کارهایی که مهمانداران هواپیما اجازه انجام آن را ندارند

مهمانداری هواپیما، یکی از شغل‌هایی است که طرفدارهای زیادی دارد؛ اما بهتر است بدانید که هر کاری محدودیت‌ها، قوانین و مقررات خاص خود را دارد که با توجه به آن‌ها کار خود را انجام می‌دهند. شما اگر مسافری هستید که می‌خواهید سفر خود را با پروازهای هوایی انجام دهید، بهتر است برای شناخت وظایف مهمانداران هواپیما اطلاعاتی داشته و با توجه به دانش محدودیت‌های آن‌ها با مهمانداران هواپیما ارتباط برقرار کنید.

 زیرا در صورت عدم دانستن وظیفه و محدودیت‌های آن‌ها ممکن است برای شما یا مهمانداران هواپیما مشکلاتی به وجود بیاید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با محدودیت‌ها و کارهایی که برای مهمانداران هواپیما منع شده آشنا کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید. با گلفام سفر همراه باشید.

بدرقه کردن مسافران به خارج از هواپیما

اگر شما پروازی طولانی و ناخوشایند داشته‌اید و در انتهای پرواز خود نیاز به کمک کسی برای جابجایی چمدان و بارها دارید، این فرد کمک دهنده بدون شک مهماندار نخواهد بود؛ در این موقعیت وظیفه مهماندار این است که شخص دیگری را برای کمک به شما معرفی کند؛ زیرا خود مهماندار باید تمام مسافران را از هواپیما خارج کند. اگر کسی برای کمک به شما نباشد، این پیشنهاد از طرف مهماندار به شما داده می‌شود تا لحظه آخری که تمام مسافران از هواپیما خارج شدند، صبر کنید؛ زیرا در آن صورت مهماندار می‌تواند به شما کمک کند.

مطالب خواندنی دیگر:رنگ لباس مهمانداران چگونه انتخاب می‌شود؟
مهمانداران هواپیما

دارو آوردن برای مسافر

با توجه به موقعیت‌های اورژانسی که ممکن است در سفرهای هوایی رخ دهد، یک مهماندار باید واکنش مناسب به آن موقعیت را انجام دهد. برای مثال، یک مهماندار می‌تواند درصورتی‌که یک مسافر نیازمند احیای قلبی باشد، برای بهبود آن از دستگاه شوک استفاده کند، اما کارها و موارد دیگری هستند که کاری از دست مهماندار برنمی‌آید؛ مگر اینکه قبل از پرواز آن‌ها اجازه کامل از یک متخصص را داشته باشند. نکته مهم، این است که در هواپیما یک جعبه اورژانسی پزشکی قرار داده‌شده که تنها فرد مسئول کلید آن را دارد و باید با مجوز پرستار و پزشک و با اجازه از آن‌ها، استفاده از آن توسط مهماندار تایید شود.

به شما پیشنهاد می‌شود تا قرص‌های لازم مانند آسپرین را در سفر همراه خود داشته باشید؛ زیرا اگر برای شما مشکلی به وجود بیاید و شما نیازمند قرص آسپرین باشید مهماندار این اجازه را ندارد که این کار را برای شما انجام دهد؛ پس همراه داشتن قرص از ضرورات سفر است.

مطالب خواندنی دیگر:مهم ترین نکات ایمنی در پرواز
| گلفام سفر

دادن بلیت رایگان هواپیما به دوستان و خانواده خود

برخی از افراد، گمان می‌کنند کسانی که مهماندار هواپیما هستند، می‌توانند به‌راحتی برای دوستان و آشنایان و خانواده خود بلیط هواپیمای رایگان تهیه کنند؛ اما هم‌چین موردی اصلا صحت ندارد، مهماندار هواپیما با مزایای شغلی که دارد می‌تواند خود رایگان سفر کند، اما امکان تهیه بلیط رایگان هواپیما برای دیگران را ندارد، حتی صحبت درباره تخفیف برای آن‌ها منع شده است.

| گلفام سفر

اجازه به مسافران برای دیدن آشپزخانه

مهمانداران هواپیما، به دلیل موقعیت کاری خود در آشپزخانه هواپیما رفت‌وآمد زیادی می‌کنند تا خوراکی‌های لازم برای مسافران را آماده کنند؛ اما برخی از افراد، در هنگام پذیرایی شدن از مهمانداران می‌خواهند تا به آشپزخانه سر بزنند، بهتر است بدانند این کار برای آن‌ها منع شده است زیرا آشپزخانه، برای مهمانداران ساخته‌شده و باید بدانید که هیچ‌کسی جز مهماندار که در آنجا خدمت‌رسانی می‌کند، نمی‌توانند در آشپزخانه حضورداشته باشند.

مطالب خواندنی دیگر:همه آنچه درباره غذای داخل پرواز نمی دانید
| گلفام سفر

مزاحم خلبان‌ها شدن

اکثر مردم فکر می‌کنند که مهمانداران می‌توانند به‌راحتی به کابین خلبان‌ها رفت‌وآمد و با آن‌ها صحبت کنند؛ اما هم‌چین موردی وجود ندارد، زیرا به دلایل امنیتی و قوانین که در شرکت‌های هواپیمایی وجود دارد آن‌ها در صورت موقعیت‌های اضطراری که باید خلبان‌ها را ببینند، باید از قبل با آن‌ها تماس گرفته و ورود خود را به خلبان‌ها اعلام کنند. نکته مهم دیگر، کدهایی است که روی در کابین خلبان‌ها وجود دارد و این کد به‌منظور این است که کسی اجازه ایجاد مزاحمت برای خلبان را ندارند.

مهمانداران هواپیما و خلبان ها

مصرف نوشیدنی با مسافران

مهمانداری که در حال انجام‌وظیفه و انجام کار خود است، نمی‌تواند با پیشنهاد مسافران نوشیدنی صرف کند و با آن‌ها گپ بزند؛ زیرا آن‌ها برای این کار در هواپیما حضور ندارند و تنها کار آن‌ها کمک و خدمت‌رسانی به شما است.

مطالب خواندنی دیگر:20 تا از سرویس های رایگان فرودگاه که فقط کافیست آن ها را درخواست کنید
خدمت رسانی مهمانداران هواپیما

صندلی مخصوص دادن به کودک

در صورت همراه داشتن کودک در سفر خود، مهماندار این اجازه را ندارد که برای کودک شما صندلی مخصوص کودکان را بیاورد. برخی از مردم و مسافران، گمان می‌کنند که وقتی کودکی زیر دو سال همراه خود دارند باید یک صندلی مخصوص در هواپیما برای آن‌ها در نظر گرفته شود.

نکته‌ای که شما باید بدانید، این است که اکثر شرکت‌های هواپیمایی، بلیت‌ها را برای کودکان زیر دو سال حساب نمی‌کنند و به‌صورت رایگان حساب می‌کنند؛ اما این به معنی آن نیست که برای کودک شما صندلی جداگانه حساب شود. شما باید فرزند خود را روی پای خود نگه‌دارید و هرچقدر که از مهماندار بخواهید برای شما صندلی مخصوص کودک بیاورد، آن‌ها این کار را نمی‌کنند؛ زیرا این کار برای آن‌ها منع شده است.

مطالب خواندنی دیگر:شرایط خرید بلیط هواپیما کودکان و نوزادان
صندلی مخصوص دادن به کودک در هواپیما

عوض کردن صندلی برای مسافران

برخی از مسافرانی که متوجه می‌شوند در پرواز فرست کلاس، صندلی‌های رایگان دارند از مهمانداران می‌خواهند تا جای آن‌ها را عوض کنند، زیرا یا جای خود را دوست ندارند یا می‌خواهند کنار دوست خود باشند؛ هر دلیلی برای مهماندار بیاورید، این فرد نمی‌تواند این کار را برای شما انجام دهد، اما اگر واقعا می‌خواهید که صندلی خود را عوض کنید باید قبل از شروع پروازتان هزینه اضافه به شرکت هواپیمایی خود را پرداخت کنید.

مطالب خواندنی دیگر:آشنایی با فرست کلاس بیزنس
عوض کردن صندلی برای مسافران

کمک به مسافر برای بلند کردن چمدان

مسافرانی که سفرهای هوایی انجام می‌دهند، ممکن است گمان کنند که وظیفه مهمانداران است تا چمدان‌ها را در کابین بالای صندلی قرار دهند اما مهمانداران به دلیل خطر زخم شدنشان اجازه انجام هم‌چین کاری را ندارند؛ زیرا ممکن است برخی از چمدان‌ها سنگین باشد و به شانه مهماندار آسیب بزند و باعث دررفتگی آن شود؛ تنها کمکی که مهماندار در خصوص چمدان می‌تواند به شما بکند، کمک به هول دادن، یا بستن در چمدان است.

کمک به مسافر برای بلند کردن چمدان

هزینه خدمت

برخی از مسافران، در انتهای سفر به مهمانداران انعام می‌دهند و از آن‌ها به خاطر خدماتی که برای آن‌ها انجام دادند، تشکر می‌کنند، مهماندار اجازه قبول کردن انعام را ندارد؛ زیرا آن‌ها وظیفه خود را انجام می‌دهند و حقوق ماهیانه خود را از شرکت هواپیمایی دریافت می‌کنند.

این موارد گفته‌شده، قوانین و مقررات تمام شرکت‌های هواپیمایی ثبت‌شده است و اگر مهمان‌داری به‌صورت عمد یا اشتباه این کارها را انجام دهد، مجبور به پرداخت جریمه خواهد شد. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده و از آن‌ها استفاده کنید.

نکاتی که بهتر است قبل از سفر های هوایی بدانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفرهای هوایی به صفحه ی دانستنی های پرواز مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: