چشم ساهارا، معمای چشم عظیم الجثه‌ای در صحرای آفریقا

چشم ساهارا (The Eye of the Sahara) برای هزاران سال از دید پنهان بود. زیرا با وجود عظمت این سایت و شکل گیری اسرارآمیز، دیدن آن در روی سطح زمین کار آسانی نیست.اولین بار زمانی که ناسا مردم را به فضا فرستاد، این چشم عظیم در میان شن و ماسه دیده شد. تا به امروز هنوز دانشمندان در خصوص ماهیت آن حیرت زده اند.

چشم ساهارا

چشم ساهارا در ابتدا به نام ساختار ریچات (Richat Structure) شهرت داشته و در موریتانی در صحرای غربی ساهارا قرارگرفته است. ساختار چشم ساهارا دارای شعاعی 40 کیلومتری می باشد. در سال 1965 زمانی که فضاپیماهای جمنای آی-وی (Gemini IV) پس از گردشی 4 روزه به دور زمین آماده ی برگشت می شد، از فضانوردان درخواست شد که از سطح زمین عکس بگیرند.

چشم ساهارا

تاریخچه چشم ساهارا

دهانه های ایجاد شده براثر اصابت در مورد تاریخچه ی زمین برای ما می گویند و همچنین برای دانشمندان از تعداد دفعاتی که شهاب سنگ ها با زمین برخورد کرده می گویند. تا سال ها دانشمندان براین باور بودند که چشم ساهارا نتیجه ی اصابت شهاب سنگ بود. اما یک نکته وجود داشت که سنگ های آب شده کم بودند. تئوری های جدیدتر بیانگر آنند که داستانی پیچیده تر در شکل گیری این منظره ی طبیعی وجود دارد.

چشم ساهارا

دانشمندان معتقدند که چشم ساهارا 100 میلیون سال پیش شکل گرفته است. گفته شده که حلقه اصلی از فرسایش بازمانده پوسته بیرونی زمین به وجود آمده است. 2 زمین شناس کانادایی معتقدند که شکل گیری چشم ساهارا از 100 میلیون سال پیش که پانگه‌آ (ابرقاره عظیم دوران پیشاتاریخ) تکه شود (و آمریکای جنوبی از آفریقا جدا شد) شروع شد.

آن ها می گویند مواد مذابی که به سمت پوسته ی زمین حرکت می کردند تخلیه نشده و در نتیجه لایه های سنگی قبه مانندی ساختند که شبیه به یک جوش بر روی پوست بود. به همین دلیل خط های شکستگی در پوسته زمین شکل گرفته و حلقه هایی به شکل چشم شدند. مواد مذاب همچنین در نزدیکیِ میانه ی چشم سنگ آهک ترشح کرده و باعث شکل گیری سنگ برکتیا (breccia) شده است.

چشم ساهارا

تنها با گذر 100 میلیون سال چشم ساهارا به طرز خروشانی فوران کرد، حباب ترکید و درطی فرسایش این چشم عظیم شکل گرفت. حلقه های ساختار از سنگ های متفاوت شکل گرفته که با سرعت متفاوت فرسوده شده اند. حلقه های کمرنگ تر در مرکز چشم از سنگ آتشفشانیِ تولید شده براثر انفجار شکل گرفته است.

فضانوردان از این چشم به عنوان نشانه کلیدی استفاده می کنند. آن ها علاقه زیادی به چشم ساهارا دارند، زیرا صحرای ساهارا دریایی از شن و ماسه دست نخورده است. این چشم یکی از تنها شکستگی ها میان این شن و ماسه های یکنواخت بوده و برای فضانوردان نشانه کلیدی می باشد.

برخی از آدم ها چشم ساهارا بازمانده ی شهر افسانه ای آتلانتیس (Atlantis) می دانند، که افلاطون آن را حلقه های متحدالمرکز از خشکی و آب توصیف کرده است.

مطالب خواندنی دیگر:22 تا از عجیب ترین هتل های جهان را بشناسید
چشم ساهارا

برای رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما به سایت گلفام سفر مراجعه بفرمایید

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی