کشور سریلانکا

آنچه در مورد کشور سریلانکا خواهید خواند:

کشور سریلانکا که پیش‌تر سیلان نامیده می‌شد، کشور سریلانکا جزیره‌ای است که در اقیانوس هند قرار دارد و توسط تنگه پالک از شبه جزیره هند جدا شده است. نزدیکی سریلانکا به شبه قاره هند تعامل فرهنگی نزدیکی بین مردم این دو سرزمین ایجاد کرده است. قرار گرفتن سریلانکا در چهارراهی از مسیرهای دریایی که از اقیانوس هند عبور می‌کنند، باعث شده این کشور جزیره‌ای در معرض تأثیرات فرهنگی سایر تمدن‌های آسیا قرار بگیرد. جغرافی‌دانان یونان باستان سریلانکا را Taprobane و اعراب Serendib می‌نامیدند. بعد از آن طراحان نقشه اروپایی آن را سیلان نامگذاری کردند و در سال ۱۹۷۲ رسماً به سریلانکا تغییر نام داد.

امروزه در همه جای دنیا کشور سریلانکا را نه به خاطر سنگ های قیمتی آن بلکه با چای معروف سیلان می شناسند؛ که امروزه این نام معروف ترین چای در دنیاست.

علاقمندان به بازدید از این شهر رویایی میتوانند با مراجعه به وب سایت گلفام سفر  و وارد شدن به قسمت رزرو تور سریلانکا به صورت آنلاین تور مورد نظر خود را رزرو نموده و سفری هیجان انگیز رو تجربه کنید.

زبان رسمی: سینهالی/ تامیل

مذهب: بودایی و هندو

نوع حکومت: جمهوری نیمه ریاستی متمرکز

پیش شماره: 94+

اختلاف زمانی با ایران: دو ساعت جلوتر

تاریخچه کشور سریلانکا

تمدن کشور سریلانکا به حدی قدیمی است که می‌توان در آن ریشه‌هایی از قرن ششم پیش از میلاد مسیح را مشاهده کرد. این تمدن بیشترین تاثیر خود را از هندوئیسم و اسلام وام گرفته است. سریلانکا در سال ۱۹۴۸ و پس از نزدیک به ۱۵۰ سال حاکمیت انگلیس، به کشوری مستقل تبدیل و هفت سال بعد در سازمان ملل پذیرفته شد. کشور سریلانکا عضو اتحادیه مشترک المنافع و انجمن همکاری‌های منطقه‌ای آسیای جنوبی است. کلمبو، که در دوران حکومت انگلیس مرکز اصلی شهر شناخته می‌شد، همچنان پایتخت اجرایی و قضایی سریلانکا است.

کشور سریلانکا

سریلانکا کشوری با اسم های متفاوت

واژه سریلانکا در زبان سانسکریت به معنای “جزیره باشکوه” است .در ادبیات برهمنی نام کشور سریلانکا به نام “لانکا” و در یونان و رم باستان به نام تاپ روبان و تاجران و دریانوردان نیز این کشور را “سیلان” و اعراب این جزیره را “سراندیپ” یا “سراندیبیتی” می نامیدند .سرانجام کشور سریلانکا در سال 1972 میلادی به سریلانکا تغییر نام یافت.

مطالب خواندنی دیگر:راهنمای سفر به سریلانکا

زبان مردم سریلانکا

زبان سین هالی در سریلانکا زبان رایج و رسمی است اما مردم کشور سریلانکا به زبان های تامیلی و انگلیسی نیز صحبت میکنند .زبان تامیلی که تامیل ها و مسلمانان به آن تکلم می کنند از زبان های کهن جهان است .بالغ بر 80 میلیون نفر از تامیل ها در هند، سنگاپور، برمه، اندونزی، ویتنام و برخی کشورهای شرق آسیا به آن تکلم می کنند .

ادیان در سریلانکا

طبق قانون اساسی سریلانکا “بودیسم” دین رسمی این کشور است و بوداییان 70 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند .پیروان مذهب هندو 16 درصد،  مسیحیان 7 درصد و مسلمانان نیز 7 درصد کل جمعیت سریلانکا را شامل می شوند .در حقیقت پرچم امروزی سریلانکا نماینده و معرف همین ادیان است قسمت زرد پرچم نماینده بودائی، قسمت سبز مسلمانان و قسمت نارنجی تامیل ها هستند، شیر هم در مرکز نماینده مردم و بویژه سینهالی هاست، شمشیر در دست شیر نیز نشانه پادشاهی در دوره های گذشته است.

جمعیت سریلانکا

طبق جدیدترین آمارهای سازمان جهانی جمعیت فعلی سریلانکا در ۱۱ ژوئن ۲۰۲۰ حدود ۲۱۴۰۸۴۲۱ تخمین زده شده است. برآوردهای سازمان جهانی حاکی از آن است که جمعیت این کشور در اواسط سال به ۲۱۴۱۳۲۲۴ نفر خواهد رسید.

معرفی سریلانکا

مساحت سریلانکا

کشور سریلانکا که درواقع یک شبه جزیره است، مساحتی معادل ۶۵۶۱۰ کیلومتر مربع دارد.

آب و هوای سریلانکا

آب و هوای سریلانکا در تمام طول سال به قدری مطبوع و مناسب است که به سختی می‌شود گفت این کشور در چه ماهی از سال بهترین آب و هوا را دارد. به طور کلی، مناطق مرتفع سری لانکا هوای خنک‌تر و دلپذیرتری دارند و میانگین دما در این مناطق به طور تقریبی بین ۱۶ درجه تا ۲۰ درجه سانتیگراد است. درمورد نواحی ساحلی این جزیره باید بگوییم، سواحل سریلانکا به نسبت مناطق مرتفع گرم‌تر هستند و میانگین دما در این نواحی حدود ۲۷ درجه سانتیگراد است. به دلیل واقع شدن سریلانکا در مناطق گرمسیری، آب و هوای این جزیره به شدت تحت تاثیر El Nino بوده و ممکن است هر لحظه شما را غافلگیر کند.

در بازه زمانی بین ماه‌های مارس تا ژوئن هوا در سریلانکا به نسبت گرم‌تر است و میانگین دما در این دوره ۳۳ درجه سانتیگراد برآورد شده است. شما در ماه‌های نوامبر تا ژانویه هوای خنک‌تری را در سریلانکا تجربه خواهید کرد و میانگین دما در این بازه زمانی حدود ۲۴ درجه سانتیگراد است. میانگین رطوبت سالانه در سریلانکا به طور متوسط ۸۰ درصد برآورد شده است.

مطالب خواندنی دیگر:راهنمای سفر به کلمبو

بهترین زمان سفر به سریلانکا

یکی از دلایلی که تور سریلانکا را به یک مقصد گردشگری مناسب تبدیل می‌کند، این است که شما در تمام فصول، می‌توانید در نواحی مختلف سریلانکا گزینه‌هایی برای سفر داشته باشید. به عنوان مثال نواحی غربی و جنوبی در ماه‌های می‌تا سپتامبر با باران‌های موسمی روبرو می‌شوند و چنانچه تمایل داشته باشید در این بازه به سریلانکا سفر کنید و از بارش این باران‌ها در امان باشید، می‌توانید به نواحی شرقی و شمالی سفر کنید. لازم به ذکر است که فصل بارش‌های موسمی در نواحی شمالی و شرقی سریلانکا از اکتبر شروع شده و تا ژانویه ادامه دارد. بنابراین؛ شما همیشه و در هر دوره زمانی انتخاب‌هایی برای سفر به سریلانکا خواهید داشت.

خوب است بدانید ارتفاعات و سواحل غربی سریلانکا بهترین آب و هوا را از دسامبر تا مارس دارند و در مورد سواحل شرقی باید بگوییم بهترین آب و هوا در این منطقه در بازه زمانی آوریل تا نوامبر است.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین زمان سفر به سریلانکا
آشنایی با کشور سریلانکا

اقتصاد سریلانکا

این کشور به لحاظ برخورداری از طبیعت زیبا، پارک های طبیعی، مناظر باستانی و فرهنگی با تمدن 3 هزار ساله همواره توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. صنعت گردشگری یکی از منابع ارزی سریلانکا محسوب می شود و پس از نیروی کار، منسوجات و چای، مقام چهارم را داراست .به عبارتی دیگر صنعت گردشگری، 20 درصد تولید ناخالص ملی در سریلانکا را تشکیل می دهد.

این کشور دارای 19 استان و 25 شهر بزرگ است .شهر کلمبو پایتخت و یکی از مهمترین بنادر تجاری سریلانکا در غرب این جزیره واقع گردیده است .شهر”جایاوارداناپورا” در 20 کیلومتری شرق کلمبو نیز به عنوان پایتخت سیاسی سریلانکا در نظر گرفته شده است .کندی، جفنا، بندر ترینکومالی، باتیکولا، پوتام و دهی والا دیگر شهرهای مهم سریلانکا محسوب می شوند .

نیروی کار، منسوجات، چای، گردشگری و سنگ های قیمتی،  عمده صادرات سریلانکا را تشکیل می دهند .نزدیک به 90 درصد از مردم سریلانکا باسواد هستند .طبق قانون اساسی سریلانکا یک جمهوری سوسیالیست دمکراتیک در این کشور برقرار است .دولت در واقع تلفیقی از سیستم ریاست جمهوری و پارلمانی است و رییس جمهوری به عنوان مقام اول کشور محسوب می شود .

مطالب خواندنی دیگر:معروف ‌ترین شهرهای سریلانکا را بشناسید

صادرات و واردات سریلانکا

چای، منسوجات، پوشاک، کائوچو، نارگیل، سنگ های قیمتی، ادویه جات و قهوه منابع اصلی صادرات سریلانکا هستند .عمده ترین اقلام وارداتی و صادراتی این کشور شامل کالاهای مصرفی)غذا، نوشیدنی، برنج، آرد،شکر(، کالا های واسطه های)نفت، کود ومواد شیمیایی( و کالا های سرمایه گذاری ) تجهیزات حمل ونقل، ماشین آلات و مواد ساختمانی( کاغذ، تجهیزات پزشکی، دارویی و لوازم برقی است.

محصولات کشاورزی

سریلانکا منبع ادویه است و بسیاری از ادویه های معروف مثل دارچین، زنجبیل و وانیل در این کشور تولید می شود .از محصولات کشاورزی این کشور نارگیل را می توان نام برد که در همه جا به وفور دیده می شود، اشتباه نکنید این همان نارگیل است، نارگیلی به رنگ زرد طلایی که آن را به نام انگلیسی کینگ کوکنات به معنای نارگیل سلطنتی(پادشاه) می شناسند این نوع نارگیل را در جاهای مختلف سریلانکا می توانید پیدا کنید.

محصولات کشاورزی سریلانکا

هزینه زندگی در سریلانکا

هزینه کلی زندگی در مرکز کشور سریلانکا برای هر نفر در ماه بدون هزینه مسکن حدود ۷۶۴۸۲.۱۳ روپیه سریلانکایی است. هزینه متوسط مسکن در سریلانکا برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ۵۱۰۷۸.۴۳ روپیه و یک آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز ۲۲۱۴۱.۵۱ روپیه برآورد شده است. هزینه‌های آب، برق و گاز برای یک آپارتمان با مساحت ۸۵ مترمربع حدود ۸۳۵۹.۹۱ روپیه در ماه است. هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز شهر برای هر متر مربع معادل ۴۷۹۲۴۷.۳۸ روپیه و قیمت یک آپارتمان خارج از مرکز برای هر متر مربع حدود ۱۳۹۷۳۰.۹۷ روپیه تخمین زده می‌شود.

معرفی کشور سریلانکا

نرخ ارز در سریلانکا

در حال حاضر (۲۲ خرداد ۹۹) قیمت هر روپیه سریلانکا معادل ۹۷۰ تومان ایران اعلام شده است.

آداب و رسوم مردم سریلانکا

بهتر است قبل از سفر به کشور سریلانکا در مورد برخی از آداب و رسوم مردم این کشور بیشتر بدانید. در اینصورت با فرهنگ و مردم سریلانکا آشنا شده و در معاشرت و برخورد با آن‌ها می‌توانید ارتباط بهتری با افراد بومی برقرار نمایید.

همیشه به یاد داشته باشید، زمانیکه توسط سریلانکایی‌ها به مهمانی دعوت شدید، در هنگام صرف غذا باید منتظر بمانید تا جای نشستن‌تان را خودشان به شما نشان بدهند. یکی دیگر از رسوم سریلانکایی‌ها درمورد غذا خوردن این است که؛ زنان این کشور هنگام غذا خوردن تا زمانیکه از کافی بودن غذا برای همسر و فرزندان خود مطمئن نشوند، شروع به غذا خوردن نمی‌کنند. همانطور که عنوان کردیم به دلیل همجوار بودن سریلانکا با هند، مردم این دو کشور به لحاظ فرهنگی شباهت‌های زیادی به هم دارند. به عنوان مثال سریلانکایی‌ها مانند هندی‌های هنگام احوال پرسی، سلام و خداحافظی عادت دارند دست‌های خود را تکان بدهند.

از رسوم رایج دیگر در مورد مردم سریلانکا باید بگوییم، آن‌ها با دست راست خود دست می‌دهند و یا غذا می‌خورند که این موضوع نشانه احترام گذاشتن به طرف مقابل‌شان است. در ضمن زمانیکه در طول سفرتان به سریلانکا کسی را دیدید که می‌دود و با صدای بلند فریاد می‌زند «چی چی چی» باید بدانید که اتفاق بدی رخ داده، بله! سریلانکایی‌ها در هنگام وقوع اتفاق بد این عکس العمل را نشان می‌دهند. از آداب و رسوم جالب دیگر سریلانکایی‌ها این است که افراد مسن بومی و حتی گردشگران مسن را خاله و عمو صدا می‌زنند.

غذای مردم سریلانکا

غذاهای سریلانکایی بسیار شبیه غذاهای جنوب آسیا، خصوصا جنوب هند است و عموما تفاوتی میان آن ها نمی بینید .قیمت غذا در سریلانکا ارزان می باشد و عموما این غذا ها دارای پودرکاری، فلفل تند، لیموترش و نارگیل هستند. مهم ترین غذاهای مردم سریلانکا عبارتند از :

 • نان روتی(Roti)
 • برنج با پودر نارگیل(Pittu)
 • غذای دریایی(Kool)
 • خوراک گوشت(Lamprais)
 • مرغ کاری(Chicken Curry)
 • خوراک سبزیجات (Kottu )
 • فالوده( Faluda)
 • کیک کنداکاووم( Konda Kavum)
 • شیرینی کُکیس (Kokis)
 • خوراک نارگیل(Pol Sambol)
مطالب خواندنی دیگر:با 8 غذای خوش طعم کشور سریلانکا آشنا شوید
| گلفام سفر

صنایع دستی مردم سریلانکا

انواع و اقسام مجسمه های چوبی مخصوصاً مجسمه فیل و ماسک های چوبی که در این کشور کاربرد آیینی و خرافی دارد سوغاتی های مناسبی هستند.

مطالب خواندنی دیگر:محبوب ترین سوغات‌های سریلانکا
صنایع دستی مردم سریلانکا

جاذبه‌های سریلانکا

وجود جاذبه‌های گردشگری در سریلانکا باعث شده صنعت گردشگری یکی از منابع درآمد این کشور محسوب شود. جاذبه‌های تاریخی و باستانی مانند پارک ملی یالا، شهر روحانی کندی، دشت‌های شگفت‌انگیز هورتونز، شهر باستانی انورادهاپورا، مجسمه خوابیده بودا، باغ گیاه‌شناسی پرادانیا، قلعه گاله، معبد غاری دامبولا، صخره سیگیریا، پرورشگاه فیل آنارادهاپورا و شهر نووارا الییا، گردشگران زیادی را از سراسر جهان به این کشور قدیمی جذب می‌کنند.

مطالب خواندنی دیگر:آشنایی با 8 تا از جاذبه های سریلانکا

کشور سریلانکا، سرزمین چای سیلان

سریلانکا سرزمین چای سیلان است .چایی که در سراسر دنیا بازار خود را به دست آورده و نام سریلانکا را بر سر زبان ها انداخته است .بدون شک طبیعتی فوق العاده زیبا و بکر دارد .سریلانکا کشوری استوایی با جنگل های انبوه و سواحلی نیلگون است .جاهای دیدنی سریلانکا هم تحت تاثیر طبیعت بکرش قرار گرفته اند و زیبایی وصف ناپذیری دارند .سواحلی که زلالی سواحل مالدیو و زیبایی صخره های دریایی تایلند را یکجا به بازدیدکنندگان خود هدیه می کند .سریلانکا کشوری تاریخی است که باید آن را کاوش کرد و به دنبال معبدهای خفته بر زیر نقاب طبیعت گشت .سریلانکا بسیار زیباست .

کشور سریلانکا، سرزمین چای سیلان

جشنواره ها و رویدادها

سال جدید اقوام سینهالا و تامیل:

این جشن بزرگترین جشن سریلانکا محسوب می شود که در آن تمام اقوام سینهالا و تامیل که بیشترین جمعیت سریلانکا را تشکیل می دهند به جشن و پایکوبی می پردازند و کل کشور پر از آتش بازی و شادی می شود .این جشن هر ساله در سیزدهم آوریل برگزار می شود.

سال جدید اقوام سینهالا و تامیل

جشن وساک:

بیشتر مردم سریلانکا بودایی هستند و این جشن، یکی از مهم ترین جشن های مذهبی آنها در دنیا ست .این جشن به مناسبت تولد و مرگ بودا که در یک روز است برگزار می شود و بین 14 – 12 آوریل می باشد که در آن مردم به معابد می روند تا این روز را جشن بگیرند.

جشن وساک

جشن ها و تعطیلات رسمی

در سریلانکا تعطیلات رسمی 26 روز است که سه روز عید سعید فطر، عید قربان و عید میاد پیامبر)ص( نیز تعطیل رسمی این کشور محسوب می شود. یکی از معروف ترین فستیوال هایی که به صورت سالیانه در سریلانکا برگزار می گردد، اساپراهرا(esala perahera) است که هر سال به مدت 10 روز و در ماه های جولای و آگوست برگزار می گردد.

روزهای پویا(poya days)، در سریلانکا که این روزها در سریلانکا مصادف با ماه کامل در آسمان است، در این روز بودائی های معتقد به معابد می روند و روزه میگیرند و از تفریح و مادیات پرهیز میکنند، در معابد نذورات خود را اهدا می کنند و به تعالیم مذهبی و مدیتیشن می پردازند .

آئین های سنتی

آئین های سریلانکا مربوط به مردم بومی یعنی وانیلا آئتو ویاکاها است .آئین تلمه مربوط به شاه راوانا می باشد که پنج هزار سال پیش می زیسته است .در آئین های سریلانکایی سه سبک اصلی وجود دارد:

 • آئین های کاندی مناطق تپه زار که به رقص هخای اوادا راتا ناتوم معروف اند.
 •  آئین های زمین های پست دشت های جنوبی، معروف به پاهاتا راتا ناتوم.
 •  آئین های ساباراگامووا یا ساباراگامووا ناتوم.

آئین های سریلانکا یا یاکون ناتیما آداب دقیق و ماهرانه ای است که تاریخ آن به گذشته دور سریلانکای پیش از بودا می رسد .این رقص بسیاری از جنبه ها را از جمله هستی شناسی سیلانی ترکیب می کند و بر رقص های سنتی سریلانکا نیز تاثیرگذار است.

اقوام و نژاد ها در سریلانکا

در سریلانکا اقوام و نژاد های گوناگونی زندگی می کنند که عبارتند از:

 1. نژاد سین هالی (Sinhalese)،  مهمترین نژاد در سریلانکا و حدود 47 درصد کل جمعیت این کشور را تشکیل می دهند .سین هالی ها از اقوام مردم آریایی هستند که از شمال هند به سریلانکا مهاجرت کردند .
 2.  تامیلی ها (Tamils) از دیگر نژاد های مهم در سریلانکا محسوب می شوند. برگر  ها(Burghers)، اوراسیان ها (Eurasians)، چینی ها و مالای  ها نیز قسمتی از جمعیت نژادی در سریلانکا را تشکیل می دهند .

راهنمای سفر ایرانیان به سریلانکا

ایرانیانی که مایل به سفر توریستی به سریلانکا هستند میتوانند ویزای توریستی یک ماهه را در فرودگاه کلمبو دریافت نمایند .اما باید توجیه کافی برای توریستی بودن سفر خود داشته باشند، ارائه بلیط برگشت، پول یا کارت اعتباری و ….برای زمانی که ممکن است توسط مسئول صدور ویزا مورد سوال قرار گیرند مفید است .

در هواپیما پرسشنامه ای به تمامی مسافران داده می شود که باید آنرا به دقت پرکرده و در فرودگاه تحویل مسئول صدور ویزا دهند .در فرودگاه کلمبو پس از کنترل گذرنامه و ثبت مهر ویزا و دریافت بار، وارد بخش دیگری می شوید که گیشه های چندین بانک سریلانکا برای تبدیل ارز به روپیه وجود دارد .

همچنین می توان سیم کارت تلفن های اعتباری اپراتورهای دایالوگ و موبیتل را در فرودگاه با قیمت مناسب تهیه کرد .دایالوگ بهترین پوشش را در سریلانکا دارد اما موبیتل نرخ هایش پایین تر است .تهیه سیم کارت در فرودگاه ساده تر است زیرا در شهر باید گرانتر بخرید و یا اینکه دفاتر مدارک بیشتری از شما می خواهند .همچنین امکان کرایه اتومبیل برای چند روز و یا فقط گرفتن آژانس برای شما میسر است اما باید کرایه را از قبل با راننده مشخص کنید که بعدا دچار مشکل نشوید .

نکاتی در مورد سفر به سریلانکا

 1. کفش های خود را در هنگام ورود به معابد و خانه ها در بیاورید.
 2. با لباس های نامتعارف و کوتاه نمی توانید وارد معابد شوید.
 3.  به قسمت های بالایی بدن به خصوص سر افراد و کودکان دست نزنید، زیرا مطابق آیین بودایی این قسمت محترم می باشد و لمس آن توسط دیگران بی احترامی تلقی می شود.
 4.  لخت بودن در اماکن عمومی در سریلانکا عملی غیر قانونی تلقی می شود، اما در سواحل خصوصی آزاد است.
 5. برای غذا خوردن، دست دادن، پرداخت پول و از دست راست خود استفاده کنید .در فرهنگ سریلانکا و و هند استفاده از دست چپ برای کارهای کثیف ا ست.
 6. در نظر داشته باشید که در سریلانکا مردم به حیوانات احترام می گذارند.
 7. به تابلوهایی که در مناطقی از جمله بعضی سواحل به عنوان عکس برداری ممنوع است، توجه کنید.
 8. مراقب روابط عاطفی خود در اماکن عمومی باشید .
زمان کلیپ: 01:00
کلمه های کلیدی: