آشنایی با 10 مورد از معروف ترین جاذبه های گردشگری ترکیه

کشور ترکیه تاریخ طولانی و قدمت بسیار دور دارد و به عنوان یکی از اولین شهر های ساخته شده به دست انسان شناخته می شود. در ترکیه امپراتوری های بزرگی مانند هیتی، لیسیان، روم، عثمانی و بسیاری از امپراتوری های دیگر وجود داشتند. در ترکیه جاذبه های گردشگری بسیار زیادی وجود دارد که برخی تاریخی و به چندین هزار سال قبل بر می گردد و برخی هم جاذبه های طبیعی هستند.همین عوامل باعث می شوند تور ترکیه از پرطرفدار ترین تورهای مسافرتی باشد. فرهنگ، غذاها و تاریخ باعث می شوند که سفر به آن لذت بخش و خاطره انگیز باشد. اکنون به تعدادی از جاذبه های ترکیه که در یونسکو ثبت شده اند می پردازیم.

1/ قلعه پنبه ای ، شهر هیراپولیس

این قلعه در استان دنیزلی در جنوب ترکیه قرار دارد و دارای یک چشمه آب گرم است که در طول هزار سال توانسته قلعه ی سفید را به وجود آورد. این چشمه با ساختاری پله ای باعث شده حوضچه های مختلفی به وجود آید که هم منظره بسیار زیبایی دارند و هم مکانی برای آب تنی هستند. قابل توجه است که این منطقه در 2200 سال گذشته به عنوان اسپا مورد استفاده بوده؛ شهر یونانی هیراپولیس هم در بخش شمالی این استخرها قرار گرفته و البته در حال حاضر ویرانه‌هایی از آن باقی مانده است که از آن می توان به معابد، حمام، تئاتر و سایر بخش های شهری نام برد.

قلعه پنبه ای

2/ مسجد سلیمیه و بخش های مختلف آن

این مسجد یکی از نقاط کانونی در شهر ادیرنه است که توسط یونسکو ثبت شده و یک شهر باستانی که در سمت غربی ترکیه واقع شده و تقریبا با یونان و بلغارستان هم مرز است. این مسجد از سال 1569 تا 1575 توسط یک معمار معروف به نام میمار سینان ساخته شد و یکی از بهترین آثار این معمار به حساب می آید. از ویژگی های آن می توان به طراحی داخلی بسیار زیبای مسجد اشاره کرد. ارتفاع بلند ترین مناره های این مسجد به 82 متر می رسد و تقریبا از هر کجای شهر ادیرنه قابل تماشا است. در اطراف آن مدرسه، بازار سرپوشیده و کتابخانه وجود دارد.

مطالب خواندنی دیگر:10 تا از خوشمزه ترین غذاهای ترکیه
مسجد سلیمیه

3/ پارک ملی گورمه و مرکز صخره های کاپادوکیه

یکی از جاذبه های ترکیه که در قسمت مرکزی کشور ترکیه است، شهری به نام گورمه (به معنای دیدن) وجود دارد که اطراف آن را یک پارک ملی با همین نام در برگرفته. در این منطقه با مناظر بسیار زیبا، صخره های استوانه ای وجود دارد که اصطلاحا دودکش های جن کاپادوکیه نامیده می شوند. شاید بتوان گفت که در طول هزاران سال فرسایش دلیل ویرانی این مجسمه ها شده است. جالب است بدانید، در داخل این ستون های سنگی، زندگی جریان دارد و در واقع خانه بعضی از مردم است.

پارک ملی گورمه

4/ شهر سافران بولو

با فاصله چند ساعتی از شمال آنکارا، شهری به نام سافران بولو وجود دارد که مربوط به قرن 13 است و در دوره عثمانی جز شهر هایی بود که از لحاظ تجاری، شرق و غرب را به هم متصل می کرد. بناهای قدیمی این شهر حدود چند صدسال قدمت دارند و از جمله آن ها می توان به مساجد، کاروانسراها، حمام ها و مراکز آموزش دینی اشاره کرد. زعفران یکی دیگر از ویژگی های این شهر است و نام شهر نیز به آن اشاره دارد.

سافران بولو

5/ خاتوشا پایتخت امپراتوری هیتی

از دیگر شهر هایی که در تور ترکیه می توانید از آن بازدید کنید خاتوشا است. خاتوشا نام شهری است که تاریخش به 1180 تا 1600 قبل از میلاد مسیح برمی گردد و امپراتوری هیتی در این منطقه ایجاد شده؛ خاتوشا در میان شام و بین النهرین واقع است. پایتخت امپراتوری هیتی شهر خاتوشا بود و نزدیک به دریای سیاه و منطقه بوگازکالا است. ویژگی این شهر ستون های سنگی است که از زمین بیرون آمده اند و توسط تعدادی دیوار محافظت می شوند. دروازه های سنگی را می توان در این منطقه که به صورت استادانه ساخته شده، مشاهده کرد و در بین آن دروازه شیر کاملا خودنمایی می کند.

خاتوشا

6/ مناطق تاریخی استانبول

استانبول شهری مهم در ترکیه است که در دوران گذشته از طریق بسفر، آسیا و اروپا را به هم دیگر متصل می کرد و نقش موثری در صعود و نزول امپراتوری های جهانی داشت. استانبول دارای جاذبه های تاریخی بسیاری است که می تواند برای گردشگران جالب باشد؛ مانند پارک باستانی: مسجد آبی و کاخ توپکاپی، میدان اسب سواری کنستانتین، کلیساهای تاریخی مربوط به قرن 6 قبل از میلاد. محله سلیمانیه: Grand Sehzade و مسجد سلیمانیه، غنات ولنز. محله زیرک: صومعه ی پانتوکراتور. منطقه رامپارتس: آثار باقی مانده از امپراتوری تئودوسیوس دوم که مربوط به اوایل سال 400 میلادی است.

مطالب خواندنی دیگر:غار کارائین آنتالیا
مناطق تاریخی استانبول

7/ افسوس

ساخت این شهر تاریخی ترکیه به زمان های بسیار دوری برمی گردد. در اوایل سال 1500 قبل از میلاد به عنوان پایتخت پادشاهی آرزاوا مورد استفاده قرار می گرفت و بعد ها تحت کنترل یونان درآمد. شرایط شهر افسوس در دوران باستان بسیار افسانه ای بود و یکی از 12 شهر تحت لیگ ایومی در یونان به شمار می رفت. معبد آرتمیس یکی از عجایب هفتگانه در این شهر است. این شهر زادگاه پولس و یوحنای قدیس است. در حال حاضر اصلی ترین جاذبه های تاریخی شهر افسوس: کتابخانه سلسوس، تئاتر بزرگ، قصر سلطنتی St. Johm و موزه باستانی افسوس هستند.

مطالب خواندنی دیگر:شهرهای توریستی ترکیه
افسوس

8/ کوه نمرود

از دیگر جاذبه های گردشگری ترکیه کوه نمرود است. این کوه در جنوب شرقی ترکیه و در نزدیکی شهر آدیامان واقع شده و در قلعه کوه نمرود محلی وجود دارد که دارای سنگ های بزرگ و تراش خورده است و یک تراس مصنوعی به شمار می رود که مجسمه های مختلفی در آن قرار دارند. این مکان در سال 1881 کشف شد و در سال 1987 به عنوان یک میراث جهانی به ثبت رسید. گردشگران در فصل تابستان می توانند از طریق جاده به این کوه بروند و قبل از طلوع آفتاب و بالا آمدن خورشید در کنار مجسمه ها لذت ببرند.

مطالب خواندنی دیگر:برج دختر استانبول
کوه نمرود

9/ مرکز باستان شناسی تروا

در زمان جنگ تروا برای پس گرفتن هلن، یونانی ها تسلیم شدند و یک اسب چوبی بسیار بزرگ را به عنوان هدیه به مردم تروا دادند، درون آن چندین سرباز وجود داشت که باعث شکست قلعه تروا شد. در این مرکز می توانید اطلاعاتی از تاریخ 4 هزار ساله بشری که بسیار خاطره انگیز است را به دست آورید.

مطالب خواندنی دیگر:پاموکاله و چشمه های آب گرم آن
مرکز باستان شناسی تروا

10/ مسجد بزرگ و بیمارستان دیوریغی

از شهر های مرکزی و شرقی ترکیه است که مسجدی با همین نام دارد و تاسیس آن به 1228 میلادی برمی گردد. این مسجد یک شاهکار معماری است و فضای خارجی آن سنگ کاری بسیار زیبایی دارد که همگی تراش خورده هستند. در کنار این مسجد هم بیمارستان است که در زمان یکسانی ساخته شده؛ مسجد دیوریغی و بیمارستان آن در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته اند و نزدیک ترین شهر پرجمعیت به این منطقه سیواس نام دارد.

مسجد بزرگ و بیمارستان دیوریغی