جاذبه های گردشگری شیراز

آنچه در مقاله جاذبه های گردشگری شیراز خواهید خواند:

شیراز را می توان تکه ای کوچک از بهشت دانست. شهری همه چیز تمام که آلبومی از تاریخ غنی ایران است. این شهر زیبا و دیدنی در جنوب ایران قرار گرفته و مردم خونگرم آن در تمام ایام سال میزبانی شگفت انگیز برای سیل عظیم مسافرانی هستند که شیراز را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند. این شهر برای همه آدم ها با سلیقه های مختلف جذابیت های بسیار زیادی دارد و مردم می توانند خاطراتی لذت بخش و وصف ناپذیر را در جاذبه های گردشگری شیراز برای خود بسازند.

علاقه مندان به ادبیات، تاریخ، هنر، مذهب، طبیعت و حتی گشت و گذار در میان بازارها و خرید کردن، همگی می توانند ساعت ها در مکان های مورد علاقه خود در این شهر قدم زده. برای سفر به شهر سوغاتی های خوش عطر و طعم چمدان اضافه را فراموش نکنید که یوخه و مسقطی و عرقیجات شیراز و صنایع دستی بسیار جذاب و چشم نواز این شهر مطمئنا برای وسایل دیگرتان جایی باقی نمی گذارند. در این مطلب قصد داریم به این شهر زیبا و رویایی کشورمان رفته و شما را با مهمترین جاذبه های طبیعی و تاریخی شیراز آشنا کنیم. با ما در گلفام سفر همراه شوید.


1. تخت جمشید Takhte Jamshid

تخت جمشید را می توان نمادی از عظمت و شکوه تاریخ غنی ایران دانست. شهری که داریوش بزرگ بنیان گذار آن بود و بعد از او خشایار شاه و اردشیر یکم بناهایی به آن اضافه کردند. برای دیدن تخت جمشید، باید 60 کیلومتر از شیراز رانندگی کنید و در شمال شهر مرودشت شاهد آثار باقی مانده از این شهر باشکوه باشید. از جذاب ترین قسمت های تخت جمشید سنگ نگاره ها و سنگ نوشته هایی است که فرهنگ والای مردمان ایران زمین را به رخ جهان می کشد. در این سنگ نگاره ها تصاویر مردانی را می توان دید که دست در دست هم داده اند و نشانی از همدلی و اتحاد محسوب می شوند.

سنگ نوشته های داریوش، خشایار شاه و اردشیر یکم نیز همگی نشان از یکتاپرستی ایرانیان در زمان هخامنشیان دارند. از دیگر قسمت های با عظمت و خیره کننده تخت جمشید ستون های عظیم و بلند آن است که دیدن آنها هیچ گاه از خاطرتان پاک نخواهد شد. با وجود به آتش کشیده شدن تخت جمشید به دست اسکندر مقدونی در سال 330 پیش از میلاد هنوز هم این شهر و یادگار سلسله هخامنشیان افتخاری برای تمام ایرانیان محسوب می شود.

مطالب خواندنی دیگر:آشنایی با معروف ترین سوغاتی های ایران
تخت جمشید از جاذبه های گردشگری شیراز

2. پاسارگاد Pasargadae

یکی از جذابیت های شهر زیبای شیراز برای تاریخ دوستان مقبره کوروش کبیر است که در 140 کیلومتری شهر شیراز واقع شده است. بنایی بسیار ساده و بی آلایش که مردی بزرگ در آن به خواب ابدی رفته است. مقبره کوروش کبیر با 2500 سال قدمت از سنگ های آهکی سفید ساخته شده که تاکنون در برابر باد و باران پابرجا مانده است. مقبره ای با هفت پلکان که به اعتقاد برخی نشان از تقدس عدد هفت دارد.

بر روی سنگ قبر کوروش اینگونه آمده است که من کوروش هستم، شاه هخامنشی. ای مردی که هر که هستی و از هر کجا می آیی زیرا می دانم که خواهی آمد من کوروش هستم که به ایرانیان شاهنشاهی بخشید. با من مشاجره مکن یگانه چیزی که هنوز برای من باقی مانده است یک مشت خاک ایران است که پیکر مرا پوشانده به آن رشک مبر.
در مجموعه سلطنتی پاسارگاد دیگر جاذبه های تاریخی شیراز را هم می توان دید مانند کاروانسرای مظفری، آرامگاه کمبوجیه، کاخ دروازه، کاخ اختصاصی و مسجد پاسارگاد نیز وجو دارد که برای شما روزی تاریخی را خواهند ساخت.

پاسارگارد از جاذبه های گردشگری شیراز

3. حافظیه Tomb of Hafez Shirazi

حافظ را می توان محبوب ترین شاعر ایرانی در بین تمام اقشار جامعه ایران دانست. شاعری که دیوان اشعارش در تمامی خانه های ایرانیان هست و گاه و بی گاه همگی تفعلی به آن می زنند. مرقد لسان الغیب حافظ شیرازی نیز محبوب ترین مقصد گردشگری مسافران شیراز است.

این مکان به دست معماری فرانسوی به نام آندره گدار طراحی و بازسازی شده است. در محوطه حافظیه باغچه های گل زیبا، دو استخر بزرگ، درختان نارنج و حوض های مستطیل شکل قرار دارد که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند. نورپردازی آرامگاه لسان الغیب هم فضایی عرفانی، زیبا و آرامبخش در شب های شیراز برای شما می سازد که با قدم زدن در آن خاطراتی شیرین و به یاد ماندنی برای خود خواهید ساخت.

مطالب خواندنی دیگر:حقیقت تلخ خلوت کریمخانی
حافظیه شیراز

4. سعدیه Tomb of Saadi Shirazi

آرامگاه استاد سخن، شیخ اجل، سعدی شیرازی نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز است که تقریبا همه مسافران این شهر زیبا و دیدنی از آن بازید می کنند. سعدی در سال های آخر عمر خود در این مکان زندگی کرد و سپس در همین جا به خاک سپرده شد. بسیاری از بزرگان ماننده شوریده شاعر نابینای شیرازی به وصیت خود در اینجا مدفون شده اند.

فضای سبز بسیار زیبا و درختان سربه فلک کشیده، حوض های پر از آب و هوای بی نظیر از جذابیت های سعدیه است که خروج از این باغ زیبا را برای شما سخت می کند. حوض جلوی رواق از گذشته برای همه مسافرانی که به سعدیه می رفتند جذاب بوده و هست. بازدید کنندگان از این مکان ابتدا آرزو می کنند و سکه ای داخل این حوض می اندازند به امید اینکه آرزوهایشان برآورده شود. در زیر صحن آرامگاه سعدی قناتی است که آب آن به حوض ماهی می ریزد و چند سالی است که زیر زمین آرامگاه به سفره خانه ای سنتی تبدیل شده و پذیرای میهمانان آرامگاه استاد سخن است.

مطالب خواندنی دیگر:گردشگری فرهنگی چیست؟
سعدیه شیراز

5. باغ ارم Eram Garden

یکی دیگر از معروف ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری شیراز باغ ارم است. باغی بسیار زیبا و دیدنی که سفر به شیراز بدون دیدن آن کامل نمی شود. نام باغ ارم در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده و با درختان زیبای سرو، معماری فوق العاده و حال و هوای بی نظیر و دوست داشتنی نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند. همنشینی تاریخ و طبیعت چهره ای تماشایی به این باغ بخشیده و رفتن به آن تا همیشه در ذهن مسافران شهر زیبای شیراز ثبت خواهد شد.

باغ ارم در شیراز