شهر وارنا

آنچه دراین مقاله خواهید خواند:

وارنا بزرگ ‌ترین شهر ساحلی در دریای سیاه و کشور بلغارستان است. این شهر از لحاظ جمعیتی، بعد از شهرهای صوفیه و پلوودیف، سومین رتبه را دارد و به‌عنوان دومین شهر بزرگ بلغارستان شمرده می‌شود و به آن لقب پایتخت دریایی و آبی بلغارستان را داده ‌اند.

وارنا یک شهر توریستی و گردشگری بسیار حائز اهمیت است، زیرا این شهر محلی برای همه‌ی استراحتگاه ‌ها در دریای سیاه و در بلغارستان شمالی، مرکز تجاری و دانشگاهی، بندرگاه و مرکز دریایی و ناوبری در بلغارستان است و این باعث می‌شود که هرساله تعداد بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا وارد این شهر ساحلی شوند. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ های طبیعی این شهر حمام‌های آب گرم، منابع آب‌معدنی و چشمه‌ای و همچنین منطقه شهری با 20 کیلومتر ساحل شنی می‌توان اشاره کرد.

وارنا

جغرافیای شهر وارنا

این شهر با جمعیتی بالغ‌بر 252/471 نفر با طول جغرافیایی 916670/27 و عرض جغرافیایی 216670/43 و ارتفاع 54 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و مساحت این شهر 236/154 کیلومترمربع است. شهر وارنا در 470 کیلومتری شمال شرقی صوفیه واقع شده است و شهرهای مهم آن عبارتن داز: دوبریخ، در 45 کیلومتری شمالی، شومن، در 80 کیلومتری غربی و بورگاس، در 145 کیلومتری جنوب غربی واقع‌شده است.

مطالب خواندنی دیگر:راهنمای سفر به شهر وارنا

آب‌ و هوای شهر وارنا

هوای شهر وارنا در تابستان بسیار عالی و معتدل است و بهترین زمان برای مسافرت به این ساحل زیبا ماه‌های خرداد، تیر و مرداد است؛ بعد از نیمه‌های شهریور هوا رو به سردی می‌رود و فصل پاییز و زمستان بسیار سرد است. به‌طورکلی آب ‌و هوای وارنا در تابستان ‌ها گرم و در اغلب مواقع صاف و زمستان‌ های نسبتا طولانی، خشک، همراه با وزش باد و تا حدی نیز ابری است.

دمای این شهر در طول سال به ‌طور معمول بین منفی 2 تا 29 درجه سانتی گراد متغیر است؛ حداکثر دمای این شهر به 31 درجه سانتی گراد در ماه اوت می‌رسد. ولی اگر نمی‌خواهید در باران و هوای بارانی در این شهر باشید بهتر است در اکتبر و نوامبر (مهر و آبان) به این شهر نروید زیرا بیشترین بارش باران در این دو ماه اتفاق می‌افتد.

فصل گرم و سرد وارنا

هوای گرم در این شهر برای مسافرانی که علاقه به آب‌ و هوای گرم و رفتن به حمام آفتاب را دارند مناسب است و آزاردهنده نیست. به‌طور میانگین این فصل گرم در وارنا حدود 2 الی 3 ماه طول می‌کشد یعنی از 6 ژوئن (15،16 خرداد) تا 13 سپتامبر (22،23 شهریور) محاسبه می‌شود که گرمای آن به 24 درجه سانتی‌گرادمی‌رسد. فصل سرد در وارنا حدود 4 ماه به طول می‌انجامد، یعنی از 25 نوامبر (4،5 آذر) تا 16 مارس (25،26 اسفند) است میانگین دمای هوا بین 6 تا منفی 2 درجه تخمین زده‌شده است.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین زمان سفر به وارنا
طبیعت وارنا

جاذبه‌های گردشگری وارنا

وارنا به ‌جز سواحل و تفریحات آبی، جاذبه‌های تاریخی و گردشگری دیگری هم دارد؛ باغ دریایی که باغی سرسبز و با صفا در کنار ساحل است یکی دیگر از جاذبه‌های این شهر به شمار می‌آید که این باغ در اوج تابستان فضای خنک و دلپذیری دارد.

موزه‌ی باستان ‌شناسی وارنا، غار صومعه وارنا، کلیسای جامع مشهور وارنا که به نماد این شهر هم تبدیل‌شده است، جنگل سنگی، حمام تاریخی رومی‌ها، موزه تاریخ وارنا، باغ گیاه‌شناسی، گلدن سندز، صومعه آلادژا، فرودگاه وارنا، ساحل ماسه‌های طلایی، مرکز خرید گرند مال، تورکشتی دزدان دریایی، پارک آبی وارنا، پل آسپاراخوف، آکواریوم وارنا، تور جیپ سافاری، ده ها جاذبه‌ی دیدنی دیگر دلیل سفر به تور وارنا هست.

مطالب خواندنی دیگر:سواحل زیبا وارنا بلغارستان
جاذبه‌های گردشگری و تجاری وارنا
  • جزیره‌ی نسبر: این منطقه‌ی تاریخی به دلیل داشتن دیوارهای رومی و قرون ‌وسطایی، کلیسا های بیزانس و بلغاری و خانه‌های قدیمی مربوط به قرن 18 و 19 می‌شوند، گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. دیدنی‌های این جزیره که به ثبت یونسکو رسیده عبارتنداز: کوچه‌های باریک سنگ ‌فرش شده با خانه‌های چوبی قرن 19، بازدید از آسیاب بادی قدیمی، بازدید از دژ دفاعی دوران باستان و کلیساهای قدیمی مانند کلیسای مریم مقدس، پانتوکراتور و کلیسای سنت سوفیا.
  • مرکز خرید وارنا تاورز: در سال 2011 این مرکز خرید به مساحت 82 هزارمتر مربع در امتداد خیابان ساحلی وارنا ساخته‌شده است که شامل دو برج است که یکی از آن ‌ها مغازه‌ های اداری و تجاری و دیگری شامل فروشگاه و مراکز تفریحی است.
  • مرکز خرید گرند مال: در سال 2010 در زمینی به مساحت 52000 مترمربع ساخته شد، این مرکز در خیابان منتهی به فرودگاه وارنا و در نزدیکی سیتی سنتر قرار دارد.

نرخ ارز

قبل از سفر با تور بلغارستان آشنایی با واحد پولی کشور مورد نظر و نحوه تبدیل ارز مهم ‌ترین اقدام شما است. باید بدانیم چه زمانی ارز را تبدیل کنیم تا دچار زیان مالی نشویم. خارج و واردکردن پول بلغاری به این کشور ممنوع است اما از لحاظ تبدیل ارز خارجی محدودیتی ندارد. واحد پول بلغارستان لو یا لوا است، واحد کوچک‌تر از لو، استونیکی است که هر صد استونیکی برابر یک لو است.
اسکناس‌های رایج در بلغارستان: یک_ دو_ پنج_ ده_ بیست_ پنجاه_ صدتایی هستند. به‌جز پول رایج این کشور از یورو نیز در معاملات و بعضی مکان‌های توریستی می‌توان استفاده کرد.

مطالب خواندنی دیگر:6 شهر توریستی و محبوب بلغارستان
نرخ ارز وارنا

نکات قابل‌توجه درمورد تبدیل ارز

برای تبدیل نرخ ارزها لازم است که قبل از سفر خود قیمت تبدیل تومان و ریال را از صرافی ‌های معتبر بگیرید و قیمت دلار و یورو را بررسی نمایید، بهتر است پروسه ‌ی تبدیل پول را در کشور بلغارستان انجام دهید؛ مثلا در ساحل طلایی یا گلدن سندز جاهایی مثل صرافی ‌های کوچک وجود دارند که با مبلغ کمی پول شما را تبدیل می‌کنند. اگر می‌خواهید پول خود را در هتل تبدیل کنید باید به این نکته توجه نمایید که هزینه تبدیل کمی گران‌ تر می‌شود. گاهی افراد محلی و دست‌ فروشان در مکان‌ های توریستی با عنوان تبدیل ارز کار می‌کنند که هدف آن‌ها فقط سودجویی و یا تبدیل ارز با قیمت بیشتر از معمول است.

با تغییرات اقتصادی و پولی بلغارستان در سال 1999 و حذف سه صفر از واحد پولی این کشور کلیه اسکناس‌ها و مسکوکات رایج آن زمان باطل و پول جدید جایگزین شد، پس بهترین شگرد دست ‌فروشان برای تبدیل ارز با پول‌های قدیمی است.

کلمه های کلیدی: