بالی
Bali

بالی جزیره خدایان

جزیره کوچکی از بزرگترین مجمع الجزایر جهان

11 خوراکی که قبل از مرگ باید حتما امتحان کرد

همه ی ما لیستی از جاهایی که قبل از مرگ می خواهیم ببینیم داریم، اما خوراکی هایی که باید امتحان کنیم چی؟ این خوراکی های لذیذ دنیا را از دست ندهید ...
 
 1. باقلوای عسلی

کجا؟ ترکیه

چرا؟ در قدیم، این شیرینیِ چسبناک مختص افراد ثروتند بود. پیشینه ی آن به زمان امپراطوری عثمانی بر می گردد. اگر به تور ترکیه و یا کشور های مجاور آن بروید، می توانید این شیرینی را امتحان کنید و خودتان قضاوت کنید.

اگر می خواهید نهایت لذت را تجربه کنید، به مکانی با منظره ی دریای اژه بروید. باقلوای تازه را گاز بزنید و از لایه های تردِ خمیرِ فیلو، گردوی خرد شده، شربت و عسل شیرینِ لذت ببرید.

   

 

 1. سوشی تازه ی حیرت انگیز

کجا؟ ژاپن

چرا؟ حراج تُنِ اول صبحِ بازار ماهی تسوکیجی (Tsukiji) ، در سطح دنیا معروف است. در این بازار دکه های زیادی وجود دارد که تازه ترین موجودات دریایی را ارائه می دهند. با تماشای طلوع آفتاب، صبحانه ی سوشیِ خود را میل کنید. این ماهیِ صید روز، روی زبان شما آب می شود. در تور ژاپن، سوشی تازه را از دست ندهید.

 

 1. انجیرِ تازه چیده شده از درخت

کجا؟ ایران

چرا؟ انجیر یکی از قدیمی ترین میوه های شناخته شده است. کتاب مقدس نقش اساسی در شهرت این میوه دارد، همچنین 2500 سال قبل از میلاد مسیح، سومری ها انجیر می خوردند و رومی ها آن را مقدس می دانستند. انجیری که خوب رشد کرده باشد، شیرین، نرم و تازه می باشد. انجیرِ تازه هنوز هم مانند قبل با ارزش است.

این میوه در همه جای دنیا رشد می کند اما زادگاه آن ایران است و بهترین جا برای امتحان کردن این میوه ی لذیذِ تازه چیده شده از درخت می باشد.

 

 1. سیب زمینیِ دودیِ پخته شده در آتش

کجا؟ هر جای دنیا

چرا؟ اگر به دلِ طبیعت رفته اید، ساده ترین غذا هم می تواند بسیار لذت بخش باشد. پس از راه اندازی آتش، سیب زمینی ها را در 2 لایه فویل بپیچید و به مدت 45 دقیقه تا یک ساعت زیر زغال های داغ قرار دهید. زمان پخت به سایز سیب زمینی ها و میزان حرارت بستگی دارد، اما زمانی که پوست آن ها ترد شود و درونشان نرم باشد، سیب زمینی ها آماده شده اند. اگر می خواهید سیب زمینی ها را لذیذتر کنید، کره ی ذوب شده، کمی نمک و پنیر به آن اضافه کنید.

 

 1. چای نعناعِ شیرین شده با ساخارین

کجا؟ مراکش

چرا؟ نوشیدن یک استکان چای نعناعی شیرینِ داغ، به همراه منظره ی میدان جامع الفنای (Djemaa el Fna) مراکش، تکرار نشدنیست . بهترین نوع سرو آن به صورتی است که، این مایع داغ از فاصله ای بالاتر از استکان، چند مرتبه در استکان ریخته شده تا بلاخره به دست شما داده شود. شما نوشیدنی بهتری برای سفر به بازارِ گرم سراغ دارید؟ حتما در تور مراکش این چای لذیذ را امتحام کنید.

 

 1. لاسی، شیرین یا شور؟ هر جور شما دوست دارید

کجا؟ هند

چرا؟ لاسی (Lassi) نوشیدنیِ مورد علاقه ی مردم هند می باشد. این نوشیدنی فواید سلامتی زیادی دارد ولی مهمتر از همه، مزه ی خیلی خوب آن است.

لاسیِ سنتی، شور - از ماست، نمک و ادویه ها - درست می شد. اما امروزه خیلی ها لاسیِ شیرین - که از ترکیب شکر و میوه درست می شود – را ترجیح می دهند. فروشندگان خیابانی در هند این نوشیدنی را سرو می کنند. لاسی را از دست ندهید. اما از آن ها بخواهید که آب و یخ به آن اضافه نکنند. در تور هند، لاسی را امتحان کنید.

 

 1. چای کِرِم (چای خامه) در تابستان

کجا؟ انگلیس

چرا؟ چایِ کِرِم، انگلیسی ترین نوع چای می باشد. یک اسکون (Scone) بزرگ، به همراه خامه ی غلیظ و مربای توت فرنگی یا تمشکِ محلی بهترین شیرینی برای این چای می باشد. گاز بزرگی از اسکونِ چند لایه به همراه خامه و مربا به همراه چای کِرِمِ کلاسیک بهترین روش لذت بردن از این نوشیدنی می باشد.

از آن جایی که این نوشیدنی حدودا در ساعت 3 بعد از ظهر سرو می شود، بهتر است ناهار را سبک بخورید.

 

 1. بیلتونگِ شور و جویدنی (گوشت گاو)

کجا؟ آفریقای جنوبی

چرا؟ نوارهای خشک شده ی بیلتونگِ (Biltong) شور و جویدنی با غذاهای آفریقای جنوبی همخوانی دارند و اسنک ایده آلی برای گردشگران می باشند. مهاجران هلندی، برای رفع معضلِ انبار کردن گوشت در اقلیم گرم به این راه حل رسیده بودند. امروزه بیلتونگ در سراسر دنیا موجود است اما بهترین نوعِ آن در زادگاهِ اولیه­اش می باشد.

گوشت گاو در ترکیبی از سرکه و ادویه گذاشته می شود سپس آن را آویزان می کنند تا خشک شود. بیلتونگ را می توانید در سوپ، سالاد و یا به صورت خالی بخورید.

 

 1. هشت پای یونانی

کجا؟ در ساحل و یا جزایر یونان

چرا؟ احتمالا برای کسی که آشنایی ندارد، اشتها آور به نظر نمی آید، اما دلیلی وجود دارد که هشت پا در غذاهای یونانی بسیار ارزشمند است. اگر هشت پا به درستی آماده شده باشد، به نرمیِ کره است و اگر کبابی شود، دارای پوست ترد خواهد بود. این یکی از سنتی ترین غذاهای دریایی یونانی می باشد. در یک رستوران کوچک یونانی با منظره ی دریا و هشت پا های آویزان شده در آفتاب این غذا را میل فرمایید.

 

 1. بیف (گوشت گاو)

کجا؟ آرژانتین

چرا؟ بیفِ آرژانتین به عنوان بهترین بیف در دنیا شناخته شده است. گاوهای معروف آرژانتینی با علف تغذیه می شوند. روی بار بی کیو پخته شده و عطر و طعم فوق العاده ای می گیرند.

به رستوران پریلادا (parrillada) (رستوران کبابِ گوشت) بروید و بیفِ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دنیا را امتحان کنید. حتما سس چیمیچوری (chimichurri) - که از گیاهان، سیر و سرکه درست می شود - را همراه این بیف امتحان کنید.

 

 1. آب نارگیل تازه

کجا؟ در سواحل مناطق گرمسیری

چرا؟ هیچی جای نوشیدن آب نارگیلِ تازه پس از یک روز گردش را نمی گیرد. آب سبک و شیرینِ نارگیلِ سبزِ جوان را می توانید مستقیما از داخل پوست بنوشید. گوشت نرمِ این نارگیل با نارگیل های قهوه ای رنگ فرق دارد، کمی لزج ولی دلنشین می باشد. اما آب این نارگیل بهترین بخش است. اگر می خواهید بهترین تجربه را داشته باشید در تور مالزی به فروشندگان خیابانی مراجعه کنید؛ در عرض 2 ثانیه و با 2-3 حرکتِ چاقوی بزرگ سوراخ مناسب برای نوشیدن در پوست ضخیم آن ایجاد می کنند. در کنار ساحل قدم بزنید و از آب نارگیل  لذت ببرید.

 

© 2018 , All Right Reserved