بالی
Bali

بالی جزیره خدایان

جزیره کوچکی از بزرگترین مجمع الجزایر جهان

12 قانون اساسی آداب و معاشرت در هواپیما

در حقیقت، پرواز اکونومی در قرن 21ام تا حدودی ناخوشایند است. خطوط هواپیمایی برای افزایش سود، سرویس دهی های خود را کاهش می دهند، این موضوع در پرواز هایی که زمانشان طولانی است آزار دهنده است.

اگر شما به دلایل مالی یا نداشتن امتیازهای لازم امکان ارتقاء کلاس پروازتان را ندارید، روش های دیگری برای لذت بردن از پرواز وجود دارد، اما به همکاری همسفران شما نیز بستگی دارد.

ما بر اساس تجربه های پرواز، لیستی از 12 قانون اساسی آداب و معاشرت تدارک دیده ایم.

این قوانین تمامی مراحل یک پرواز را شامل می شوند. در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید تا با این قوانین آشنا شوید.

 

 1. با روش کار حراست فرودگاه آشنا باشید.

پیش بینی مراحل عبور از حراست، سرعت پذیرش شما را بالا می برد.

قبل از رسیدن به دستگاه ایکس-ری، تمامی لوازم جیب های خود را خالی کرده و آن ها را در کیف و یا کُتی که از زیر دستگاه رد می کنید، بگذارید.

زمانی که وسایل شما از دستگاه رد شدند، سریعا آن ها را برداشته و جابجا شوید تا سر راه کسی قرار نگیرید. سپس کفش، کمربند و کُت خود را بپوشید.

 

 1. انبار بالای سر را زیادی پر نکنید.

با توجه به اینکه برای هر چمدان هزینه ی مجزا از شما گرفته می شود و انبار بالای سر فضای محدودی دارد. در صورت داشتن 2 ساک کوچک، یکی را کنار پایتان جای دهید.

همچنین مهمان دار به شما یادآوری خواهد کرد که با قرار دادن افقی چمدان، جای همسفرتان را تنگ نکنید.

 

 1. زمانی که مهمان دار از شما می خواهد که لوازم الکترونیکی خود را خاموش کنید، بحث نکنید.

ممنوعیت استفاده از لوازم الکترونیکی در زمان بلند شدن و فرود هواپیما شاید قانون آزار دهنده ای باشد، اما باز هم قانون هواپیما است، و خواسته ی شخصی مهمان­دار نیست. بد رفتاری با مهمان دار تنها باعث تاخیر پرواز می شود. هرچه سریعتر همکاری کنید، می توانید سریعتر به لوازم الکترونیکی و مکالمات خود برسید.

 

 1. اگر نیاز دارید لم بدهید، با احتیاط این کار را انجام بدهید.

بحث های زیادی در رابطه با خواباندن صندلی وجود دارد، اما نظر ما این است که اگر صندلی به عقب می رود، از آن استفاده کنید.

گری لف، نویسنده ی وبلاگ «منظره از روی بال»، با ما هم عقیده است و می گوید که رعایت ادب لازم است. او در پروازی، برای حفظ فضای خود، به یک دختر بچه در صندلی جلوی خود 5 دلار داده است (با اجازه ی مادر وی)، تا او صندلی­ اش را نخواباند.

اگر شما نمی خواهید با پول مشکل را حل کنید، پس قبل از خواباندن صندلی خود، به همسفر پشت سرتان اخطار دهید، تا بتواند نوشیدنی یا لپ تاپ خود را جا به جا کند. در زمان غذا خوردن صندلی خود را به حالت اول برگردانید.

 

 1. حواستان به فرزندانتان باشد.

پرواز به اندازه ی کافی سردرد ایجاد می­کند، گستاخی کودکان نیز به آن می افزاید. والدین باید حواسشان به فرزندانشان باشد. شاید خسته باشند، اما به هر حال این کار وظیفه ی آنهاست.

اگر اعتراضی دارید، با والدین صحبت کنید، سر آن کودک داد نزنید. روش تربیت فرزند اشخاص غریبه به شما ربطی ندارد، همچنین ممکن است با این کار تنها کسی که می تواند جلوی ضربه های کودک صندلی عقبی را بگیرد، عصبانی کنید.

جیمز ویسونگ، نویسنده ی مقالات سفر شبکه ی «ان بی سی» می گوید: کمی درک کنید، گاهی کودکان از کنترل خارج می شوند و هر کاری هم که بکنید آرام نمی شوند، به هر حال شما هم زمانی کودک بوده اید.

 

 1. دسته ی صندلی متعلق به صندلی وسط است.

بر خلاف افرادی که در ردیف کنار پنجره و یا راهرو می نشینند، مسافران ردیف وسط هیچ گونه فضایی برای کشش پا و یا قرار دادن سرشان ندارند.

به نظر ما هر دو دسته ی صندلی باید به مسافر وسط تعلق بگیرد. در سال 2011 روزنامه ی «وال استریت جورنال» از پنل 6 نفری درخواست کرد که نظرشان را در این باره بدهند، 5 نفر از آن ها با ما هم عقیده بودند.

تنها «ان پست» این آداب معاشرت را قبول نداشت. وی می گوید: هیچکس مالک دسته های صندلی نمی باشد. اگر من در صندلی وسط قرار بگیرم، تلاش می کنم که یک دسته را از آن خود کنم. اما کسی در طول پرواز صاحب هر دو دسته نمی باشد.  

 

 1. مراقب بوی بد باشید.

بوی بد بدن در فضای بسته، بسیار آزار دهنده می باشد. اگر امکانش را دارید، قبل از رفتن به فرودگاه حمام کرده و از دئودورانت استفاده کنید. در نظر داشته باشید که ادکلن یا عطر تند نیز می تواند باعث آزار همسفران شود.

 

 1. کسی را وادار به مکالمه نکنید.

اگر دوست دارید با کسی هم صحبت شوید، مشکلی ندارد. شما می توانید با افراد جدید و جالبی آشنا شوید و تجربه ی پرواز خوشی داشته باشید.

اما اگر احساس کردید او علاقه ای به مکالمه با شما ندارد، رهایش کنید. بسیاری از افراد علاقه ای به صحبت کردن در حین پرواز ندارند، اما رعایت ادب باعث می­شود که به شما پشت نکنند.

همچنین اگر کسی با شما شروع به صحبت کرد، می توانید مودبانه او را متوجه کنید که علاقه ای به مکالمه با وی ندارید.

می توانید کتابی باز کنید، هندزفری در گوش بگذارید و یا چشمانتان را ببندید.

ویسون، نویسنده ی شبکه ی «سی ان ان» می گوید: حتی اگر شما و همسفرتان از مکالمه لذت ببرید، شاید همسفران دیگر سکوت را ترجیح بدهند. در صورتی که مکالمه ی شما بیش از 10 دقیقه شد، به انتهای هواپیما بروید و آنجا به صحبتتان ادامه دهید.

 

 1. تنها در زمان های مناسب از صندلی خود بلند شوید.

قبل از بلند شدن از صندلی خود برای استفاده از سرویس بهداشتی زمانبندی داشته باشید. اگر می بینید مهمان دار با چرخ در راهرو است، از جای خود بلند نشوید. زیرا در زمان برگشت ممکن است که چرخ سر راه صندلیتان قرار بگیرد. در نتیجه ممکن است پشت چرخ بمانید تا سرویس دهی تمام شود یا مهمان دار مجبور شود چرخ را به طور کامل از راهرو خارج کند، تا شما بتوانید بنشینید. همچنین تا ظرف های شام جمع نشده اند از جای خود بلند نشوید.

 

 1. حواستان به شرایط خوابتان باشد.

اگر شما در ردیف وسط و یا کنار راهرو نشسته اید، زاویه­ی خوابتان اهمیت بالایی دارد، زیرا اگر جلوی مسیر همسفران خود را گرفته باشید، آن ها برای برخاستن و نشستن در صندلی خود مجبور می شوند شما را بیدار کنند.

 

 1. به نوبت دستشویی احترام بگذارید.

این قانون ساده است: زمان زیادی در توالت نباشید و کثیفی به بار نیاورید. افراد دیگر در صف دستشویی هستند و آن ها نیز حق دارند از توالت تمیز استفاده کنند. از طرفی سرویس های بهداشتی احتمالا بسیار کثیف می باشند، پس تمامی پیش بینی های لازم را انجام دهید.

 

 1. در زمان پیاده شدن نظم و ادب را فراموش نکنید.

یادتان باشد که تمامی همسفران شما نیز باید از هواپیما پیاده شوند. پس با فشار خودتان را در راهرو جای ندهید، بگذارید افراد جلویی شما پیاده شوند ، تا نوبت شما برسد. سپس حرکت کنید. در ضمن تمامی لوازم خود را جمع کنید تا وقت دیگران را تلف نکنید.

 

© 2018 , All Right Reserved