10 سوغات سوئیس که باید با خودتان به خانه ببرید

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

سوئیس کشوری در اروپای غربی که از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است؛ مقصد مورد علاقه بسیاری از گردشگران است.سوئیس صنایع دستی به گردشگران ارائه می دهد که همانند خود کشور آن ها را خیره می کند.در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با 10 سوغات سوئیس که باید با خودتان به خانه ببرید آشنا شوید.

سوئیس کشوری مملو از کوهستان ها، دریاچه ها و دهکده هاست و به خاطر داشتن کوه های آلپ سوئیس شهرت بالایی دارد. اگر هایدی و کارتون بچه های کوه آلپ را به خاطر داشته باشید، جالب است بدانید نویسنده ی کتاب های هایدی (Heidi) سوئیسی است و خرید کتاب های آن نه تنها برای ایرانیان بلکه مردم جهان سوغاتی دلنشین است.

سوئیس کشوری چندزبانه است و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند. همچنین گردشگران سوئیس را به عنوان بزرگترین مرکز تجارت الکترونیکی اروپا در جهان می شناسند که دلیل هزینه بسیار بالای همه چیز در این کشور است. آنچه ساخته ی دست مردمان سوئیس است درجه ای دیگر از زیبایی و کمال را به عرصه آورده است.

1. ساعت مچی سوئیس

با توجه به این امر که سوئیس یک غول بانکی و مالی است، شکی در آن نیست که چرا آن ها بهترین برندهای جواهرات به خصوص ساعت را برای آمریکایی ها تامین می کنند. هرچند ساعت نماد اصلی دقت و طراحی بوده، آزادگی زمانی بر سوئیس حاکم است. این کشور مغزمتفکر برخی از بزرگترین تولیدکنندگان ساعت مچی جهان از قبیل رولکس، امگا، گارتیه و سواچ می باشد. همچنین سوئیس قطعات جواهراتی را تولید می کند که هیچکسی نمی تواند. در مقایسه با آن ها، جواهرات آمریکایی بسیار بی کیفیت و تقلبی هستند. این طراحان برخی از زیباترین دستبند، بروچ، گوشواره و دکمه سردست های ساخته شده را طراحی کرده اند.

2. کارت پستال های زوریخ

درست است که ساعت و جواهرات هدایای عالی برای تولد و سوغات هستند اما یک کارت پستال یک عمر دوام می آورد. در زمان سفر به سوئیس، بهتر است گردشگران در زوریخ توقف کرده و یک عکس خریداری کنند. برخی از این کارت پستال ها عکس های سیاه و سفید از نقاط دیدنی از قبیل کلیسای سنت پیتر هستند. برخی از این عکس ها به قدری گیرا هستند که شما را دوباره به سوئیس می برند.

مطالب خواندنی دیگر:با جاذبه های گردشگری کشور زیبای بلژیک آشنا شوید

3. اسباب بازی های چوبی دستساز

در کشور سوئیس کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است. آن ها محصولاتشان را با دقت و ظرافت می سازند. در خصوص صنایع دستی آن ها همه چیز را از هیچ می سازند. از مهمترین سوغات سوئیس میتوان به اسباب بازی های دستساز اشاره کرد. اسباب بازی های چوبی دستساز سوئیسی واقعا منحصر به فرد هستند. در مغازه های سوئیسی انواع اجناس از گاو چوبی تا انسان چوبی خواهید یافت. این اسباب بازی سنتی هدیه ای فراموش نشدنی برای عزیزانتان خواهد بود.

سوغاتی از سوئیس

4. شکلات های فراموش نشدنی سوئیس

بی شک سوئیس به محصولات متعددی افتخار می کند. یکی از آن ها تهیه خوشمزه ترین شکلات دنیاست. البته بزرگترین راز سوئیس دستور شکلات نبوده بلکه شیر مخصوصش است. کشاورزان در سوئیس گاوهای خود را با علوفه پرورش می دهند، به این معنی که هیچ اثری از استروئیدها یا کود در آن وجود ندارد. همه چیز به صورت طبیعی ساخته شده و در نهایت بهترین شکلات دنیا را برای ما می سازند.

5. پنیر سوئیسی

ترافل های شکلاتی تنها خوراکی های معروف سوئیس نیستند. پنیر هم همانند شکلات از خوراکی های معروف این کشور است. شما در کشور سوئیس از میان 450 نوع مختلف حق انتخاب دارید. این بار نیز دلیل خاص بودن پنیر سوئیسی به مواد اولیه ی آن یعنی شیر برمی گردد. شیر پاستوریزه نشده ی سوئیس بیشتر از هرنوع شیر بسته بندی مزه دارد. خوردن این پنیر به شما در مقابل مشکلات قلبی کمک می کند در حالی که اسیدهای چرب سالمی تولید می کند که برای شما خوب هستند.

پنیر سوئیسی

6. زنگوله (تریچل) گاوها

با توجه به اینکه این پستانداران مسئولیت تولید تازه ترین شیر لبنیاتی تاکنون را برعهده داشتند، آن ها حقیقا لایق شناخت هستند. گاوهای لبنی فریببورگ سوئیس زنگوله هایی می پوشند که آلمان ها کوهگلوک می خوانند، که به عنوان یک سنت مهم در فرهنگ کشاورزی کشور سوئیس می باشند. این فرهنگ قدمتی 900 ساله دارد. تمامی این زنگوله ها به سبک تزئینی ارائه می شوند که سوغات سوئیس عالی ای به حساب می آیند. کشاورزان معمولا برای گاو مورد علاقه خود این زنگ تزئینی را خریداری می کنند. به عنوان یک سوغات، گردشگران می توانند زنگوله با تزئین مورد علاقه خود را خریداری کرده و با عزیزان خود به اشتراک بگذارند.

7. جعبه موسیقی سوئیس

یکی دیگر از بهترین سوغاتی های سوئیس جعبه موسیقی است. حدس و گمان هایی در خصوص اصالت جعبه موسیقی می باشد، اما دقیق ترین شواهد از آن گواه می کنند که جعبه موسیقی در قرن 17ام سوئیس ساخته شد. در گذر زمان طراحی جعبه موسیقی دستخوش تغییرات شده، به طوری که از سیلندر برنجی قابل تعویض 96 دندانه ی سنتی ابتدای قرن 18ام به سبک دیسکو تکامل یافته و تنوع آهنگ های بیشتری را تا دهه 1890 ارائه داد. امروزه در قرن 21ام، جعبه های موسیقی دارای ابعاد، شکل، رنگ و اجزای متنوعی هستند. برخی به شکل جعبه، برخی به شکل گوی یا ظروف شیشه ای برای تماشای دقیق اجزا در حال نواختن هستند.

جعبه موسیقی سوئیس

8. خودکار سوئیسی

مهندسان سوئدی تنها نوابق سازنده ی جواهرات، ساعت و جعبه های موسیقی نیستند؛ بلکه تخص در خودکار نیز دارند. شاید به نظرتان خرید یک خودکار به عنوان سوغات سوئیس کار کلیشه ای باشد اما خرید خودکار از شرکت های عظیم سوئیسی، خرید از شاهان دنیای نویسندگی است. این خودکارها در رنگ و عطر تنوع بالایی داشته و حتی مدادهای سوئیسی بوی خوش چوب تیره سوئیس را در خود دارند.

9. چاقوهای ویکتورینوکس (چاقوی سوئیسی)

بسیاری از موارد موجود در این لیست نقش اساسی در فرهنگ سوئیس دارند. شاید چاقوی ویکتورینوکس در نگاه اول به نظر چیز خاصی نباشد اما دلیلی دارد که نام سوئیس را در خود جای داده است. از قرن 18ام این چاقو پرفروش ترین وسیله در کشور سوئیس بوده است. برخی تنها برای کلکسیون این چاقو را خریداری می کنند، اما بسیاری به خاطر انواع امکانات است که آن را تهیه می کنند. چاقوی سوئیسی ابعاد مختلفی دارد و برخی به قدری کوچک هستند که داخل جیب شما جا می شوند. گردشگران می توانند از محل ویکتورینوکس نیز بازدید کنند که کارل السنر در دهه 1890 آن را ساخت.

10. لباس محلی سوئیس

لباس های محلی سوئیس به خودی خود از منحصر به فرد ترین سوغات زوریخ هستند. همه می دانیم که سوئیس به این امر افتخار می کند که تمیزترین کشور این سرزمین است. لباس های محلی سوئیس دوستدار محیط زیست بوده به طوری که نه تنها از بدنشان محافظت می کند، بلکه از محیط زیست نیز حفاظت می کند. هرچند که شلوارهای چسبان برای مردها بودند برخی برای کودک و دختربچه ها نیز درست می شدند. درگذشته قلاب دوزی ها بر روی کلاه، شال و سرآستین ها انجام می شد. شما می توانید لباس سنتی کشاورزان آلپ را با خود به خانه ببرید.

مطالب خواندنی دیگر:9 سوغاتی مهم ترکیه
لباس محلی سوئیس

با معروف ترین سوغاتی دیگر شهرهای دنیا آشنا شوید :

برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه سوغاتی مراجعه کنید.

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی

کلمه های کلیدی: