فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول در ترکیه ، فرودگاهی عظیم و مجهز که در فاصله 22 مایلی از شمال استانبول واقع شده و در کنار دریای سیاه و در بخش اروپایی استانبول واقع شده است و حدود 40 کیلومتر با میدان تکسیم و 45 کیلومتر با میدان سلطان احمد فاصله دارد. قرار است تا سال 2028 تبدیل به بزرگ ترین فرودگاه جهان شود.

این فرودگاه در حال حاضر ظرفیت جابجایی 90 میلیون مسافر را در سال دارد، ظرفیتی که قرار است تا 8 سال آینده به 200 میلیون نفر برسد؛ این فرودگاه جدید با استاندارد های بین المللی دنیا در تاریخ 29 اکتبر 2018 مصادف با نود و پنجمین سالگرد جمهوری ترکیه افتتاح شد.

دستورالعمل‌های اولیه سفر:

زمانی که به فرودگاه رسیدید لیره ترکیه همراه خود داشته باشید، اگر هم ندارید، به یکی از خودپرداز های فرودگاه بروید و کمی پول نقد دریافت کنید. هیچکدام از وسایل حمل و نقل استانبول از شما کارت اعتباری، ارز یا اسکناس های درشت قبول نمی کنند؛ از صرافی ها بخواهید پول شما را چنج کنند و حتما اسکناس های 5، 10، 20 یا 50 لیری با خود داشته باشید تا راحت تر خرجشان کنید. در ضمن حتما آدرس و شماره تلفن هتل محل اقامت خود را روی کاغذ به همراه داشته باشید چون اگر نشانی درست را نداشته باشید، به راحتی گم خواهید شد.

فرودگاه جدید استانبول

معرفی فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول در حال حاضر دارای سه باند فرودگاهی و مساحت 76.5 میلیون متر مربع بوده که در فاصله 34.5 کیلومتری از قلب استانبول است؛ و قادر خواهد بود 350 مقصد پروازی را پوشش دهد؛ بزرگ ترین فرودگاه دنیا قرار است قاره های مختلف را به هم وصل کرده و فاصله ها را کم کند.

این فرودگاه بزرگ مبلغ هنگفتی حدود 12 میلیارد دلار هزینه داشته که میزان اهمیت و سرمایه گذاری بر روی آن را نشان دهد تا قبل از این تمامی پرواز ها در ترکیه از فرودگاه آتاتورک و فرودگاه صباحی گوکن انجام می شد، ولی با تاسیس فرودگاه جدید استانبول همه پرواز ها از این دو فرودگاه برداشته شده و فرودگاه آتاتورک با تغییر کاربری به پارکی به نام باغ مردم تبدیل شد.

مطالب خواندنی دیگر:فرودگاه سابیها دومین فرودگاه استانبول
فرودگاه جدید استانبول

معماری فرودگاه جدید استانبول

شرکت سازنده این فرودگاه در طول 4 سال توانست فاز اول معماری را تکمیل کند، نمای داخلی و خارجی فرودگاه ترکیبی از معماری سنتی و مدرن بوده و با زیبایی، تمام نگاه ها را به سمت خود خیره می کند. سقف بزرگ و مرتفع ترمینال از زمان ورود بیانگر ابهت و عظمت این فرودگاه است که از سبک معمار سنان در دوره عثمانی الگو برداری شده است.

این فرودگاه با طراحی برج کنترل ترافیک برگرفته از طرح و نقش های ترک و اسلامی، برنده جایزه معماری بین المللی در سال 2016 شد. ساختمان ترمینال، سیستم ارتباطی آب و هوایی و ساختمان های تاسیسات دارای معماری منحصر به فرد و نشان دهنده سبک مساجد و حمام های استانبول است.

مطالب خواندنی دیگر:فرودگاه مهرآباد و ترمینال های آن
معماری فرودگاه جدید استانبول

امکانات و ویژگی های فرودگاه جدید استانبول

شاید در نگاه اول متوجه حسگر ها و امنیت فوق العاده بالای فرودگاه نشوید؛ وجود بیش از 9 هزار دوربین امنیتی در فرودگاه نشان دهنده میزان اهمیت آن است. از دیگر امکانات پیشرفته فرودگاه استانبول می توان به زیر ساخت های مربوط به تشخیص پلاک خودرو و تشخیص چهره دانست که همه فرودگاه ها این امکانات را ندارد؛ هتلی باشکوه و بزرگ با 451 اتاق میزبان مهمانان است تا اقامتی بی نظیر را تجربه کنند.

