7 مورد از معروف ترین مساجد دنیا

مسجد نیایشگاه، محل گردهمایی مسلمانان و عبادت می باشد. اما چه شاخصه هایی یک مسجد را متمایز می کند؟ در ادامه ی مطلب با آژانس گلفام سفر همراه باشید تا با مساجد معروف دنیا آشنا شوید.

1/ مسجد جامع شاه فیصل، اسلام آباد، پاکستان

مسجد جامع شاه فیصل (Faisal Mosque) دارای طراحی شبیه به چادر بدوئین می باشد و در تپه ی مارگالا (غربی ترین تپه ی هیمالیا) واقع شده است. بسیاری معتقد اند که شبیه به یک سکوی پرتاب سفینه ی فضایی می باشد، به همین دلیل سازمان سیا باور داشت در مناره های آن موشک مخفی شده است و آن ها را بازرسی کرد.

معمار ترک، ودات دالوکای (Vedat Dalokay)، این مسجد را به صورت ترکیبی از معماری سنتی و فوق مدرن طراحی کرده است. سقف شیبدار این مسجد معروف است؛ زیرا با سقف های گنبدی بیشتر مسجد ها تضاد دارد.

مطالب خواندنی دیگر:مسجد جدید استانبول
مسجد جامع شاه فیصل پاکستان

2/ مسجد زهیر، کداه، مالزی

مسجد زهیر (Zahir Mosque) در اَلور سِتار (مرکز ایالت کداح) واقع شده است. این مسجد یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین مسجد های مالزی می باشد یکی از جاذبه های گردشگری تور مالزی می باشد. مسجد زهیر در سال 1912 توسط تونکو محمود، پسر سلطان تاج‌الدین مکرم‌شاه، ساخته شده است.

این مسجد دارای 5 گنبد، نمایانگر اصول دین اسلام می باشد. هر سال مسابقه ی قرآن خوانی کداه، در این ساختمان برگزار می شود. در تور مالزی از این مسجد دیدن فرمایید.

مسجد زهیر

3/  مسجد جامع شیخ زاید، ابوظبی، امارات متحده عربی

ساختمان مسجد جامع شیخ زاید (Sheikh Zayed Mosque) مستحق صفات عالی و یکی از زیباترین مسجد جهان است و دارای 82 گنبد ,بیش از 1000 ستون است. این مسجد مزین به چلچراغ های طلاکاری شده با طلای 24 عیار و بزرگترین فرش دستبافت دنیا می باشد.

معمار این ساختمان از مصالح و مواد ساختمانی از تمامی نقاط دنیا در ساخت آن استفاده کرد و امیدوار بود که زیبایی منحصر به فرد این مسجد باعث یکپارچگی و اتحاد دنیا شود.

برای زیبایی بیشتر، این مسجد توسط استخرِ بازتاب احاطه شده است. رنگ های برجسته ی سفید و طلایی در زیر نور خورشید می درخشند و در شب با سیستم نورپردازی منحصر به فردی، ماه را بازتاب می کند. در تور امارات از این مسجد دیدن فرمایید.

 مسجد جامع شیخ زاید ابوظبی

4/ مسجد آبی (سلطان احمد)، استانبول، ترکیه

مسجد سلطان احمد (Sultan Ahmed Mosque) بین سال های 1609 و 1616 ساخته شده است. نام مستعارِ مسجد آبی (Blue Mosque)، به علت کاشی های متمایز آبی رنگ در طراحی داخلی دیوارها، به آن اختصاص داده شده است. در کل، بیش از 20000 کاشی در ساخت این مسجد، استفاده شده است.

برای درک بهتر عظمت و سایز این مسجد، به جای مسیر پارک سلطان احمد، از میدان هیپودرم (میدان اسب دوانی) به دیدن آن بروید. در داخل فضای مسجد به دنبال دیدن تخم شتر مرغ باشید، زیرا برای دفع عنکبوت ها و جلوگیری از بسته شدن تار عنکبوت، آن ها را در چلچراغ ها جای سازی می کنند. در تور استانبول از این مسجد دیدن فرمایید.

مطالب خواندنی دیگر:معرفی مسجد فاتح در استانبول
مسجد سلطان احمد

 5/ مسجد جامع اصفهان، ایران

مسجد جامع (مسجد جمعه) واقع در قلب تاریخی اصفهان، قدیمی ترین مسجد جامعِ ایران می باشد. از نکات جالب در مسجد نوآوری انعکاس صوت در مرکز گنبد بزرگ جنوبی می باشد، که طراحانِ محدوده را تحت تاثیر قرار داده است. خود این ساختمان به عنوان نمونه ی اولیه برای طراحی مسجدهای دیگر، به خصوص در آسیای مرکز به کارگرفته شده است.

جزئیات تزئینی مسجد نیز بسیار چشمگیر می باشند. تمامی پیشرفت های طراحیِ هنر اسلامیِ بیش از هزارسال در این مسجد بازتاب یافته اند، که در جای دیگری از دنیا نمی­ شود آن­ها را دید.

مطالب خواندنی دیگر:آیا مساجد شناور دنیا را می شناسید؟
مسجد جامع

6/  مسجد قل شریف، کازان، روسیه

از مساجد معروف دنیا مسجد قل شریف (Qolşärif Mosque) است که در شمال غربی روسیه واقع شده است. این مسجد نسخه ای المثنی از مسجدی که ایوان زامورانو (ملقب به ایوان وحشتناک) نابود کرده است، می باشد. مسجد قل شریف دارای مناره هایی به رنگ آبی سیر و طاق های سفید رنگ می باشد. هزینه ی ساخت این مسجد توسط عربستان سعودی و امارات متحده عربی پرداخت شده و در سال 1995 تکمیل شد. نمای این مسجد شبیه به صحنه ای از فیلم علاءالدین (Aladdin) می باشد. در تور روسیه از این مسجد دیدن فرمایید.

مسجد قل شریف

7/ مسجد صَخْره، اورشلیم

طبق اعتقادات سنت های اسلام، مسجد صَخْره (Dome of the Rock)، در مکانی که حضرت محمد (ص) به آسمان صعود کرد، واقع شده است.

برای یهودی ها، مکانی است که ابراهیم، پسرش اسحاق را به عنوان قربانی اهدا کرد. این گنبد پر زرق و برق طلایی یکی از نمادین ترین مکان های منطقه می باشد.

مسجد صخره (اولین زیارتگاه گنبددار) یک شاهکارِ معماری اسلامی می باشد. طرح هشت ضلعی و گنبد چوبی مدور، طراحی بیزانسی (سبک معماری) است. کاشی های ایرانیِ نمای خارجی و تخته سنگ های مرمریِ نمای داخلی توسط پادشاه سلیمان اول اضافه شده اند. در واقع، این گنبد یک مسجد نیست، بلکه زیارتگاهی اسلامی است.

مطالب خواندنی دیگر:مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد صَخْره

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی

کلمه های کلیدی: