تفاوت ویزا و پاسپورت چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

برای سفر به خارج از کشور دو سند پاسپورت و ویزا نیاز است. در مورد تفاوت دقیق آنها ممکن است همه به خوبی اطلاع نداشته باشند. این نداشتن اطلاعات کافی گاهی باعث به وجود آمدن دردسرهایی برای فرد می‌ شود. این مطلب می ‌تواند در رسیدن به پاسخ سوالاتی چون تفاوت مدت زمان اعتبار، نحوه تمدید، چگونگی صدور، شکل و شمایل و انواع پاسپورت و ویزا به شما کمک کند. با ما در گلفام سفر همراه شوید.

پاسپورت چه نوع سندی است؟

پاسپورت سندی رسمی و معتبراست که توسط دولت محل تولد برای فرد صادر می‌ شود و برای خروج از کشور، فرد به آن نیاز دارد. این سند نشان دهنده این است که فرد تابعیت چه کشوری را دارد و در واقع شامل اطلاعات هویتی است. از مهمترین ویژگی ‌های پاسپورت رنک و رتبه آن است. در گذرنامه یک سری اطلاعات شخصی فرد مانند نام نام خانوادگی، جنسیت، محل تولد، تاریخ تولد، عکس فرد و ملیت وجود دارد. همچنین عددی در سمت چپ گذرنامه ثبت شده ‌اند که کد مشخصه کشور و شماره گذرنامه هستند.

| گلفام سفر

ویزا چیست؟

ویزا سندی است که ممکن است به صورت یک مهر، کاغذی یا الکترونیکی باشد و درون گذرنامه شخص توسط نماینده قانونی دولت کشور مقصد برای شهروندان سایر کشورها وارد می شود. این ویزا به منزله‌ اجازه ورود فرد به آن کشور است. در ویزا مدت زمان اقامت، هدف فرد از سفر به آنجا (تحصیلی، توریستی و کاری)، زمان ورود و مدت زمان مجاز اقامت مشخص می ‌شود. نوع ویزا در کشورها با توجه به قوانین متفاوت است، به طوری که برای ورود به بعضی کشورها ممکن است حتی نیاز به ویزا نداشته باشید.

مطالب خواندنی دیگر:پیکاپ ویزا چیست؟

یکی از اصلی‌ترین تفاوت ‌های ویزا و پاسپورت در نوع و شکل و شمایل آنها است. به طوری که پاسپورت به صورت دفترچه ‌ای شامل اطلاعات هویتی فرد و صفحات دیگر برای درجه مستندات است که توسط کشور خود فرد صادر می‌شود. در صورتی که ویزا سندی است مهری، کاغذی، تمبری یا الکترونیکی که توسط کشور مقصد درون گذرنامه وارد می شود و در این صورت فرد اجازه ورود به کشور دیگر را پیدا می‌ کند.

| گلفام سفر

تفاوت در مدت زمان اعتبار ویزا و پاسپورت

مدت زمان اعتبار هر یک از این دو سند از مهم ترین تفاوت ‌های آن‌ها است. مدت زمانی که پاسپورت ‌ها اعتبار دارند مدت زمان ۵ ساله‌ ثابتی است که در همه شرایط همین مدت زمان است، اما برای ویزاها مدت زمان اعتبار بسته به شرایط متغیر است. از اصلی‌ ترین دلایل متغیر بودن آن هدف شما از سفر به کشور مقصد است که تعیین می‌کند ویزای ‌تان چه مدت اعتبار داشته باشد.

مطالب خواندنی دیگر:ویزای شینگن

تفاوت در چگونگی صدور ویزا و پاسپورت

مراحل صدور و چگونگی صدور یکی از موارد تفاوت ویزا و پاسپورت است که هر کشور در این خصوص قوانین و مقررات خاص خود را دارد که توسط وزارت خارجه کشور مشخص شده و در سایت قرار داده می شود. برای صدور پاسپورت ایرانی لازم است که به دفتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس ۱۱۰ مراجعه شود) و با ارائه مدارکی همچون تهیه و تکمیل فرم درخواست، اصل شناسنامه یا کارت ملی، عکس بیومتریک و پرداخت هزینه، فرد می‌ تواند اقدام به دریافت گذرنامه کند. حدود ۴۵ روز زمان می‌برد تا گذرنامه فرد صادر و از طریق پست برایش ارسال شود.

اما برای ویزا قضیه کمی فرق می کند و این تفاوت بستگی به کشوری که قصد ورود به آن را دارید، خواهد داشت. برای دریافت ویزای برخی کشورها باید از طریق سفارت و کنسولگری اقدام کرد، برخی از طریق سایت و در برخی دیگر صدور ویزا در همان لحظه در فرودگاه صورت می‌گیرد. بسته به نوع ویزا مدارک مورد نیاز متفاوت است، اما به طور کلی به یک پاسپورت معتبر، برنامه سفر مشخص و پرداخت هزینه ویزا نیاز است.

| گلفام سفر

تفاوت در نحوه تمدید ویزا و پاسپورت در کشور مقصد

یکی از موارد تفاوت ویزا و پاسپورت در نحوه تمدید آنهاست. اگر در زمان اقامت در کشوری دیگر اعتبار پاسپورت ‌تان به اتمام رسید، نیاز به نگرانی نیست چون می ‌توانید مدت زمان اعتبار آن را با مراجعه به کنسولگری کشور خودتان در آن کشور تمدید کنید. اما برای ویزا قوانین سختگیرانه‌ تری وجود دارد و تمدید آن بسیار آسان نیست.

گاهی اوقات راضی کردن مامورین پلیس و مرزبانان برای تمدید مدت اعتبار ویزا سخت می شود، در حالی که در برخی کشورها چنین اقدامات سختگیرانه‌ ای وجود ندارد و به راحتی در همان کشور مقصد می توان ویزای خود را تمدید کرد. در صورتی که مدت زمان اعتبار به پایان برسد اما شما از کشور خارج نشده باشید مشمول پرداخت جریمه می شوید و حتی گاهی اوقات ممکن است برای مدتی ویزای آن کشور برای شما صادر نشود و اجازه ورود به آنجا را نتوانید بگیرید.


تفاوت در انواع ویزا و پاسپورت

تفاوت ویزا و پاسپورت می‌ تواند در انواع آنها نیز باشد. پاسپورت دارای انواعی چون پاسپورت معمولی، مناسب برای شهروندان عادی که غالبا توریستی است، پاسپورت رسمی برای کارمندان دولتی به منظور سفرهای کاری، پاسپورت دیپلماتیک برای سفرهای کاری کارمندان سفارتخانه ‌ها و دیپلمات‌ ها، پاسپورت موقت برای موقعیت ‌های اضطراری در صورت گم شدن پاسپورت در کشور مقصد و … می شود.ویزا نیز انواع مختلفی چون ویزای توریستی، به منظور بازدید جاذبه‌های گردشگری یک کشور، ویزای ترانزیت به مدت ۵ روز و تنها راهی برای رسیدن به کشور ثالث، ویزای کاری برای بازرگانانی که قصد تجارت دارند، ویزای کاری موقت برای کارمندانی که قرار است به طور موقت در خارج از کشور کار کنند و … می شود.


خلاصه ی تفاوت ویزا و پاسپورت:

  1. پاسپورت یک سند رسمی برای سفر است که حاوی اطلاعات هویتی فرد است در صورتی که ویزا یک اجازه رسمی برای اقامت در یک کشور در مدت زمانی معین است.
  2. پاسپورت هویت شما را در هنگام سفر به کشورهای دیگر مشخص و تایید می‌کند در حالیکه ویزا نشان می‌دهد که شما اجازه اقامت در آن کشور برای مدتی معین را دارید.
  3. پاسپورت به صورت یک دفترچه کوچک با چند صفحه خالی برای ثبت مستندات است در حالیکه ویزا یک سند جداگانه نیست بلکه مهری است که بر روی گذرنامه زده می‌ شود.
  4. پاسپورت انواع مختلفی چون گذرنامه معمولی، رسمی، دیپلماتیک، موقت و خانوادگی دارد در حالیکه ویزا انواع مختلفی چون ویزای توریستی، ترانزیت، تجاری، تحصیلی، کارگری و پزشکی را شامل می ‌شود.
  5. پاسپورت توسط دولت برای شهروند خود صادر می شود در حالیکه ویزا توسط دولت کشور مقصد برای بازدیدکننده صادر می شود.
  6. درخواست برای گرفتن گذرنامه روند پیچیده ‌ای ندارد در حالیکه ممکن است روند گرفتن ویزا کمی پیچیده بوده و دردسر داشته باشد.
  7. پاسپورت دارای عکس و جزئیاتی مانند نام، سن، جنسیت، ملیت، تاریخ تولد، محل تولد، تاریخ انقضا و… است، در صورتی که ویزا حاوی اطلاعاتی چون مدت اقامت، هدف از بازدید، تاریخ انقضا و تعداد بازدیدهای مجاز و… می شود.