولا"، "سيگيريا" و "پولوناروا" در سريلانکا به دليل قرار گرفتن در نزديکي يکديگر و نيز دارا بودن جاذبه هاي گردشگري باستاني به  مثلث فرهنگي  اين کشور مشهور هستند .دامبولا، سيگيريا، پولوناروا و کندي در مرکز، آنورداپورا در شمال و سين هاراجا در جنوب سريلانکا قرار دارند.

 

دامبولا  - Dambulla

شهر تاريخي "دامبولا" به خاطر قرار گرفتن معابد قديمي و معبد طلايي بودا در آن همواره مورد توجه گردشگران بوده است .در صخره دامبولا پنج معبد غار مانند وجود دارد. در اين معابد 157 مجسمه بودا و تعدادي از پادشاهان سريلانکا نگهداري مي شود .علاوه بر آن تصاوير و نقاشي هايي در اين معابد وجود دارد که زندگي بودا و بخشي از تاريخ سريلانکا را روايت مي کنند .بلندترين مجسمه بودا به ارتفاع 30 متر نيز در اين شهر قرار دارد .معبد طلايي دامبولا واقع در منطقه "ماتال"،  مکاني زيارتي و بسيار مقدسي است . شهر دامبولا آخرين پايتخت سريلانکا پيش ازآنکه اين کشور به دست انگليسي ها در سال  1815 ميلادي تصرف شود، بوده است .اين شهر داراي باغ هاي بسيار زيبايي است که محصولات نظير ليمو، فلفل، دارچين و ادويه جات معطر در آن کشت مي شود .

دامبولا  - Dambulla

 

پولوناروا - Polonnaruwa

چهار مجسمه بودا که از صخره تراشيده شده اند، از جمله مجسمه 14 متري "بوداي خوابيده"  با چشماني نيمه باز و بالشتي بر زير سر و نيز مجسمه هفت "بوداي ايستاده" در اين شهر قرار دارند .بر اساس يک تشريفات آييني، گردشگران براي مشاهده نزديک اين چهار مجسمه بايد با پاي برهنه در محوطه حاضر شوند و نيز نبايد به مجسمه ها پشت کنند . دانشگاه علوم ديني "آلاهانا" نيز با قدمتي 800 ساله در اين شهر قرار دارد .

پولوناروا - Polonnaruwa

 

سيگيريا - Sigiriya

شهر سيگيريا در 173 کيلومتري کلمبو پايتخت سريلانکا واقع شده است .در شهر سيگيريا قله رويايي "کوه شيرLion Rock " با  200 متر ارتفاع قرار دارد .بر روي اين قله، قلعه نظامي در زميني به مساحت يک هزار متر ساخته شده است که براي رسيدن به آن بايد 1200 پله طي شود .وجود استراحتگاه ها و نقاشي هاي به تصوير در آمده در برخي نقاط کوه سيگيريا، استخر بزرگ بر روي قله و باغ هاي سرسبز و زيبا از ديگر نقاط جالب توجه در اين مکان باستاني برشمرده مي شوند .هنرنمايي معمار طبيعت نيز به جذابيت هاي سيگيرا افزوده به اين نحوه که در اطراف آن چندين تخته سنگ عظيم به شکل فيل (Elephant Rock) و يک تخته سنگ نيز مانند مار کبرا(Cobra Rock) نظر گردشگران را به خود جلب مي کند .

سيگيريا - Sigiriya

 

کلمبو | Colombo

در کلمبو به يکباره آسمان خراش ها به جاي ساختمان هاي قديمي سبز شده اند .اما در برخي قسمت ها هنوز سيماي قديمي شهر حفظ شده است. ساختمان هاي به جا مانده از دوران استعمار و برج ساعت صد ساله شهر، هنوز هم در فضاي شهر به چشم مي خورند. يکي از اماکن ديدني کلمبو "پتاه بازار" (Pettah bazaar) نام دارد. اينجا، محلي است که در آن هم مي توان به خريد پرداخت و هم از ديدن جاذبه هايي مانند معبد هندو، معبد بودا، خانه هاي اشرافي، موزه کلمبو (Colombo)، سالن کنفرانس بين المللي "باندارانايک" (Bandaranaike) ساختمان جديد پارلمان در "سري جاياوارداناپور" (Sri Jayawardenapura) و مرکز هنرهاي فولکلور لذت برد.

کلمبو | Colombo

 

پيشينه

کلمبو از بيش از 2000 سال پيش به عنوان يک بندر طبيعي، در نزد تاجران رومي، مردم عرب و چيني شناخته شده بود .ابن بطوطه، جهانگرد معروف، در قرن چهاردهم از جزيره سريلانکا ديدن کرده بود که با نام کلانپو از اين بندر ياد کرده است .جهانگردان پرتغالي در قرن شانزدهم ميادي پا به جزيره سريلانکا گذاشتند و نيروهاي هلندي در قرن هفدهم و نيروهاي بريتانيايي در اواخر قرن هجدهم کلمبو را تسخير کردند.

 

جغرافيا

اين شهر در کرانه غربي جزيره و نزديک شهر سري جاياواردنپورا کوته، پايتخت سياسي سريلانکا جاي دارد .کلمبو شهري شلوغ و پرجنب و جوش با آميزه اي از زندگي مدرن و بناها و ويرانه هاي استعماري است .

 

جمعيت

کلمبو شهري چندقومي و چندفرهنگي است .جمعيت کلمبو مخلوطي از چندين گروه نژادي است که عمدتاً سينهاليها، مورها و تاميلها را شامل مي شود.

همچنين اجتماعات کوچکي از تبار چينيها، پرتغاليها، هلنديها، مالاييها و هنديها عاوه بر تعداد زيادي از مهاجران اروپايي نيز در اين شهر زندگی می کنند.

 

بازار پتا (Pettah)

بازار پتا در شهر کلمبو در منطقه پتا واقع شده است . ورودي اين بازار يک بناي تاريخي بلند در مرکز ميدان قرار گرفته که به برج ساعت خان(Khan) مشهور است .اين برج توسط خانواده "فرامجي بهيکاجي خان" ( Framjee Bhickajee Khan) ساخته شد، که اهل بمبئي و از تاجران معروف و مالک شرکت کلمبو اويل ميلز(Colombo Oil Mills) بودند. تالار قديمي شهر و موزه که توسط مسلمان سرشناسي به نام "اراسي ماريکار واپچي ماريکار" (Arasi Marikar Wapchie Marikar) ساخته شد، در محل دروازه هاي کايمان(Kayman) قرار دارد .اين دروازه ها به اين دليل کايمان ناميده مي شوند که هلندي ها براي جلوگيري از فرار برده ها در درياچه بيرا (Beira) کروکوديل نگه مي داشتند .بيرون ساختمان نيز مجموعه اي از موتورهاي بخار قديمي به نمايش گذاشته شده است .بيشتر تجار اينجا مسلمان هستند و مشغول داد و ستد طلا و جواهرات مي باشند. در اين منطقه ساختمان مسجد جامي الفر (Jami Ul-Alfar) يا مسجد قرمز (The Red Mosque)، به راحتي قابل تشخيص است.

بازار پتا (Pettah)

 

موزه قديمي هلندي

اين موزه، در اصل خانه فرماندار هلندي"توماس ون رهاي" (Thomas van Rhae) بوده است و ساخت آن به قرن 17 بازمي گردد .اين ساختمان براي اهداف گوناگوني در طي سال ها مورد استفاده قرار مي گرفت .در سال 1696 به مدرسه کاتوليک ها و در سال 1796 به بيمارستان نظامي بريتانيايي ها تبديل گشت .زماني هم از آن به عنوان دفتر پست، پرورشگاه و دفتر پليس استفاده مي شد. اين عمارت استعماري در سال 1977 با حمايت مالي هلند، بازسازي شد .در نهايت در سال 1982 به موزه آثار هلندي مربوط به دوران پادشاهي کانديان (Kandyan) تبديل گشت. باغ سرسبزي اين موزه قديمي را احاطه کرده است که شامل چند سنگ مقبره جالب مي باشد. برخي از آثار آن با لاک، لاک پشت ها تزئين شده اند .اسناد و پرتره هاي تاريخي بسياري نيز به جامانده از دوران استعماري هلند در اين موزه به معرض نمايش گذاشته شده است. در داخل موزه نمونه هايي از آثار باستاني قديمي هلندي، سکه ها، ظروف، سراميک و انواع سلاح را مشاهده مي کنيد.

موزه قديمي هلندي

 

ديدني های دیگر

1. معبد سيما مالاکا                                                        2. کوه لاويانا                                                            3. معبد بوداي گانگارامايا                                       4. پارک ويهاراما هادوي

 

کندي   | Kandy

نام کندي برگرفته از شکوه و عظمت اين شهر است .بسياري از افسانه ها، رسوم محلي و سنت ها در اين شهر تا به امروز زنده نگه داشته شده اند .در اين شهر مي توانيد از رانندگي در اطراف درياچه ي کندي، لذت ببريد .حتماً از شهر کندي، بازار آن، مراکز هنري و نمايشگاه هاي صنايع دستي و موزه جواهرات آن ديدن کنيد .بعداز ظهرها بهترين زمان براي بازديد از معبدي است که دندان بودا در آن نگهداري مي شود .نمايش هاي نمادين و رقص محلي نيز از ديگر برنامه هاي جالب و سرگرم کننده اي است که مي توانيد در پايان روز خود، از آن ها لذت ببريد. کندي به عنوان قطب مذهبي در سريلانکاست زيرا يکي از مهمترين معابد بودايي جهان يعني معبد دندان بودا در کنار درياچه زيباي اين شهر قرار دارد. شهر زيباي کندي يکي از جذاب ترين مکان هاي گردشگري اين کشور محسوب مي شود .اين شهر در 120 کيلومتري کلمبو پايتخت سريلانکا واقع شده است .آب و هواي بسيار مناسب، ويژگي هاي طبيعي و خيره کننده و نيز حضور پر تعداد گردشگران خارجي براي ديدن کندي اين شهر را به يکي از گرانترين شهرهاي سريلانکا تبديل کرده است .همچنين بعنوان پايتخت قديم سريلانکا همواره مورد توجه گردشگران بوده است.

در اين شهر معبدي به نام "دالادا ماگي گاوا" وجود دارد که دندان مقدس منسوب به بودا در آن نگهداري مي شود و در نزديکي اين معبد موزهاي وجود دارد که پيکر موميايي شده فيلي عظيم الجثه در آن نگهداري مي شود .از کندي به عنوان شهر جشنواره هاي باشکوه نيز نام برده مي شود .در اين شهر سالانه چهار جشنواره برگزار مي شود که معروفترين و جالب ترين آن ها "اسالا" (esala perahera) نام دارد .باغ سلطنتي در شهر کندي يکي از سه باغ مشهور در سريلانکا و از ديگر جاذبه هاي گردشگري اين شهر است .اين باغ زيبا در منطقه "پرادانيا" قرار دارد .همچنين در اين باغ درختاني که توسط سران، رهبران و مقامات مختلف جهان در سفر به سريلانکا کاشته شده اند، مشاهده مي شوند .اين شهر مرکز خريد بهترين صنايع دستي، حکاکي، حجاري و صنايع چوبي و ظروف برنجي است . از ديگر جاذبه هاي شهر کندي که بايد از آن ديدار داشت، باغ گياه شناسي آن است که با جمع کردن گونه هاي مختلف گياهان در يک جا مي تواند هزاران گردشگر را به خود جذب کند .شهر کندي به طور تقريبي در مرکز سريلانکا واقع شده و اينجا جايي است که ارتفاعات اين کشور قرار دارد و همين موضوع باعث شد که تا مدت هاي مديد اين شهر از گزند استعمار به دور باشد و با مقاومت پادشاهان کندي اين قسمت از آخرين بخش هايي بود که فتح شد، در عين حال به دليل موقعيت نيمه کوهستاني اين شهر بيشتر مزارع چاي و از بهترين نوع آن در اطراف اين شهر واقع است. در کنار درياچه اين شهر سالني قرار دارد که هر روز بعد از ظهر مي توانيد براي ديدن رقص بومي نواحي مختلف سريلانکا به آنجا برويد در بسياري از اين رقص ها از صورتک هاي مختلف استفاده مي شود.

 

باغ ادويه کندي

بيش از 2000 سال است که ادويه يکي از مرسوم ترين کالاهاي تجاري سريلانکا به شمار مي آيد .شهر کندي آب و هوا و اقليم بسيار مناسبي براي رويش گونه هاي مختلف ادويجات مانند فلفل، جوز، ميخک، دارجين و هل دارد .در اينجا شما مي توانيد از بزرگ ترين باغ هاي توليد ادويه صادراتي جهان، ديدن کنيد. در اين باغ با درختان تنومندي مواجه خواهيد شد که با ارتفاع بيش از 25 فوت، سر به فلک کشيده اند .اين درختان که بومي اقليم استوايي هستند، در سن 21سالگي ميوه مي دهند .در اين باغ گونه نادري از خانواده گياهان ادويه نيز رشد مي کند که پس از زعفران، دومين ادويه گران جهان به شمار مي آيد .وانيل که گياهي است مخصوص نواحي مرطوب، به وفور در اين باغ به چشم مي خورد .غاف هاي درخت وانيل را پس از برداشت، خشک کرده و پودر مي کنند. در بدو ورود، در کنار زيبايي هاي اين باغ سرسبز، عطر انواع گياهان ادويه توجه گردشگران را به خود جلب مي کند.

باغ ادويه کندي

 

مرکز نگهداري فيل هاي پيناوالا

اين مرکز در روستاي پيناوالا، 13 کيلومتري شمال غرب شهرستان کاگل، در منطقه ي ساباراگاموا واقع شده است .پيناوالا از لحاظ داشتن بزرگ ترين مرکز نگه داري از فيل  اي آسيا، شهرت جهاني دارد .در اين مرکز از بچه فيل هاي يتيم و فيل هاي آسيب ديده در محيطي حفاظت شده نگهداري مي شود .در طول روز فيل هاي ماده به همراه بچه ها در منطقه اي مجزا به وسعت چند هکتار، آزادانه به گشت و گذار مي پردازند .آن ها هر روز براي خوردن آب و آبتني، دوبار مسير 5 کيلومتري را تا رودخانه طي مي کنند .از فيل هاي نر بالغ نيز براي انجام کارهاي سبک، مانند حمل غذا، استفاده مي شود .فيل هاي نر معمولاً زنجير شده و جدا نگهداري مي شوند .براي شير دادن به بچه فيل هايي که در پيناوا به دنيا مي آيند از شيشه شير استفاده نمي شود، اما گاهي اوقات به خاطر توريست هايي که از اين مرکز بازديد مي کنند، اين کار انجام مي شود.

مرکز نگهداري فيل هاي پيناوالا

 

معبد دندان بودا در کندي

معبد باشکوه دالادا ماليگاوا، که به معبد دندان بودا معروف است، در جزيره کندي قرار گرفته است .به هنگام صبح و عصر، آواز طبل مراسم راهبان اين معبد در سرتاسر کوهستان طنين انداز مي شود .معبد دالادا ماليگاوا در حدود دويست و پنجاه سال قدمت دارد .اصلي در معماري آن، برج هشت ضلعي است که به نوعي نقش محراب معبد را داشته و محلي است براي نگهداري مقدسات آيين بودا .در نزديکي اين معبد گنبدي قرار دارد که به گنبد سيلان بودايي معروف است. شهرت معبد دالادا ماليگاوا به خاطر وجود يادگار بسيار مقدسي از بوداست که در اينجا نگهداري مي شود .اين ياد بود مقدس همان دندان بوداست که در سال 371 به سيلان آورده شد .قبل از آن، دندان بودا به مدت چند قرن در هند نگهداري شده بود.

معبد دندان بودا در کندي

 

ديدني های دیگر

1. قبرستان نظامي کندي                             2. مجسمه بوداي باهيراوکاندا ويها را                   3. موزه چاي (Tea Museum)                       4. معبد گادالادنيا

ديدني های دیگر

 

بنتوتا|   Bentota

بنتوتا در محدوده شمالي استان هاي جنوبي، در محل تلاقي رودخانه بنتوتا با دريا و در فاصله 62 کيلومتري کلمبو قرار گرفته است .اين منطقه در نواحي جنوبي واقع در دهانه رودخانه بنتوتا، با داشتن سواحل چشم نواز شني پوشيده از درختان نخل تنومند، سريلانکا را به يکي از اولين قطب هاي گردشگري در جهان تبديل کرده است .اين منطقه با در اختيار داشتن انواع هتل ها، پاسخگوي سليقه هاي گوناگون مسافران و گردشگران بوده و در کنار آن امکانات تفريحي لازم براي بسياري از ورزش هاي آبي را فراهم آورده است.

 

جاذبه هاي گردشگري منطقه بنتوتا (Bentota)

اگر دلتان براي هيجان تنگ شده اصلا نگران نباشيد .در نزديکي شهر بنتوتا که شهري ساحلي است، مي توانيد به مرکز بازي هاي آبي برويد و در يکي از رودهاي منتهي به اقيانوس هند به جت اسکي و ديگر ورزش هاي آبي بپردازيد و لذت ديدار از اين منطقه را دو چندان کنيد .ولي اگر اهل هيجان زياد نيستيد و همچنان طالب آرامش ميتوانيد به بوت سافاري يا همان گردش با قايق در رودخانه برويد و در راه از مرکز پرورش ميگوهاي آب شيرين ديدن کنيد و در عين حال در جزيره هاي کوچک اين رودخانه نحوه درست کردن دارچين را ببينيد. اين رودخانه گونه اي از سوسمار آبي هم زندگي مي کند که ديدن آنها که گاه به طول 3 متر هم مي رسند، در عين حال در همه جا ميتوانيد ميمون ها را ببينيد. اگر هنوز قصد تهيه سوغاتی داريد در بنتوتا ميتوانيد ماسک هاي چوبي زيبايي را خريداري کنيد.

 

باغ بريف

اين باغ با مناظر بي عيب و نقص و شگفت انگيز خود، در زميني به مساحت 2.3 هکتار، در 8 کيلومتري بنتوتا واقع شده است .داراي باغچه هاي بسيار زيبا و مسحورکننده اي به سبک باغ هاي ژاپني و چمن زار هايي به سبک دوران استعماري مي باشد .

باغ بريف

 

باغ بريف 2

 

باغ بريف 3

 

جزيره سينامون (Cinnamon) (دارچین)

جزيره دارچين يکي از جاذبه هاي پرطرفداري مي باشد که در نزديکي بنتوتا واقع شده است .کشت دارچين در اين جزيره از سال هاي دور، توسط يک خانواده آغاز شد که براي نسل هاي متوالي ادامه يافت .

جزيره سينامون (Cinnamon) (دارچین)

 

گشت رودخانه بنتوتا

در طول گشت چند ساعته بر روي رودخانه ي بنتوتا، سومين رود بزرگ سريلانکا، مي توانيد از معبد بودايي 800 ساله ي واناواسالا (Wanawasala) ديدن کنيد .در حال حاضر در اين رودخانه به ندرت کروکوديل يافت مي شود.

گشت رودخانه بنتوتا

 

سواحل بنتوتا

بنتوتا به هيج وجه شبيه به مقاصد توريستي ديگر نيست. سواحل اين منطقه تلفيقي از شن هاي بکر طلايي و شکوه و عظمت اقيانوس هند مي باشد .جدا از سواحل خيره کننده، شما مي توانيد از انجام تفريحات و ورزش هاي آبي جذاب در سواحل اين منطقه نيز لذت ببريد.

سواحل بنتوتا

 

لونوگانگا (Lunuganga)

ملک لونوگانگا (Lunuganga) در بنتوتا با نمايي روستايي، طراحي شده است .اينجا با داشتن گونه هاي نادر گياهان و مناظر زيبا، براي دوستداران طبيعت حقيقتاً خوشايند خواهد بود.

لونوگانگا (Lunuganga)

 

لونوگانگا (Lunuganga) 2

 

مزرعه پرورش لاک پشت کاسگودا

سواحل جزيره سريلانکا آشيانه اي براي گونه هاي مختلفي از لاک پشت هاي دريايي است .بازديد کنندگان اين مرکز مي توانند از محفظه هاي پر آبي که در آن ها بچه لاک پشت ها نگهداري مي شوند ديدن کنند .در اين مرکز از لاک پشت ها از سن  2 تا 4 سالگي نگهداري مي شود .سپس آن ها را در ساحل رها مي کنند تا به محل زندگي طبيعي خود بازگردند و چرخه زندگي خود را ادامه دهند.

در سواحل سريلانکا 5 گونه از لاک پشت هاي آبي شناسايي شده اند که همگي آن ها را مي توان در مزارع پرورش لاک پشت يافت . لاک پشت هاي دريايي ساکنين 190 ميليون ساله اقيانوس ها هستند که از ميان گونه هاي متنوع آن ها امروزه تنها هشت گونه زنده باقي مانده است .در سواحل جزيره سريلانکا آشيانه انواع لاک پشت هاي دريايي مانند لاک پشت گرين، اوليو ريدلي، ليتربک، لاگرهد و ها و کسبيل به چشم مي خورد.

مزرعه پرورش لاک پشت کاسگودا

 

مزرعه پرورش لاک پشت کاسگودا 2

 

مزرعه پرورش لاک پشت کاسگودا 3

 

مزرعه پرورش لاک پشت کاسگودا 4

 

باغ گياه شناسي Peradeniya

گياه شناسي سابقه اي طولاني دارد .باغ هاي Peradeniya در سريلانکا يکي از دارايي هاي ملي سريلانکا محسوب مي شود .در اينجا بيش از 300 نوع متنوع ارکيده، درختان نخل، گياهان دارويي و ادويه جات خودنمايي مي کنند

مزرعه پرورش لاک پشت کاسگودا

 

Galle

قلعه و استحکامات چسبيده به هم مي باشد که در ميانه قرن 17 توسط هلندي ها ساخته شد و توسط انگليسي ها تکميل گرديد. در حالي که در داخل قلعه، مي توانيد از غذاهاي مشهور جهان لذت ببريد .در داخل شهر يک موزه وجود دارد که شما مي توانيد از آن ديدن کنيد.

Galle

 

پارک ملي يالا

پارک ملي يالا (Ruhunu) پربيننده ترين و دومين پارک بزرگ ملي در سريلانکا مي باشد .يکي از بهترين مکان ها براي تماشاي حيوانات وحشي، بوفالوها، پلنگ ها، ميمون ها، کروکوديل ها، خرس ها و گراز هاي وحشي است.

پارک ملي يالا

 

پارک ملي يالا 2

 

پارک ملي يالا 3

 

شهر روحاني کندي

اين محل روحاني بودايي که عموما با نام شهر Senkadagalapura شناخته مي شود آخرين پايتخت پادشاهان Sinhala بود، کساني که از فرهنگ Dinahala پشتيباني کرده و براي 2500 سال باعث رشد و پيشرفتش شدند .

شهر روحاني کندي

 

مجسمه 60 فوتي خوابيده بودا

Polonnaruwa دومين پايتخت سريلانکا بعد از ويراني Anuradhapura در سال 993 مي باشد .امروزه Anuradhapura نمونه کامل معماري سريلانکايي است که تاريخچه آن به قرن 12 بعد از مياد بازمي گردد .در اين شهر مقبره هاي بودايي زيادي توسط پادشاه Parakramabahu اول ساخته شده است.

مجسمه 60 فوتي خوابيده بودا

 

Nuwara Eliya

Nuwara Eliya  يکي از شهرهاي سريلانکا است که آب و هواي متفاوتي با ديگر نقاطش دارد و به خاطر نوع معماري آن لقب "انگليس کوچک" را به خود اختصاص داده است. در اين شهر ديدني هاي بسياري از جمله Haggala Botanical و دشت هاي زيباي Hortons با کوه هايي به ارتفاع 800 متر وجود دارد.

Nuwara Eliya

 

پرورشگاه فيل Anuradhapura

اين محل بزرگ به وسعت 24 اکتبر سال 1975 توسط سازمان حيات وحش سريلانکا تاسيس شد و بزرگ ترين جمعيت گله فيل ها در جهان در اين منطقه قرار دارد که تقريبا به 3000 فيل مي رسد.

پرورشگاه فيل Anuradhapura

 

شهر باستاني Anuradhapura

قديمي ترين پايتخت سريلانکا Anuradhapura نام دارد که قرن چهارم پيش از مياد بنا شد و ادامه ساخت آن در قرن يازده انجام شد .ويژگي جالب در مورد اين شهر درخت ترسناک Bo است که از يک شاخه درختي که بودا زير آن مي نشست، رشد کرد و بزرگ شد.

شهر باستاني Anuradhapura

 

معبد غاري دامبولا)معبد طلايي دامبولا(

در اين مکان شواهد باستاني مبني بر شاغل بودن مردم در دوره پيش از تاريخ به دست آمده است .در 5 غار اين معبد پيچيده، نقاشي هاي ديواري وجود دارد و 157 مجسمه نيز در سايزهاي مختلف در آن مي توانيد ببينيد.

معبد غاري دامبولا)معبد طلايي دامبولا(

 

راهنماي سفر ايرانيان به سريلانکا

ايرانياني که مايل به سفر توريستي به سريلانکا هستند ميتوانند ويزاي توريستي يک ماهه را در فرودگاه کلمبو دريافت نمايند .اما بايد توجيه کافي براي توريستي بودن سفر خود داشته باشند، ارائه بليط برگشت، پول يا کارت اعتباري و ....براي زماني که ممکن است توسط مسئول صدور ويزا مورد سوال قرار گيرند مفيد است .

در هواپيما پرسشنامه اي به تمامي مسافران داده مي شود که بايد آنرا به دقت پرکرده و در فرودگاه تحويل مسئول صدور ويزا دهند .در فرودگاه کلمبو پس از کنترل گذرنامه و ثبت مهر ويزا و دريافت بار، وارد بخش ديگري مي شويد که گيشه هاي چندين بانک سريلانکا براي تبديل ارز به روپيه وجود دارد .

همچنين مي توان سيم کارت تلفن هاي اعتباري اپراتورهاي دايالوگ و موبيتل را در فرودگاه با قيمت مناسب تهيه کرد .دايالوگ بهترين پوشش را در سريلانکا دارد اما موبيتل نرخ هايش پايين تر است .تهيه سيم کارت در فرودگاه ساده تر است زيرا در شهر بايد گرانتر بخريد و يا اينکه دفاتر مدارک بيشتري از شما مي خواهند .همچنين امکان کرايه اتومبيل براي چند روز و يا فقط گرفتن آژانس براي شما ميسر است اما بايد کرايه را از قبل با راننده مشخص کنيد که بعدا دچار مشکل نشويد .

 

نکاتي در مورد سفر به سريلانکا

  1. کفش هاي خود را در هنگام ورود به معابد و خانه ها در بياوريد.
  2. با لباس هاي نامتعارف و کوتاه نمی توانید وارد معابد شويد.
  3.  به قسمت هاي بالايي بدن به خصوص سر افراد و کودکان دست نزنيد، زيرا مطابق آيين بودايي اين قسمت محترم مي باشد و لمس آن توسط ديگران بي احترامي تلقي مي شود.
  4.  لخت بودن در اماکن عمومي در سريلانکا عملي غير قانوني تلقي مي شود، اما در سواحل خصوصي آزاد است.
  5. براي غذا خوردن، دست دادن، پرداخت پول و از دست راست خود استفاده کنيد .در فرهنگ سريلانکا و و هند استفاده از دست چپ براي کارهاي کثيف ا ست.
  6. در نظر داشته باشيد که در سريلانکا مردم به حيوانات احترام مي گذارند.
  7. به تابلوهايي که در مناطقي از جمله بعضي سواحل به عنوان عکس برداري ممنوع است، توجه کنيد.
  8. مراقب روابط عاطفي خود در اماکن عمومي باشيد .

اطلاعات تکمیلی

 
© 2018 , All Right Reserved