انواع پرواز و کلاس های پروازی

آنچه در مورد انواع کلاس های پروازی خواهید خواند:

جهان امروز بر پایه سرعت است. برای هرکاری که انجام می دهید خیلی مهم است که چقدر وقت صرف می کنید. این موضوع را نه تنها در زندگی روزمره و کاری، بلکه برای سفرهایمان هم باید مورد توجه قرار بدهیم.
اگر به سفرهای تفریحی می روید حتماً برایتان مهم است که از لحظه ورود به هواپیما و تا زمان بازگشت بهتان خوش گذشته باشد. برای همین ضروری است که به زمان هرکاری که در سفر انجام می دهید دقت کنید.

مسئله زمان در سفرهای کاری خیلی مهم تر هستند. شما اگر به قصد انجام پروژه های کاری و یا مذاکره های مهم سفر می کنید به طور حتم طوری برنامه ریزی می کنید که هر چیزی در سر وقت خودش انجام شود.
با این تفاسیر در زندگی امروز ما، سفر با هواپیما به یکی از بهترین انتخاب های ممکن تبدیل شده است. هواپیما امن است و مهم تر از آن خیلی سریع است. به طور متوسط هر سفر هوایی در حدود دو تا پنج ساعت زمان می برد. در حالی که همان مسیر دو ساعته شاید با خودروی شخصی چندین ساعت طول بکشد و حتی در مواردی غیر ممکن باشد.

امروزه همان طور که هواپیماها انواع مختلفی دارند، پروازها نیز به چند کلاس و درجه تقسیم می شوند. با ما همراه باشید تا با انواع پرواز و کلاس های پروازی آشنا شوید و درباره شان اطلاعات جدیدی بخوانید.

انواع پرواز و کلاس های پروازی

چند نوع کلاس پروازی داریم؟

تقسیم بندی کلاس های پروازی بر اساس قوانین بین المللی سازمان هوایی انجام می شود. مطابق با جدیدترین قوانین سازمان حمل و نقل بین المللی هوایی، ما سه نوع کلاس پروازی داریم.
کلاس های پروازی در واقع نوع صندلی های هواپیما و خدماتی که به مسافر ارائه می شوند را جدا می کند. این سه کلاس پروازی عبارتند از درجه یک، تجاری و اقتصادی. بدیهی است که قیمت هرکدام از این ها با یکدیگر فرق دارد.

وقتی که می خواهید بلیط هواپیما بخرید، در کنار توضیحات آن ذکر شده که صندلی مورد نظرتان در کدام کلاس پروازی قرار دارد. بنابراین باید در هنگام خرید به این موضوع توجه داشته باشید تا به اشتباه هزینه بیش تری را بابت خدمات اضافه ای که نیاز ندارید پرداخت نکنید. برعکس این موضوع هم ممکن است پیش بیاید.

پروازهای درجه یک یا فرست کلاس

صندلی های فرست کلاس گران ترین و البته بهترین صندلی های هواپیما هستند. این کلاس پرواز معمولاً قیمت خیلی زیادی هم دارد و هرکسی آن ها را انتخاب نمی کند. اما ویژگی ها و خدمات پروازهای درجه یک به اندازه ای خوب و رضایت بخش هستند که هزینه پرداخت شده کاملاً به اندازه و مناسب است.

از جمله خدماتی که در پروازهای فرست کلاس ارائه می شوند، وجود منوی غذا است. سیستم انتخاب غذا در این صندلی ها متفاوت از کترینگ اصلی هواپیما است و می توانید چندین نوع غذای گرم و تازه را سفارش دهید. این غذاها کیفیت خیلی خوبی دارند و مهماندارها هم به خوبی از شما پذیرایی می کنند.

در برخی از هواپیماهای جدید، فرست کلاس فقط یک صندلی بهتر با خدمات بیش تر نیست. بلکه در آن ها اتاقک هایی جدا ایجاد شده است که دارای امکاناتی مثل تلویزیون هستند.
با این حال به دلیل گران بودن اغلب پروازهای درجه یک، بیش تر تاجران و افراد سرشناس نسبت به خرید این بلیط هواپیما اقدام می کنند. در اکثر فرودگاه ها، مسافران پرواز فرست کلاس را جدا از دیگر مسافران به هواپیما می رسانند.

مسافران پروازهای فرست کلاس دیرتر از همه مسافرها سوار می شوند و به محض فرود، از همه زودتر پیاده می شوند. واقعاً کم پیش می آید که در پروازهای درجه یک احساس راحتی نکنید. این پروازها باعث می شوند که لذت بردن از سفر را از همان ابتدای حرکت تجربه کنید.

مطالب خواندنی دیگر:شرایط کنسل کردن پرواز های داخلی
مطالب خواندنی دیگر:آشنایی با فرست کلاس هواپیما
 فرست کلاس

پروازهای کلاس تجاری

پروازهای کلاس تجاری در واقع جایی در میانه کلاس های پروازی قرار می گیرند. این پروازها به اندازه فرست کلاس قیمت بالایی ندارند اما باز هم خدماتی که به مسافران ارائه می شود خیلی بهتر از پروازهای اقتصادی است.
صندلی پرواز های تجاری و اقتصادی جدا از هم نیستند و همگی در کابین اصلی قرار دارند. اما با این حال در بیش تر هواپیماها این صندلی ها را جلوتر از صندلی های معمولی قرار می دهند تا به شکلی جدا از بقیه باشند.

بیش تر ویژگی پروازهای تجاری در نوع صندلی آن ها است. این صندلی ها معمولاً راحت تر از صندلی های اکونومی هستند و تلویزیون های کوچکی هم دارند. همچنین در این کلاس پروازی هم امکان انتخاب غذای سرد و گرم وجود دارد.

همان طور که گفتیم پروازهای کلاس تجاری تفاوت کمی با پروازهای درجه یک دارند. این مسافران را هم به طور اختصاصی به هواپیما می برند و مهماندارها به خوبی بهشان رسیدگی می کنند. اما باز هم قیمت صندلی های کلاس تجاری خیلی پایین تر از فرست کلاس است. بالا بودن قیمت پروازهای درجه یک به دلیل اتاق های جداگانه ای است که هر مسافر دارد.

| گلفام سفر

پروازهای اقتصادی یا کلاس اکونومی

این پروازها خدمات عادی ای دارند و قیمتشان مناسب و مقرون به صرفه است. بیش ترین تعداد صندلی در هر هواپیما را صندلی های کلاس اکونومی تشکیل می دهند. مسافرانی که با پروازهای کلاس اقتصادی به سفر می روند هم تجربه خوبی از سفر دارند و نمی شود گفت که راحت نیستند. مطمئناً امکانات این کلاس پروازی به اندازه فرست کلاس و یا درجه اقتصادی نیست، ولی به اندازه متوسط به همه مسافران به خوبی رسیدگی می شود.

غذای صندلی های اقتصادی از کترینگ هواپیما تهیه می شوند و معمولاً دو نوع غذا در لحظه موجود است. همچنین یک مانیتور در جلوی هر بخش قرار دارد که یک فیلم را در طول پرواز پخش می کند.
پروازهای اقتصادی برای سفرهای عادی خیلی خوب و راحت هستند. با این حال خیلی از خدمات پروازهای اکونومی به نوع هواپیما و ایرلاین هم بستگی دارد.

نکاتی که بهتر است قبل از سفر های هوایی بدانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفرهای هوایی به صفحه ی دانستنی های پرواز مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: