پالاس بریج، پل متحرک سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ روسیه را می توان یک شهر تمام عیار توریستی دانست. تقریبا هر آن چه که از یک سفر توریستی لذت بخش به یک شهر انتظار دارید، در سنت پترزبورگ یافت می شود. بناهای زیبا با معماری های خیره کننده، جاذبه های تجاری و مراکز خرید مدرن، موزه ها و مراکز فرهنگی ارزشمند و… یکی از این جاذبه های مهم در سن پترزبورگ، پالاس بریج است. پالاس بریج، پل متحرک سنت پترزبورگ یکی از محبوب ترین و دیدنی ترین مناطق در این شهر محسوب می شود.

سنت پترزبورگ در کنار مسکو یکی از دیدنی ترین شهرهای روسیه است. عمدتا کسانی که قصد سفر به روسیه را دارند از این شهر زیبا و تاریخی دیدن می کنند. از گذشته های دور تا کنون شهر سنت پترزبورگ از نظر سیاسی، تجاری، فرهنگی و تاریخی جز مهم ترین مناطق در روسیه بوده. این شهر جاذبه های متعددی را در خود جای داده است که هر یک از آن ها به نوعی برای بازدیدکنندگان جاذبه دارند؛ از جمله مهم ترین جاذبه ها در این شهر پل پالاس بریج است.

پالاس بریج

پالاس بریج که یک پل متحرک و بسیار منحصر به فرد است در قلب سنت پترزبورگ و بر فراز رودخانه نوا قرار گرفته. این پل در شب ها به لطف نورپردازی زیبای شهر سنت پترزبورگ دیدنی تر شده و میزبان جمعیت زیادی از توریست ها و بازدیدکنندگان است. شما هم اگر قصد دارید در سفر به روسیه از شهر سنت پترزبورگ دیدن کنید، بازدید از این پل را برنامه خود بگنجانید.

معرفی پل پالاس بریج

پل پالاس بریج یکی از مشهورترین پل ها در کشور روسیه است. این پل در شهر سنت پترزبورگ و روی رودخانه نوا، از معروف ترین رودخانه های روسیه قرار گرفته است. طول آن حدود 260 متر و عرض آن تقریبا 27.8 متر است. پل پالاس بریج سن پتربورگ این شهر را به جزیره واسیلیوسکی متصل می نماید.

دلیل این که نام این پل، «پالاس بریج» شده این است که کاخ امپراتورهای روسیه که به کاخ زمستانی یا وینتر پالاس مشهور است در نزدیکی این پل قرار دارد؛ به همین دلیل آن را پالاس بریج یا پل قصر نامیدند. این پل باشکوه در قرن 20 میلادی ساخته شده و جز مدرن ترین سازه ها در زمان خود محسوب می شد. این پل هم چنان از اهمیت زیادی برخوردار است.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین زمان سفر به روسیه

پل پالاس بریج

بازدیدکنندگانی که می خواهند از مکان هایی مانند میدان کاخ، کاخ زمستانی، موزه آرمیتاژ و جزیره واسیلیوسکی دیدن کنند به این موزه هم سر می زنند. به همین دلیل پل پالاس بریج جز پربازدیدترین مکان های توریستی در شهر سنت پترزبورگ است.

پل پالاس بریج معماری بسیار منحصر به فرد و در عین حال نسبتا ساده ای دارد. این پل جز معروف ترین پل های متحرک در جهان است. در ساخت پل پالاس بریج سنت پترزبورگ از 5 دهانه محکم استفاده شده که بر روی اسکله های گرانیتی محکم قرار گرفته اند. اسکله مرکزی پل پالاس بریج می تواند به دو قسمت متحرک تبدیل شود که بالا رفته و موجب جدایی دو طرف پل می شوند.

دو طرف پل می توانند حداکثر تا 45 درجه بالا بروند. دلیل آن که این پل به این شکل ساخته شد این است که رودخانه نوا محل عبور کشتی ها در شهر سنت پترزبورگ است؛ بنابراین هنگام عبور کشتی ها دو بخش پل از یکدیگر جدا و به بالا می رفتند. البته امروزه هنگام شب و در زمانی که بیتشرین تعداد توریست ها و بازدیدکنندگان در پیرامون پل پالاس بریج حضور دارند دو بخش هتل به بالا می روند. این منظره با استقبال زیاد بازدیدکننده ها همراه است و عکس های بسیاری در این لحظه ثبت می شوند.

مطالب خواندنی دیگر:جاذبه های روسیه

پیشینه پل پالاس بریج

همان طور که گفته شد قدمت پل پالاس بریج سنت پترزبورگ به قرن 20 میلادی باز می گردد. در واقع پروژه ساخت و سراحی این پل در سال 1901 میلادی کلید خورد. دستور این پروژه توسط پتر کبیر صادر شد؛ او میخواست جابجایی بین دو بخش شهر راحت تر از پیش انجام شود. تا پیش از ساخت این پل مردم مجبور بودند از قایق های مخصوص در رودخانه نوا یا پلی که در فاصله ای بسیار دورتر قرار داشت استفاده کنند.

پروژه ساخت پل پالاس بریج به دلیل وقایع جنگ جهانی اول دچار اختلال شد. نهایتا در سال 1916 بالاخره پل پالاس بریج به صورت رسمی افتتاح شد. البته تا حدود دو دهه بعد تزیینات و مجسمه های پیرامون آن هنوز تعبیه نشده بودند.

مطالب خواندنی دیگر:با زیباترین جاذبه های سنت پترزبورگ آشنا شوید.
پل متحرک سنت پترزبورگ

نام پالاس بریج از سال 1944 بر روی این پل نهاده شد و از همان موقع تا کنون این نام بر روی این پل باقی مانده است. پل پالاس بریج بارها مورد بازسازی قرار گرفته است و در طی این بازسازی ها بخش های مختلف آن دستخوش اصلاح و تغییر قرار گرفته اند. از جمله تغییراتی که در این بازسازی ها اعمال شد، بهبود بالا رفتن دو بخش پل و زیباتر کردن پیاده روهای آن بود.

این پل امروزه یکی از مهم ترین معابر در شهر سنت پترزبورگ محسوب می شود. هر روز هزاران خودرو از روی آن عبور می کنند؛ هم چنین هزاران توریست و بازدیدکننده به آن سر می زنند. در شب ها جمعیت زیادی در این منطقه از شهر سنت پترزبورگ گرد هم می آیند و زیبایی این پل و نورپردازی خلاقانه اش را به تماشا می نشینند.

مطالب خواندنی دیگر:راهنمای سفر به مسکو

جاذبه های توریستی نزدیک پل پالاس بریج

پل پالاس بریج در نزدیکی چندین مکان مهم توریستی در شهر سنت پترزبورگ واقع شده است. این به آن معناست که هنگام بازدید از این پل می توانید به آن مکان ها هم به راحتی دسترسی داشته و به آن ها هم سر بزنید.
از جمله مکان های مهمی که در نزدیکی پل متحرک پالاس بریج واقع شده است، میدان کاخ است؛ میدانی مهم و دیدنی در شهر سنت پترزبورگ که توصیه می شود حتما یک بار از آن دیدن کنید. هم چنین موزه حیوان شناسی شهر سنت پترزبورگ در فاصله بسیار اندکی از این پل قرار گرفته است؛ شما می توانید برای مشاهده اسکلت انواع گونه های جانوری و فسیل های مختلف از آن جا دیدن کنید.

پل پالاس بریج

اما شاید مهم ترین جاذبه توریستی در نزدیکی پل پالاس بریج، کاخ زمستانی یا وینتر پالاس باشد. کاخی که زیبایی مسحورکننده ای داشته و جز جذاب ترین جاذبه ها در روسیه و سنت پترزبورگ محسوب می شود.