شهر ایروان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شهر ایروان، پایتخت کشور ارمنستان و مهم ترین شهر در منطقه قفقاز است. این شهر زیبا و بزرگ مرکز تجاری، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور ارمنستان بوده و هم چنین جز شهرهای محبوب توریستی به شمار می آید. این شهر که از سال 2012 به عنوان پایتخت کتاب از سوی یونسکو معرفی شده است، یکی از قدیمی ترین شهرها در جهان محسوب می شود.

ایروان جاذبه های توریستی بسیاری دارد. بسیاری از این جاذبه ها فرهنگی هستند و برای آن دسته از مسافرانی که به فرهنگ و آیین سایر ملل علاقه مندند، ایروان گزینه ای عالیست. تعداد زیادی از ایرانیان نیز هنگام تعطیلات به این شهر مسافرت می کنند. به همین دلیل ما قصد داریم در این مطلب به معرفی و بررسی شهر ایروان بپردازیم. اگر می خواهید به ارمنستان و ایروان سفر کنید، لازم است پیش از سفر خود اطلاعات کافی درباره هزینه های سفر و اقامت، نرخ ارز و جاذبه های دیدنی این شهر داشته باشید.

معرفی شهر ایروان

معرفی شهر ایروان

ایروان، پایخت کشور ارمنستان و مهم ترین شهر در این کشور است. این شهر به عنوان یکی از زیباترین شهرها در منطقه قفقاز شناخته می شود. ایروان یکی از قدیمی ترین اقامتگاه ها در جهان است و طبق تخمین ها، قدمت این شهر به قرن 8 پیش از میلاد مسیح باز می گردد.

شهر ایروان در طول این تاریخ حدود 4000 ساله اش، اتفاقات و فراز و نشیب های بسیاری را سپری کرده است. ایروان در دوران حکومت هخامنشیان جزیی از ایران بود و پس از حمله اعراب، این کشور تحت کنترل آنان قرار گرفت. هم چنین در بین قرن های 16 تا 18 میلادی این شهر در حین جنگ های بین حکومت ایران و عثمانی بارها رد و بدل شد.

بعدها تمامی مناطق ارمنستان از جمله ایروان، تحت حکومت شوروی بود و پس از فروپاشی این کشور و تجزیه آن، توانست به استقلال برسد. اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید حتما راهنمای سفر به ایروان را مطالعه بفرمایید.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین جاذبه های ایروان
معرفی ایروان

جمعیت شهر ایروان

ایروان شهر چندان بزرگی نیست و جمعیت ساکن در آن، طبق آخرین آمارها حدود یک میلیون نفر است. تنوع قومیتی نسبتا زیادی در جمعیت ایروان دیده می شود. بیشتر مردم ساکن این شهر از اقوام ارمنی هستند. هم چنین قومیت های آذری و تاتار قفقازی نیز در این شهر دیگر قومیت های مهم هستند.

مساحت ایروان

همان طور که گفته شد، شهر ایروان با وجد آن که اهمیت بسیار زیادی از نظر سیاسی، تجاری و فرهنگی دارد، شهر کوچکی است. مساحت این شهر حدود 223 کیلومتر مربع تخمین زده شده است.

آب و هوا در ایروان

از نظر جغرافیایی، ایروان موقعیت خاصی دارد. این شهر در دامنه های کوه آرارات و در مجاورت رود بزرگ هرازدان واقع شده است و تحت تاثیر همین عوامل، آب و هوای خنکی دارد. ارتفاع شهر ایروان از دریا 900 متر است و همین موجب می شود تا اغلب اوقات دمای هوا در آن پایین باشد.

آب و هوای کشور ارمنستان و پایتخت آن، ایروان سرد و کوهستانی است. به همین دلیل در فصل گرما و به ویژه ماه های گرم تابستان، آب و هوای ایروان فوق العاده مطلوب و دلنشین است. البته در فصل سرما و با وجود سرمای شدید و دماهای بسیار پایین در این شهر، امکان تفریحات زمستانی فراهم می شود.

هزینه زندگی در ایروان

از نظر هزینه کشور ارمنستان کشور بسیار مناسبی است. اقامت و زندگی در ارمنستان گران نیست و شما می توانید بدون نیاز به بودجه های کلان و خرج های زیاد، سفری لذت بخش به این کشور داشته باشید. بخش عمده هزینه های سفر به این کشور به محل اقامت اختصاص می یابد. در ایروان ارمنستان، هاستل ها و هتل های متعددی وجود دارند و هم چنین، می توان برای اقامت خود آپارتمان کرایه کنید.

میانگین قیمت یک هتل متوسط سه ستاره خوب در ایروان 4 هزار تا 25 هزار درام برای هر شب است. قیمت هتل های لوکس و درجه یک نیز بین 70 هزار تا 150 هزار درام برای هر شب اقامت متغیر است. برای اقامت در هاستل هزینه کمتری لازم است. مبلغ یک شب اقامت در هاستل های ایروان از حداقل 3 هزار درام شروع شده و تا حدود 50000 درام افزایش می یابد. برای کرایه آپارتمان نیز مبلغ 15 هزار تا 20 هزار درام به ازای هر شب باید هزینه کرد.

بخش دیگر هزینه های زندگی در ایروان، هزینه های مربوط به خوراک است. در ایروان گزینه های متعددی برای خورد و خوراک وجود دارند. به عنوان مثال، قیمت یک غذای دو نفره در رستورانی متوسط بین 5000 تا 8000 درام است. رستوران های لوکس غذاهای لذیذی را با قیمت های بیشتر ارائه می دهند. معمولا کف این قیمت ها حدود 10000 درام است. علاوه بر آن می توانید از غذاهای مک دونالدز نیز استفاده کنید که میانگین قیمت آن ها حدود 3000 درام می شود.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین جاذبه های ایروان
هزینه زندگی در ایروان

نرخ ارز

واحد رسمی پول کشور ارمنستان، درام است. هر درام در حال حاضر معادل حدودا 40 تومان است.

آداب و رسوم مردم ایروان

بسیاری از آداب و رسوم مردم ارمنستان، با مردم ایران شباهت دارد. دلیل این موضوع نیز این است که این کشور و شهر ایروان برای دوران های طولانی جزیی از خاک ایران بوده اند و فرهنگ مشترکی بر آن ها حاکم بوده.
یکی از جشن های مهم در ارمنستان جشن درندز است. این جشن مخصوص آتش افروزی است و در زمستان برگزار می شود. مشابه این جشن در ایرانیان نیز وجود داشته است که به آن جشن سده می گفته اند. در ارمنستان هنگام بازدید از مناطق و مکان های مذهبی باید پوشش مناسب را رعایت کرد. هم چنین، ایروان از نظر جرم و جنایت آمار بسیار پایینی دارد و یکی از شهرهای امن شناخته می شود.

آداب و رسوم مردم ایروان

مهم ترین جاذبه های فرهنگی و طبیعی ایروان

شهر ایروان جاذبه های فرهنگی و طبیعی بسیاری را در خود جای داده است. شما می توانید آثار تاریخی و فرهنگی بسیار زیادی را در این شهر بیابید. یکی از مناطق معروف و دیدنی شهر ایروان، میدان جمهوری است. از دیگر مناطق دیدنی در ایروان، پارک عشاق است که همیشه توریست های برای ثبت عکس های یادگاری خود به آن جا می روند.

هم چنین موزه پارانجانو، جز مهم ترین موزه های ارمنستان و ایروان است که مورد بازدید بسیاری از توریست ها قرار می گیرد. از دیگر جاذبه های دیدنی شهر ایروان می توان موارد زیر را نام برد: ساختمان اپرا، معبد گارنی، دریاچه سوان، مسجد آبی، کلیسای باشکوه ایروان و Cascade.

مهم ترین جاذبه های فرهنگی و طبیعی ایروان
کلمه های کلیدی: