سوغات کشور آذربایجان چیست ؟

سوالِ سوغات کشور آذربایجان چیست را حتما باید از یک آذربایجانی اصیل پرسید ! چون طبیعتاً فقط اصیل ها میتوانند به درستی تشخیص دهند که ارمغانِ شهر یا کشورشان چیست و چه پیشینه تاریخی و قدمتِ ارزشمندی پشت آن نهفته است .

سوغات کشور آذربایجان

آذربایجان کشوری با پایتختی باکو که بیش از 200 سال پیش در زمره ممالک ایران قرار میگرفت.
همین قرابت فرهنگی و تاریخیِ ریشه دار مابینِ ایران و آذربایجان ، باعث شده است که شما تفاوت زیادی در سوغات و صنایع دستیشان با صنایع دستی ایرانی احساس نکنید .

با مشاهده راهنمای سفر به باکو به راحتی برای سفر خود برنامه ریزی کنید.

با وجود آن که میدانیم این دو کشور اشتراکات زیادی دارند ، بازهم در نهایت به این پرسش میرسیم که ، سوغات کشور آذربایجان چیست ؟ !

رومیزی با طرح بته جِقه :

بته جقه از طرح های محبوب و کهن آذربایجان است . شما در آذربایجان به هر طرف نگاه کنید طرحِ بته جقه را می بینید! اصالت این طرح که گویی گلوله ای از آتش را به تصویر میکشد از نام کشور آذربایجان که به معنای سرزمین آتش است می آید . این رومیزی ها علاوه بر جذابیت ، قابلیت شست و شو نیز دارند و بسیار کاربردی هستند .

| گلفام سفر

آرمودو :

فنجان های کمر باریک رنگی و کوچک که به فنجان ملی آذربایجان مشهور است آرمودو نام دارد. انواع کریستالی آرمادو ارزان‌ تر است اما برای خریدِ آرمادوی نقره ای ، باید پول بیشتری هزینه کنید ! معمولا افراد در سفر به آذربایجان چندین دست از این فنجان های کمر باریک جذاب خریداری می نمایند.

آرمودو

مرباها و شیرینی جات :

گویا بی ادبی محسوب میشود که یک آذربایجانی چای را برای مهمانش با مربا سرو نکند . انواع و اقسام مربا های به و آناناس و هویج در این کشور رایج است. اما هیچ کدام از این ها نمی توانند جایِ مربایِ گیلاس سفید را در دل آذربایجانی ها پر کند . باقلوای آذری ، شکر پاره و بادام بورا نیز از شیرینی های محبوب در آذربایجان است .

چای با مربا

فرش :

از هر طرف نگاه کنید میبیند که آذربایجانی ها وجه اشتراک زیادی با ما ایرانی ها دارند . همانطور که، ما ایرانی ها سوغات اول کشورمان را فرش می دانیم اگر از یک آذربایجانی بپرسید سوغات کشور آذربایجان چیست ، بدون وقفه میگوید : فرش ! موزه فرش باکو، از مسحورکننده ترین موزه های جهان است که با ورود به آن به راحتی میتوانید قدرت اعجازِ تنوع، رنگارنگی ، چیره دستی ، خلاقیت و عشقِ نامیرا را در رَج به رَج فرش ها و قالی های دست بافتش احساس کنید .

آرمودو

تخته نرد :

از آن دسته سوغاتی های مورد پسند پدران که معمولا افراد برای آقایان فامیلشان می آورند ! تا علاوه بر سرگرم کردن آن ها وجهه ای از هنر معرق و طراحی روی چوب هنرمندان آذربایجان را به آن ها هدیه دهند.

ظرف مسی :

باکو به عتیقه فروشی هایش مشهور است . شما می‌توانید در این فروشگاه ها انواع مختلف ظروف مسی را با قیمت مناسب تهیه کنید از جمله کوزه ، گلدان ، قابلمه و حتی سماور مسی که پس از جنگ ایران و روسیه حتی در موزه ها هم پیدا نمیشود . این ظروف ، شاهکاری به جا مانده از اعصار کهن و تاریخ پر روایت این کشور هستند . اگر علاقه مند به آنتیک می باشید ، تعداد بی‌شماری از آنها را در آذربایجان خواهید یافت.

نقاشی نفتی :

اگر از جمله آدم های خاص با سلیقه متمایز برای خریداری سوغات هستید ، این اثر هنری را به شما پیشنهاد می دهیم . نقاشی‌ هایی که حاصل زحمت هنرمندان خلاقِ آذربایجانی است . اعجاز شاعرانه ای از ترکیب نفت خام و مناظر طبیعی آذربایجان را میتوانید در این تابلو ها مشاهده کنید .

نقاشی نفتی :

مَگنِت :

اگر هم میخواهید دلِ بچه های فامیل را شاد کرده و هم از طرفی نمیخواهید هزینه زیادی برای این شادی بپردازید ، به شما مگنت ها و یا آهن رباهای تزئینی را پیشنهاد میدهیم .

جواهرات :

گاهی دلمان میخواهد برای یک شخص خاص چیزی ارزشمند و ماندگار به عنوان سوغات بیاوریم ! یکی دیگر از توانمندی های هنرمندان آذربایجانی ، ظرافت در طراحی جواهرات است . انواع زیورآلات طلایی و نقره ای که با دقت تمام ساخته شده اند. با خرید یکی از این محصولات میتوانید هدیه ای زیبا و دلربا برای سوغات تهیه کنید.

کلاغایی :

نامِ روسری محبوب و جذابِ زنان کشور آذربایجان است که همه خانم را مجذوب خود می کند نقوش اعجاب آورِ برگ‌ها و گل‌های این روسری با الگوهای هندسی پیچیده هم خوانی دارند. ترکیب متشکل از اِلمان‌های گیاهی و هندسی دارای ویژگی‌های نمادین و اسرارآمیز این روسری ها موجب می شود که بتوانید آنها را با هر نوع لباسی ترکیب کنید . پوشیدن این روسری ها به صورت روزانه یا در موارد خاص در آذربایجان مرسوم است .

کلاغایی