گردشگری باستانی چیست؟

گردشگری باستانی یک نوع مسافرت به حساب می آید که فرد در آن محل زندگی خود را برای مدتی به قصد تفریح و گردش ترک می کند، نکته ی قابل توجه در این موضوع، هدف شما از گردشگری است؛ زیرا اگر شما سفری را به قصد کسب و کار و درآمد زایی انجام دهید، اسم آن سفر را گردشگری تجاری نام گذاری می کنند.
گردشگری بسته به انتخاب شما می تواند داخلی یا خارجی از کشور باشد که اگر انتخاب شما برای سفر شهر های داخل کشور خودتان باشد، گردشگری داخلی محسوب می شود و اگر به کشور های دیگر سفر کنید، گردشگری شما از نوع خارجی است.

بسیاری از مناطق توریستی که مناظر و چشم اندازهای طبیعی زیادی دارند، هرساله از طریق جذب گردشگران، کسب درآمد انجام می دهد به این طریق که وقتی یک مسافر وارد منطقه ای می شود، ناخود آگاه باید هزینه هایی را در قبال برخی مسائل مانند محل اقامت، خوراک، حمل و نقل، پوشاک و… بپردازد و این هزینه هایی که فرد گردشگر پرداخت می کند در پیشرفت اقتصادی آن کشور تاثیر می گذارد.

همچنین از دیگر مزایای گردشگری می توان به اشتغال زایی اشاره کرد. کشوری را تصورکنید که هرساله میزبان گردشگران بسیاری باشد، این کشور در چنین حالتی به نیروی انسانی نسبتا زیادی برای اداره ی این اوضاع نیاز دارد پس نیروی بیشتری از جوانان را به کار می گیرد.

گردشگری باستانی

گردشگری باستانی

تا اینجا به بررسی جداگانه ی گردشگری پرداختیم حالا قصد داریم اطلاعاتی جامع راجع به گردشگری باستانی را مطرح کنیم. باستان شناسی شاخه ای از علوم است که در این علم با توجه به مدارک و اسناد موجود، مستند سازی، تحلیل و بررسی آثار به مطالعه ی گذشته می پردازند و اطلاعاتی که می توان به دست آورد را جمع آوری می کنند و سپس از آن در زمینه های مختلف استفاده می کنند.

در علم باستان شناسی همیشه فرضیه هایی مطرح است که باستان شناسان می توانند این فرضیه های تاریخی را با پژوهش های خود، ثبت یا رد کنند همچنین این شاخه برای شناخت فرهنگ و تمدن یک جامعه بسیار تاثیر گذار و لازم است.

اکنون اگر بخواهیم به طور دقیق به این دو موضوع نگاه کنیم، متوجه می شویم که با باستان شناسی، می توانیم گردشگران بیشتری را که به موضاعات تاریخی و فرهنگی علاقه دارند جذب کنیم. گردشگری خود انواع مختلفی دارد که برخی از آنها عبارتند از گردشگری آموزشی، فرهنگی، تجاری، غذایی، باستانی و …
گردشگری باستانی یکی از مهمترین شاخه های گردشگری است و تاثیر زیادی در جذب گردشگر برای یک کشور را دارد. در این نوع از گردشگری، اسناد و مدارکی که در مورد تاریخ گذشته وجود دارد را مورد بررسی قرار می دهند.

مکان های جذاب برای گردشگری باستانی

از مهمترین مکان هایی که می توان برای گردشگری باستانی نام برد، موزه ها، ابنیه های تاریخی، مقبره ها و اماکن مذهبی است که نشان دهنده ی گذشته ی دور یک جامعه است. برای اینکه مردم یک جامعه بتوانند تاریخ کنونی را درک کند باید از گذشته ی جامعه ی خود اطلاعاتی داشته باشد و حتی گاهی لازم است که گذشته ی دیگر جوامع را نیز مورد بررسی قرار دهند تا اطلاعات کاملی به دست آورند.

بسیاری از افراد هستند که به این کار علاقه دارند و وقت نسبتا زیادی را صرف این سبک از گردشگری می کنند و هنوز گاهی اوقات اطلاعات جدیدی از گذشته به دست می آید که نتیجه ی تلاش این افراد است. اکنون به بررسی برخی از مناطق تاریخی و باستانی جهان که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند، می پردازیم.

گردشگری باستانی

شهر تاریخی میلتوس (Miletus)

این شهر مربوط به دوره ی هلنیستیک است و لنگرگاه های متعددی دارد که از این لنگرگاه ها در دوره ی سلجوقیان نیز استفاده می شده است؛ پس می توان گفت این شهر تلفیقی از تاریخ دوره های متفاوت است به همین خاطر مورد استقبال بسیاری از گردشگران واقع شده است.

میلتوس

اهرام جیزه مصر (Giza)

این هرم با نام دیگری به نام هرم خئوپس نیز شناخته می شود، در زمان گذشته این هرم به فرمان یکی از فرمانروایان مصری به نام خوفو ساخته شده است. افرادی که هراسی از جاهای تنگ و بسته ندارند می توانند به بازدید و پژوهش از این مکان بپردازند. زمانی که راه رو های این مقبره را پشت سر بگذارید، به اتاقی که در آن یک تابوت از جنس سنگ آهک است می بینید که باستان شناسان معتقدند جسد خوفو در آن بوده است.

گردشگری باستانی

تخت جمشید شیراز

تخت جمشید یکی از بنا های باستانی پر طرفدار جهان است که در شهر شیراز واقع شده و هر ساله از نقاط مختلف جهان، گردشگر می پذیرد. باستان شناسان معتقدند که تخت جمشیدی قدمتی حدود 515 سال دارد و نشان دهنده ی معماری غنی ایران است.

تخت جمشید شیراز

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شیخ لطف الله یکی از معماری های به جا مانده از دوران صفویان است و به قرن هفدهم میلادی مرتبط می شود. از ویژگی این بنا می توان به کاشی کاری های ریز و پیچیده ای که دارد و به هارمونی رنگ ها که به طور کامل در ساخت بنا رعایت شده است، اشاره کرد.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

بادگیرهای یزد

معماری که در سازه های یزد به کار رفته است از معروف ترین معماری ها است که برای نقاط مختلف جهان، جذابیت دارد. بادگیرهایی که در زمان گذشته در این شهر ساخته شده است، اکنون نیز در این شهر پا بر جا است و گردشگران زیادی را که این سازه برایشان جذاب بوده و به عنوان گردشگر به این شهر می کشاند.
شما باید در هنگام بازدید از مکان های باستانی به دلیل ارزش این بناها و خطراتی که تهدیشان می کنند، نکاتی را رعایت کنید. بیشترین موضوعی که امروزه درمورد بناهای تاریخی مشکل ساز است، نوشتن بر روی دیواره های یک آثار تاریخی است که این کار خلاف قوانین محسوب می شود.

گردشگری باستانی

نکات مهم در بازدید مکان های باستانی

در هنگام بازدید از مکان های باستانی و قدیمی باید به نکات توجه شود که این نکات شامل موارد زیر است:

  • تردد در محوطه های خاص ممنوع؛ برخی از محوطه ها به دلیل مشکلاتی که ممکن است درست شود ممنوع و خلاف قوانین است.
  • زمان های مناسبی را برای بازدید از این اماکن انتخاب کنید تا بتوانید اطلاعات دقیق و درستی را کسب کنید.
  • به آثاری که در اطراف خود می بینید دست نزنید چرا که چربی پوست شما ممکن است به بافت آثار، آسیب وارد کند.
  • برای عکس برداری از پایه های سلفی استفاده نکنید، ممکن است باعث آسیب رساندن به بناهای تاریخی شود.
  • در برخی از موزه ها عکس برداری به دلیل آسیب هایی که از نور فلش وارد می شود نیز ممنوع است پس به قوانین احترام بگذارید.
کلمه های کلیدی: