پل طبیعت تهران؛ ادغام هنر با طبیعت

آنچه خواهید خواند:

در منطقه عباس آباد تهران، روبروی بزرگراه مدرس در میان دو پارک طالقانی و آب و آتش، پلی متفاوت با معماری خارق العاده، ساخته شده است. پلی که آوازه نامش و جایزه‌ها و افتخارات بسیارش به گوش همه‌ ما خورده است. پل طبیعت بزرگترین پل غیرخودرویی ایران و خاورمیانه است که با عبور از انحناهای پر پیچ و خم آن محال است فکر ایستادن و لذت بردن از منظره‌ فوق العاده ‌اش به ذهن انسان خطور نکند. اما چه چیزی این پل را از سایر پل ‌های عابر پیاده متمایز می‌کند؟ دلیل این همه شهرت آن چیست و چه کسی طراح این معماری چشم‌نواز بوده است؟ با گلفام سفر همراه باشید تا با این پل زیبا بیشتر آشنا شوید.


طراحی پل طبیعت چگونه انجام گرفت؟

در سال ۱۳۸۸ بود که شرکت نوسازی اراضی عباس آباد طی فراخوانی مسابقه ‌ای برای طراحی پلی با چند ویژگی ترتیب داد. در این پل می ‌بایست مسائل محیط زیستی، وجود چندین جاذبه تفریحی، تبدیل شدن به یک نماد جذاب در شهر تهران و هم ‌سویی با طبیعت مورد توجه قرار می‌گرفت. در میان چندین طرح برتر طرح لیلا عراقیان معمار ۲۶ ساله برگزیده و مراحل ساخت پل در سال ۱۳۸۹ آغاز شد. در نهایت ساخت پل طبیعت در پاییز سال ۱۳۹۳ به پایان رسیده و در تاریخ ۳۰ مهر ماه سال ۱۳۹۳ این پل افتتاح شد.

مطالب خواندنی دیگر:معروف ترین سازه‌های ایران در تاریخ معاصر
طراحی پل طبیعت تهران

معرفی پل طبیعت

پل طبیعت تهران در میان دو پارک آب و آتش و طالقانی قرار گرفته و آن‌ها را به هم متصل کرده است. این پل اولین و بزرگترین پل غیر خودرویی ایران به شمار می رود که معماری خاص آن چندین جایزه ملی و بین‌المللی کسب کرده است. پل طبیعت در سه طبقه ساخته شده که مساحت آن ۷ هزار مترمربع است. از این مقدار ۷۳۰ متر مربع آن با فضای سبز پوشیده شده است. این پل دو هزار تن وزن دارد و در ساخت آن از ۱۴ هزار قطعه فولاد استفاده شده است.

این پل تفریحی در ارتفاع ۴۰ متری از سطح زمین قرار گرفته و ۲۷۰ متر طول دارد که برای ساخت آن حدود ۱۸ میلیون دلار هزینه شده است.

مطالب خواندنی دیگر:آخر هفته خود را در زیباترین رستوران های تهران بگذرانید
پل طبیعت تهران

معماری جالب پل طبیعت

این پل زیبا با فرمی شبیه درخت در دو سطح به هم پیوسته بنا شده است. برای ساخت آن ۱۰۲ کیلومتر عملیات جوشکاری و ۶ هزار و ۲۰۰ متر مکعب بتن ریزی و دیگر فرآیندها در ارتفاع ۴۰ متری انجام گرفته، به طوری که در طول ساخت آن اتوبان مدرس دچار هیچ مسدودیتی نشد و اختلالی در رفت و آمد همیشگی اتوبان پیش نیامد.

معماری پل طبیعت تهران

قسمت ‌های مختلف پل طبیعت

پل طبیعت در سه طبقه با کاربری‌ های مختلف اما همسو بنا شده است.

طبقه اول

در طبقه اول با ۱۴۵ متر مربع مساحت که با دیوارهای شیشه ‌ای پوشیده شده است،کافی شاپ، رستوران و فودکورت قرار گرفته که فضای دلنشینی برای علاقه ‌‌مندان به شکم‌گردی را در ارتفاع به وجود آورده است. از هر دو پارک آب و آتش و طالقانی دو ورودی برای ورود به این طبقه وجود دارد.

طبقه دوم

طبقه دوم این پل فضای مناسب برای پیاده روی است که امکان دوچرخه‌ سواری و عبور کالسکه نیز وجود دارد. هر چند با وجود جمعیت زیادی که در بیشتر اوقات بر روی پل هستند تنها امکان پیاده روی میسر است. همچنین مکان‌ هایی برای نشستن و استراحت نیز در این طبقه واقع شده ‌اند. مساحت این قسمت ۲۸۷۰ مترمربع است که دو سکوی تماشا در بخش شمالی و جنوبی آن هم وجود دارد.

طبقه سوم

طبقه سوم با ۵۷۱ متر مربع مساحت در طرح اولیه پل نبوده و بعدا به آن اضافه شده است. اینجا مکانی برای ماندن و لذت بردن است که با وجود نیمکت ‌های متعددی که دارد می توان نشسته و ایستاده از مناظر اطراف لذت برد.

مطالب خواندنی دیگر:با معروف ترین کافه های تهران آشنا شوید
طبقات پل طبیعت در تهران

ویژگی های جالب معماری پل طبیعت

  • طراحی پل طبیعت به گونه ‌ای است که به جای اتصال تنها دو نقطه به یکدیگر یعنی تنها اتصال نقطه ای از پارک آب و آتش به نقطه روبروی آن در پارک طالقانی، چندین نقطه در یک پارک را به چندین نقطه دیگر در پارک روبه رو متصل می ‌کند. ورودی غربی پل در ۶۰ متر گسترش یافته است که شبیه به یک میدان در سطح پارک شده و این مسئله، تشخیص دقیق ابتدا و انتهای پل را دشوار ساخته است.
  • این پل تنها مکانی برای عبور از روی اتوبان نیست و به هیچ وجه شباهتی با دیگر پل ‌های عابر پیاده معمولی و تکراری ندارد. بلکه مکانی برای ماندن، ایستادن، لذت بردن و تفریح کردن است. کافه گالری و رستوران، وجود نیمکت ‌هایی در سرتاسر پل و سایر مکان‌ های تعبیه شده برای نشستن، همگی این امکان را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کنند تا روی پل بمانند و با آسودگی خاطر از تماشای مناظر اطراف لذت ببرند.
  • این پل به گونه ‌ای ساخته شده است که تمام چشم ‌انداز آن تا انتهای پل با رفتن بر روی آن مشخص نیست و حالتی رمزآلود و پر پیچ و خم دارد. این ویژگی که با طراحی منحنی شکل و تغییر در شیب و عرض پل در نقاط مختلف آن به وجود آمده است باعث کند شدن حرکت افراد و در مسیر ماندن آنان برای مدت بیشتری می شود تا بتوانند با آسودگی خاطر به مناظر اطراف خود نگاه کنند.
  • از آنجایی که ابتدا و انتهای پل در دو پارک پر درخت واقع شده، مکان‌ هایی با حداقل تعداد درخت برای محل قرارگیری ستون‌ها انتخاب شده تا کمترین آسیب به طبیعت این دو پارک در حین ساخت پل وارد شود.
  • این پل نمادی از آمیختگی طبیعت با صنعت است. به طوری که با وجود فضای سبز و باغچه‌های متعدد در کناره‌ های پل، این حس که پل طبیعت باعث جدایی دو پارک شده به وجود نیامده، بلکه کمربندی سبز میان دو پارک ایجاد کرده است.

مناظر اطراف پل طبیعت به کجا ختم می‌شوند؟

با ایستادن  بر روی پل مناظر چشم ‌نواز زیادی را می‌توان دید. با کمی خم کردن سر رو به پایین بزرگراه مدرس، همت، حقانی و رسالت، با نگاه کردن به چپ و راست، بوستان طالقانی و آب و آتش، فانوس دریایی بوستان و سومین پرچم بزرگ جهان در پارک طالقانی و با نگاه کردن به کمی بالاتر، دامنه جنوبی رشته کوه البرز و کوه استوار دماوند دیده می‌شوند.

مطالب خواندنی دیگر:ایران مال؛ بزرگترین مال خاورمیانه
مناظر اطراف پل طبیعت تهران

مسیر دسترسی به پل طبیعت

با توجه به اینکه پل طبیعت ورودی‌ های مختلفی دارد و در منطقه میانی تهران واقع شده، مسیر دسترسی به آن بسیار آسان است. با انواع وسایل حمل و نقل از خودروی شخصی گرفته تا وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، تاکسی و مترو می ‌توان به راحتی به این پل رسید. نزدیک ترین ایستگاه مترو به پل، ایستگاه حقانی است که تنها ۵ دقیقه با آن فاصله دارد.

این پل از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ نیمه شب قابل بازدید است و بازدید از آن هیچ‌ گونه هزینه‌ای ندارد.

بازدید از پل طبیعت در تمام ساعات شبانه روز، هر روز هفته و در تمام فصول مختلف سال جذابیت خاص خود را دارد و از نورپردازی زیبای شبانه گرفته تا حس‌ های متفاوتی که می‌توان از فصول رنگارنگ و متفاوت سال گرفته و لذت بردن از تکاپوی شهر در آن ارتفاع به دور از سر و صدای ماشین‌ ها، همه و همه می‌تواند دلیلی برای بازدید دوباره از آن شود. پیشنهاد می‌کنیم برای یک بار هم که شده تجربه قدم زدن روی این پل جذاب و دیدنی را امتحان کنید.