اصول نوشتن بیانیه هدف (sop) برای تحصیل در خارج

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بیانیه هدف sop همان مدرکی است که برای تحصیل در خارج از کشور به آن نیاز خواهید داشت. بیانیه هدف به اختصار sop نامیده می‎شود که مخفف Statement of Purpose است، البته از آن تحت عنوان Letter of Interests نیز یاد می‎شود. بیانیه هدف مهمترین مدرکی است که به کمیته پذیرش دانشگاه مقصد می‎گوید شما چه کسی هستید، چه فاکتورهایی بر مسیر شغلی شما تاثیر گذاشته است؟ علایق شغلی شما در چه زمینه‎ایی است؟ و اینکه قصد شما از تحصیل در دانشگاه مورد نظر چیست؟ یعنی به دنبال به دست آوردن چه چیزی هستید؟

از آنجا که بیانیه هدف این فرصت را برای شما فراهم می‎کند تا به طور مستقیم با کمیته آموزش در ارتباط باشید، لازم است که به درستی نوشته شود. به همین دلیل توصیه می‎شود نسبت به یادگیری و رعایت اصول نوشتن انگیزه‌‌نامه هدف (sop ) توجه ویژه‌ایی داشته باشید.

این بیانیه به شما کمک می‎کند تا خود را لایق‌تر از دیگران معرفی نمایید. یک SoP خوب مطمئناً شانس شما برای پذیرش در دانشگاه مورد نظرتان را بهبود می‌بخشد و حتی نقطه ضعف‌های برنامه شما مانند نمرات کمتر را جبران می‌کند. از طرف دیگر ، یک SoP بد این قابلیت را دارد که یک کارنامه قوی را بی‌ارزش کند.


بیانیه هدف (sop) چیست؟

اگر به کلمات انگلیسی بیانیه هدف( Statement of Purpose ) توجه کنید، متوجه می‎شوید که منظور از sop، نوشتن مقاله‎ایی راجع به خودتان، علاقه مندی‎هایتان، رشته تحصیلی مورد نظر برای ادامه تحصیل و دانشگاه هدف است. در طی آن باید اطلاعات شفاف و درستی را در اختیار کمیته آموزش و پذیرش قرار دهید. نوع نوشتن مقاله، توجه به اصول نگارشی، نوع ارائه اطلاعات و… همگی می‎توانند بر خواننده تاثیر گذاشته و زمینه را برای رد و یا قبول شما فراهم سازد.

به بیانی ساده وقتی قصد نوشتن sop را دارید یعنی دورنمایی از آینده تحصیلی و شغلی خود را در اختیار اساتید قرار خواهید داد. باید در طی آن به تحقیقات علمی و تجربیات علمی خود نیز بپردازید. هر چقدر بتوانید در این زمینه‎ها خود را توانا و مشتاق توصیف کنید، به همان اندازه شانس پذیرش شما بیشتر خواهد شد.

البته باید بدانید در طی آن صرفا نباید به رشته تحصیلی و قابلیت‌های خود بپردازید. برای آنها مهم است که شما اوقات فراغت خود را چگونه خواهید گذراند و چه برنامه‎ریزی برای استفاده از زمان‎های خالی خود دارید؟ فعالیت‎های غیر آکادمیکی شما در چه زمینه‎ایی است و از چه خصوصیات اخلاقی برخوردار هستید.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین دانشگاه های دبی برای تحصیل
بیانیه هدف

کاربرد انگیزه نامه sop

انگیزه ‌نامه هدف، راهی است که به شما این فرصت را می‎دهد تا در کشور و دانشگاه مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهید. باید بدانید که روزمه با sop متفاوت است. به طور خلاصه می توان گفت روزمه به توانمندی‎های علمی و عملی یک فرد اشاره دارد، در حالیکه در انگیزه نامه sop دورنمایی از آینده مورد توجه قرار می‎گیرد. در طی آن به اساتید به طور واضح توضیح می‎دهید که توانمندی‎های شما در گذشته و حال، چگونه به اهداف شما در آینده کمک خواهد کرد. در حالیکه رزومه موفقیت‎های شما در گذشته اشاره خواهد کرد.

همچنین باید بدانید که sop چیزی فراتر از یک معرفی نامه ساده است. چنانچه بتوانید اصول نوشتن بیانیه هدف را رعایت کرده و اطلاعات را به درستی در آن درج کنید، مسیر برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، برای شما هموارتر خواهد شد.

sop

پذیرش به کمک بیانیه هدف درست

اگر می‎خواهید به کمک بیانیه هدف مورد پذیرش دانشگاه مورد نظر خود قرار بگیرید، باید سعی کنید در تنظیم آن به سوالات زیر پاسخ دهید:

• چرا این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید؟
• هدف شما از تحصیل در رشته مورد نظر چیست؟
• در رشته انتخابی خود چقدر دانش و تجربه دارید؟
• با تحصیل در دانشگاه مورد نظر، به دنبال یادگیری چه چیزی هستید؟
• بعد از پایان تحصیل، چه هدفی دارید؟

• به کارهای پژوهشی علاقه دارید و یا می‎خواهید شغلی تعیین شده داشته باشید؟
• آیا برای کار تحقیقاتی قصد دارید در کنار استاد خاصی باشید؟ در این صورت انتخاب شما چه کسی است؟
• آیا توانایی دارید که برای خدمت به دانشگاه از آن استفاده شود؟
• در اوقات فراغت به چه کاری مشغول هستید؟
• آیا توانایی و ویژگی خاصی دارید که دانشگاه باید از آن اطلاع یابد؟
• آیا اطلاعاتی در مورد فرهنگ کشور و دانشگاه مقصد دارید؟

بیانیه هدف

ساختار و نوع نگارش بیانیه sop

در ساختار و نگارش بیانیه هدف sop به نکات زیر توجه داشته باشید:
• از لحن عامیانه استفاده نکنید. نوشتار شما باید رسمی و فاخر باشد.
• از نوشتن پاراگراف‎های طولانی و توضیحات اضافه پرهیز نمایید.
• به چگونگی نوشتن پاراگراف‎ها دقت کرده و اصول مربوط به آنها را رعایت کنید.
• حجم نگارش را رعایت کنید.
• سعی کنید نقاط مثبت خود را بیان کرده و آنها را برجسته نمایید.
• سعی کنید بیانیه منحصر به فرد خود را داشته باشید و کپی برداری نکنید. همچنین برای دانشگاه‎های مختلف انگیزه‎ نامه‌های متفاوت داشته باشید.

مطالب خواندنی دیگر:دانشگاه استانبول

هزینه نوشتن بیانیه انگیزشی

هزینه نوشتن بیانیه انگیزشی با توجه به حجم آن می‎تواند متفاوت باشد. برای اطلاع از هزینه دقیق لازم است تا با ارائه دهنده خدمات تماس مستقیم داشته باشید.
نکات مهم نگارش انگیزه نامه
در ساختار و نوع نگارش بیانیه انگیزشی sop به نکات زیر دقت کنید:

• متن باید به زبان انگلیسی و با فونت Times New Romanو با اندازه 12 نوشته شود.
• لازم است، مقاله در صفحه‎ایی نوشته شود که از هر طرف به اندازه یک اینچ فاصله داشته باشد.
فاصله بین خطوط را 1.5 در نظر بگیرید.
• بیانیه را حداکثر برای 1 تا 1.5 صفحه تنظیم کنید. برای نوشتن این مقاله معمولا پنج پاراگراف در نظر گرفته می‎شود. در هر پاراگراف به موضوعی خاص پرداخته و به صورت مختصر و مفید آن را شرح دهید.
• نیازی به آوردن نام خود در بیانیه نیست.
• خوانایی متن را رعایت کنید.

نگارش بیانیه هدف sop

استراتژی نوشتن بیانیه هدف

برای نگارش بیانیه هدف sop سعی کنید تصویری درست و واقعی از خود نشان دهید. پس از نوشتن بیانیه، آن را به کناری گذاشته و پس از مدت زمانی، دوباره آن را بخوانید، به این ترتیب اشتباهات خود را بهتر درک خواهید کرد. برای این منظور می‎توانید از شخص صاحب‎نظری درخواست کنید تا مقاله شما را بخواند. در نوشتن جملات دقیق باشید و به صورت مبهم و دو پهلو صحبت نکنید.

از کلمات و مفاهیم تنها به درستی استفاده کنید. دقت کنید که در طی نوشتن این انگیزه‎نامه، سطح سواد انگلیسی شما نیز مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. از بیان اعتقادات مذهبی و سیاسی پرهیز کنید. شعار ندهید و برای معرفی خود واقعی تان به کمیته پذیرش تلاش کنید. اگر آمار می‌دهید، حتما از اعداد و ارقام استفاده کنید.

کلمه های کلیدی: