پرواز چارتر چیست و چه فرقی با پرواز سیستمی دارد

اولین قدم در داشتن پروازی راحت و بدون دردسر گردآوری اطلاعات مناسب درباره آن پرواز است. ازاین‌رو در این مقاله قصد داریم تا یکی از پایه‌ای ترین موضوعات را در مورد پرواز چارتر بیان کنیم. اینکه پروازهای چارتر به چه پروازهایی گفته می‌شود و دوم اینکه این پروازها چه تفاوتی با پروازهای سیستمی دارند؟

زمانی که افراد قصد دارند بلیط هواپیما تهیه کنند دو گزینه پیش روی آنها وجود دارد. اولی خرید بلیط سیستمی یا بلیط پروازهای برنامه‌ریزی‌شده که توسط ایرلاین ها انجام می‌گیرد و دیگری خرید بلیط پروازهای چارتر. هرکدام از این پروازها خاصیت خود را داشته و برای دسته از افراد مناسب‌تر است که برای استفاده مطلوب‌تر باید از ماهیت آنها اطلاع داشته باشیم.

پرواز چارتر

پرواز چارتر چیست؟

چارتر در زبان انگلیسی به معنی اجاره کردن یا دربست اجاره کردن وسیله یا یک مکان بخصوص است. درزمینه مسافرت و گردشگری نیز چارتر به‌طور معمول اصطلاحی است که به اجاره کامل یک هواپیما یا تعدادی از صندلی‌های هواپیما، هتل، قطار، کشتی و یا هر وسیله و مکانی توسط شرکت و یا موسسه گردشگری اطلاق می‌گردد.

در پرواز چارتر، یک شرکت گردشگری در صورت داشتن مجوزهای لازم می‌تواند درخواست چارتر هواپیما در یک مسیر بخصوص را به ایرلاین ها ارائه کرده و آن خطوط هوایی با اخذ ضمانت‌های لازم از شرکت مذکور این اجازه را به شرکت می‌دهد و عملاً پرواز چارتر برقرار می‌شود. نکته‌ای که لازم به ذکر می‌باشد این است که با توجه به اینکه شرکت یا موسسه‌ای که چارتر را انجام می‌دهد موظف می‌باشد تا کلیه هزینه‌ها و فرایند فروش بلیط را به‌شخصه و بر اساس مبلغ توافقی با ایرلاین تضمین نماید، در قانون به ایرلاین ها اجازه داده‌شده که با توجه به نیاز بازار بیشتر از پروازهای سیستمی، پروازهای چارتر را برقرار کنند.

ازاین‌رو در حقیقت در پروازهای چارتر طرف حساب مشتری شرکت یا موسسه چارتر کننده بوده و ایرلاین تنها مجری پرواز است و مسائل مربوط به بلیط فروشی، تغییر یا کنسل شدن بلیط هواپیما بر عهده شرکت چارتر کننده می‌باشد. با توجه به تضمین شرکت چارتر کننده مبنی بر تأمین مبلغ توافق شده با ایرلاین، در بلیط های چارتر محدودیت‌هایی نسبت به بلیط های پرواز سیستمی نظیر کنسل شدن پرواز، تغییر نام، تاریخ و … وجود خواهد داشت.

مطالب خواندنی دیگر:شرایط کنسل کردن پرواز های داخلی
پرواز چارتر چیست

مزایا و معایب پرواز چارتر:

 1. بزرگ‌ترین مزیت یک پرواز چارتر قیمت مناسب آن است. اگر فرد در انتخاب تاریخ پرواز خود انعطاف داشته باشد می‌تواند بسیار ارزان‌تر با هواپیما سفرکرده و این هزینه گهگاه ارزان‌تر از قیمت بلیط اتوبوس یا قطار خواهد بود.
 2. در بیشتر زمان‌هایی که ظرفیت پروازهای سیستمی پرشده، افراد می‌توانند از پروازهای چارتر بلیط تهیه کنند ولی در این شرایط دیگر این بلیط ها ارزان نخواهند بود.
 3. جریمه کنسل شدن بلیط و پرواز با در نظر گرفتن نظر شرکت چارتر کننده صورت گرفته و در اغلب موارد بلیط صادرشده قابلیط کنسل شدن نداشته و در صورت عدم استفاده از بلیط مبلغ پرداخت‌شده توسط فرد استرداد نخواهد گردید. ازاین‌رو این بلیط ها مناسب افرادی است که کاملاً از سفر خود در زمان موردنظر مطمئن هستند.
 4. یکی از معایب پروازهای چارتر این است که بلیط آن قابل‌انتقال به غیر نیست.
 5. امکان تغییر تاریخ در پروازهای چارتر از سوی مشتری وجود ندارد.
 6. بلیط نوزادان کمتر از ۲ سال که برای آنها صندلی در نظر گرفته نمی‌شود مانند پروازهای سیستمی چیزی در حدود ۱۰ درصد قیمت بلیط بزرگ‌سالان در نظر گرفته خواهد شد.
 7. نرخ بلیط پرواز چارتر برای کودکان ۲ الی ۱۲ سال مثل بلیط بزرگ‌سالان در نظر گرفته می‌شود.
 8. در پرواز چارتر اکثراً محدودیت تنوع مسیرهای پروازی وجود داشته و این پروازها اغلب در مسیرهای پروازی پرتردد صورت می‌گیرند.

با در نظر گرفتن مزایا و معایب پروازهای چارتر می‌توان گفت که اگر فرد از برنامه سفر خود مطمئن بوده و قصد تغییر یا کنسل کردن آن را نداشته باشد، با توجه به قیمت ارزان‌تر بلیط پروازهای چارتر، این پروازها به صرفه‌تر می‌باشند. ولی زمانی که فرد احتمال می‌دهد که ممکن است برنامه سفر وی شما تغییر کند، به دلیل محدودیت‌هایی نظیر استرداد یا تغییر در بلیط چارتر، بهتر است تا از خرید این بلیط ها خودداری کند.

مطالب خواندنی دیگر:آشنایی با فرست کلاس هواپیما
خرید پرواز چارتر

پروازهای سیستمی یا برنامه‌ای:

همان‌طور که از نام این پروازها مشخص می‌شود، پروازهای برنامه‌ریزی‌شده توسط ایرلاین ها یا شرکت‌های هواپیمایی صورت گرفته و برای مدت‌زمان نسبتاً طولانی‌مدت برنامه‌ریزی می‌شوند. ازاین‌رو امکان خرید بلیط برای مسافران در فواصل زمانی بلندمدت فراهم می‌باشد. اگرچه این امکان وجود دارد که تغییراتی در برنامه‌های این پروازها اعمال گردد ولی این مورد جزء استثناها بوده و به‌ندرت این اتفاق می‌افتد. بلیط این پروازها نیز توسط خود ایرلاین و یا نمایندگی‌های آن به فروش خواهد رسید.

مزایا و معایب پروازهای سیستمی:

 1. خرید بلیط برای بلندمدت
 2. قابلیط کنسل کردن بلیط هواپیما با پرداخت جریمه
 3. خرید بلیط برای کودکان ۲ الی ۱۲ سال به شکل نیم‌بها
 4. تنوع در مسیرهای پروازی
 5. یکی از معایب این پروازها قیمت بالای این پروازها می‌باشد.
 6. عدم پاسخگویی پروازهای سیستمی در زمان‌های پیک سفرها در تابستان، تعطیلات نوروز و … با توجه به حجم بالای درخواست‌ها
مطالب خواندنی دیگر:روش های ارتقا کلاس پروازی
پرواز سیستمی

تفاوت پرواز چارتر با پرواز سیستمی

۱- قیمت بلیط

این مورد از تفاوت‌های اصلی و تأثیرگذار بین پروازهای چارتر و سیستمی می‌باشد. در بلیط‌های سیستمی هرچقدر به زمان پرواز نزدیک‌تر باشیم یا اینکه هرچه فرد دیرتر نسبت به خرید بلیط اقدام کند بلیط گران‌تر خواهد بود، ازاین‌رو هرچه سریع‌تر نسبت به خرید بلیط سیستمی اقدام کنید، بلیطی ارزان‌تر خریداری خواهید کرد. بلیط های چارتر نیز در اکثر مواقع ارزان‌تر از بلیط های سیستمی هستند. این امر ازاین‌جهت است که بیشتر یا تمام بلیط‌های پرواز توسط شرکت یا موسسه‌ای خریداری می‌شود. ازاین‌رو بلیط ارزان‌تر فروخته می‌شود. قیمت بلیط های چارت نیز متغیر بوده و برعکس پروازهای سیستمی هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر باشیم، قیمت آن پایین‌تر خواهد بود.

۲- زمان‌بندی پرواز

برنامه پرواز سیستمی در طی هفته و ماه و حتی ازنظر هزینه نیز مشخص است، در حالی که همان‌طور که در بالا توضیح داده شد در پروازهای چارتر به این شکل نخواهد بود.

۳- امکان کنسلی یا تغییر در پرواز:

در پرواز سیستمی فرد می‌تواند با پرداخت هزینه‌ای پرواز خود را کنسل یا زمان آن را تغییر دهد، در صورتی که در پروازهای چارتر این امکان وجود ندارد.

۴- شرایط سنی:

در پروازهای سیستمی قیمت بلیط بر اساس شرایط سنی تعریف می‌گردد و در گروه‌های سنی بزرگ‌سال، کودک و نوزاد متفاوت خواهد بود، در حالی که که در پروازهای چارتر، بلیط پرواز تنها برای نوزادان زیر دو سال ارزان‌تر خواهد بود و برای کودکان ۲ الی ۱۲ سال نیز همانند بزرگ‌سالان تعریف می‌شود. ولی در پروازهای سیستمی برای نوزادان زیر ۲ سال مبلغ کمتری را پرداخت کرده و برای کودکان ۲ الی ۱۲ سال نیز مبلغ نیم‌بها خواهد بود.

نکاتی که بهتر است قبل از سفر های هوایی بدانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفرهای هوایی به صفحه ی دانستنی های پرواز مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: