بررسی هزینه های سفر به ترکیه

آنچه در هزینه های سفر به ترکیه خواهید خواند:

هزینه های سفر به ترکیه در مقایسه با دیگر سفرهای خارج از کشور چندان زیاد نیست. دلیل این امر هم‌مرز بودن ایران و ترکیه و هچنین شباهت نسبی ارزش پول دو کشور است. اگر برای سفر به ترکیه از تخفیف تورهای ترکیه استفاده کنید، گاهی اوقات در فصول پرتخفیف تورها، هزینه سفر به ترکیه برایتان تنها معادل هزینه سفر به کیش درمی‌آید. هزینه های سفر به ترکیه شامل هزینه مسیر ایران تا ترکیه، هزینه هتل و محل اقامت در ترکیه، هزینه غذا، هزینه تفریح و هزینه حمل و نقل در ترکیه است.

به جز موارد ذکر شده، هزینه خرید سوغاتی و خریدهای شخصی نیز می‌تواند به حساب آورده شود. بسیاری از گردشگران تنها با یک کوله کوچک به سفر می‌روند و با همان یک کوله نیز از سفر باز می‌گردند اما افراد دیگری سفر به ترکیه را تنها به دلیل خرید از بازارهای متنوع آن دوست دارند و هزینه زیادی را برای این قسمت از سفرشان خرج می‌کنند.

مطالب خواندنی دیگر:9 مورد از سوغاتی های ترکیه

هزینه مسیر سفر به ترکیه

ایران و ترکیه ۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که قسمت اعظم آن‌ را مناطق کوهستانی غیر قابل عبور تشکیل می‌دهد. تنها سه گذرگاه مرزی بین ایران و ترکیه وجود دارد که محل تردد مسافرها و تزانزیت‌هاست؛ گذرگاه مرزی بازرگان، گذرگاه مرزی رازی و گذرگاه مرزی سرو. مرز رازی شهر خوی در آذربایجان غربی را به شهر وان در ترکیه متصل می‌کند و خط آهن ایران- ترکیه نیز از همین مسیر می‌گذرد. مرز سرو نیز در 60 کیلومتری شهر ارومیه قرار دارد. اولین قدم در مدیریت هزینه‌های سفر به ترکیه انتخاب نوع وسیله نقلیه سفر است. شما برای رسیدن به ترکیه می‌توانید از اتوبوس، قطار، هواپیما و یا وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید.

هزینه های سفر به ترکیه

سفر به استانبول با اتوبوس

اتوبوس تهران- استانبول:

در حال حاضر تنها از دو شهر تهران و تبریز می‌توانید برای سفر به استانبول بلیط اتوبوس تهیه کنید. اتوبوس‌های تهران- استانبول از دو پایانه آزادی و بیهقی به سمت استانبول حرکت می‌کنند. قیمت بلیط این اتوبوس‌ها به ازای هر نفر 150 تا 300 هزار تومان است و مسیر آن نیز در حدود 2000 کیلومتر است و مدت زمان سفر نیز در حدود 30 تا 40 ساعت طول می‌کشد. بخشی از این زمان صرف معطلی در مرز برای بازدید پاسپورت تک تک مسافران و چک کردن بارهای آن‌ها صرف می‌شود. اتوبوس‌های تهران به استانبول، از تهران به سمت تبریز حرکت کرده و از مرز بازرگان وارد ترکیه می‌شوند.

اتوبوس تبریز- استانبول:

اتوبوس‌های تبریز به استانبول نیز از پایانه مرکزی شهر تبریز حرکت کرده و قیمت آن‌ها بین 180 تا 300 هزار تومان است که این قیمت در فصول پر مسافر اغلب بیشتر از فصول کم‌مسافر است.

مطالب خواندنی دیگر:راهنمای سفر به کاپادوکیا حیرت انگیز!

سفر به ترکیه با قطار

در حال حاضر دو مسیر قطار برای سفر به ترکیه وجود دارد. یکی مسیر تبریز به شهر وان و دیگری مسیر تهران به آنکارا است. قطار تهران به آنکارا در چهارشنبه هر هفته و در ساعت 21:55 از تهران حرکت می‌کند. در حال حاضر به دلیل بسته بودن مرزها در اثر شیوع کرونا قیمت‌های جدید سفرهای بین مرزی تعیین نشده است. اما طبق آخرین قیمت سال گذشته، بلیط این قطار در حدود 700 هزار تومان به ازای هر نفر است. این سفر دو روز به طول می‌انجامد و بخشی از آن با کشتی صوررت می‌گیرد.

از تهران با قطار به شهر وان در ترکیه می‌رسید، از آنجا مسیری را با کشتی طی می‌کنید و سپس دوباره سوار قطار شده و ادامه مسیر را طی می‌کنید. قطار تبریز به وان نیز دوشنبه هر هفته تبریز را به قصد وان ترک می‌کند و در حدود 8 ساعت بعد به وان می‌رسد. قیمت این بلیط نیز طبق آخرین قیمت‌گذاری‌ها در حدود 200 هزار تومان به ازای هر یک نفر بوده است.

مطالب خواندنی دیگر:راهنمای سفر به وان
سفر به ترکیه با قطار

مسافرت با هواپیما

یکی دیگر از راه‌های سفر به ترکیه استفاده از هواپیما است. استفاده از هواپیما راحت‌ترین و سریع‌ترین راه سفر به ترکیه است و طبیعتاً هزینه آن نیز نسبت به دیگر راه‌های سفر گران‌تر است. طبق آخرین قیمت‌ها، سفر هوایی به استانبول از تهران قیمتی معادل 1,500,000 تا 6,500,000 دارد. این قیمت به جابه‌جایی قیمت دلار، ازدیاد مسافران در فصل‌های پر تردد سال و سیاست‌گذاری شرکت‌های فروشنده بلیط بستگی دارد. اگر قصد خرید بلیط هواپیما را دارید تا آنجا که می‌توانید سعی کنید از بلیط‌های چارتری استفاده کنید. بلیط‌های چارتری یا لحظه آخری اغلب قیمت‌های بسیار ارزان‌تری نسبت به دیگر بلیط‌ها دارند.

علاوه بر این، سفر با تورهای گردشگری این امکان را به شما می‌دهد که از قیمت‌های ارزان‌تر بلیط استفاده کنید. از آنجا که تورهای گردشگری اغلب از ماه‌ها قبل بخشی از بلیط‌های یک پرواز را برای مسافران خود رزرو می‌کنند و از طرفی می‌توانند از تخفیف‌های شرکتی استفاده کنند، برای تهیه بلیط هزینه کمتری از شما می‌گیرند. سفر با تور ترکیه نه تنها هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد بلکه با استفاده از خدمات و تجربیات تور شما می‌توانید بهترین استفاده را در کمترین زمان ممکن از سفرتان داشته باشید.

مطالب خواندنی دیگر:شرایط اخذ اقامت در ترکیه
مسافرت با هواپیما به ترکیه

هزینه اقامت در ترکیه

با توجه به بودجه‌ای که برای سفر خود کنار گذاشته‌اید، می‌توانید محل اقامت خود را انتخاب کنید. خوشبختانه ترکیه از لحاظ محل اسکان مسافر آنقدر تنوع دارد که شما با هر بودجه‌ای می‌توانید از پس هزینه اقامت برآیید. گران‌ترین گزینه، اقامت در هتل‌های پنج ستاره و ارزان‌ترین گزینه، اقامت در هاستل و مهمان‌سرا است. به عنوان مثال در استانبول این قیمت‌ها در بازه‌ای بین 6 دلار به ازای هر شب تا 70 دلار متغیر است.

شما با شبی 6 دلار می‌توانید در هاستل اقامت کنید و با 70 دلار می‌توانید یک اتاق دو تخته در هتلی خوب رزرو کنید. بدیهی است که این قیمت‌ها در شهرهای غیر توریستی مانند وان ارزان‌تر است و اگر بخواهید در هتل‌های لاکچری و معروف ترکیه اقامت کنید این رقم بسیار بیشتر است. به عنوان مثال اقامت در هتل کوش آداسی که یکی از معروف‌ترین هتل‌های پنج ستاره ترکیه است از شبی 1.5 میلیون تومان شروع شده و به 6 میلیون تومان هم می‌رسد.

مطالب خواندنی دیگر:محبوب‌ترین هتل های کوش آداسی
هتل های ترکیه

هزینه حمل و نقل در ترکیه

برای تردد در ترکیه می‌توانید از مترو، اتوبوس، ون و یا تاکسی استفاده کنید. هزینه تاکسی در ترکیه بسیار زیاد است. مترو نیز تمام مسیرهای گردشگری را پوشش نمی‌دهد. اما بهترین گزینه استفاده از اتوبوس و ون‌ در ترکیه است. اگر از تورهای گردشگری برای سفر خود به ترکیه استفاده کنید، دیگر نیازی نیست به فکر هزینه حمل و نقل باشید و می‌توانید از ون‌هایی که تور گردشگری شما در اختیارتان قرار می‌دهد برای رفت و آمد استفاده کنید.

حمل و نقل در ترکیه

هزینه خورد و خوراک در ترکیه

هزینه خورد و خوراک در ترکیه قبل از هر چیز به میزان اشتها و عادات غذایی شما ربط دارد، ولی در کل قیمت غذا در ترکیه چندان زیاد نیست. یک وعده غذا در ترکیه به طور میانگین بین 10 تا 40 لیر برایتان آب می‌خورد که این عدد رقمی ما بین 25 تا 80 هزار تومان است. اگر برای اقامت از هتل استفاده می‌کنید ممکن است صبحانه نیز جزو خدمات هتل و یا تور باشد.

مطالب خواندنی دیگر:10 مورد از خوشمزه ترین غذاهای ترکیه
غذا در ترکیه

قیمت تورهای ترکیه

تورهای ترکیه با توجه به فصل سفر و امکاناتی که در اختیار گردشگران قرار می‌دهند تنوع قیمت زیادی دارند. در فصل‌های پردد مانند بهار و تابستان قیمت تورها اغلب بیشتر است، حال آنکه در پائیز و زمستان قیمت‌ها پائین‌تر می‌آید. به طور متوسط قیمت تور 4 روز و 3 شب استانبول رقمی بین 2 تا 7 میلیون تومان است که با توجه به هتل محل اقامت و انتظاراتی که شما از تور خود دارید این قیمت متغیر است.


در مورد هزینه های سفر بیشتر بخوانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مخارج سفر به شهرها و کشورهای مختلف به صفحه هزینه های سفر مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: