7 دلیل برای تنهایی سفر کردن

شاید تا به حال این حس را در زندگیتان تجربه کرده باشید که دلتان بخواهد برای مدتی از همه چیز و همه کس دور شده و مدتی را با خودتان خلوت کنید. تنها سفر کردن بهترین فرصت است برای خلوت با خود، تجربه ای شگفت انگیز که شما را با چالش های جدیدی رو به رو کرده و چیزهای زیای به شما یاد خواهد داد.

شاید در ابتدا وقتی سفری را برای اولین بار به تنهایی شروع می کنید برایتان غیرقابل تحمل به نظر برسد، اما نگران نباشید. شما قرار است از وقت گذراندن با خودتان لذت برده و لحظاتی منحصر به فرد و به یادماندنی را تجربه کنید. در این مطلب قرار است به سراغ بحث جذاب سفر کردن به تنهایی رفته و شما را با برخی مزایای این شیوه جذاب و متفاوت از سفر آشنا کنیم. با گلفام سفر همراه شوید.

تنهایی سفر کردن

1. برای اولین بار تنها به خودتان اهمیت می دهید

با تنها سفر کردن این خودتان هستید که در اولویت قرار گرفته و به خودتان بیشتر از همیشه اهمیت خواهید داد. شاید این اولین بار باشد که در زندگیتان به خودتان بیشتر از هر کس دیگری اهمیت می دهید، بدون اینکه این موضوع ناراحتتان کند یا عذاب وجدان بگیرید. قرار است تمام تصمیماتتان را با اولویت قرار دادن خودتان بگیرید که حس فوق العاده ای خواهد داشت.

همچنین ممکن است به دلیل درگیری ها و مشغولیات روزمره، بسیاری از کارهایی را که به آنها علاقه دارید را کنار گذاشته باشید اما با سفر کردن در تنهایی و سکوت بتوانید دوباره به سراغ آنها بروید، کارهایی مثل خواندن یک کتاب فوق العاده یا یادگیری یک زبان دیگر که تا پیش از این فرصتش را نداشته اید.
همچنین می توانید به زندگی خود نگاه کرده و ببینید تا چه میزان در دستیابی به اهدافتان موفق بوده اید و حتی اهداف جدیدی را برای ادامه راه تان تعریف کنید.

تنهایی سفر کردن

2. با انسان ها و فرهنگ های جدیدی آشنا می شوید

ما تا حد زیادی به محیط اطراف و انسان های پیرامون مان عادت کرده ایم، سفر کردن به تنهایی کمک می کند کمی از این پیله خارج شده، با آداب و رسوم مختلف آشنا شویم و دیگر فرهنگ ها و سبک های زندگی را با آغوش باز بپذیریم.

با سفر کردن به تنهایی یاد می گیرید پا را از دایره عادت فراتر گذاشته و خودتان را با شرایط مختلف وفق دهید. سازگار شدن با وضعیت های مختلف یکی از فوق العاده ترین عاداتی است که در سفر کردن به شهرها و کشورهای مختلف آن هم به تنهایی به دست خواهید آورد.
آشنا شدن با انسان های مختلف و شنیدن داستان زندگی آنها شما را به انسانی با تجربیات بسیار بیشتری تبدیل خواهد کرد، شما از هر آدم جدیدی که با او آشنا می شوید، درس جدیدی یاد می گیرید.

 دلیلی برای تنهایی سفر کردن

3. دوستان جدیدی خارج از حلقه دوستان عادی خود پیدا می کنید

با رفتن به سفر آن هم به تنهایی و بدون حضور دوستان همیشگی، می توانید دوستان جدیدی پیدا کرده و شاید برای خودتان هم تعجب آور باشد که چقدر سریع می توانید با سایر انسان ها ارتباط برقرار کرده و دوستان جدیدی پیدا کنید. یکی از هیجان انگیزترین تجربیات شما از سفر به کشورهای مختلف دنیا پیدا کردن این دوستان تازه خواهد بود.


4. می توانید خود واقعی تان باشید

تنهایی سفر کردن و دور شدن از آدم هایی که با شما به میزان زیادی آشنا هستند و شما همیشه نگران قضاوتشان هستید، به شما این اجازه را می دهد که بتوانید خودتان باشید. می توانید آن بخش از وجودتان را که دوست دارید و تا به حال جرات ابرازش را نداشته اید، بروز داده و دیگر نگرانی از اینکه دیگران در موردتان چه فکری می کنند، نداشته باشید.

همچنین اگر جز آن دسته از انسان هایی هستند که همیشه با آرایش و آراسته در محیط کار و زندگی روزمره خود ظاهر می شوید، این فرصت را دارید که سبک ساده تری از زندگی را انتخاب کنید.
شما با سفر کردن به تنهایی یاد می گیرید که کمتر از قبل به نظر دیگران و اینکه در مورد شما چه فکری می کنند، اهمیت داده و خودتان در اولویت قرار بگیرید. کم شدن اهمیت قضاوت دیگران در مورد شما یکی از مهمترین تاثیرات و نتایج مثبت سفر کردن به تنهایی به شمار می رود.

خود واقعیتان باشید در سفر

5. به خودتان اعتماد کرده و خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت

با تنهایی سفر کردن برای تصمیم گرفتن و حل مشکلات به خودتان تکیه کرده و بیشتر به خودتان اعتماد می کنید. اعتماد به نفس و عزت نفستان بیشتر شده و اعتماد بیشتری به قضاوت ها و تصمیماتتان پیدا می کنید. همچنین یاد می گیرید که مسئولیت کارها و تصمیماتتان را هم قبول کرده و انسان مسئولیت پذیرتری خواهید شد.
با سفر کردن در تنهایی و سکوت می توانید بیشتر به صدای خودتان گوش دهید، فکر کنید و جنبه هایی از شخصیت خودتان را بیینید که متعجب تان می کند. فکر کردن به عادات و آنچه هستید، یکی از مهمترین تاثیرات سفر به تنهایی خواهد بود.

مطالب خواندنی دیگر:افراد درون گرا و تجربه سفری رویایی

6. بر ترس از تنها بودن غلبه می کنید

ترس از تنهایی بسیار شایع است و حتی عده ای بخش زیادی از زندگی شان را با این ترس دست و پنجه نرم می کنند، با سفر کردن به تنهایی یاد می گیرید حتی با وجود تنها بودن هم می توانید شاد و خوشحال بوده و زندگی رضایت بخشی را تجربه کنید.


7. می توانید هر کاری را که دلتان می خواهد، انجام دهید

یکی از فواید تنهایی سفر کردن این است که شما هستید که تصمیم می گیرد چه زمانی، چه کاری را انجام دهید و برنامه ریزی سفر کاملا با خود شماست. می توانید تصمیم بگیرید چه غذایی بخورید، به چه رستورانی رفته و در کجا اقامت کنید و در هر مورد انتخاب بر عهده شماست که حس بسیار خوشایند و جذابی هم خواهد بود.
دیگر خبری از مسئولیت های روزمره مانند مسئولیت های شغلی و خانوادگی نیست و آزادی عملی را تجربه می کنید که در زندگی عادی وجود ندارد.

غلبه بر ترس های تنهایی سفر کردن

البته مزایا و معایب تنهایی سفر کردن زیاد است اما نکته دیگر این است که سفر با جمعی بزرگ تر مطمئنا امن تر خواهد بود و شما حس امنیت بیشتری را تجربه خواهید کرد. سفر به تنهایی نیاز به دقت و هوشیاری بیشتری دارد تا بتوانید تصمیمات بهتر و سنجیده تری را بگیرید. همچنین با سفر کردن به تنهایی ممکن است کمی حوصله تان سر رفته و دلتان برای صحبت کردن با دوستان و آشنایانتان تنگ شود. همانقدر که تنهابودن با خودتان در بخشی از سفر حس لذت بخشی خواهد بود، در قسمت هایی از سفرتان هم قرار است به موضوعی آزار دهنده تبدیل شده و غمگین تان کند.