بهترین جاذبه های ایروان

ارمنستان یکی از غنی ترین کشورهای منطقه از نظر تاریخی است. همین تاریخ گسترده منجر به ایجاد آداب و رسوم و مراسم های خیلی جذابی در بین مردم ارمنستان شده است. بنابراین در این کشور ساختمان های تاریخی زیادی قرار دارند که بازدید از هرکدام جذابیت های خودش را دارد. همچنین ارمنستان طبیعت بکر و زیبایی دارد. بسیاری از جاذبه های ایروان نیز در همین دسته تقسیم بندی می شوند. با این تفاسیر سفر با تور ارمنستان و اقامت در شهر ایروان مملو از سرگرمی های متنوعی است که می توانند هرشخصی با هر نوع سلیقه ای را به خودشان جذب کنند.

خیلی مهم است که در هنگام سفر از جاذبه های مقصدتان باخبر باشید و بدانید قرار است از چه جاهایی بازدید کنید. این کار نه تنها به سفرتان برنامه می دهد بلکه می شود تا حدودی از هزینه های سفر هم آگاه شد. پس در این مطلب به معرفی برخی از مهم ترین جاذبه های ایروان می پردازیم و درباره شان توضیح می دهیم.

جاذبه های ایروان

دره گل ها

برای رسیدن به این دره زیبا باید به بخش های شمال شرقی شهر ایروان بروید. برای رسیدن به آنجا می توانید از اتوبوس و یا ماشین استفاده کنید. توجه داشته باشید که هزینه اتوبوس خیلی به صرفه تر از ماشین است. به ویژه در مسیرهای طولانی ممکن است کرایه خیلی زیاد شود.

این دره که در وسط کوهستانی خوش آب و هوا و سرسبز قرار دارد یکی از جاذبه های طبیعی ایروان است. فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای رفتن به دره گل ها است. در آنجا امکانات مختلفی مثل تله کابین و پیست اسکی پیدا می کنید. تماشای منظره فوق العاده زیبای این منطقه از ارتفاع واقعاً دیدنی و جذاب است.
همچنین در آنجا چندین کلیسای تاریخی هم قرار دارد که قدمت برخی از آن ها به هزار سال قبل می رسد. بنابراین با رفتن به دره گل های ایروان نه تنها از زیبایی های طبیعی لذت می برید، بلکه بخشی از تاریخ ارمنستان را هم خواهید دید.

از دیگر امکانات دره گل ها می توان به رستوران، هتل و سالن های ورزشی اشاره کرد. پس اگر از بودن در شلوغی شهر خسته شده اید بد نیست چند روزی را در دره گل ها بگذرانید.

جاذبه های ایروان

میدان جمهوری ایروان

مهم ترین جاذبه ایروان میدان جمهوری این شهر است. بسیاری از گردشگران به خاطر معماری خاص این میدان ازش بازدید می کنند. اما در هر صورت نمی شود اهمیت تاریخی و اجتماعی میدان جمهوری در فرهنگ مردم ارمنستان را نادیده گرفت.
میدان جمهوری ایروان از این نظر مهم است که بسیاری از لحظات تاریخ ارمنستان را مردم در آنجا ایجاد کرده اند. زمان ساخت این میدان به زمانی می رسد که ارمنستان در تصرف شوروی بود.

با فرا رسیدن شب، چراغ ها و فواره های میدان روشن می شوند. ویژگی این فواره ها موسیقی ای است که با حرکات آب هماهنگ شده اند. همچنین خیلی از فستیوال ها و جشن های مهم ارمنستان را در میدان جمهوری ایروان برگزار می کنند. بنابراین اگر به قصد بازدید از جشنواره ها و رویدادها به ایروان می روید بهتر است برنامه سفر را طوری آماده کنید که حتماً چندتای آن ها را ببینید.

جاذبه های ایروان

دریاچه سوان

دریاچه سوان فاصله زیادی تا شهر ایروان ندارد و یکی از جاذبه های مهم این شهر به حساب می آید. این دریاچه به دلیل زیبایی و امکانات تفریحی خوبی که دارد حسابی مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

مهم ترین ویژگی این دریاچه در واقع آب شیرین است. دریاچه سوان ایروان یکی از بزرگ ترین دریاچه های آب شیرین در جهان است. در کنار دریاچه می توانید از طبیعت بی نظیر این منطقه هم لذت ببرید. در همان نزدیکی پارک ملی سوان قرار دارد که جای خیلی خوبی برای برگزاری پیک نیک خانوادگی و یا کمپ زدن است. همچنین چند کلیسا و یک قبرستان تاریخی هم در نزدیکی دریاچه سوان ایروان قرار دارند که بد نیست از آن ها هم دیدن کنید.

همان طور که گفتیم دریاچه سوان تفریحات خیلی خوب و متنوعی دارد. در آنجا علاوه بر شنا کردن و لذت بردن از هوای دلچسب دریاچه، می توانید با پرداخت هزینه مناسبی سوار قایق و یا جت اسکی شوید. همچنین امکان ماهیگیری هم وجود دارد. در کنار آن ها سرگرمی های آبی دیگری مثل اسکی روی آب و یا حتی پاراگلایدر را هم می توانید امتحان کنید و حسابی خوش بگذرانید.

مطالب خواندنی دیگر:در مورد دریاچه سوان ارمنستان بیشتر بدانید
دریاچه سوان

تالار اپرای ایروان

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی ایروان سالن اپرای این شهر است. به جرات می توان گفت که این سالن اپرا جزو شاهکارهای معماری جهان به حساب می آید. خیلی خوب است اگر در آنجا به تماشای اپرا و یا تئاتر بروید. با این حال بخشی از این سالن را به عنوان محلی دیدنی برای گردشگران آماده کرده اند که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

سالن اپرای ایروان کم تر از صد سال قدمت دارد اما به دلیل نمایش های مهمی که در آنجا برگزار شده، محبوبیت خاصی در تمام دنیا به دست آورده است.

تالار اپرای ایروان

موزه یادبود نسل کشی ارمنی ها

این بنا در واقع محل یادبود ارمنی هایی است که در نسل کشی عثمانی ها کشته شدند. این بنا شکل میدانی است که در میان سنگ های خیلی بزرگی قرار گرفته است. در وسط بنای یادبود، یک آتشدان می بینید که نماد جاودانی شهدای قتل عام است.

بنای یادبود نسل کشی ارامنه چندین قسمت مختلف دارد. یکی از آن ها موزه اشیا تاریخی و آثار هنری ای است که به این قتل عام ارتباط دارند. روی دیوارهای اطراف میدان هم اسم شهرهایی که در آن ها قتل عام انجام شده را نوشته اند. همچنین در کنار این میدان یک باغ کوچکی از درختان کاج می بینید که اغلب آن ها به دست شخصیت های مهم تاریخ کاشته شده اند. این مکان به اندازه ای در بین مردم ایروان محبوب است که همه جای آن را می دانند و از هرکسی که بپرسید مسیر را بهتان نشان می دهد.

مطالب خواندنی دیگر:با بهترین مراکز خرید ایروان آشنا شوید
موزه یادبود نسل کشی ارمنی ها

موزه تاریخ ارمنستان

شما می توانید در این موزه که در ایروان قراردارد، تاریخ چند هزارساله ی ارمنستان و خود شهر ایروان را به صورت کامل ببینید. این موزه در سال 1920 راه اندازی شد و تا کنون در آن، نزدیک به 400000 شی و اثر تاریخی محافظت می شود. در این موزه بخشی به مردم و قوم شناسی نیز اختصاص داده شده است و شما در این بخش می توانید با پوشاک، فرش و گلیم های دست بافت ارمنستان آشنا شوید.

موزه تاریخ ارمنستان

کلیسای کاتولیک

این کلیسا که یکی از قدیمی‌ترین بناهای ایروان به‌حساب می‌آید و ساختش در سال 1246 به پایان رسید، در ناحیه کنت رون شهر ایروان واقع‌شده است. این کلیسا یکبار پس از ساخت، در دوران شوروی به طور کامل نابود شد اما بعضی از بخش های آن به طور شگفت انگیزی سالم ماند و پس از آن با حمایت باستان شناسان حفظ شد و تا اکنون باقی مانده است.

جاذبه های ایروان

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر

این کلیسای جامع، از سه کلیسای کوچک دیگر که در آن قرار دارد، تشکیل شده است. کلیسای اصلی گنجایش جمعیتی بالغ بر ۱۷۰۰ نفر را دارد و کلیسا های کوچک‌تر بیشتر برای جشن و مراسم های کوچک دیگر است.

جاذبه های ایروان

پارک عشاق

نام این پارک در گذر زمان، دچار تغییرات زیادی شده است؛ برای مثال در قرن 18، این پارک را با اسم کوزمپارک Kozem Park و پس از جنگ جهانی دوم به افتخار شاعر معرف روس، پوشکین نامیدند اما پس از به استقلال رسیدن کشور ارمنستان، نام اکنون این پارک انتخاب شد و تا الان نیز دچار تغییری نشده است. این پارک به دلیل داشتن فضای سبز زیبا، انواع گل، آبشار، پل و موارد دیگر بسیار محبوبیت دارد و از آنجایی که در این پارک ملاقات های عاطفی زیاد انجام می شود، نام پارک را عشاق گذاشته اند.