فستیوال های تایلند ؛ تجربه‌ی شادی دسته‌جمعی

آنچه در فستیوال های تایلند خواهید خواند :

اکثر جشنواره‌ها و جاذبه های گردشگری تایلند، برپایه‌ی مذهب آن بناشده است. بودا مذهب بسیار شادی است که به گردهمایی‌های دسته‌جمعی بسیار اهمیت می‌دهد، به‌همین‌علت جشنواره‌های مذهبی که موسیقی، رقص سنتی، غذا و شادمانی‌های دسته‌جمعی جزو عناصرجدانشدنی آن‌ها به‌حساب می‌آید، درآن بسیار دیده ‌می‌شود.

شادی دسته‌جمعی، موجب انتشار حس خوشایندی و شریک شدن دراحساسات دیگران دارد و عواطف مطلوب شما را چندین‌برابر می‌کند. تجربه‌ی این ‌احساسات دوست‌داشتنی درایران و بسیاری از کشورهای دنیا طرفداران زیادی دارد. جشن های تایلند تعداد بسیارزیادی دارد، که برخی از آن‌ها ازشهرت و محبوبیت بیشتری برخوردارد، درادامه محبوب‌ترین جشنواره‌های تایلند را با یکدیگر بررسی خواهیم ‌کرد.


1.جشن آب تایلند یا فستیوال آب سونگران تایلند؛ جشنواره سال نو تایلند

آب نماد پاکی و حیات است، در تایلند با آغاز فصل بارندگی جشنی تحت عنوان جشن آب برگزار می‌کنند و مردم به خیابان‌ها می‌آیند و برروی یکدیگر آب می‌پاشند، که برای آن‌ها به معنی شکرگزاری آغاز فصل بارندگی و نمادی برای تطهیر روح است.

دراین بین، درکنار مردمی که از انواع وسایل برای آب‌ریختن روی یکدیگر استفاده می‌کنند، فیل‌های عظیم الجثه‌ای هم قراردارند که گاهی رنگ‌آمیزی هم می‌شوند و برروی عموم مردم آب می‌پاشند. این یک جشن مذهبی به شدت مهیج است که درتمامی شهرهای تایلند برگزار می‌گردد اما دربانکوک که پایتخت این ‌کشور محسوب می‌شود، وسعت و شکوه آن بیشتراست. مدت زمان جشن سه روزبوده و از 13 تا 15 آوریل برگزارمی‌شود.

فستیوال ‌های تایلند

2.فستیوال راکت یا پرتاب راکت درتایلند

همان‌طور که اشاره‌شد، در تایلند باران و میزان بارندگی اهمیت بسیار زیادی دارد. این‌کشور که یک ‌منطقه‌ی استوایی است، هنوز هم بخش زیادی از اقتصادش برپایه‌ی محصولات کشاورزی می‌چرخد. بنابراین با آغاز فصل کاشت برنج، جشنی تحت‌عنوان پرتاب موشک برگزارمی‌کنند، تا به پروردگار آسمان یادآوری کنند، که زمان بارش باران است. این‌جشن، ریشه در مذهب بودایی داشته و بیشتر دراستان ایسان کشورتایلند برگزارمی‌شود، به همین‌دلیل درزمان برپایی آن عده‌ی زیادی از گردشگران به این‌استان سفرمی‌کنند.

مطالب خواندنی دیگر:با جذاب ترین تفریحات بانکوک آشنا شوید

3.جشنواره موسیقی واندرفروت پاتایا (تایلند)

این‌جشنواره که به اسم جشنواره‌ی موسیقی شناخته‌می‌شود، جاذبه‌های مختلفی دارد. دراین قسمت از فستیوال های تایلند بخش اصلی مرتبط با موسیقی است، که به موسیقی خود تایلند و آسیای شرقی در کنار موسیقی سایرکشورها مثل کشورهای غربی اختصاص می‌یابد و طرفداران بسیاری را ازسرتاسردنیا به سمت خود جذب می‌کند.
اما درکنار موسیقی، بهترین‌آشپزهای تایلندی را هم دراین‌فستیوال می‌توان دید و به اندازه‌ی یک‌ فستیوال غذاهای تایلندی؛جاذبه‌های خوردنی به همراه دارد. بخش دیگر جذاب آن برگزاری گروهی رقص، یوگا، مدیتیشن و… است که طرفداران بسیاری دارد. به یادداشته‌باشید که این‌فستیوال درماه دسامبر و درنزدیکی پاتایا برگزارمی‌گردد.

جشنواره موسیقی واندرفروت پاتایا

4.فستیوال ارواح گرسنه تایلند؛ فستیوال پورتور

اگر می‌خواهید درخیابانی راه بروید، که مردم با ماسک و لباس ارواح درحال حرکت هستند، این فستیوال های تایلند را ازدست ندهید! این فستیوال هم مثل جشنواره‌های قبلی، ریشه در عقاید بودایی دارد و به افسانه‌ای از بودا برمی‌گردد، مردم معتقدند که درماه برگزاری این‌فستیوال درهای جهنم به مدت یک‌ماه برمردگان بسته‌است. دراین‌جشنواره هم مثل موارد مشابه‌اش که ریشه‌ی مذهبی دارند، معابد مکان اصلی برگزاری است و مردم هدایا و گل‌های خود را تقدیم معبد می‌کنند.

عناصر اساسی فستیوال ارواح، دردرجه‌ی اول افرادی است که لباس ارواح پوشیده‌اند، درکنارآن، غذا جزو جدانشدنی فرهنگ تایلند است، به‌ویژه کیک‌های طرح لاک‌پشت قرمز که درکنار غذاهای محلی درهمه‌جا برای فروش دیده‌می‌شود. اما اجرای زنده‌ی موسیقی ، نمایش‌های موزون ، شعبده‌بازی و…. هم دراین‌بین به‌وفور دیده‌می‌شود.

مطالب خواندنی دیگر:تفریحات تایلند؛ یکی از برترین کشورها برای سرگرمی
فستیوال ارواح گرسنه تایلند

5.مسابقات بوفالوسواری درتایلند

این‌مسابقه مربوط به منطقه‌ای به نام چنوبری است، که کشاورزان بوفالوهایی که باآن‎ها محصولات خودرا حمل می کردند را سوارشده و به مسابقه بایکدیگر می‌پردازند، امروزه این‌جشنواره به مدت دوهفته درهمان منطقه‌ی چنوبری برگزارمی‌شود. معمولا این‌مسابقات دراواخر اکتبر برگزارمی‌شود، اما تاریخ آن بعضی‌اوقات متغیراست.

مسابقات بوفالوسواری درتایلند

6.جشن بالون آرزوهای تایلند یا فستیوال لانترن

این‌جشن ریشه در فرهنگ چین دارد اما دربین تایلندی‌ها هم رایج است، این‌ مراسم در ماه نوامبر برگزارمی‌گردد. باید توجه داشت که نوع آب‌وهوای این مناطق برای برگزاری این‌نوع مراسم، مناسب است و اگر در کشوری مثل ایران برگزارگردد، صدمات جبران‌ناپذیری را ایجاد می‌کند.درضمن طی این‌جشنواره قایق‌های کاغذی هم به آب انداخته ‌می‌شود و درکنار جشن بالون‌ها گاهی مراسم آتش‌بازی هم وجود دارد.

مطالب خواندنی دیگر:در مورد جشن فانوس تایلند بیشتر بدانید
جشن بالون آرزوهای تایلند یا فستیوال لانترن

7.جشنواره گل چیانگ مای تایلند

اگر به گل وگیاه علاقه دارید، به شما مژده می‌دهیم که این‌بهترین فستیوال برای شما است. دراین‌جشنواره، گل‌های رنگارنگ تایلند که به‌خاطر شرایط آب‌وهوایی از تنوع خوبی هم برخوردارند، تزئین شده و به شکل‌های مختلف که بیشتر شبیه انسان و حیوان هستند، گردانده می‌شوند. دراین‌میان موسیقی، رقص محلی وغذا مثل سایرموارد، جزو جدانشدنی جشنواره بوده و تاریخ برگزاری آن هرسال در ماه فوریه است.

جشنواره گل چیانگ مای تایلند

8.فستیوال روزمادر در تایلند

درتایلند سالگردتولد ملکه، به‌عنوان روزمادر درنظرگرفته شده‌است و مثل سایر مراسم‌های مهم برای آن فستیوال های تایلند ی باشکوهی برگزارمی‌گردد. تولد ملکه در12 اوت بوده، و اورا مادر ملت خطاب می‌کنند. دراین‌روز یک تعطیلی سالانه درسرتاسر کشور برپا می‌شود.

فستیوال روزمادر در تایلند

9.فستیوال گیاهخواری تایلند جزو خطرناک ترین فستیوال های تایلند

برخلاف سایرفستیوال‌های این‌کشور، این جشنواره با میزان خشونت بالاتری همراه است و اگر با این‌مسئله میانه‌ی جالبی ندارید، ازآن صرف نظرکنید.اما روند برگزاری وریشه‌ی آن ازنظر فرهنگ‌شناسی بسیارجالب و قابل تامل است. این‌مراسم، مشابه اغلب مراسم‌های این‌کشور دارای ریشه‌ی مذهبی بوده و فلسفه‌ای درپشت آن قراردارد.

شاید بتوان اسم آن را روز ریاضت‌کشی هم نامید، دراین‌مراسم افراد، با اعتقاد به این‌که دربرابر تمامی کارهایی که انجام می‌دهند، خدایان چینی از آن‌ها محافظت می‌کنند، دست به اعمال مختلفی می‌زنند. یکی از اعمالی که بسیار رایج است، خارج کردن یکسری اشیای نوک تیز از داخل گونه و دهان است، که گاهی منجر به خونریزی و صدمه هم می‌شود و آن‌ها تحمل این‌آسیب را دربرابر حفاظت خدایان از آن‌ها می‌پذیرند.

فستیوال گیاهخواری تایلند

10.روز ملی ماخا بوچا تایلند

دراین‌روز هزاران راهب بودایی در معبدی درشهر بانکوک تایلند دورهم جمع می‌شوند.این‌مراسم از مهم‌ترین آئین‌های مذهب بودا است و هم‌زمان با کامل‌شدن ماه، بودایی‌ها نوعی فانوس مخصوص خود را روشن کرده و به عبادت می‌پردازند.

به‌عنوان یک‌گردشگر دیدن تعداد کثیری راهب بودایی با لباس‌های مخصوص که درحال برگزاری آئین ویژه‌ای هستند، نه تنها ازنظر بصری با ترکیب فانوس‌های روشن بسیار زیبااست، که ازنظر آشنایی با فرهنگ و آئین بودایی هم باارزش است.

روز ملی ماخا بوچا تایلند

11.فستیوال شمع تایلند

این فستیوال های تایلند هم مثل سایرموارد، ریشه‌ی مذهبی دارد و برپایه‌ی مذهب بودا بناشده‌است. درآن مجسمه‌های غول‌آسایی با موم درست می‌کنند. این‌جشنواره درتعطیلات مربوط به مذهب بودا برگزارمی‌گردد و شمع‌های بزرگ مشابه جشنواره‌ی گل چیامانگ درسرتاسر مسیر تعیین‌شده اش به همراه نواختن موسیقی گردانده‌می‌شود.
درپایان، بایداشاره‌کرد، که سفر به این‌کشور اگر تنها به قصد شرکت ودیدن یکی از این‌فستیوال‌ها باشد، بازهم می‌ارزد! آن‌چه دراین‌اجتماعات گروهی تجربه می‌کنید، قطعا جزو منحصربه‌فردترین خاطرات سفرتان خواهدبود.

فستیوال شمع تایلند

با دیگر فستیوال های جذاب و دیدنی آشنا شوید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جذاب ترین و دیدنی ترین فستیوال های جهان به صفحه فستیوال ها مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: