مترو توکیو

مترو توکیو از 30 دسامبر 1927 بین دو ایستگاه اونو (Ueno) و آساکوسا (Asakusa) به طول 2 کیلومتر شروع به فعالیت کرد. در حال حاضر خطوط مترو توکیو شامل 13 خط و 285 ایستگاه و حدود 300 کیلومتر ریل می باشد و روزانه در حدود 8/5 میلیون نفر مسافر را جابجا می کند که این رقم در تهران 3 میلیون مسافر در روز است. 6 مورد جالب در مورد مترو توکیو را در زیر بخوانید:

علاقمندان به سفر جهت مشاهده تور های آژانس مسافرتی گلفام سفر به وب سایت گلفام سفر قسمت خرید تور مراجعه نمایید.

1. با خیال آسوده بخوابید

خوابیدن مردم در مترو توکیو کاملا عادی است. مسافرین با خیالی آسوده می خوابند و در ایستگاه مورد نظرشان پیاده می شوند. اما چگونه؟ حرکت قطار ها به طرز عجیبی دقیق است که مسافران می توانند روی موبایل خود زنگ هشدار تنظیم کنند و وقتی موبایلشان از طریق هدفون زنگ خورد با خیالی آسوده در ایستگاه مورد نظرشان پیاده می شوند. حتی اگر قطار 1 دقیقه هم تاخیر داشته باشد از طریق بلندگو های قطار به مسافرین اعلام می شود.

با خیال آسوده بخوابید

2. کاملا منظم

حتی در ساعات اوج، وقتی ایستگاه ها کاملا شلوغ است هیچ هرج و مرجی نمی بینید. مردم در خط های منظم و طراحی شده در کنار قسمتی که درب قطار باز می شود، صبر می کنند تا ابتدا همه مسافرین پیاده شوند و سپس سوار شوند. در ایستگاه های شلوغ در ساعات پیک ماموران مخصوصی با دستکش سفید به مسافرین کمک می کنند.

برای پله برقی یک سیستم وجود دارد. ایستادن روی پله برقی در سمت چپ و راه رفتن در سمت راست(برای کسانی که عجله دارند). برای استفاده از پله ها و پیاده رفتن در ایستگاه نیز باید تابلو ها را دنبال کنید و تمامی افراد تابع آن هستند.

مطالب خواندنی دیگر:7 قطار لوکس یا 7 هتل سیار؟!
کاملا منظم

3. فوق العاده تمیز

کاملا عادی است که کارکنان مترو را در حال تمیز کردن، جارو کردن و ضدعفونی کردن ببینید با اینکه کوچکترین زباله ای چه کاغذ، چه دستمال کاغذی و قوطی روی زمین دیده نمی شود. در خیلی از ایستگاه ها صدای خواندن پرنده ها شنیده می شود و یا از بلندگوهای ایستگاه صداهای طبیعت پخش می گردد.

فوق العاده تمیز

4. فوق العاده ایمن

در بیشتر خطوط جدید نرده هایی در طول سکو وجود دارد تا مسافران از لبه سکو فاصله بگیرند و در ایستگاه های قدیمی تر کارکنانی را مشاهده می کنید که مردم را راهنمایی می کنند تا هنگام ورود و خروج قطار به ایستگاه پشت خط زرد رنگ بایستند. در زمان اوج شلوغی این کارکنان صفی را تشکیل می دهند تا ایمنی مسافران را تضمین کنند.

فوق العاده ایمن

5. بدون آلودگی صوتی

خطوط موبایل در ژاپن به حدی خوب هستند که شما می توانید در قطار با اینترنت موبایل خود فیلم ببینید اما هیچوقت نمی بینید کسی با تلفن همراه خود حتی صحبت کند( تقریبا هرگز). تنها مکالمه ای که ممکن است بشنوید این است: “ببخشید نمی تونم صحبت کنم، در مترو هستم”

بدون آلودگی صوتی

6. تابلو و نشانه های جذاب

اینچا ژاپن است با کلی قوانین و هشدار های مختلف، اما تابلو ها شما را جذب خود می کنند. تابلو ها و نشانه ها به زیباترین و تاثیرگذار ترین شکل ممکن طراحی شده اند.  

تابلو و نشانه های جذاب

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی