کشورهایی که نیاز به ویزای شینگن دارند، کدامند؟

آنچه در مقاله ی ویزای شینگن خواهید خواند:

بسیاری از افراد علاقمند به سفر، کار یا تحصیل در کشورهای اروپایی هستند و می‌ دانند که برای سفر به مناطق حوزه شینگن باید ویزای آن را دریافت کرده و با خود داشته باشند. اما همین افراد ممکن است ندانند کدام کشورها نیاز به ویزای شینگن دارند. به طور کلی 26 کشور اروپایی عضو پیمان شینگن هستند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می شویم.

ویزای شینگن چیست؟

چه کشور هایی عضو شینگن هستند؟

کشورهای عضو شینگن در اروپای شرقی و شمالی

کشورهایی از قبیل: سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لهستان، لیتوانی، لتونی، اتریش، مجارستان، استونی، اسلواکی، اسلوونی، ایسلند و کشور یونان از کشورهای عضو اتحادیه شینگن در بخش‌های شرقی و شمالی اروپا هستند.

مطالب خواندنی دیگر:پیکاپ ویزا چیست؟

کشورهای عضور شینگن در اروپای غربی و جنوبی

کشورهایی از قبیل: لوکزامبورگ، آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، هلند، پرتغال، بلژیک، چک، لیختن اشتاین، مالت و کشور سوییس از جمله کشورهایی هستند که در نواحی غرب و جنوب اروپا واقع هستند و عضویت پیمان شینگن را نیز دارند. سایر کشورها عضو این پیمان نیستند.

با داشتن این ویزا می‌توان به همه کشورهای عضو این پیمان که در بالا نامشان مطرح شد، سفر کرد. اما نکته قابل ذکر این است که باید از همان کشوری قصد ورود به کشورهای حوزه شینگن را داشته باشیم که از آن، ویزا دریافت کرده ایم.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین کشور های اروپایی برای سفر

با در دست داشتن ویزای شینگن، همچنین می ‌توان به 4 کشور اروپایی کوچک، که عضو اتحادیه شینگن نیستند نیز مسافرت کرد و 90 روز با اهداف مختلف گردشگری، گردشگری تجاری و…به سیاحت پرداخت، چرا که این کشورها در محدوده شینگن قرار گرفته ‌اند.

کشورهای کوچک اروپایی از قبیل: موناکو که در بین ایتالیا و فرانسه قرار گرفته و در واقع، در جنوب شرقی کشور فرانسه واقع شده است. کشور آندورا نیز از کشورهای کوچک در ناحیه شینگن است که بین اسپانیا و فرانسه واقع شده و به بیان دقیق ‌تر در جنوب فرانسه است. واتیکان که در حقیقت، در قلب ایتالیا، واقع شده است و سن مارینو که کشوری کوچک در شمال ایتالیاست و در ناحیه شنگن قرار گرفته است.

ویزای شینگن

کشورهایی که به ویزای شینگن نیاز ندارند، کدامند؟

طبق پیمان شینگن، سفر از یک کشور عضو اتحادیه شینگن به دیگر کشورهای عضو، بدون گذرنامه و کنترل ‌های معمول مهاجرتی و.. انجام می ‌شود؛ اما در این میان، مقرراتی وجود دارد که طی آن مقررات، بعضی از کشورهایی که در پیمان شینگن عضویت ندارند و از طرفی در محدوده شینگن نیز واقع نشده ‌اند می ‌توانند بدون نیاز به دریافت این ویزا، به کشورهای اروپایی عضو این پیمان سفر کنند.

 1. از میان این کشورها می‌توان اتباع کشورهای قاره آمریکا ( به غیر از شهروندان چند کشور مانند کلمبیا، پرو و….) را نام برد این افراد می‌ توانند به راحتی در کشورهای عضو شینگن رفت و آمد داشته باشند.
 2. به جز اتباع قاره آمریکا، اتباع قاره استرالیا نیز چنین امکانی دارند.
 3. شهروندان کشورهای ژاپن، کره جنوبی و مالزی نیز می توانند تا 90 روز بدون در دست داشتن ویزای شینگن به کشورهای عضو، وارد شوند.
چه کشور هایی نیاز به ویزای شینگن ندارند

لازم به ذکر است که بعضی از کشورهای اروپایی، مثل انگلستان و ایرلند در پیمان شینگن عضویت ندارند و از طرف دیگر بعضی از کشورهای اروپایی از قبیل نروژ، ایسلند، سوییس و لیختن اشتاین با اینکه در پیمان شینگن عضویت دارند اما عضو اتحادیه اروپا نیستند. این کشورها در تجارت آزاد اروپا عضویت دارند.

همچنین کشورهای مادیرا، آنرور و جزایر قناری در خاک اروپا و در محدوده پیمان شینگن نیستند ولی عضو این پیمان به شمار می ‌آیند. بعضی از کشورها در سال ‌های اخیر سعی دارند تا به عضویت محدوده شینگن در آیند که از جمله آنها می ‌توان رومانی، بلغارستان، کرواسی و قبرس را نام برد.

مطالب خواندنی دیگر:شرایط دریافت ویزای کانادا

دریافت ویزای شینگن برای کدام کشورها ساده ‌تر است؟

دریافت این نوع ویزا برای بعضی از کشورها بسیار ساده ‌تر است از میان این کشورها می ‌توان ایسلند را نام برد. پس از آن کشورهای فنلاند، لیتوانی، لتونی و استونی بالاترین نرخ دریافت ویزای شینگن را به خود اختصاص داده ‌اند. سپس کشورهایی از قبیل اسلواکی، لهستان، یونان و لوگزامبورگ را می ‌توان نام برد که به ترتیب آسان ‌ترین کشور برای دریافت ویزا تا سخت ترین هستند.

سخت گیرترین کشورهای اروپایی برای صدور ویزای شینگن

بعضی از کشورهای اروپایی، برای صدور این ویزا، از سایر کشورهای عضو اتحادیه شینگن، سخت‌گیرانه‌ تر عمل می ‌کنند که از میان این کشورها می ‌توان کشور مالت را نام برد. کشور مالت از جمله کشورهایی است که درخواست ویزای شینگن را کمتر از بقیه کشورها پذیرفته است. پس از این کشور، کشورهای بلژیک، پرتغال، فرانسه و هلند در زمره سخت‌ گیرترین کشورهای حوزه شینگن برای صدور ویزا هستند.

کشور های اروپایی عضو شینگن

سفارتخانه های صدور ویزای شینگن در ایران

از میان 26 کشور اروپایی که در محدوده شینگن واقع هستند تنها 19 کشور در ایران سفارتخانه دارند که از طریق آن‌ها می ‌توان برای دریافت ویزای شینگن اقدام نمود. از جمله این سفارت‌خانه‌ها در ایران می‌ توان سفارتخانه کشورهای زیر را بر شمرد.
کشورهای جمهوری چک، سوئد، هلند، نروژ، یونان، لهستان، فرانسه، ایتالیا، آلمان، مجارستان، پرتغال، اسپانیا، سوییس، دانمارک، فنلاند، بلژیک، اسلواکی و همچنین کشور اتریش از کشورهای عضو پیمان شینگن هستند که در ایران سفارتخانه دارند.

تقاضای ویزای شینگن

تقاضای ویزای شینگن در ایران

از میان سفارتخانه‌ های موجود برای صدور ویزای شینگن در ایران، سفارتخانه ‌های آلمان، ایتالیا و فرانسه بیشترین متقاضی را داشته‌ اند و پس از آنها سفارتخانه‌ کشورهای اتریش، مجارستان، بلژیک و.. واقع شده ‌است.

مراحل اخذ ویزای شینگن در ایران

مراحل اخذ و دریافت ویزای شینگن در ایران را به طور کلی می ‌توان به صورت زیر فهرست کرد.

 1. باید بدانیم چه نوع ویزایی می ‌خواهیم: یعنی به دنبال ویزای توریستی هستیم یا ویزای کاری و تجاری، ویزای رسمی، ویزای تحصیلی، ویزای ورزشی و یا فرهنگی، ویزای علمی، ویزای ملاقات با دوستان و یا خانواده و..
 2. تعیین کشور مقصد و اقدام از طریق سفارت آن کشور
 3. تعیین مناسب ‌ترین زمان برای ارائه درخواست اخذ ویزای شینگن
 4. گرفتن وقت از سفارت کشور مقصد
 5. تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن
 6. جمع آوری مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای شینگن که حتما باید همراه با مهر دادگستری باشد.
 7. تعیین وقت مصاحبه برای فرد از طرف سفار‌خانه مورد نظر
 8. پرداخت هزینه اخذ ویزای شینگن
 9. منتظر بودن جهت دریافت پاسخ درخواست اخذ ویزای شینگن از سفارتخانه کشور مقصد