چگونه از فرودگاه جدید استانبول به مرکز شهر برویم؟

با افتتاح این فرودگاه، تمام هواپیماهای به مقصد استانبول در آن به زمین می نشینند پس دور از انتظار نیست که بسیاری از مسافران بعد از پیاده شدن از هواپیما اطلاعی از راه های دسترسی به مرکز شهر نداشته باشند و سرگردان باشند، پس آشنایی با راه های دسترسی به مرکز شهر بسیار الزامی است. این فرودگاه در نزدیکی بخش اروپایی شهر واقع شده و فاصله کمی از دریای سیاه دارد و حدود 40 کیلومتر تا میدان تکسیم و 45 کیلومتر تا سلطان احمد فاصله دارد.

مطالب خواندنی دیگر:آشنایی بیشتر با میدان تکسیم استانبول

نکته قابل توجه در حمل و نقل استانبول تهیه ارز است چون هیچکدام از وسیله های حمل و نقل از فرودگاه، ارز خارجی قبول نمیکنند و فقط لیره را می پذیرند؛ پس پیشنهاد می شود قبل از سفر به تور استانبول حتمی پول خود را به لیره تبدیل کنید.

دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه

تاکسی: با توجه به فاصله زیادی که فرودگاه جدید در استانبول با مرکز شهر و میدان تکسیم دارد، تاکسی بهترین گزینه و ساده ترین وسیله حمل و نقل کردن به هتل یا مکان های دیگر است؛ اما باید به این نکته توجه کرد که برای این فاصله زیاد باید مبلغ گزافی را به تاکسی ها پرداخت کرد.

شاتل فرودگاهی: بهترین گزینه و مقرون به صرفه ترین روشی که می توان به مرکز شهر رفت شاتل های فرودگاهی هستند؛ این شاتل ها دارای 5 خط اتوبوس بوده که روزانه از فرودگاه به 5 نقطه مهم شهر در رفت و آمد است. در حالی که بخواهید از فرودگاه جدید استانبول به مرکز شهر و میدان تکسیم بروید، از خطی به نام آی اس تی 19: فرودگاه جدید استانبول- بشیکتاش- تکسیم می توانید استفاده کنید.

حمل و نقل در فرودگاه جدید استانبول

همچنین برای رفتن به سلطان احمد می توانید از خط آی ای تی 1: فرودگاه جدید استانبول-ینی کاپی که به‌طور کلی حدود 100 دقیقه طول خواهد کشید، پیش روی شما است. اتوبوس‌های شاتل فرودگاهی از امکانات مناسبی مانند تلویزیون، وای فای و ورودی های شارژ یو اس پی برخوردار هستند.

شاتل اختصاصی: راه دیگری که می توانید به سادگی از فرودگاه جدید استانبول خود را به هتل مورد نظر برسانید، شاتل اختصاصی است. این شاتل تعرفه و قیمت ثابتی دارد و برعکس شاتل فرودگاهی دقیقا شما را تا هتل می رساند؛ آژانس های زیادی در زمینه شاتل اختصاصی استانبول کار می کنند که دارای خودروهای میکرو مناسب با سه نفر و مینی بوس برای 19 نفر است.

سرویس حمل و نقل عمومی: سیستم حمل و نقل عمومی استانبول با اینکه ارزان تر است ولی به خاطر شلوغی، ممکن است آزار دهنده باشد. خط H2 تنها خط اتوبوس و سرویس حمل و نقل عمومی موجود در فرودگاه جدید استانبول است؛ که از فرودگاه به مسعودیه کوی روزانه حرکت می کند؛ بعد از رسیدن به این ایستگاه باید دوباره سوار تاکسی یا مترو شده تا بتوانید خود را به هتل یا میدان تکسیم استانبول برسانید. این سرویس از 6 صبح تا نیمه شب فعال است.

قطار: در آینده، فرودگاه جدید استانبول از طریق پل سلطان سلم یووز، به مسیر سریع و سیر راه آهن مجهز خواهد شد و به مردم این امکان را می دهد تا به سرعت بین بخش های اروپایی و آسیایی ترکیه سفر کنند. اتصال راه آهن، مسیری مستقیم بین فرودگاه استانبول و فرودگاه صباحی گوکن برقرار خواهد کرد؛ این پروژه به عنوان بزرگراه مارماری شمالی شناخته می شود.

با دیگر فرودگاه های معروف دنیا آشنا شوید :

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه فرودگاه های معروف مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: