موزه دولتی روسیه از جاذبه های بی نظیر سن پترزبورگ

آنچه دراین مقاله خواهید خواند:

شهر سن پترزبورگ روسیه را می توان بدون تردید در زمره بهترین مقاصد توریستی در جهان قرار داد. این شهر بزرگ و زیبا از گذشته های بسیار دور یکی از مراکز مهم روسیه به شمار می آمده است. در سن پترزبورگ می توان انواع و اقسام جاذبه های تاریخی، فرهنگی و توریستی را پیدا کرد. جاذبه هایی که در نوع خود بسیار منحصر به فرد بوده و در کمتر جای دیگری یافت می شوند. یکی از این جاذبه های موزه دولتی روسیه در سن پترزبورگ است که در این مطلب به معرفی آن خواهیم پرداخت.


موزه دولتی روسیه از جاذبه های سن پترزبورگ

در بین شهرهای روسیه دو شهر اهمیت توریستی بسیار بیشتری دارند: مسکو و سن پترزبورگ؛ هر دو این شهرها جز مقاصد اصلی توریستی در کشور روسیه محسوب می شوند. بیشتر تورهای روسیه یک یا هر دو این شهرها را در برنامه خود دارند. البته مسکو و سن پترزبورگ هر دو آن قدر جاذبه های دیدنی و مختلفی را در خود جای داده اند که تنها با یک بار سفر نمی توان از آن ها به صورت کامل بازدید کرد. در عین حال یکی از مکان هایی که حتما باید در سفر به سن پترزبورگ از آن بازدید کنید، موزه دولتی روسیه است.

موزه دولتی روسیه در خیابان نوسکی شهر سن پترزبورگ واقع شده است. این خیابان یکی از مهم ترین و تاریخی ترین خیابان ها در شهر سن پترزبورگ محسوب می شود. نام پیشین موزه دولتی روسیه موزه اعلاحضرت الکساندر سوم روسیه بود که بعدها با سقوط حکومت تزارها این نام نیز تغییر پیدا کرد. موزه دولتی روسیه در کل کشور روسیه به عنوان بزرگ ترین موزه شناخته می شود. هم چنین این موزه بزرگ ترین مرکز برای نگهداری آثار هنری و تاریخی در سن پترزبورگ و روسیه است.

سن پترزبورگ یکی از مهم ترین مقاصد فرهنگی در بین شهرهای توریستی در جهان است؛ گاهی از این شهر با نام شهر موزه ها یاد می شود که همین موضوع نشان دهنده اهمیت بالای تاریخی آن است. در بین جاذبه های فرهنگی و تاریخی شهر سن پترزبورگ، موزه دولتی روسیه را می توان برجسته ترین مکان دانست. این موزه به منزله قلب تاریخی شهر سن پترزبورگ بوده و گنجینه ای از آثار مهم فرهنگی و تاریخی کشور روسیه را در خود نگهداری می کند. علاوه بر این ها، معماری موزه دولتی روسیه یکی از بهترین نمونه های سبک معماری این کشور است.

مطالب خواندنی دیگر:ویزای روسیه
موزه دولتی روسیه

پیشینه و تاریخچه موزه دولتی روسیه

قدمت ساختمان موزه دولتی روسیه سنت پترزبورگ به قرن 19 میلادی باز می گردد. در سال 1895 میلادی نیکلای دوم که حاکم وقت بود، برای گرامی داشت یاد پدر خود، الکساندر سوم دستور شروع ساخت و تاسیس این بنای تاریخی را داد. در واقع ایده چنین بنایی از زمان حکومت اکساندر سوم مطرح بود و او هم می خواست موزه ای بزرگ و باشکوه برای روسیه بسازد؛ اما این کار نهایتا توسط پسرش انجام شد و موزه روسی الکساندر سوم با دستور تزار نیکلای دوم ساخته شد.

فرآیند ساخت این موزه حدود سه سال طول کشید. ساختمانی بسیار با شکوه با سبک معماری مخصوص روس ها در قلب شهر سن پترزبورگ ساخته شد. این مجموعه بزرگ و زیبا رسما کار خود را از سال 1898 آغاز کرد. از همان ابتدا با قرار گرفتن چندین اثر هنری بسیار مهم در روسیه مانند آثار آکادمی هنر، برخی آثار از موزه های ارمیتاژ و کاخ زمستان و مجموعه های هنری دیگر هنرمندان روسی، موزه الکساندر سوم به عنوان یک مکان بسیار مهم فرهنگی و تاریخی در روسیه مطرح شد.

پیشینه و تاریخچه موزه دولتی روسیه

آثار و بخش های موزه دولتی روسیه

در داخل موزه دولتی روسیه بیش از 400 هزار اثر هنری مختلف که عمدتا حاصل دسترنج هنرمندان روسی هستند گردآوری شده است. این مجموعه بسیار بزرگ را در هیچ موزه دیگری در روسیه نمی توان یافت. البته این حجم بزرگ از آثار هنری به طور کلی در سایر موزه های دنیا نیز کم نظیر است. برخی از این آثار هنری قدمتی نزدیک به 1000 سال دارند. به همین دلیل موزه دولتی روسیه به یک مرکز بسیار محبوب برای علاقمندان به فرهنگ، هنر و تاریخ روسیه تبدیل شده است.

مجموع مساحت کل موزه محدوده ای با مساحت حدودا 30 هکتار را در بر می گیرد. در این مجموعه ساختمان های بزرگ و با شکوهی مانند کاخ میخائیلوفسکی، کاخ های مرمر و استراگانوف قرار دارند. هر یک از این بخش ها دارای مجموعه های هنری دیدنی و بسیار تماشایی هستند.

موزه دولتی روسیه امروزه به عنوان یکی از برترین موزه های دنیا با پیشرفته ترین تجهیزات است و بسیاری از مجموعه های هنری دیگر در جهان با این موزه همکاری دارند. به همین دلیل پیشنهاد می شود در سفر به روسیه و شهر سن پترزبورگ حتما از این موزه و بخش های مختلف آن دیدن کنید. اگر قصد سفر به روسیه را دارید راهنمای سفر به روسیه را در مجله گردشگری گلفام سفر مطالعه بفرمایید

مطالب خواندنی دیگر:7مورد از معروف ترین غذاهای روسیه
 موزه دولتی روسیه

کاخ مرمر

یکی از بخش های بسیار مهم و تماشایی در موزه دولتی روسیه مجموعه کاخ مرمر است. دو مجموعه هنری در این بخش از موزه نگهداری می شوند؛ یکی از این مجموعه ها از سوی برادران ارژفسکی به موزه اهدا شده است که جز برترین کلکسیونرها و گردآوری کننده ها در قرن نوزدهم و بیستم بوده اند. در کاخ مرمر می توان انواع نقاشی های زیبا و چشم نواز، عتیقه جات و محصولات هنری چینی را مشاهده کرد.


مجموعه های هنری موجود در قلعه میخائیلوفسکی

قلعه میخائیلوفسکی یکی دیگر از بخش های برجسته و بسیار مهم در موزه دولتی روسیه به شمار می رود. این قلع قدیمی خود دارای ساختار و معماری خاصی است که آن را برای هر بازدید کننده ای جذاب کرده است. هم چنین مجموعه بسیار گسترده ای از آثار هنری، به ویژه نقاشی های قرن های 18 و 19 میلادی را می توان در این کاخ مشاهده کرد. قلعه میخائیلوفسکی یکی از پربازدیدترین و شلوغ ترین بخش ها در موزه دولتی روسیه است.

 موزه دولتی روسیه و بخش های مختلف آن

قصر استراگانوف

از دیگر بخش های موزه دولتی روسیه که حتما باید در بازدید خود مورد توجه قرار دهید، قصر استراگانوف است. این قصر یکی از بناهای تاریخی در شهر سن پترزبورگ بوده که به دستور امپراتریس الیزابت بنا نهاده شده است. سبک معماری این قصر به شیوه ایتالیایی است که می تواند در قلب سن پترزبورگ بسیار خاص و جالب توجه باشد.

این قصر متعلق به خاندان استراگانوف بوده که در گذشته یکی از اشرافی ترین و مهم ترین خاندان ها در کشور روسیه محسوب می شدند. قصر استراگانوف شواهد خوبی از تاریخ و تمدن کشور روسیه در قرن 19 و 20 میلادی را در دل خود جای داده است.

کلمه های کلیدی: