آنچه باید درباره آبشار نیاگارا و طبیعت زیبای آن بدانید

جاذبه های بسیار کمی در سرتاسر کره زمین وجود دارند که بتوانند با آبشار نیاگارا رقابت کنند. آبشارهای سه گانه عظیم آن در مرزهای آمریکا و کانادا سرازیر می شوند. در این آبشار، آب دریاچه اری (Lake Erie) در زمان گذر بر روی صخره های عظیم به سمت دریاچه انتاریو (Ontario) یکی از محبوب ترین مکان ها برای گذراندن ماه عسل و حرکات بدلکارانه تبدیل شده است.

با نزدیک شدن به 172 سالگی اولین متوقف شدن آبشار نیاگارا که تنها یک بار به طور طبیعی در سال 1848 رخ داد، می خواهیم بیشتر با آبشار نیاگارا و طبیعت آن آشنا شویم. در این روز شرایط یخبندان در بالای رودخانه آب های غوطه ور را برای مدت 30 ساعت متوقف ساخت. در ادامه مطلب با گلفام سفر همراه باشید تا با آبشار نیاگارا بیشتر آشنا شویم.

آبشار نیاگارا

1.امکان متوقف ساختن این آبشار به دست بشر وجود دارد

در سال 1848 این یک شرایط طبیعی خارق العاده بود (یک فشردگی یخ در منبع رودخانه نیاگارا) که به مردم محلی فرصتی برای پیاده روی در بستر رودخانه از کانادا تا آمریکا داده بود. یک روز دیگر خشک شدن – یا بی آب شدن – ممکن است در آینده نزدیک باشد.

وزارت پارک های ایالتی نیویورک برنامه ای برای حذف و جایگزین ساختن برخی از پل های ناخوشایند و ناامن را دارد که نیازمند قطع کردن آب این آبشار برای بیش از 7 ماه می باشد.

مطالب خواندنی دیگر:10 تا از آبشار های زیبای دنیا
ابشار طبیعی نیگارا

2.آبشار نیاگارا قدیمی ترین جاذبه گردشگری در آمریکای شمالی است

تور قایق مید آف میست (Maid of the Mist) در ابتدا به عنوان یک کشتی تفریحی با مسیر مستقیم از نیویورک به تورنتو در سال 1846 حیات خود را آغاز کرد. اما زمانی که در سال 1848 یک پل معلق ساخته شد، این قایق مشتریان خود را از دست داد و به عنوان یک تور بازدید با قایقی شیک تر دوباره متولد شد. از ابتدا این قایق فعالیت می کرد و از افراد مشهوری از جمله شاهزاده ولز را در سال 1860 استقبال کرده است. بهترین اتفاق برای قایق مید آف میست در تاریخ 9ام جولای 1960 رخ داد که راجر وودوارد 7 ساله که به طور اتفاقی از آبشار افتاد را نجات داد.  

قدیمی ترین جاذبه گردشگری در آمریکای شمالی

3.یک روز این آبشار ناپدید خواهد شد

از نظر تاریخی، سالانه یک متر از ارتفاع این آبشار ساییده می شد اما درحال حاضر تنها یک پا در سال کاهش می یابد. این میزان سایش باورنکردنی باعث شده در طی 11 هزارسال گذشته این آبشار نزدیک به 7 مایل در امتداد رودخانه جابه جا شود. از نظر زمین شناسی این پدیده مانند یک دو سرعت یوسین بولت (دونده جامائیکایی دو سرعت و سریعترین انسان جهان) می باشد. این بدین معناست که این آبشار تنها در مدت 50 هزار سال خود را به کلی تا دریاچه اری می فرساید و دیگر وجود ندارد.

آبشار نیاگارا در آمریکا

4.این آبشار ارزش بسیار زیادی در صرفه جویی انرژی دارد

مقامات آمریکا و کانادا از اتلاف انرژی از سقوط 50 متری این آبشار جلوگیری کرده است و سالانه انرژی برق به ارزش صدها میلیون دلار تولید می کنند. آن ها از سال 1759، زمانی که یک کارخانه چوب بری برفراز آبشار قرارگرفت، آن ها درصدد استفاده از این انرژی طبیعی بوده اند. اولین تولید کننده برق در سال 1881 ساخته شد که کارخانه های محلی و چراغ های خیابانی را روشن می ساخت. نیروگاه فعلی آمریکایی در سال 1961 ساخته شده است، که بزرگترین تولیدکننده برق در جهان در آن زمان بود و هنوز هم بزرگترین تولیدکننده برق در ایالت نیویورک می باشد.

ارزش های آبشار نیاگارا

5.یک بندباز از روی آبشار نیاگارا عبور کرد

سفرهای با هلیکوپتر، کشتی و پل های معلق بر روی آبشار برای چارلز بلوندین (Charles Blondin) اهمیتی نداشتند. این بندباز فرانسوی اولین شخصی بود که در 30ام ژوئن 1859 بر روی این دره راه رفت. طنابی که چارلز بر روی آن راه رفت 335 متر طول و تنها 8 سانت عرض داشت و در ارتفاع 50 متری بالای سطح آب قرار داشت. بلوندین با انجام این کار به یک پدیده بین المللی تبدیل شد.

وی به شدت به این کار علاقه مند شد که بارها آن را تکرار کرد. یک بار به صورت چشم بسته، با فرغون، داخل گونی، بر روی استیلت، در حالی که مدیر برنامه های خود را حمل می کرد و همچنین در حالی که یک نان راپخت و در طول راه املت خورد!

بندبازی روی آبشار نیاگارا

6.معلمی که داخل بشکه از آن پایین آمد

اولین شخصی که به صورت موفقیت آمیز در داخل یک بشکه از آبشار پایین آمد، یک معلم مدرسه 63 ساله به نام آنی ادسون تیلور بود که در سال 1901 ابتدا یک گربه را داخل بشکه از آبشار به پایین انداخت و پس از اطمینان از سلامت گربه، خود نیز داخل بشکه ای ارتفاع آن را پایین آمد.

آنی و گربه از این آزمایش جان سالم به در بردند، اما گفت که هیچکس نباید دوباره این کار را انجام بدهد. هرچند که همگی به حرف وی گوش ندادند و 14 نفری که این حرکت را انجام دادند در صورت زنده ماندن با جرایم زیادی رودر رو خواهند بود.

جاذبه های آمریکای جنوبی

7.تماشای آبشار نیاگارا از تورنتو

برج سی ان (CN Tower) در تورنتو در بازه زمانی 1976 تا 2010 بلندترین برج بلند دنیا محسوب می شود. در میان سایت هایی که از ارتفاعات این برج قابل مشاهده هستند، غبارهای آبشار نیاگارا بوده که از فاصله 64 کیلومتری در آن سوی دریاچه انتاریو است.

هرچند که رشد مرکز شهر تورنتو بخشی از این منظره را گرفته است. با ساخته شدن ساختمان ها در طرف کانادایی این آبشار باعث شده که بادها به داخل دره باعث افزایش میزان غبار آبشار بشود.

مطالب خواندنی دیگر:با جاذبه های گردشگری شهر زیبای تورنتو آشنا شوید
تماشای آبشار نیاگارا از تورنتو

8.مرلین مونرو در فیلم نیاگارا

تا دهه 50 میلادی این آبشار به عنوان یک جاذبه توریستی و برنامه ماه عسل از شهرت بالایی برخوردار بود، اما در سال 1953 بازی مرلین مونرو (Marilyn Monroe) در فیلم نیاگارا شهرت چندبرابری برای آن ها به وجود آورد.

مرلین مونرو در فیلم نیاگارا

9.شعبده باز و آبشار نیاگارا

دیوید کاپرفیلد (David Copperfield) اولین سوپراستار مدرن شعبده بازی، برنامه خارق العاده ای از فرارانسان از قایق در حال سوختن بر روی رودخانه آبشار نیاگارا در سال 1991 اجرا کرد. کاپرفیلد مجبور شد از شرایط سختی خود را رها کند و در بازه 60 ثائیه خود را به جت اسکی که به قایق وصل بود برساند؛ و از خیس شدن جلوگیری کند. این نمایش برای فیلم برداری فوق العاده برنده یک جایزه امی شد.

شعبده باز و آبشار نیاگارا

10.معمای تعداد بازدیدکنندگان آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا بی شک یکی از بهترین جاذبه های توریستی آمریکا و کانادا است، اما تعداد دقیقی از افرادی که برای بازدید از این منظره می آیند وجود ندارد. اداره پارک های ایالت نیویورک ادعا می کند که حدود 8 میلیون نفر سالانه به مشاغل محلی آن محدوده مراجعه می کنند.

بازدیدکنندگان آبشار نیاگارا