قبرستان هواپیما، جاذبه‌ای مخفی در تایلند

هواپیما مانند هر وسیله دیگر عمر مفیدی دارد که بعد از به پایان رسیدن و از رده خارج شدن راهی قبرستان می شود قبرستان هواپیما مکانی است که این پرنده از رده خارج شده باقی عمر خود را در آنجا میگذراند. این مکان ها  تبدیل به جاذبه گردشگری شده اند در ادامه مطلب به دو مورد از این قبرستان ها می پردازیم.

آشنایی با قبرستان هواپیما

قبرستان هواپیما جاذبه‌ای مخفی در این کشور است که دلیل نام‌گذاری آن به ((قبرستان هواپیما)) این بوده است که چند جت MD-82 که در زمان گذشته به خطوط هوایی ارینت تای تعلق داشته ‌اند در محلی در شهر بانکوک جمع ‌آوری‌ شده‌ اند و امروزه این مکان به یک جاذبه گردشگری تبدیل‌ شده است و در حال درآمدزایی از راه گردشگری است. اوایل، از این مکان به‌ عنوان یک کافه با مدل و تم هواپیما استفاده شد اما عدم استقبال امیدوار کننده، باعث شد هواپیماهای بازنشسته بدون هیچ استفاده‌ ای به حال خود رها شوند و این موارد باعث شد که این مکان ((قبرستان هواپیما)) نام بگیرد.

قبرستان هواپیما

با اینکه امروزه، گفته می‌شود زمین‌ هایی که هواپیماهای فرسوده در آن مستقر هستند با ارزش است اما هنوز برنامه‌ی جدیدی برای این مکان ‌ها در نظر گرفته نشده است و چیز جدیدی در این‌ باره به گوش نمی‌رسد؛ اما احتمالا به ‌زودی افراد مربوطه، دستور و برنامه‌ی جدیدی برای استفاده هر چه بیشتر و بهتر از این مکان را صادر خواهند کرد.

یکی از عکاسان تایلندی که برای فعالیت مربوط به شغل خود به این محل رفته است می‌گوید: این مکان همان ‌گونه که از نامش نمایان است محلی بسیار ترسناک است. از هواپیماها چیز زیادی باقی نمانده، بیشترین چیزی که به چشم می ‌خورد اسکلت‌ های هواپیما است، ماسک‌ های اکسیژن که در بالای صندلی ‌ها وجود دارند و متروکه بودن این مکان باعث خوفناک شدن هر چه بیشتر این قبرستان می‌شود.

اگرچه برای هیچ ‌کدام از این هواپیماها حادثه ‌ای پیش نیامده است و مرگ ‌و میری هم در این محل روی نداده، اما مردم تایلند، این مکان را جایی برای گذر ارواح می‌دانند. علاوه بر این همواره افسانه‌ها و داستان‌های زیادی درباره‌ ی روح در این محل گفته می‌شود که دلیل آنجا گذاشتن اشیا و مخصوصا عروسک‌های افراد بی‌خانمان است که چون این مکان متروکه بوده است در آن ساکن شده‌ اند.

مطالب خواندنی دیگر:عجیب ترین آداب مردم تایلند
گورستان هواپیما

همه ‌ی این موارد باعث ترسناک ‌تر شدن این مکان اسرار آمیز می‌شود. با این اوصاف همیشه گردشگران کنجکاوی وجود دارند که حاضرند حتی برای ورود به این قبرستان مبلغی معادل 6.60 یورو را به خانواده ‌هایی که آنجا ساکن شده ‌اند بپردازند تا اجازه‌ ی ورود به این منطقه را کسب کنند. به ‌طورکلی می‌ توان گفت قبرستان هواپیما یکی از جاذبه‌ های گردشگری ترسناک و هیجان‌انگیز تور تایلند است که هرکسی جرئت رفتن به آن را ندارد!

مطالب خواندنی دیگر:به گورستان رعب آور عروسک ها خوش آمدید
قبرستان هواپیما تایلند

قبرستان هواپیما در آمریکا

همچنین در آمریکا، مکانی با نام قبرستان هواپیما وجود دارد که در اینجا راجع به آن نیز توضیح مختصری خواهیم داد.

این قبرستان هواپیما در آمریکا واقع شده است، بزرگترین گورستان هواپیماهای جنگی آمریکا به شمار می رود که در آن بیش از پنج هزار فروند هواپیمای فرسوده قرار دارد. این گورستان 72 ساله که مساحتی بالغ بر ده هزار کیلومتر دارد، در یک منطقه ی خشک قرار گرفته است و رطوبت و بارش کمی را تجربه می کند که این موضوع برای نگهداری از هواپیماهای فرسوده مناسب است، چراکه آب و هوای خشک مانع از پوسیدگی بدنه ی هواپیما می شود و همچنین بازگشت این هواپیما به چرخه ی ناوبری را ممکن می سازد.

همچنین این منطقه که به این قبرستان اختصاص شده داده شده است در ارتفاع شش هزار متری از سطح دریا قرار گرفته است که این نیز یکی از دلایل فرسوده نشدن هواپیما ها در این منطقه است.

قبرستان هواپیما آمریکا

به طور معمول هر هواپیمایی که در این کشور عمر مفید خود را می کند و پس از مدتی دیگر کارایی کافی را ندارد، قطعات الکترونیک آن که شامل تجهیزات امنیتی و ارتباطی است از هواپیما جدا می شود و فقط بدنه ی آن در این قبرستان باقی می ماند.
گفتی است که این قبرستان هواپیما ارزشی بالغ بر 35 میلیار دلار دارد.