آشنایی با شهر زیر زمینی سیاتل

در این مطلب به معرفی شهر زیر زمینی سیاتل می پردازیم که یک سری راهروهای زیرزمینی وسرداب هایی است که در مرکز شهر سیاتل واقع در جنوب مرز آمریکا و کانادا قرار دارد. سیاتل (Seattle) بزرگ‌ترین شهر منطقهٔ شمال غربی اقیانوس آرام در آمریکا می باشد. سیاتل بین دریاچه واشینگتن و پوجیت ساوند (Puget Sound) و در یک صد و شصت کیلومتری جنوب مرز آمریکا و کانادا قرار دارد. برای خرید آنلاین بلیط هواپیما ، نحوه و شرایط دریافت ویزا کانادا به سایت گلفام سفر مراجعه نمایید و از مشاورین متخصص آژانس گردشگری گلفام بهره مند شوید .

شهر سیاتل در سال 1851 توسط مهاجران ایلینوی مشهور به حزب دنی پایه گذاری شد و محله میدان پایونیر (Pioneer Square) قلب این شهر بود. با اینکه این شهر همسطح دریا، بر روی گل و لای ساخته شده و در معرض سیل بود، رشد و رونق یافت. تا سال 1889 جمعیت این شهر به 20000 شهروند رسید.

شهر زیر زمینی سیاتل

در تاریخ 6 ژوئنِ این سال در ساعت 2:30 بعد از ظهر، در زیرزمین یک کابینت ساز آتشسوزی به راه افتاد و تلاش برای خاموش کردن این آتش باعث گسترش آن شد. آتش نشان ها به محل آتش سوزی آمدند، اما به علت به کارگیری شلنگ های متعدد ، فشار آب افت زیادی داشت.

شهر زیر زمینی سیاتل

به علت سازه های چوبی به کار رفته در ساختمان ها این آتش افسارگریخته طی 18 ساعت 31 بلوک از محله میدان پایونیر را نابود کرد. در نتیجه تمام منطقه تجاری، ایستگاه های قطار و 4 بارانداز نابود شدند، اما خوشبختانه هیچ شهروندی جان خود را از دست نداد.

شهر زیر زمینی سیاتل

شهر زیر زمینی سیاتل بازسازی شد و در طرح شهری جدید، سازندگان موظف بودند از آجر یا فولاد استفاده کنند. همچنین از این فرصت استفاده کردند تا شهر را از این زمین های باتلاقی نجات داده و ارتفاع شهر را بالا ببرند. دیوارهای حایل در راستای خیابان ها ساخته شدند و داخل آن ها به منظور ارتفاع یک الی دو طبقه ای از شهر اولیه، پر شد.

حال مغازه دارانی که بنای خود را بازسازی کرده بودند، یک الی دوطبقه زیر زمین بودند و مردم وادار به پایین رفتن از پله هایی بودند که آن ها را میان ورودی مغازه و دیوار حایل قرار می داد. قطعا برای زن هایی که با دامن های بلند از این پله ها استفاده می کردند آسان نبود.

مطالب خواندنی دیگر:آنچه باید درباره آبشار نیاگارا و طبیعت زیبای آن بدانید
شهر زیر زمینی سیاتل

پنجره های سقفی از قطعه های کوچک شیشه در سطح خیابان قرارگرفتند تا نور پیاده رو های زیرزمینی را تامین کنند. بسیاری از این شیشه ها به علت وجود منگنز، در طی سال ها به رنگ ارغوانی درآمدند.

در نهایت پیاده روهایی در سطح زمین ساخته شدند و صاحبان ساختمان ها حرفه ی خود را به طبقه همکف منتقل کردند. با این حال تاجران از طبقه های پایین ساختمان و افراد پیاده از پیاده روهای زیرزمینی استفاده می کردند.

مطالب خواندنی دیگر:با 8 جهانگرد زنِ پیشرو در صنعت گردشگری آشنا شوید
شهر زیر زمینی سیاتل

در سال 1907 به علت ترس از شیوع طاعون بابونیک، شهر سیاتل این زیرزمین را مسدود کرد. برخی از انبارها به عنوان محل اقامت ارزان قیمت، محل سخنرانی و مصرف مواد استفاده می شدند، اما با گذر زمان شهر زیرزمینی سیاتل به دست فراموشی سپرده شد.

شهر زیر زمینی سیاتل

 تاریخچه ی شهر زیر زمینی سیاتل

در دهه 1960 بیل سپیدل (Bill Speidel)، روزنامه نگار (سیاتل تایمز) و تاریخ شناس، در خصوص تاریخچه ی شهرزیرزمینی تحقیق کرده و تورهایی برگزار کرد. شرکت وی هنوز این تورها  را برگزار می کنند. البته تنها بخشی از زیرزمین سیاتل بازسازی شده و امنیت کافی برای بازدید را دارد.

شما می توانید در پایان تور شهر زیر زمینی سیاتل در «کمدی سنترال» برای یک نوشیدنی و گوش دادن به کمدین های تازه کار زمان بگذرانید.

شهر زیر زمینی سیاتل

امروزه با گذشت 130 سال از آتشسوزی بزرگ سیاتل و ساخت شهری جدید بر روی بازمانده های شهر قدیمی، هنوز تورهای 1 ساعتی برای بازدید از زیرزمین سیاتل برگزار می شوند.

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی