عودلاجان قدیمی ترین محله تهران

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که طهران از کجا تهران شد و یا قدیمی ترین محله تهران کجاست؟ عولادجان یا اودلاجان با قدمت 400 ساله از قدیمی ترین محله های تهران به شمار می رود، که از شمال به چهارراه سرچشمه (امیرکبیر)، از جنوب به چهارراه مولوی، از غرب به 15 خرداد و از شرق به خیابان سیروس(ری) می رسد. عودلاجان با 15 هزار هکتار 3 محله اصلی از جمله پامنار، ناصر خسرو و امامزاده یحیی را شامل می شود که از لحاظ مکان ها و بنا های تاریخی بسیار غنی می باشند.با گلفام سفر همراه باشید تا با این محله بیشتر آشنا شوید .

عودلاجان قدیمی ترین محله تهران

معنی کلمه ی عولادجان

پیرو گمانه زنی ها، می توان معنی نام این محله را با توجه به کلمه “عود” و “لاجی” قرار گرفتن این محله در راستای دکان های عطاری شمرد و یا اینکه عودلاجان در واقع اودلاجان بوده، چرا که “او” به معنی آب، “دراجیدن” به معنی تقسیم کردن و “ان” به معنی جا و مکان است. یعنی مکانی که آب های نهر تقسیم بندی می شوند. عودلاجان در گذشته محل تقسیم بندی آب های مناطق جنوبی تهران بود. چرا که ارتفاعی بلندتر، نسبت به سایر مناطق داشته است و به همین دلیل عودلاجان را محل تقسیم آب می گفتند.

عودلاجان

زبان مردم عولادجان

زبان مردمان عودلاجان، تا قبل از گسترش فارسی در تهران “زبان بومی تاتی” بود که امروزه برخی از ریش سفیدان روستاهای شمیرانات به آن زبان آشنایی دارند و صحبت می کنند..

با توجه به اتفاق نظرات مورخان، به دستور شاه طهماسب حصارکشی اطراف قریه تهران که در نزدیکی ری قرار داشت انجام شد، پس از آن شاه سلیمان و شاه عباس نیز ساخت و سازهایی انجام دادن تا اینکه در زمان قاجار، تهران مورد توجه قرار گرفت و به عنوان پایتخت برگزیده شد. تهران قدیم یا عودلاجان شامل محله‌های سنگلج، چال میدان، ارگ و بازار می شد که با ۲۶۱۹ خانه و ۱۱۴۶ دکان، بزرگترین محله شهر و منطقه ای مرفه و اعیان نشین در زمان قاجار به شمار میرفت.

احتمال می رود تهران از همین محله شروع به گسترش کرده چرا که بافت و بنای های تاریخی متعددی در آن یافت می شود مانند امام زاده یحیی که قدمت بنا های این منطقه به زمان صفویه باز می گردد.

مطالب خواندنی دیگر:ایستا، مرموزترین و عجیب ترین روستای ایران
قدیمی ترین محله تهران

 از ساکنین نامدار این محله می توان به ملک الشعرا، سید حسن مدرس، قوام الدوله، موتمن الاطبا، امین نظام، عزت الدوله، خاندان مستوفی، نصیرالدوله و … اشاره کرد. از محله های خوب آن دوران می توان به محله عربها، کوچه شام بیاتی ها و کوچه خدابنده لو که به ترتیب در شمال غربی، شمال و غرب عودلاجان قرار داشتند اشاره کرد. اکثر ساکنین این محله کلیمی بودند بین آنها همچنین زرتشتی نیز در این محله دیده می شد. جالب است بدانید در آن زمان مردم به خانه های پر اتاق به اصطلاح “خانه قمر خانم” و به محله های خوب “سر آب” می گفتند.

 قدیمی ترین محله تهران عودلاجان

با توجه به وجود 16 مسجد در چنین محله ی کوچکی و با توجه به اسناد و مدارک باقی مانده و هچنین آمار و ارقام برگزاری بیشترین روضه خوانی، زیارت خوانی و تعزیه، در این محله می توان نتیجه گرفت که عوام عودلاجان وفاداری و ارادت خاصی به روحانیت و مذهب داشتند.

بافت و بنا های تاریخی متعددی در محله عودلاجان در آثار ملی ثبت شده اند که باقی مانده از شاهکار معماری دوران قاجار می باشند. لازم به ذکر است محله عودلاجان خود نیز به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تا اواسط دوره پهلوی و قبل از تحولات بزرگ شهری و اجتماعی در دهه 1340، عودلاجان همچنان از اهمییت بالایی برخوردار بود تا اینکه به مرور از اعتبار و اهمینش کاسته شد. آنچه که امروزه باعث تحت فشار بودن عودلاجان شده، گسترش بازار در تمام محله می باشد که عملا عودلاجان را از یک محله اعیان نشین به انباری برای بازار و خانه های بزرگ و قدیمی بدون مالک را جایگاهی برای معتادان تبدیل کرده است.

قدیمی ترین های تهران

بناهای تاریخی در عودلاجان

تیمچه اکبریان از قدیمی ترین تیمچه های تهران

 پیشنهاد میکنیم حتما به تیمچه اکبریان یکی از قدیمی ترین تیمچه های تهران سری بزنید. تیمچه اکبریان با 260 سال قدمت یکی از آثار ثبت شده در میراث فرهنگی می باشد که توسط اصغر شعر باف از اساتید مرمت، بازسازی شد. این بنا با نام جدید “سفره خانه سنتی طهرون قدیم” در بازار عودلاجان روبروی کوچه حکیم واقع شده است که قبلا به عنوان اولین بانک و صرافی ایران،  به صورت بانک رهنی کار می کرده است. اصغر شعر باف قدمت این بنا را به دوران فتحعلیشاه قاجار نسبت داده است که بدست داود کلیمی تا قبل از انقلاب نیز اداره می شده است.

تیمچه اکبریان

بازارچه تاریخی عودلاجان

بازارچه تاریخی عودلاجان در بازار بزرگ تهران قرار دارد، که به مرور زمان و عدم رسیدگی، برخی از بخش های آن ثبدیل به خرابه شده بود. تا اینکه در سال 91 با همت و یاری کسبه بازار و سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی بازسازی و مرمت شد و به صورت بازارچه صنایع دستی تهران در سال 95 با هزینه ای ۶ میلیارد تومانی افتتاح شد. زیبایی بی حد و اندازه و نو بودن این بازار در کنار معماری اصیل و کهن ایرانی، قطعا برای هر بیننده ای بی نظیر خواهد بود. 

بازارچه تاریخی و قدیمی

سرای وثوق الدوله در محله عولادجان 

از دیگر بنا های تاریخی محله عودلاجان که در میراث ملی ایران ثبت شده و در اختیار کمیته ملی ایکوموس (شورای بین المللی بناهای تاریخی) است، سرای وثوق الدوله است. سرای وثوق الدوله در خیابان چراغ برق حدفاصل چهار راه سرچشمه و سه راه امین حضور واقع شده است. این سرا که قرار بود در سال 91 خانه عشایر ایران باشد به یک لوکیشن جهت فیلمبرداری سریال شهرزاد تبدیل شد. که پس از بازسازی و مرمت برخی از نقاط خانه، مورد استفاده قرار گرفت.

کمیته ملی

امروزه صدها حمام از زمان قاجار در تهران باقی مانده اند، ولی حمام نواب چون نگینی در محله عودلاجان، منطقه 12 واقع و با مرمت و بازسازی، تبدیل به نمایشگاه صنایع دستی و بازارچه سنتی شده است. حمام نواب نیز یکی از خاطره انگیز ترین لوکیشن های فیلمبرداری به شمار می رود. چرا که قیصر در این حمام کریم آبمنگل را به قتل می رساند. 

حمام از زمان قاجار

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی