معرفی واحد پول روسیه

یکی از مهم‌ترین اجزای هر کشوری پول آن است. در واقع تمام مخارج سفرتان به ارزش ارز کشور مقصد بستگی دارد. از هزینه‌های صدور ویزا گرفته تا هتل و رستوران و رفت و آمد در شهر. پس وقتی می‌خواهید به یک کشور خارجی سفر کنید لازم است که درباره واحد پول آن کشور و ارزشی که دارد مطلع باشید. به همین خاطر در راهنمای سفر به روسیه می‌خواهیم شما را با واحد پول روسیه بیش‌تر آشنا کنیم تا بتوانید برنامه بهتری را برای سفر آماده کنید

بهترین زمان سفر و آب و هوای کشور روسیه

روسیه بزرگ‌ترین کشور دنیا است. پهنای این کشور به اندازه‌ای گسترده است که شرق آن در شمال آسیا و غربش در شمال اروپا قرار دارد. بیش‌تر مردم دنیا روسیه را به آب و هوای سردی که دارد می‌شناسند. علت این سرما در واقع به دلیل فاصله کمی است که تا قطب شمال دارد. اما همین موضوع باعث شده تا این کشور به یکی از قطب‌های ورزش‌های زمستانی در جهان تبدیل شود. در آنجا می‌توانید انواع ورزش‌های زمستانی مثل اسکی را تجربه کنید و لحظات خاطره‌انگیزی را در کنار خانواده‌تان بسازید.

اما توصیه می‌کنیم که در فصل‌هایی غیر از زمستان به روسیه سفر کنید. زیرا در آن فصل سرما به اندازه‌ای شدید می‌شود که ممکن است مانع از گشت و گذار شما در شهر بشود. در حالی که بهترین زمان برای سفر به روسیه تابستان است. حتی اگر در زمان مناسب به آنجا بروید می‌توانید پدیده خورشید تمام روز را هم از نزدیک ببینید. در روز اول تابستان خورشید بیست و چهار ساعت کامل در آسمان است و دیدن این واقعه از نزدیک تجربه بی‌نظیری خواهد بود.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین زمان سفر به روسیه
| گلفام سفر

قدمت کشور روسیه

با این حال روسیه از تاریخی با قدمت زیاد و پرشکوه برخوردار است. بناها و آثار باستانی جذابی از آن روزگار باقی‌مانده‌اند که می‌توانید از آن بازدید کنید و در زیبایی آن‌ها غرق شوید. کاخ‌های پرشکوه و رنگارنگ در کنار کلیساهای تاریخی برای هر گردشگری جذاب و دیدنی هستند. بد نیست بدانید که اغلب مردم روسیه پیرو کلیسای ارتدوکس هستند و برای همین است که کلیساهای زیادی در آنجا ساخته شده‌اند. بنابراین در روسیه برای هر نوع سلیقه‌ای می‌توان سرگرمی و تفریح جذابی پیدا کرد.

فراموش نکنید که مردم روسیه دارای عادت‌های خاصی در معاشرت هستند. بهتر است قبل از سفر به تور روسیه حتماً درباره آن‌ها مطالعه کنید. از آنجایی که فرهنگ و آداب و رسوم روسیه برای ما ایرانی‌ها زیاد شناخته شده نیست، این موضوع اهمیت و ضرورت بیش‌تری پیدا می‌کند. از طرفی خیلی از این موارد به عادت‌های ما نزدیک هستند و لازم نیست تلاش خاصی در جهت به یاد داشتن‌شان انجام دهید.

| گلفام سفر

واحد پول روسیه چیست؟

در حال حاضر واحد پول روسیه روبل است. در واقع در دوران شوروی روبل را به عنوان واحد پول رسمی این کشور انتخاب کردند. اما بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و مستقل شدن کشورهای تحت استعمار، فقط در روسیه و چند کشور کوچک استفاده می‌شود.
اگر روبل روسیه را شبیه به تومان بدانیم، آن هم به واحد کوچک‌تری تبدیل می‌شود که بهش می‌گویند کوپک. بنابراین هر یک روبل روسیه برابر است با ۱۰۰ کوپک.

| گلفام سفر

انواع روبل روسیه کدامند؟

روبل روسیه به دو شکل سکه و اسکناس استفاده می‌شود. این سکه‌ها به ترتیب در انواع یک، پنج و ده کوپکی و همچنین یک، دو، پنج و ده روبلی ضرب شده‌اند. اسکناس‌ها نیز به همین ترتیب در انواع ده، پنجاه، صد، پانصد، هزار و پنج‌هزار روبلی چاپ شده‌اند و استفاده می‌شوند.
برخی از مسافرانی که قصد سفر به روسیه را دارند گاهی برایشان سوال می‌شود که بهتر است با خودشان روبل ببرند یا دلار آمریکا؟ آیا اصلاً دلار آمریکا در روسیه استفاده می‌شود؟

این‌که با خودتان دلار آمریکا ببرید یا ارز روسیه فرق چندانی ندارد. اما توجه داشته باشید که در صورت بردن دلار، باید در آنجا به صرافی بروید و آن‌ها را به واحد پول روسیه تبدیل کنید. در حالی که اگر از همان اول روبل روسیه داشته باشید دیگری نیازی به گذاشتن وقت برای این کارها نیست. پیدا کردن صرافی در شهرهای بزرگ روسیه مثل مسکو هم چندان سخت نیست و خیلی راحت می‌توانید در هر خیابانی یک از آن‌ها را پیدا کنید. بنابراین تصمیم با خودتان است.

ارزش پول روسیه چقدر است؟

ارزش پول روسیه را باید با توجه به قیمت‌های جهانی بررسی کنیم. یعنی باید برابری آن را با دلار آمریکا بسنجیم. این ارزش هم با توجه به دوره‌های مختلف و فراز و نشیب‌های سیاسی در دنیا دچار تغییر می‌شود.
به هر صورت در حال حاضر قیمت هر دلار آمریکا برابر است با ۶۸روبل و ۸۰کپک که این قیمت در مقایسه با سال‌های قبل بالاتر است.

| گلفام سفر

تاریخچه روبل روسیه

روبل از کلمه‌ای تاریخی برداشته شده که در روسی به معنای بریدن یا خردکردن می‌دهد.
شاید برایتان جالب باشد که قدمت روبل روسیه به قرن سیزدهم میلادی بازمی‌گردد. بنابراین یکی از قدیمی‌ترین واحدهای پولی در قاره اروپا است. اما اولین‌بار در قرن چهاردهم میلادی بود که سکه‌های روبل ضرب شدند. قبل از آن فقط از کپک‌های نقره برای انجام معاملات استفاده می‌کردند.

تا این‌که در سال ۱۷۶۹، با پیشرفت‌های صنعت چاپ در دنیا، اولین اسکناس‌های کاغذی روبل به چاپ رسیدند و وارد اقتصاد مردم روسیه شدند. در اوایل قرن نوزدهم و با فعالیت‌های خوب وزیر امپراتوری تزاری، روسیه به توانایی ضرب روبل‌های طلا رسید. اما در اوج ناباوری در سال ۱۹۱۷ امپراتوری تزاری سقوط کرد و همراه با آن، ارزش واحد پول روسیه به پایین‌ترین سطح خود رسید.

در آن زمان هر دلار آمریکا برابر بود با منفی یازده روبل روسیه. این وضعیت تا جایی ادامه داشت که تا پایان جنگ جهانی دوم ارزش هر دلار آمریکا به دو میلیون روبل رسیده بود. در نهایت مقامات اتحادیه جماهیر شوروی بر اوضاع مسلط شدند و ارزش آن را بالاتر بردند. ولی از آنجایی که این پول در آن زمان فقط در داخل کشور استفاده می‌شد و در معاملات جهانی استفاده خاصی نداشت، کارشان فایده خاصی نداشت و تغییر چندانی در وضعیت اقتصادی کشور به وجود نیامد.