مهمترین جاذبه های تفلیس

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شهر تفلیس، پایتخت گرجستان یکی از بهترین و رویایی ترین مقاصد برای تفریح و گردشگری به شمار می آید و جاذبه های تفلیس از مهمترین نقاط قوت این شهر می باشد. این شهر که هم آب و هوای خوبی داشته و هم مناظر زیبایی را می توان در آن مشاهده کرد، جاذبه ها و مکان های دیدنی بسیاری دارد که برای هر توریست و گردشگری می تواند جذاب باشد. در سال های اخیر توجه به گرجستان و شهر تفلیس بیشتر از شده و تعداد توریست هایی که به این شهر می روند رو به افزایش است. یکی از اصلی ترین دلایل این موضوع، جاذبه های تفلیس است.

شهر تفلیس از لحاط تاریخی قدمت زیادی دارد و به دلیل آن که در طول سالیان متمادی شاهد اتفاقات گوناگون و فراز و نشیب های بسیار بوده، غنای فرهنگی زیادی دارد. تفلیس در گذشته در مسیر جاده ابریشم بوده و از همان دوران آثار متعددی را می توان در این شهر یافت. بخش مهمی از جاذبه های تفلیس هم به همین دوران مربوط می شود.

تفلیس برای آن که یک سفر تفریحی داشته باشید، از آب و هوای دلنشین لذت ببرید و از جاذبه های دیدنی تاریخی و فرهنگی بازدید کنید، یک مقصد عالی است. اگر قصد سفر به تفلیس را دارید و یا در تور تفلیس ثبت نام کرده اید، حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید و یا راهنمای سفر به تفلیس را مطالعه نمایید تا سفری خاطره انگیز و خوب داشته باشید. در ادامه نگاهی می اندازیم به مهم ترین جاذبه های تفلیس:

برج ساعت تفلیس

یکی از شاخص ترین و برجسته ترین جاذبه های تفلیس که مورد بازدید تعداد بسیار زیادی از توریست ها قرار می گیرد. برج ساعت تفلیس شکلی خاص و تا حدی عجیب و غریب دارد. البته تنها ویژگی آن که برای بازدیدکنندگان جذاب است، این ظاهر عجیب و خاص نیست. بلکه هر روز هنگام ظهر یک عروسک فرشته مانند از برج ساعت به بیرون آمد، به زنگی که در آن جا قرار دارد ضربه می زند و دوباره به داخل می رود. هم چنین هنگام غروب یک نمایش کوتاه در جلوی برج ساعت اجرا می شود.

در اطراف برج ساعت کافه های متعددی را می توان یافت که با استفاده از محصولات و نوشیدنی های آن ها، بازدی از برج ساعت لذت بخش تر می شود. این برج جز مکان های مهم توریستی در شهر تفلیس بوده و بسیاری از افراد با آن عکس یادگاری می گیرند.

برج ساعت تفلیس - جاذبه های تفلیس

مجسمه مادر تفلیس یا کارتلیس ددا

یکی از مهم ترین و نمادین ترین جاذبه های تفلیس، مجسمه مادر است که با نام گرجستانی کارتلیس ددا نیز شناخته می شود. اهمیت این مجسمه زیبا و بلند تا حدی زیاد است که بسیاری از افراد آن را به عنوان نماد شهر تفلیس شناخته می شود.

مجسمه مادر بسیار بزرگ است و تقریبا از هر جای شهر می توان آن را دید. قدمت این مجسمه به سال 1958 میلادی باز می گردد. مجسمه مادر در تپه های سولالاکی قرار گرفته است. در دست راست مجسمه شمشیر برای نشان دادن شجاعت و اقتدار در برابر تهدیدات دشمنان قرار دارد. در دست چپ مجسمه هم جامی قرار گرفته که نشانه سخاوت و مهربانی در برابر دوستان و مهمانان است.

مجسمه مادر تفلیس یا کارتلیس ددا

پل صلح تفلیس

یکی از جاذبه های تفلیس که در شب دیدنی تر می شود، پل صلح این شهر است. پل صلح با استفاده از فولاد و شیشه ساخته شده و معماری بسیار زیبا و جذابی دارد. در این پل چراغ های بسیار زیادی تعبیه شده اند که هنگام غروب آفتاب روشن می شوند. نحوه نورپردازی و رنگ بندی این چراغ ها به گونه ای است که در شب جلوه ای خاص و خیره کننده پیدا می کند.

به هنگام شب جذابیت پل صلح تفلیس بیشتر می شود. در شب ها روی پل برنامه های سرگرم کننده مانند رقص آب و اجرای موسیقی موجب می شود تا تعداد زیادی از مردم و توریست ها از پل بازدید کنند. این پل برای پیاده روی یک انتخاب عالی است.

پل صلح تفلیس

میدان آزادی تفلیس

این میدان یکی از مهم ترین جاذبه های تفلیس و از برجسته ترین مکان ها در کل کشور گرجستان است. میدان آزادی تفلیس از نظر فرهنگی، تاریخی و اجتماعی برای مردم گرجستان اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا هنگام جشن ها و پیروزی ها و نیز هنگام غصه و رویدادهای ناگوار، مردم در این مکان پیرامون هم جمع می شوند.
در سمت غربی این میدان، خیابان روستاولی است که یکی از زیباترین و جذاب ترین خیابان ها در شهر تفلیس محسوب می شود. در پیرامون میدان آزادی تفلیس مراکز خرید، موزه ها و کافه های بسیاری قرار گرفته است.

میدان آزادی تفلیس

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

این کلیسا را می توان مهم ترین جاذبه مذهبی در تفلیس دانست. کلسیای جامع تثلیث بزرگترین کلیسای ارتدکس جهان شناخته می شود و از این نظر اهمیت بسیار زیادی دارد. معماری این مکان بسیار با شکوه و زیباست و برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ مذهب ارتدکس در گرجستان یک گزینه استثنایی محسوب می شود.

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

مسجد جمعه تفلیس

از دیگر جاذبه های تفلیس که جنبه مذهبی دارند، می توان به مسجد جمعه این شهر اشاره کرد. مسجد جمعه تفلیس با داشتن طراحی و معماری زیبای خود و البته، سابقه تاریخی پرفراز و نشیب یکی از جاذبه های مهم در تفلیس محسوب می شود. این مسجد نمادی است از اتحاد میان شیعیان و اهل سنت در کشور گرجستان.

مسجد جمعه تفلیس

قلعه ناریکالا

قلعه ناریکالا را می توان جز جذاب ترین جاذبه های تفلیس به شمار آورد. قلعه ای تاریخی و خاص با سبک معماری باستانی ایرانی که حتما برای توریست های ایرانی می تواند بسیار دیدنی باشد. قدمت این قلعه به قرن 4 میلادی و حکومت ساسانیان باز می گردد.

این قلع در کوه متاتسمیندا واقع شده است و نمایی بسیار زیبا از شهر تفلیس را می توان در آن جا مشاهده کرد. سبک ساخت این قلعه مانند ارگ های باستانی در ایران است و به همین دلیل می تواند برای هر توریستی که از ایران به تفلیس می رود، تداعی گر حس وطن باشد.

قلعه ناریکالا

شهر سنگی اوپلیستسیخه

این شهر سنگی که جز قدیمی ترین شهرهای سنگی جهان و جز اولین اقامت گاه های گونه انسان شناخته می شود، در سال 2007 در یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شد. شهر سنگی در فاصله حدود 80 کیلومتری تفلیس واقع شده است و مکانی بسیار تماشایی است. شما می توانید آثار اولین تمدن ها را در این بنا مشاهده کنید. شهر سنگی اوپلیستسیخه همیشه یکی از مهم ترین نقاطی است که مورد توجه و بازدید توریست ها قرار می گیرد.

شهر سنگی اوپلیستسیخه