غذاهای سنتی و اصیل بلغارستان

کشور بلغارستان جاذبه های متعددی دارد. از سواحل جذاب و پر از حس آرامش گرفته، تا آب و هوای خوب و مناطق باستانی و تاریخی دیدنی. هر ساله توریست ها و گردشگران بسیار زیادی به این کشور باقدمت اروپای شرقی می روند و از جاذبه های آن دیدن می کنند. اما جاذبه های بلغارستان تنها به سواحل و آب و هوا و مناطق تاریخی محدود نمی شود. یکی از اصلی ترین جاذبه های این کشور، غذاهای سنتی و اصیل بلغارستان هستند.

غذاهای سنتی و اصیل بلغارستان یکی از اصلی ترین بخش هایی هستند که باید در سفر به این کشور زیبا مورد توجه قرار دهید. این غذاهای اصیل طعم و مزه خاصی دارند، با روش های مخصوصی پخته می شوند و آن قدر در بین توریست ها محبوب هستند که به شهرت های جهانی رسیده اند.

مطالب خواندنی دیگر:غذاهای محلی کوش آداسی

غذاهای سنتی بلغارستان

به طور کلی غذاهای سنتی بلغارستان ترکیبی از دستور پخت غذاهای رایج در کشورهای اروپای شرقی، ترکیه و یونان هستند. تنوع زیاد این غذاها و استفاده گسترده از پنیر و ماست و سبزیجات اصلی ترین ویژگی های برجسته غذاهای سنتی بلغارستان هستند. هم چنین در این غذاها از گوشت گوسفند و گاو و مرغ بیشتر استفاده شده است. غذاهای سنتی بلغارستان با ذائقه ایرانیان سازگاری زیادی دارد و مطمئنا با امتحان کردن آن ها طعمشان را فراموش نمی کنید.

اما معمولا مسافران و توریست هایی که به بلغارستان سفر می کنند با غذاهای سنتی و اصیل بلغارستان آشنایی ندارند. ما در این مطلب به معرفی بهترین غذاهای سنتی بلغارستان پرداخته ایم و ویژگی ها و مواد تشکیل دهنده آن ها را شرح داده ایم. اگر قصد سفر به بلغارستان را دارید و در سفر خود اهمیت زیادی به شکم گردی و خورد و خوراک می دهید، حتما تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مطالب خواندنی دیگر:قیمت غذا در بلغارستان چقدر است؟
غذاهای بلغارستان

کبابچه از محبوبترین غذاهای سنتی و اصیل بلغارستان

یکی از معروف ترین و محبوب ترین غذاهای سنتی بلغارستان، کبابچه است. همان طور که از نام آن هم پیداست، این غذا مانند کباب ایرانی هاست، فقط به شیوه سنتی و مطابق با سلیقه بلغارها پخته می شود. برای درست کردن کبابچه از انواع ادویه جات خوش طعم و عطر، گوشت چرخ کرده و سبزیجات خرد شده استفاده می شود.

برای خوش طعم تر کردن کبابچه، بر روی آن پنیر سفید سیرنه ریخته می شود که مزه ای فوق العاده به غذا می دهد. کبابچه معمولا با گوشت گاو و در برخی موارد با گوشت گوسفند پخته می شود و همراه با سیب زمینی در رستوران ها عرضه می گردد. اگر به رستوران های بلغارستان رفتید حتما این غذای خوشمزه را امتحان کنید.

غذاهای سنتی و اصیل بلغارستان

تخم مرغ و پنیر یا Madradjisko

یکی از غذاهای سنتی و اصیل بلغارستان که شهرت زیادی ندارد تخم مرغ و پنیر است. این غذا معمولا در بین خود مردم بلغارستان شناخته شده است اما برای توریست ها چندان آشنا نیست؛ در عین حال تخم مرغ و پنیر یکی از خوشمزه ترین غذاهای سنتی بلغارستان محسوب می شود. این غذای خوش طعم بسیار مغذی و سنگین است و تا چندین ساعت انرژی شما را تامین می کند.

برای درست کردن این غذای بلغاری پیاز شرخ شده و فلفل و پنیر بلغاری استفاده می شود. بر روی پنیر بلغاری هم تخم مرغ ریخته می شود و در مدت کوتاهی این غذا آماده خواهد بود. ظاهر این غذا کمابیش شبیه نیمرو است اما بسیار مغذی و خوشمزه است.

تخم مرغ و پنیر یا Madradjisko - غذاهای سنتی و اصیل بلغارستان

بانیتزا

بانیتزا را می توان در همه فهرست های مربوط به غذاهای سنتی و اصیل بلغارستان پیدا کرد. این غذای خوشمزه بیشتر برای صبحانه کاربرد دارد اما جز غذاهایی است که در مراسم ها و گردهمایی ها نیز به فراوانی مورد استفاده قرار می گیرد. بانیتزا یک نوع بورک است و پیدا کردن آن در شیرینی فروشی ها و نانوایی ها بسیار راحت است؛ هم چنین این غذا را می توان در رستوران های مختلف در بلغارستان سفارش داد.

برای درست کردن بانیتزا از تخم مرغ و پنیر بلغاری استفاده می شود. از مواد دیگری که در ساخت این غذای خوشزه به کار می روند می توان به قارچ، کلم، پیاز و کدوم تنبل اشاره کرد. هم چنین در خمیر این غذا در برخی جاها سیب و گردو هم قرار می دهند. عطر و بوی بانیتزا بسیار دلنشین و مطلوب است و مطمئنا با امتحان کردن این غذا عاشق آن خواهید شد.

بانیتزا - غذاهای سنتی و اصیل بلغارستان

سالاد شوپسکا

معروف ترین سالاد در کشور بلغارستان، همین سالاد شوپسکا است. سالاد شوپسکای بلغارستان سبک و بسیار مغذی است. انواع ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن در آن وجود دارد و آن را می توان هم به عنوان پیش غذا و هم به عنوان یک وعده غذایی اصلی استفاده کرد.

در ساخت سالاد شوپسکا از خیار، گوجه، پیاز، پنیر رنده شده و در برخی موارد، برگ های جعفری استفاده شده است. برگ جعفری به طعم و ظاهر سالاد شوپسکا کیفیت بهتری می دهد. یک نکته جالب در مورد سالاد شوپسکا رنگ بندی بسیار زیبا و جذاب آن است. این رنگ بندی هم اشتهای آدمی را زیاد می کند و هم همان رنگ هایی است که در پرچم کشور بلغارستان مشاهده می شوند.

| گلفام سفر

سوپ تاراتور

یکی دیگر از غذاهای سنتی بلغارستان که بسیار محبوب و مشهور است. اگر چه سوپ را به عنوان وعده غذایی اصلی به حساب نمی آورند، اما شاید بتوان سوپ تاراتور را از این ماجرا استثنا دانست. سوپ تاراتور بسیار خوشمزه و مغذی است و پیشنهاد می شود حتما آن را در سفر به بلغارستان امتحان کنید.

در ترکیب سوپ تاراتور می توان موادی مانند ماست، خیار، سیر، روغن زیتون و شوید را یافت. این سوپ سرد به ویژه در ماه های گرم تر سال و فصل تابستان مشتریان بسیار زیادی دارد؛ چرا که خاصیت رفع عطش و تشنگی آن بالاست. سوپ تاراتور یکی از اصلی ترین غذاهای صنتی و اصیل بلغارستان است و آن را می توان در همه رستوران ها و غذاخوری های این کشور سفارش داد.

| گلفام سفر

موساکا

موساکا در اصل غذایی مدیترانه ای است؛ اما در اثر سال ها حکومت عثمانی به بلغارستان هم منتقل شده و مطابق با سلیقه و طرز پخت مخصوص بلغاری ها تغییر کرده است. در بلغارستان برای درست کردن موساکا از گوشت چرخ کرده، پیاز، قارچ، سیب زمینی، ماست، پنیر بلغاری و تخم مرغ استفاده می شود.

ترکیب این مواد طعمی بی نظیر به موساکا داده است و آن را به یکی از محبوب ترین غذاهای سنتی بلغارستان تبدیل کرده. این غذا مغذی و پر انرژی است و می تواند یک وعده غذایی کامل برای شما باشد. اگر دوست داشتید غذاهای سنتی بلغارستان را امتحان کنید، موساکا را در ذهن داشته باشید.

موساکا