راهنمای سفر به پرگه

آنچه در راهنمای سفر به پرگه خواهید خواند:

شهر پرگه حدود 1500 سال قبل از میلاد مسیح توسط قوم هیلی به وجود آمد، اگرچه بعضی از باستان شناسان بر این باورند که این شهر در قرن سیزدهم توسط Mopsus  و Calchas  کشف شده است. شهر پرگه نقش مهم و بسزایی در گسترش مسیحیت داشته است. بعد از پایان امپراطوری سلچوک شهر پرگه کاملا مخروب و متروک شد.

علاقمندان جهت خرید تور ارزان آنتالیا به وب سایت گلفام سفر مراجعه نمایند.

تاریخچه شهر تاریخی پرگه در آنتالیا

در قرن دوازدهم پیش از میلاد، موج عظیمی از مردم یونان از آناتولی شمالی به سواحل دریای مدیترانه کوچ کردند. بسیاری از مردمی که در این منطقه سکونت داشتند نیز محل زندگی خود را به شرق آنتالیا امروزی تغییر دادند ( این مکان امروزه به نام پامفیلیا Pamphylia شناخته می شود) .

در546 قبل از میلاد مسیح، هخامنشیان امپراطوری وقت شهر پرگه را شکست دادند و کنترل این شهر را به دست گرفتند. دویست سال بعد در 333 قبل از میلاد مسیح، ارتش اسکندر کبیر علیه حکومت وقت آن زمان در پرگه لشکر کشی کرد که توانست با کمک مردم امپراطوری پرگه را به دست بگیرد ( مردم شهر پرگه راهنمایی برای رهبری و راهنمایی ارتش اسکندر به بیرون شهر فرستادند).

 سلسله سلوکیان ادامه دهنده راه اسکندر در پرگه بودند که بیشترین جشن های تاریخ  را در این شهر و در این دوران برگذار می کردند. آپولونیوس  Apolloniu ریاضی دان معروف و شاگرد ارشمیدس (190 تا 262 قبل از میلاد مسیح) در این شهر می زیسته، که هشت کتاب از خانواده منحنی ها که به مقاطع مخروطی (دایره ها، منحنی ها، شلجمی ها و هذلولی ها) معروف بودند راتالیف کرده است.

راهنمای سفر به پرگه

امپراطوی رم در 188 قبل از میلاد مسیح شروع شد که بیشتر خرابه هایی که امروزه شاهد آن هستیم برای همین دوران است. پس از سقوط امپراطوری رم، ساکنان پرگه تا زمان طغرل در این شهر می زیستند که بعد از مدتی به طور کل این شهر را ترک کردند، از این زمان به بعد بود که شهر پرگه به طور کامل متروک شد.

در واقع شهر پرگه 4 قرن قبل از میلاد مسیح در تاریخ وجود نداشت، زیرا این شهر هنوز در زمان اسکندر رونق نگرفته بود (مردم پرگه با میل و رغبت خود اسکندر را به شهر خود راه دادند و امپراطوری او را پذیرفتند).  در زمان امپراطوری اسکندر در شهر پرگه (در دوران مسیحیت) حقوق برابر و دموکراسی جز قوانین اصلی این شهر بوده که زندگی لذت بخشی را برای مردم این شهر به ارمغان آورده بود. شهر پرگه در سه سده اول بعد از میلاد مسیح و در زمان امپراطوری رم گسترش یافت و رونق پیدا کرد.

مطالب خواندنی دیگر:کوش آداسی یا آنتالیا؟

جاذبه های پرگه

شهر باستانی پرگه بسیار وسیع است، که اگر بخواهید از همه جا این شهر باستانی دیدن کنید حداقل سه ساعت زمان لازم دارید. بهترین بناهای این شهر تئاتر، استادیوم، است که در جاده اصلی قرار داشته و می توانید بدون تهیه بلیط به دیدار این بنا های تاریخی بروید.

تئاتر پرگه

این ساختمان در قسمت غربی جاده شهر پرگه قرار دارد، و معماری آن ادغامی از فرهنگ رم و یونان است که به احتمال قوی در 120 بعد از میلاد مسیح ساخته شده است. سالن اجتماعات این تئاتر در شیب تپه بنا شده و طرح کلی ساختمان به شکل نیم دایره و با طاق های نمادار است.

اتاق نقاشی ستون بندی شده در بالا سالن اجتماعات و در ارتفاع نسبتا بلندی بنا شده که هنوز هم سالم مانده است. ساختمان دیگری در قسمت پشتی تئاتر وجود دارد که در سده دوم بعد از میلاد مسیح ساخته شده و دارای دو طبقه و دکوراسیون مجلل بوده است، این ساختمان به عنوان زیبا ترین بنا از نظر ساخت و دکوراسیون و طرح های برجسته روی نماهایش شناخته شده که  جز نماد های شهر پرگه نیز می باشد.

مطالب خواندنی دیگر:معرفی جاذبه های گردشگری آنتالیا
تئاتر پرگه

استادیوم پرگه

پرگه به همچین بنایی در خود می بالد، این ساختمان در سده دوم بعد از میلاد مسیح ساخته شده که ظرفیت 12.000 نفری دارد. این استادیوم 234 متر طول و 34 متر عرض دارد که استادیوم Aphrodisias  را به یکی از بزرگترین بناهای تاریخی تبدیل کرده است.

استادیوم پرگه

آرامگاه پالانسیا مگنا  

قبل از این که وارد شهر پرگه شوید و از دروازه با شکوه شهر عبور کنید حتما سری به آرامگاه مگنا بزنید، مگنا کسی است که پشتیبان و طرفدار ساخت هرچه بیشتر این بنا ها بوده است و نامش در اکثر سازه های این مناطق ثبت شده است.

دروازه های رومی پرگه

دروازه های رومی در ورودی شهر، به دژها نصب شده اند که امروزه توریست ها برای ورود به شهر پرگه باید از این دروازه ها عبور کنند. در ابتدا شما از دو دروازه که در زمان رومی ها ساخته شده است می گذرید که بین این دو دروازه حیاط زیبایی واقع شده است و زمان ساخت آن به سده 4 پس از میلاد باز می گردد. دروازه بیرونی زمان امپراطوری Septimius Severus ساخته شده که دو طرف این دروازه با دو برج مراقبت احاطه شده است همینطور دروازه داخلی در زمان امپراطوری Septimius Severus بنا شده که پس از گذر از این دروازه وارد قسمت جنوبی شهر خواهید شد.

دروازه های رومی پرگه

دروازه هلنیستی و حیاط داخلی پرگه

دروازه های هلنیستی که در میان دژ ها نصب شده اند جز نماد های شهر پرگه محسوب می شوند، این دژ ها دو برج مراقبت دایره ای شکل نیز داشتند که از سنگ های بریده شده ساخته شده اند (دیوار های این سازه از بلوک های سنگ مرمر ساخته شده بودند)، در سال 2013 این دروازه ها باز سازی شدند.

دیوار های شهر پرگه

این شهر با حلقه دیوار ها احاطه شده است، که دارای برج های مستطیلی با فواصل مشخص بوده و در سده سوم قبل از میلاد مسیح ساخته شده اند. بخش های وسیعی از این دیوار ها هنوز پا برجا هستند.

دیوار های شهر پرگه

خانه های رومی پرگه

محققان قسمت شرقی شهر پرگه و نزدیک دژها را حفاری کرده و به بقایای خانه هایی دست یافتند که هر کدام از ااین خانه ها دارای اتاق های متعددی در اطراف دهلیز بوده و دارای دو طبقه هستند. هر کدام از این ملک ها دارای مخزن آب و توالت هستند که به معنای وجود سیستم فاضلاب شهری در پرگه می باشند هم چنین کف زمین بعضی از اتاق ها نیز با موزاییک پوشیده شده است که پیشرفت شهر سازی این دوران را به نمایش می گذارد.  

خیابان های ستون بندی شده پرگه

شهر پرگه به چهار ناحیه تقسیم شده است که دارای دو خیابان ستون بندی شده  در مرکز شهر می باشد، یکی از این خیابان ها به دروازه شهر و ناحیه آکروپلیس می رسد. هنوز هم بقایای این خیابان های ستون بندی شده موجود هستند که نمونه ی بارز معماری بی نقص آن دوره را به رخ می کشند.

خیابان های ستون بندی شده پرگه

کلیسا ها در پرگه

تعداد زیادی کلیسا در شهر پرگه وجود دارد، در جنوبی ترین قسمت شهر شما شاهد کلیسا مربوط به سده 6 میلادی خواهید بود، یک کلیسا با معماری چند ضلعی نیز در فسمت شرقی شهر وجود داشته که بقایای آن تا به امروز سالم مانده اند. در نزدیکی مرکز پرگه باقی مانده سه کلیسا دیگر نیز که مربوط به سده پنجم میلادی است وجود دارند.

کلیسا ها در پرگه

راهنمایی هایی برای بازدیدکنندگان

ساعات بازدید این مکان تاریخی از 9 صبح تا 7 شب است که در زمستان از 8:30 به 5:30 تغییر می کند.

راه های دسترسی به این مکان

وسیله حمل و نقل عمومی

اگر بخواهید از مرکز آنتالیا با تراموا به این مکان تاریخی بروید باید در آخرین ایستگاه پیاده شده و سوار اتوبوس های آک سوAksu  شوید، تا آک سو رفته و بعد از آن می توانید تا پرگه پیاده یا با تاکسی بروید.

با تاکسی

اگر با تاکسی از مرکز آنتالیا به این مکان بروید هزینه رفت و بر گشت شما برابر با 160 لیر ترکیه خواهد بود.

با ماشین شخصی

شهر پرگه در قسمت شرقی آنتالیا واقع شده است که از جاده D400  مسیر شماه به پرگه نزدیک می شود. این شهر تقریبا 4 کیلومتر بعد از فرودگاه واقع شده است. فاصله مرکز آنتالیا تا شهر پرگه 19 کیلومتر می باشد.

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی