10 نکته که درباره ی سرویس بهداشتی هواپیما که نمی دانید

حتی اگر شما همیشه فرست کلاس سفر کنید، باز هم استفاده از سرویس بهداشتی در ارتفاع بالای 10000 متری زمین کار دشواری است. سرویس بهداشتی هواپیما کوچک می باشد و آشفتگی آن ها شما را عصبی می کند و صف آدم های منتظر آرامشتان را سلب می کند.با تمام این حرف ها، سرویس بهداشتی هواپیما، زمانی بسیار بدتر بود. با ما همراه باشید تا با 10 نکته درباره ی گذشته، حال و آینده ی سرویس بهداشتی هواپیما آشنا شوید.

درباره ی سرویس بهداشتی هواپیما

1. در قدیم مسافران در جعبه دستشویی می کردند

اگر نفر کناری شما اعصاب خرد کن است یا بچه ی که پشت شما جیغ می زند، باز هم شکرگذار باشید که شما یکی از خلبانان و یا مسافران در زمان شروع پرواز در دهه ی 30 و 40 نبوده اید. در آن زمان مخزن و یا بخش مجزایی برای توالت وجود نداشت و برای مدفوع سطل و جعبه موجود بود، که گاهی به علت حرکت هواپیما و یا پر شدن، سرریز می کردند.

بعضی خلبان ها در جای خود ادرار می کردند و یا در زیر کابین سوراخی ایجاد کرده و در آن ادرار می کردند. اولین کاسه های قابل جابه جایی در پایان دهه ی 30 ارائه شدند و در پایان سفر، خدمه ی پرواز باید آن ها را خالی می کردند. مخازن قابل جابه جایی در دهه ی 40 ارائه شدند.

سرویس بهداشتی هواپیما

2. انگلیسی ها درست داخل آسمان دستشویی می کردند

در سال 1937 یک «قایقِ پرنده» به همراه سوپرمارین سترنرار (Supermarine Stranraer) به سرویس نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا اضافه شد. طولی نکشید که این هواپیما اسم ملقب «سوت خانه ی مدفوع/whistling sh-t House» را از آن خود کند. زیرا توالت این هواپیما تانک و یا مخزنی نداشت و رو به آسمان زیر خود باز می شد. اگر سرپوش آن باز می ماند، جریان هوا صدایی مانند سوت ایجاد می کرد.

مطالب خواندنی دیگر:کارهایی که مهمانداران هواپیما اجازه انجام آن را ندارند
دانستنی های هواپیما

3. چارلز لیندبرگ بر روی فرانسه ادرار کرد

خلبان معروف چارلز لیندبرگ (Charles Lindbergh) در سال 1927، پرواز بر سطح اقیانوس اطلس را از نیویورک آغاز کرد و به پاریس رفت. پس از فرود، با شاه جرج 5ام ملاقات کرد. وقتی شاه از لیندبرگ درباره ی سفر 33 ساعته و نیاز به استفاده از دستشویی سوال کرد، وی در پاسخ گفت که در محفظه ای آلومینیومی ادرار کرده و در زمان عبور از سطح فرانسه، آن را در هوا تخلیه کرده است.

نکاتی در خصوص سرویس بهداشتی هواپیما

4. سقوط مدفوع یخ زده از مشکلات بزرگ دهه ی 80 بود

با پیشرفت صنعت هواپیما و حرفه ای شدن آن، سرویس بهداشتی از جعبه و محفظه ای که مدفوع را در خود جای دهد پیشرفت کرد. برای نابودی جرم ها، در کاسه های توالت «مایع آبی» ریخته شد. تانک های حامل این مایع، در هوا نشت نمی کردند اما باعث یخ زدگی «زیست آسیب» در تهِ هواپیما می شدند و با شروع فرود هواپیما، تکه های یخ زده ی مدفوع می افتادند. توپ های مدفوع بر روی ماشین ها و سقف خانه ها می افتادند، تا اینکه بوئینگ و شرکت های دیگر، سیستم وکیوم را به کار گرفتند و این سیستم هنوز در حال استفاده می باشد.

مطالب خواندنی دیگر:رنگ لباس مهمانداران چگونه انتخاب می‌شود؟

5. یک نفر دچار مسدومیت شدید در ناحیه ی تناسلی شده است

سیستم در حال استفاده (سیستم وکیوم بادی)، از فشار برای مکش مدفوع از کاسه، از مایعات زیادی برای این کار استفاده نمی کند، این امر از حمل وزن اضافی آب در هوا جلوگیری می کند. صدای مکش کمی خوفناک است، اما احتمال آنکه به شما آسیبی برساند بسیار ناچیز است. ناچیز، نه غیر ممکن.

مجله پزشکی مسافرت (جولای 2006)، یک حادثه در توالت هواپیما گزارش کرده است. یک زن 37 ساله در حالی که هنوز بر روی صندلی نشسته بود، فلاش را زد و در نتیجه به داخل صندلی کشیده شد و گیر کرد. پس از آنکه خدمه ی پرواز او را نجات دادند، دکتر او را معاینه کرد و (در نتیجه ی خونریزی شدید) پارگی در ناحیه ی تناسلی وی یافت. او درمان شد و به سلامت کامل رسید.

 سرویس بهداشتی هواپیما

برای خرید بلیط هواپیما به سایت گلفام سفر مراجعه بفرمایید.

6. روشی برای جلوگیری از بو گرفتن کل هواپیما وجود دارد

هیچکس دلش نمی خواهد که با خروج از سرویس بهداشتی، کابین را با بوی مدفوع خود آلودگی کند. با توجه به خدمه ی پرواز «اریکا راث»، آویزان کردن کیسه ای از دانه های قهوه در سرویس بهداشتی، هر گونه بوی بدی را در خود جذب می کند.

7. سرویس بهداشتی ایرباس سرعت مکش تا 130 مایل بر ساعت دارد

هواپیمای ایرباس مدل سیرکا 2007 که به عنوان «فرمول 1» هواپیماها معروف است، قدرت مکش آن باورنکردنی است. این سرعت مکش ضروری می باشد، زیرا باید ضایعات دستشویی را از مسافتی به طول کابین مسافران تا تانک (واقع در پشت هواپیما) بکشد.

مطالب خواندنی دیگر:همه آنچه درباره غذای داخل پرواز نمی دانید

8. اندازه ی سرویس های بهداشتی در حال کوچکتر شدن می باشند

هرچند اندازه ی سرویس بهداشتی فضای زیادی ندارد، ممکن است این اندازه حتی کوچکتر شود. با توجه به گزارشی در سال 2017، با گذر زمان و حذف هواپیماهای قدیمی، مدل های جدید هواپیماهای مسافری وارد بازار می شوند که طول و عرض دستشویی هایشان 2 اینچ کوچکتر است.

صاحب نظران بر این باورند که این کوچک سازی برای افراد دارای معلولیت، زنان حامله و افرادی که کودک خود را تا دستشویی همراهی می کنند، مشکل ساز خواهد شد.

 سرویس بهداشتی هواپیما

گلفام سفر در تمامی مراحل سفر در خدمت شما مسافرین محترم است.

9. بوئینگ روش قدیمی سرویس بهداشتی هواپیما را ترجیح می دهد

در سال 2016 شرکت بوئینگ راه حلی برای اتاقک پر از جرمِ مدفوعِ هواپیماها ارائه کرد. این سرویس های بهداشتی با به کار گیری نور ماوراء بنفش، 99.9 درصد از تمامی باکتری های سطح را از بین می برد. در میان نوبت های استفاده، این نور روشن می شود تا محیط را برای مسافران پاکسازی کند. همچنین بوئیگ به آینده ای با سرویس بهداشتی بدون نیاز لمس امیدوار است، که صندلی و سینک خود به خود تمیز شوند.

دانستنی های سرویس بهداشتی هواپیما

10. دلیلی دارد که هنوز زیرسیگاری در هواپیما وجود دارد

آیا به این نکته توجه کرده اید که با وجود ممنوعیت استعمال دخانیات در پرواز، داخل دیوار دستشویی هواپیما زیر سیگاری جاسازی شده است؟ زیرا قوانین فدرال هنوز وجود آن ها را الزامی می دانند. زیرا کسی که مخفیانه سیگار می کشد نیز به جایی برای خاموش کردن آن نیاز دارد و اگر جای مناسبی برای آن داشته باشند ریسک آتش سوزی کاهش داده می شود. 

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی

زمان کلیپ: 03:51

نکاتی که بهتر است قبل از سفرهای هوایی بدانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفرهای هوایی به صفحه ی دانستنی های پرواز مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: