پاموکاله و چشمه های آب گرم آن

پاموکاله چشمه آب گرم محلی است که در آن به طور مداوم آب گرم از داخل زمین به بیرون می‌جوشد. دلیل گرم بودن این آب، ترکیب و واکنش مواد معدنی آب با یکدیگر است که باعث ایجاد گرما در آب می‌شود. به دلیل وجود املاح و مواد معدنی فراوان در این آب، چشمه‌های آب گرم در اکثر نقاط دنیا خاصیت درمانی دارند. برخی از چشمه‌های آب گرم به دلیل وسعت، دما، خواص و ویژگی‌های منحصر به فردشان از جذابیت توریستی برخوردارند.

چشمه‌های آب گرم ترکیه یکی از جذاب‌ترین چشمه‌های آب گرم دنیا است که طرفداران بسیاری دارد و مسافران زیادی را به قصد حمام آب گرم به سمت خود می‌کشاند. در ادامه به معرفی مجموعه چشمه‌های آب گرم ترکیه می‌پردازیم.

پاموکاله و چشمه های آب گرم آن

فیزیوتراپی طبیعی با چشمه‌های آب گرم

آب گرم در هر منطقه‌ای با توجه به خصوصیات اقلیمی آن منطقه ویژگی‌های خاص خودش را دارد. املاح موجود در آب بسته به خصوصیات زمین‌شناسی منطقه متفاوت است و ممکن است شامل کلسیم، لیتیوم، رادیوم و… باشد. به دلیل گرمای بالای آب این املاح در آب حل می‌شوند و خواص ویژه‌ای به آب می‌دهند. علاوه بر این، گرمای این آب باعث باز شدن رگها و ازدیاد گردش خون می‌شود و جذب مواد معدنی را در سلول‌ها بالا می‌برد و باعث ایجاد حس سلامت و آرامش در بدن فرد می‌شود.

فیزیوتراپی طبیعی با چشمه‌های آب گرم پاموکاله

چشمه‌های آب گرم ترکیه، محلی برای کسب آرامش، درمان و تفریح

از گذشته‌های دور چشمه‌های آب گرم برای مقاصد درمانی مورد استفاده قرار می‌گرفتند و امروزه نیز در حوزه گردشگری سلامت از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. یکی از کشورهایی که به اهمیت چشمه‌های آب گرم در حیطه گردشگری سلامت پی برده و سرمایه‌گذاری لازم را بر روی چشمه‌های آب گرم خود انجام داده کشور ترکیه است. کشور ترکیه با تجهیز چشمه‌های آب گرم و تأسیس هتل و مراکز تفریحی و درمانی در کنار آن‌ها توانسته چشمه‌های آب گرم را به مرکزی برای جذب توریست تبدیل کند.

به این ترتیب چشمه‌های آب گرم ترکیه به محلی با چند کاربری تبدیل شده‌اند. شما برای خدمات درمانی و یا کسب آرامش به این محل می‌روید اما در کنار درمان به تفریح و گردش از سایت‌های باستانی و مراکز تفریحی اطراف آن نیز می‌پردازید.

چشمه های آب گرم ترکیه

پاموکاله

چشمه‌های آب گرم ترکیه در روستایی به نام پاموک کاله (پاموک قلعه) قرار دارند. پاموکاله در نزدیکی شهر دنیزلی واقع در استان دنیزلی، در جنوب غربی ترکیه و در نزدیکی شهر افه‌سوس واقع شده است. در این روستا 17 چشمه آب گرم وجود دارد که هر کدام دما و خاصیت مخصوص به خود را دارد و رنگ آن نیز با دیگر چشمه‌ها متفاوت است. پاموکاله که در فهرست میراث سازمان ملل (یونسکو) ثبت شده است، از گذشته‌های دور به عنوان مرکز چشمه‌های آب گرم ترکیه شناخته شده است.

این چشمه‌ها به دلیل وجود صخره‌های سفید تراورتن در منطقه که کلسیم فراوانی دارد و همچنین به خاطر وجود آب سرخی که سرشار از آهن است از خواص معدنی فراوانی برخوردار است و به همین دلیل طرفداران زیادی دارد. دمای چشمه‌ها اغلب بین 35 تا 100 درجه سانتی‌گراد است و شکل طبقه‌ای آن نیز زیبایی منحصر به فردی به پاموکاله داده است. روستای پاموکاله یک روستای تاریخی و باستانی است و حضور آثار تاریخی در اطراف چشمه‌های آب گرم به جذابیت این منطقه افزوده است.

شما می‌توانید بعد از آب‌تنی در چشمه‌ها به ویرانه‌های باستانی یونان قدیم سر بزنید و از حضور خود در این مکان زیبا و باستانی لذت ببرید.

در این مجموعه انواع خدمات درمانی از جمله گل درمانی، آب درمانی و ماساژ با دستگاه‌های پیشرفته نیز به مراجعین ارائه می‌شود. چشمه‌های آب گرم اغلب برای درمان رماتیسم و دردهای مفصلی، سیستم گردش خون، آسم و برونشیت و بیماری‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما برای تمام افراد مفید و آرامش‌بخش هستند.

پاموکاله

بازدید از هیراپولیس

یکی از جاذبه‌های دیدنی پاموکاله، بازدید از سایت باستانی هیراپولیس است. هیراپولیس نام یک شهر باستانی است که در ورودی پاموکاله قرار دارد. هیراپولیس که به معنی شهر مقدس است، شهری تاریخی و دیدنی به حساب می‌آید که باقیمانده‌های معابد و مکان‌های مذهبی هزاران سال پیش همچنان در آن باقی مانده است. یکی از جاذبه‌های دیدنی هیراپولیس آمفی‌تئاتر رومی است که شکوه و زیبایی منحصر به فردی دارد و بهتر است اگر قصد سفر به پاموکاله را دارید بازدید از هیراپولیس و آمفی‌تئاتر رومی را به هیچ وجه فراموش نکنید.

اقامت در پاموکاله

اگر تنها قصد بازدید یک روزه از پاموکاله را دارید می‌توانید در عرض چند ساعت تمام مجموعه را بازدید کرده و به مقصد بعدی و یا هتل خود بروید. اگر از ماشین استفاده کنید، فاصله این مجموعه تا کوش آداسی حدود سه ساعت، تا آنتالیا حدود چهار ساعت و تا بدروم حدود پنج ساعت است. اگر هم از استانبول و یا ازمیر می‌خواهید به دنیزلی بروید، می‌توانید از فرودگاه استانبول یا ازمیر به سمت فرودگاه دنیزلی پرواز کنید. اما اگر می‌خواهید از آرامش و خواص معدنی چشمه‌ها به اندازه کافی استفاده کنید بهتر است در یکی از دو هتل موجود در پاموکاله اتاق رزرو کنید.

روستای پاموکاله دو هتل دارد که هر دو از کیفیت و امکانات بسیار خوبی برخوردارند و برای سرگرمی مسافران تورهای تفریحی و گردشی متنوعی در روستا برگزار می‌کنند. هر دو هتل ویوی بسیار زیبایی دارند و در کنار چشمه‌های آب گرم مکانی مناسب برای کسب آرامش روحی و جسمی هستند. اگر قصد اقامت در هتل‌های پاموکاله را دارید حتما از قبل اقدام به رزرو هتل کنید، چرا که به دلیل زیاد بودن تقاضا در تمام فصول سال اتاق‌ها به سرعت پر می‌شوند.

اگر می‌خواهید ازدحام جمعیت آرامش شما را بر هم نزند، بهتر است در فصل زمستان به این منطقه سفر کنید. اگر هم در فصول پرتردد مثل تابستان و بهار به پاموکاله رفتید به یاد داشته باشید که شلوغ‌ترین زمان آن بعد از ظهر است.

زیرا اکثر تورهای گردشگری از سمت ساحل به پاموکاله وارد می‌شوند و برای رسیدن به آن مسافتی چند ساعته را طی می‌کنند و اغلب ظهر و بعد از ظهر به سایت وارد می‌شوند. پس اگر شما شب قبل خود را به پاموکاله برسانید می‌توانید از خلوتی صبح زود این مکان زیبا استفاده کنید.