11 صدایی که باید قبل از مرگ بشنوید

همه ی ما لیستی از جاهایی که قبل از مرگ می خواهیم ببینیم و سفر کنید را داریم و اطلاعات خود را در مورد مکان های دیدنی از سایت گلفام سفر تکمیل می کنیم ، اما صداهایی که باید بشنویم چی؟ این صداهای خارق العاده ی دنیا را از دست ندهید …

1/موسیقی تپه های شنی یکی از 11 صدایی که باید قبل از مرگ بشنوید

همه ی ما این تجربه را داریم، که یک صدف را کنار گوشمان گرفته ایم و صدای دریا را شنیده ایم. موسیقی تپه های شنی مانند خیزِ زمزمه ای کوتاه است که از دوردست شنیده می شود.

این صدای خارق العاده، که از لزرش ذرات شن و ماسه به وجود می آید و در بیش از 30 صحرای دنیا شنیده می شود. نام «تپه های غران» در نامیبیا نیز از این پدیده الهام گرفته است. صدای این موسیقی به تکنوازی ویولونسل شباهت دارد و تجربه ای شگفت انگیز است. آن را از دست ندهید.

یکی از 11 صدایی که باید قبل از مرگ بشنوید

2/فریاد میمون هولر

در آغاز روز، با طلوع آفتاب و خشک شدن قطرات باران از برگ های بزرگ در جنگل های انبوه آمریکای مرکزی، می توانید صدای گریه ی میمون هولرِ مشکی (Black Howler Monkey) را بلند تر از هر موجود دیگری بشنوید.

فریادِ غیر معمول این پستاندار، صدایی عرفانی و ماقبل تاریخی می باشد. به صورتی که فکر می کنید، یک دایناسور تیناسورس رکس در این جنگلِ بارانیِ کاستاریکا کمین کرده است.

صدای میمون هولر

3/صدای دعوت به دعا

3000 مسجد در استانبول وجود دارند و به صورت همزمان مسلمانان را به اقامه ی نماز دعوت می کنند. تور استانبول بهترین فرصت برای شنیدن لحن محزونِ اذانِ اسلامی می باشد.

در مرکز شهر استانبول، در جلوی مسجد آبی (سلطان احمد) مکث کنید و به اکوی صداهای اذانِ مسجدهای مجاور گوش فرا دهید. این انعکاس صدا مسحورکننده می باشند. در تور استانبول از این مسجد دیدن فرمایید.

رزرو آنلاین تور استانبول

4/ منطقه صدای مشکوک نیوزیلند

منطقه «صدای مشکوکDoubtful Sound » نیوزیلند دارای آبی آرام، در احاطه ی قله های ناهموار می باشد. این منطقه با صدای سکوت محضِ فراموش نشدنی، بهترین مکان برای فرار از همهمه و استرس زندگی روزمره می باشد.

با قایق به داخل این آب های زلال بروید، در آب شنا کنید و بگذارید بی صدایِ طبیعت شما را تحت تاثیر قرار دهد. شب را در این مکان بمانید، به ستارگان خیره شوید و دلفین های باتل نوز (Bottlenose Dolphins)، فوک های خزدار (Fur Seal) و پنگوئن کاکل دار فیوردلند (Fiordland Crested Penguin) را ببینید.

Doubtful Sound

5/ ندای نهنگ هامپبک

آواز مبهم نهنگ هامپبک (Humpback whale) که از قلب اقیانوس ها عبور می کند. زمزمه های سوگوار آن ها در شرایط مختلف از قبیل جست و جو برای جفت، اکتشاف آب های جدید و صدازدن برای مصاحبت متفاوت می باشند.

برای شنیدن صدای هامپبک با قایقی دارای میکروفونِ زیر آب و لوله تنفس بروید. حتما همراه این موجود شگفت انگیز شنا کنید. تجربه ای سرشار از آدرنالین و فراموش نشدنی خواهید داشت.

صدای نهنگ هامپبک

6/ آوای پرواز پرچم های دعا

هوای اول صبح در معبد جومونگ، لهاسا (Jokhang Temple, Lhasa) از شمع سوخته، عود و مناجات سنگین است. در خارج از این محوطه، هوای کوهستان سبک و مملو از آوای سرزنده ی پرواز پرچم های دعا می باشد.

باد پرچم های دعای پلِ ورودی معبد جومونگ را به رقص در می آورد. صدای متضاد میان مناجات بودایی و آوای رقصیدنِ پرچم نازک تجربه ای فراموش نشدنی برای شما ایجاد می کند.

معبد جومونگ

7/ غرش آتشفشان

قدرت فوق العاده ی طبیعت را از نزدیک ببینید. اگر در زمان درست به آتشفشان پوآز کاستاریکا (Poás, Costa Rica) بروید، غرولند زمین را می شنوید. جو این آتشفشان پر از وزوز حشرات و صدای عجیب آزاد شدن گازهای آتشفشانی می باشد و تنها با فوران آتشفشان این جو به شوک در می آید.

این آتشفشان مانند بسیاری دیگر از آتشفشان های کاستاریکا فعال می باشند و بسیاری از بازدیدکنندگان شاهد فعالیت آن ها هستند.

مطالب خواندنی دیگر:14 جاده بی نظیر که قبل از مرگ باید از آن ها عبور کنید
آتشفشان

8/ آواز خواندن پرنده لایر برد

پرنده ی لایر برد (Lyre Bird) ورای یک طوطی شکوهمند است. یکی از زیباترین آوازِ پرندگان در دنیا را دارد. نرِ این پرنده، برای جذب یار، صدای پرندگان و یا هر صدای مجاوری را تقلید می کند. این ملودی آنقدر دقیق می باشد که حتی پرندگان محلی را متقاعد می کند که هم نوعشان در همسایگیشان است. پس آماده ی شنیدن صدایی مخلوط از میخ کوبیدن پرنده ی کوکو (Cuckoo)، اره برقی و کلیکِ شاتر دوربین باشید.

 پرنده لایر برد

9/ تازیانه ی پرش بلند

برای مردم جزیره ی پنطیکاست، وانواتو (پرش بلند) یک مراسم سالانه و مهیج می باشد. در میان جمعیت بایستید و تا زمان آماده شدن مردان جوان برای پرش به صدای شعارهای جسور، پایکوبی و حرکت دامن هایی از جنس چمن گوش فرا دهید.

در لحظه ی پرت شدن مردان جوان از سکوی بامبویی با ارتفاع 23 متری – تنها به یک طناب دست ساز وصل می باشند. برای یک لحظه، صدای حبس شدن نفسِ حاضران را می شنوید.

منتظر صدای برخورد طناب تاک به ساختارِ سکو و حس آرامِ بعد از آن باشید و مشتاق شندین صدای ترک خوردن و هیجانِ یک پرش موفقیت آمیز می شوید.

جزیره وانواتو

10/ خرد شدن یخ

در یک روز گرم تابستانی، صدای خرد شدن حبه های یخ، بسیار رضایت بخش است. حالا تصور کنید که 1000 برابرِ آن، صدای متلاشی شدن یخچال های طبیعی چقدر جذاب است.

یخچال های طبیعی توده های عظیم یخ می باشند. گاهی ترک می خورند و به قطعات آبکی تبدیل می شوند.  صدای ترسناک افتادن تکه های خرد شده یخ در آب دریا غیر قابل توصیف است و همچنین یادآور گرمایش جهانی می باشد.

راستای یخچال طبیعی پریتو مورنو (Perito Moreno Glacier) به صورت دوره ای، به دریای آرژانتین (Lake Argentina) امتداد پیدا می کند و سپس دوباره شکسته می شود و دوباره به سمت کوهستان عقب نشینی می کند. این صدا، صدایی همانند غرش یخ در حال متلاشی شدن، صدای ریزش تکه های متلاشی شده در آبشار و برخورد موج های پیاپی با ساحل نمی باشد.

جاذبه های آرژانتین

11/ مهاجرت باشکوه خفاش ها

در فصل پاییز، میلیون ها خفاش به کسنکا (Kasanka) و زامبیا (Zambia) مهاجرت می کنند، تا کریسمس می مانند و از میوه های پارک تغذیه می کنند. اگر قبل از سپیده دم بیدار شوید می توانید شاهد بازگشت خفاش ها از پروازِ شبانه باشید.

قبل از آنکه با حضورشان آسمان را کولاکِ سیاهِ سایه ها پر کند، می توانید صدای متمایز جیر جیر آن ها را بشنوید. این صدا معادل صدای خارج شده از خرطوم 1000 فیل می باشد.

بهترین فصل مهاجرت خفاش ها به زامبیا

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی