نکات ضروری پرواز برای سفر در دوران بارداری

بارداری دوره خاصی از مراقبت از بدن را برای زنان به همراه دارد. در صورتی که شما شاغل هستید و قصد سفر در دوران بارداری دارید، باید مراقبت هایتان را دوچندان کنید و قبل از سفر تمام نکات لازم برای پرواز راحت را بدانید. همچنین اگر سفرکاری پیش رو ندارید اما باردار هستید و قصد سفر در دوران بارداری با هواپیما را دارید، نکات ضروری در خصوص پرواز وجود دارد که باید بدانید.

آیا می دانستید مسافرت‌های کوتاه‌مدت و داخلی برای خانم‌های باردار، به شرط ارائه گواهی پزشک و تعیین تاریخ تقریبی وضع‌حمل، تا ۳۲ هفتگی مجاز است. در مسافرت‌های طولانی و بین‌المللی، گواهی پزشکی بدون اشکال بودن پرواز مسافر باید قبل از پرواز، به تایید قسمت پزشکی شرکت هواپیمایی مربوطه برسد. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با نکاتی برای زنان باردار در سفر آشنا شوید و پروازی راحت و بی دغدغه برای خود رقم بزنید.

1/ مشورت با پزشک

توسط پزشک خود مورد بررسی قرار بگیرید و اسناد و مدارک همراه با تاریخ تخمینی زایمان، اطلاعات تماس پزشک و گروه خونی خود را در هنگام مسافرت با خود داشته باشید. حتی برخی خطوط هوایی از مسافران باردار یک گواهی پزشکی با امضای پزشک درخواست می کنند. در صورت مسافرت بین المللی، با پزشک و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تماس داشته باشید تا از واکسن های لازم و داروهای خاص کشور مقصد مطلع شوید.

2/ زمان مناسب سفر

پس از آن‌که پزشک متخصص آزمایش‌های لازم را انجام داد و مشخص شد که پرواز برایتان خطری ندارد، باید در نظر بگیرید که چه زمانی برای پرواز شما مناسب‌تر خواهد بود. بسیاری از متخصصان معتقدند که دوره 3 ماهه ی دوم بارداری زمان مناسب سفر برای بارداران است. این باز کمترین احتمال زایمان زودهنگام و سقط جنین را دارد. همچنین در این دوره مشکلات گوارشی و تهوع دوره ی اول بر طرف شده و زنان باردار راحتی بیشتری در سفر دارند.

زمان مناسب سفر برای خانم های باردار

3/ تماس با ایرلاین

با ایرلاین مسافرت خود تماس بگیرید تا در صورت وجود قوانین ویژه ی زنان باردار از آن مطلع شوید. اگر می خواهید در 3 ماه آخر بارداری سفر کنید، ابتدا با ایرلاین بررسی کنید، برخی از ایرلاین ها به شما اجازه ی پرواز در این بازه را نمی دهند در حالی که برخی دیگر تنها یک نامه از پزشک می خواهند که امنیت پرواز برای شما را تضمین کند.

جهت رزرو بلیط هواپیما از طریق وب سایت گلفام سفر اقدام کنید.

4/ تشعشعات پیرامون پرواز

برخی از زنان باردار نگران تشعشعات حین پرواز هستند. نکته ی مثبت مقدار کم این تشعشعات برای مسافران هوایی در یک پرواز است که برای سلامتی مشکل ساز نمی باشد؛ اما اگر تعداد دفعات پرواز شما در دوران بارداری زیاد بود، حتما با پزشک مشورت کنید. همچنین امروزه واحد امنیتی فرودگاه دستگاه های جدیدی را به کارگرفته اند که از امواج رادیویی استفاده می کنند که ضرر بسیار اندکی برای بدن شما دارند.

5/ مقصد مناسب

در زمان بارداری مقاصد کاملا امن را انتخاب کنید. این بدین معناست که آب آشامیدنی سالم، کیفیت هوای خوب، احتمال مریضی های غذایی کم و … بهتر است در خصوص کشور مقصد مناسب و ایمنی سفر در بارداری نظر پزشک خود را بپرسید. همچنین مقاصدی که از شما می خواهند در زمان بارداری واکسیناسیون خاصی را انجام دهید، مقصد مناسبی برای سفر در دوران بارداری نمی باشند.

6/ بیمه شخصی مسافرتی

به طور کلی بیمه مسافرتی، بارداری را شامل نمی شود زیرا حاملگی را شرایط پزشکی از پیش موجود می دانند. اما نگران نباشید می توانید برای سفر خود بیمه تهیه کنید. هرچند که اکثر برنامه های بیمه حاملگی را شامل نمی شوند، اما هزینه هایی که نتیجه ی عوارض بارداری باشد را می پردازند. با این حال باید اطمینان حاصل کنید که برنامه بیمه مسافرتی شما اعلام می کند که مشکلات حاملگی را شامل می شود.

مقصد مناسب پروازی برای خانم های باردار

7/ انتخاب صندلی هوشمندانه

بهتر است در دوران بارداری صندلی کنار راهرو انتخاب کنید تا راحتتر بلند شوید و بتوانید به آسانی راه بروید و هر موقع که خواستید بدون آزار شخص کناری به سرویس بهداشتی بروید. در برخی از ایرلاین ها به زنان باردار اجازه نشستن در کنار درهای اضطراری داده نمی شود. اگر نمی توانید صندلی خود را از پیش رزرو کنید، بهتر است زودتر به سمت گیت بروید تا بتوانید صندلی مناسبی بگیرید. یادتان باشد در کنار پارتیشن بولک هد (Bulkhead) یا همان جایی که بخش اکونومی و بیزنس از هم جدا می شوند به صورت ناخودآگاه جای بازتری وجود دارد.

8/ بستن چمدان سبک

بعد از بررسی های اولیه در خصوص مقصد و خرید بلیط هواپیما، زمان بستن چمدان رسیده است. هرچند که با توجه به مقصد، مدت اقامت و هدف از مسافرت چمدان می بندید اما اگر در دوران بارداری سفر می کنید، این نکته را فراموش نکنید که وزن چمدان یا کیف داخل کابین خود را زیادی سنگین نکنید. یادتان باشد که وزن بار در حدی باشد که اگر لازم شد، خودتان بتوانید آن را حمل کنید.

مطالب خواندنی دیگر:باید ها و نباید ها در نکات بستن چمدان دستی
بار پروازی مناسب برای خانم های باردار

9/ بلندشدن و قدم زدن

هیچ چیز بدتر از ساعت ها نشستن در یک مکان نیست. در طول پرواز پیاده روی کرده و کمی حرکات کششی انجام دهید. این نکته را یادتان باشد که زنان باردار به سرماخوردگی و ویروس ها حساس هستند؛ پس با تنظیم دریچه هوا روی صندلی ویروس های سایر مسافران را از خود دور نگاه دارید.

10/ لباس راحت

برای پرواز از لباس های آزاد و کفش های راحت استفاده کنید. همچنین لباس های خود را لایه لایه انتخاب کنید تا در صورت لزوم آن ها را کم و زیاد کنید. به همراه داشتن یک ژاکت یا سوئی شرت هم می تواند در شرایط لزوم به عنوان پتو یا بالش برایتان عمل کند.

مطالب خواندنی دیگر:بایدها و نبایدهای لباس در پروازهای طولانی
لباس مناسب پرواز برای خانم های باردار

11/ نوشیدن مایعات

به منظور جلوگیری از از دست رفتن آب بدن در پرواز، به زنان باردار توصیه می کنیم قبل، در طول و بعد از پرواز به مقدار کافی آب بنوشند و از نوشیدنی های گازدار دوری کنند. اگر آب بدن شما از دست برود دچار سرگیجه، تپش قلب، ضعف و … خواهید شد.

12/ رژیم غذایی سالم

از زیاده روی در خوردن و همچنین مصرف غذاهای چرب و شور پرهیز کنید. در طول پرواز میوه های ویتامین دار میل کنید. انگور، آلو، پرتقال و زردآلوی خشک شده از گزینه های مناسب در طول پرواز هستند.

رژیم غذایی سالم برای خانم های باردار در پرواز

13/ مراقبت از پوست

در دوران بارداری پوشت شما حساس تر می شود و در ارتفاعات پرواز اشعه های UV قوی تر هستند، به همین دلیل کرم ضد آفتاب و عینک دودی خود را فراموش نکنید.

14/ استفاده منظم از سرویس بهداشتی

به هیچ عنوان استفاده از سرویس بهداشتی را پشت گوش نندازید. به محض احساس نیاز به سرویس بروید.

مطالب خواندنی دیگر:10 نکته که درباره ی سرویس بهداشتی هواپیما که نمی دانید
قوانین پرواز برای خانم های باردار

15/ کمربند ایمنی

در تمام مدتی که روی صندلی خود نشسته اید کمربند ایمنی را ببندید زیرا این کار احتمال آسیب دیدن در برابر چاله های هوایی را بسیار کم می کند. کمربند ایمنی را زیر شکم خود ببندید.

مطالب خواندنی دیگر:خرید بلیط هواپیما برای کودکان و نوزادان

قوانین شرکت های هواپیمایی برای پرواز:

در صورتی که یک بارداری معمولی و بی خطر داشته باشید، اکثر خطوط هواپیمایی داخلی در شرایط زیر مشکلی با اجازۀ پرواز ندارند:

  1. در بارداری اول تا انتهای هفتۀ ۳۲ بارداری برای پروازهای کمتر از دو ساعت
  2. در بارداری اول تا انتهای هفتۀ ۲۸ بارداری برای پروازهای بیشتر از دو ساعت
  3. در بارداری دوم تا انتهای هفتۀ ۲۸ بارداری
  4. داشتن گواهی پزشکی معتبر از پزشکتان با ذکر سن بارداری، تاریخ تقریبی زایمان و مجوز پرواز شما
دانستنی های پرواز برای خانم های باردار

نکاتی که بهتر است قبل از سفر های هوایی بدانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفرهای هوایی به صفحه ی دانستنی های پرواز مراجعه کنید.

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی

کلمه های کلیدی: