ویزای روسیه

آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند:

از آنجایی که روسیه کشوری مدرن و قدرتمند است، امروزه اشخاص به دلایل مختلفی به آنجا سفر می کنند. بنابراین روسیه برای هر یک از این مقاصد ویزایی مجزا و خاص را در نظر گرفته است که با توجه به شرایط شما ارائه می شوند. انواع ویزای روسیه به شرح زیر هستند.

ویزای روسیه

روسیه چند نوع ویزا دارد؟

ویزای توریستی روسیه

ویزای توریستی که بالاترین رتبه را در بین ویزاهای صادر شده دارد، فقط برای مدتی کوتاه صادر می شود. هیچکس اجازه ندارد تا با ویزای توریستی به کار و یا تجارت بپردازد. اگر با تور روسیه به این کشور سفر کنید نیازی نیست خودتون پیگیر دریافت ویزا باشید.
اگر شما از طرف یکی از شهروندان روسیه به این کشور دعوت شوید، با در دست داشتن دعوت نامه رسمی می توانید برای گرفتن ویزای خصوصی اقدام کنید.

ویزای کار روسیه

ویزای کار روسیه به شما این اجازه را می دهد که بتوانید در روسیه مشغول به کار شوید. اما توجه داشته باشید که شرایط آن بسیار خاص است و برای مدت محدودی صادر می شود.

ویزای تجاری روسیه

اما برای آن هایی که به قصد تجارت و بستن قراردادهای کاری سفر می کنند، کشور روسیه ویزای تجاری صادر می کند. مدت زمان اقامت با این ویزا بیش تر از گردشگری است و فقط با داشتن آن است که می توانید در روسیه قراردادهای تجاری را به طور رسمی امضا کنید.

ویزای تحصیلی روسیه

روسیه همچنین برای کسانی که به قصد تحصیل به آنجا می روند هم ویزای مخصوصی دارد. ویزای تحصیلی فقط به هدف تحصیل برای فرد صادر می شود اما گاهی طبق شرایطی خاص و به طور محدود به شخص اجازه می دهند که چند ساعت در هفته کار کند.

ویزای ترانزیت روسیه

نوع دیگری از ویزا هم وجود دارد که با نام ویزای ترانزیت شناخته می شود. این ویزا مخصوص مسافرانی است که قصد سفر به کشوری غیر از روسیه را دارند اما هواپیما مجبور است در آنجا توقف داشته باشد.
با این تفاسیر اگر شما هم قصد دریافت ویزای روسیه را دارید، باید با داشتن مدارک معتبر و کامل خود برای این کار اقدام کنید.

انواع ویزای روسیه

برای گرفتن ویزای روسیه باید چه کاری انجام دهیم؟

اگر مدارک شما کامل باشد و درستی آن ها برای روسیه ثابت شود، گرفتن ویزا اصلاً سخت و طولانی نیست. شما به چند صورت می توانید برای دریافت ویزای روسیه اقدام کنید.
اولین راه به شکل حضوری است. در این روش باید خودتان با سفارت تماس بگیرید و در روزی که آن ها مشخص می کنند، به همراه مدارک کامل به آنجا بروید و درخواست خود را ارائه دهید. توصیه می کنیم فرم های لازم را از سایت سفارت دریافت کرده و زودتر پر کنید. اما می توانید درخواست دریافت ویزا را به صورت آنلاین و بدون مراجعه حضوری هم انجام دهید.

اگر قصد دارید که همراه با تور به روسیه سفر کنید کارتان خیلی راحت تر خواهد بود. زیرا در این روش باید مدارک را به جایی که تور را ازش خریده اید بدهید و آن ها برای دریافت ویزای شما اقدام کنند. ولی در صورتی که می خواهید تنهایی به روسیه بروید هم یا باید خودتان به طور مستقیم تمام مراحل دریافت ویزا را انجام دهید، و یا از کارگزاری هایی که کارشان گرفتن ویزا است کمک بگیرید. آن ها با دریافت مقداری هزینه از شما، تمامی پروسه گرفتن ویزای روسیه را دنبال می کنند.

مطالب خواندنی دیگر:پیکاپ ویزا چیست و چگونه باید آن را اخذ کرد؟
دریافت ویزای روسیه

هزینه دریافت ویزای روسیه چقدر است؟

قیمت ویزای روسیه با توجه به نوع و مدت زمان صدور آن متفاوت است. روسیه دو نوع ویزای توریستی صادر می کند که عادی و یا فوری هستند. مدت اقامت شما با هر دو نوع آن ها چهارده تا سی روز است ولی تفاوت در مدت زمان صدورشان است. ویزای توریستی عادی هشت روز کاری زمان می برد و ۹۵دلار است، ولی ویزای توریستی فوری با قیمت ۱۰۰دلار در طی سه روز کاری به دستتان می رسد.

هشت روز طول می کشد تا ویزای کار روسیه آماده شود. مدت اعتبار آن هم به سه شکل سه ماهه، یک ساله و سه ساله است. با داشتن این ویزا می توانید چندین بار در سال به روسیه سفر کنید ولی برای دریافت آن نیازمند نامه رسمی از طرف شرکتی است که استخدامتان کرده است.
ویزای خصوصی روسیه هم سه ماه اعتبار دارد و از یک بار تا بیش از سه بار می شود با داشتن آن به روسیه سفر کرد.
دیگر ویزاهای روسیه هم به همین صورت در بین پنج تا هشت روز کاری صادر می شوند. برای اطلاع بیش تر درباره هزینه آن ها بهتر است به سایت سفارت روسیه مراجعه کنید.

مطالب خواندنی دیگر:راهنمای سفر به روسیه

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای روسیه

حتماً توجه داشته باشید که پاسپورت شما در هنگام درخواست ویزا باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد. پس بهتر است حواستان باشد و نسبت به تمدید آن اقدام کنید.
از دیگر مدارکی که باید به سفارت ارائه دهید، بلیط رفت و برگشتی است که خرید آن قطعی و نهایی شده باشد. همچنین باید مدرکی ارائه دهید که نشان بدهد شما در آنجا اقامتگاه مناسبی دارید. این اقامتگاه می تواند هتل یا منزل اقوام باشد.
در آنجا باید فرم های مشخصات فردی و تعهد بازگشت به کشور را هم پر کرده باشید. همچنین دو قطعه عکس سه در چهار باید در کنار مدارکتان داشته باشید.

سفارت روسیه در ایران

وب سایت رسمی سفارت روسیه در ایران https://iran.mid.ru/en/web/iran_en است. روسیه در شهرهای تهران، رشت و اصفهان کنسولگری دارد که آدرس آن ها به شرح زیر است:
تهران، خیابان نوفل لوشاتو – تلفن: 66701161 021
اصفهان، خیابان چهارباغ پایین، خیابان مسجد سفره چی، خیابان تلفن خانه، پلاک یازده – تلفن: 2222060 031
رشت، خیابان پاسداران، پلاک هشتاد و دو – تلفن: 3236430 021
فراموش نکنید که قبل از مراجعه حضوری به هرکدام از این سفارت ها، باید با آن ها تماس گرفته و وقت مصاحبه بگیرید. یا همان طور که در بخش های قبلی گفتیم، اگر از طریق تور به مسافرت می روید دیگر نیازی نیست که خودتان به طور مستقیم به سفارت بروید و آژانس مسافرتی باید به این کارها رسیدگی کند.

سوالات رایج ویزای روسیه:

هزینه ی ویزای روسیه چقدر است؟

ویزای توریستی عادی هشت روز کاری زمان می برد و ۹۵دلار است، ولی ویزای توریستی فوری با قیمت ۱۰۰دلار در طی سه روز کاری به دستتان می رسد.

وب سایت سفارت روسیه در ایران

وب سایت رسمی سفارت روسیه در ایران https://iran.mid.ru/en/web/iran_en است.

آدرس سفارت روسیه در ایران

تهران، خیابان نوفل لوشاتو – تلفن: 66701161 021
اصفهان، خیابان چهارباغ پایین، خیابان مسجد سفره چی، خیابان تلفن خانه، پلاک یازده – تلفن: 2222060 031
رشت، خیابان پاسداران، پلاک هشتاد و دو – تلفن: 3236430 021