شهر مسکو

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شهر مسکو، پایتخت روسیه و بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور است. از گذشته تا کنون نام مسکو در کنار سن پترزبورگ به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای کشور پهناور روسیه شناخته می شود. شهر مسکو یک شهر تاریخی و جذاب است که همواره جز مهم ترین مناطق توریستی در روسیه بوده است.

شهر روسیه از نظر سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی و تاریخی امتیازات مخصوص و منحصر به فردی دارد. به دلیل همین جاذبه های فراوان هنری و فرهنگی مسکو، این شهر برای توریست ها و گردشگرانی که به روسیه می آیند جذابیت بالایی دارد. کاخ بزرگ کرملین، بنای تاریخی و سیاسی مهم روسیه در قلب مسکو قرار گرفته است. علاوه بر آن بسیاری از کلسیاهای زیبا و با شکوه و آثار تاریخی روسیه را می توان در مسکو مشاهده نمود.

در این مطلب به معرفی و بررسی کامل شهر مسکو می پردازیم. از آن جا که این شهر معمولا به تنهایی یا در کنار سن پترزبورگ جز محبوب ترین مقاصد برای کسانی است که متقاضی تور روسیه هستند، دانستن این نکات می تواند بسیار کاربردی باشد. اگر قصد مسافرت به مسکو را دارید، حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

شهر مسکو

معرفی شهر مسکو

شهر مسکو یکی از بزرگ ترین، مهم ترین و پرجمعیت ترین شهرها در اروپا است. این شهر از نظر معماری و وجود بناهای زیبا و تاریخی، کم نظیر است. در گوشه گوشه شهر می توان آثار تاریخی و بناهای دیدنی را پیدا کرد. مسکو در کنار رودخانه مسکو و در بخش فدرالی مرکزی روسیه واقع شده است.

مسکو از زمان حکومت شوروی به عنوان پایتخت این حکومت بوده است. شهر مسکو مراکز فرهنگی، علمی و ورزشی بسیاری را در خود جای داده است. گفته می شود بیشترین امکانات ورزشی در یک شهر متعلق به مسکو است. شهر مسکو تاریخچه ای پرفراز و نشیب داشته. از زمان حمله مغولان به این شهر و تخریب آن تا به امروز، مسکو همواره رویدادهای مهمی را تجربه کرده است.

جمعیت شهر مسکو

طبق آخرین آمارهای ارائه شده در سال 2019، جمعیت شهر مسکو چیزی در حدود 12.6 میلیون نفر است. مسکو پرجمعیت ترین شهر قاره اروپا و 11مین شهر پرجمعیت در دنیا شناخته می شود. از نظر تنوع اقوام، مسکو شهر خاصی است. در این شهر مانند سایر نقاط روسیه، اقوام بسیار متعددی زندگی می کنند. اصلی ترین اقوام در این میان اسلاوها هستند که بیشترین درصد جمعیت را به خود اختصاص داده اند. از دیگر اقوام مهم در مسکو می توان به تاتارها و باشقیرها اشاره کرد.

مساحت شهر مسکو

مساحت شهر مسکو 2561 کیلومتر مربع محاسبه شده است. این شهر یکی از بزرگترین شهرهای جهان است و اگر می خواهید بهتر اندازه آن را درک کنید، به این نکته توجه کنید که مسکو از نظر مساحت حدود 3 برابر تهران است.

مساحت شهر مسکو

آب و هوا شهر مسکو

شهر مسکو شهری چهار فصل است و از این نظر یکی از برترین مناطق در روسیه شناخته می شود. آب و هوای مسکو قاره ای مرطوب است. فصل بهار در مسکو فصلی است با دمای معتدل و مطلوب و هوای آن رطوبت هم دارد. در تابستان ها هوا گرم و مرطوب است. پاییزهای مسکو نسبتا کوتاه هستند و زمستان های این شهر، طولانی و سردند. گاهی اوقات دمای هوا در زمستان در مسکو تا -20 درجه سانتی گراد هم می آید.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین زمان برای سفر به مسکو

هزینه زندگی شهر مسکو

از نظر امکانات مسافرتی، مسکو شهر بسیار غنی و توانمندی است. شما می توانید هم با بودجه های محدود و بدون خرج های گزاف به این شهر سفر کنید و هم یک سفر لوکس و پرهزینه را تجربه نمایید.

هزینه سفر به مسکو و زندگی در مسکو به این بستگی دارد که در کجا اقامت کنید، برای حمل و نقل از چه وسایلی استفاده کنید و تا چه میزان از امکانات تفریحی و توریستی بهره ببرید.

اگر برای حمل و نقلتان از مترو گسترده مسکو استفاده کرده و در هاستل ها اقامت داشته باشید، هزینه هر شب زندگی شما چیزی در حدود 1500 روبل خواهد بود. اگر مایل باشید در یک هتل متوسط اقامت داشته و از موزه های این شهر دیدن کنید، روزانه باید مبلغی در حدود 6 تا 8 هزار روبل بپردازید. برای سفرهای لوکس هم بستگی به محل هتل و امکانات آن و میزان تفریحات شما هزینه های روزانه سفر از حداقل 9 هزار روبل آغاز می شود.

مطالب خواندنی دیگر:بررسی هزینه های سفر به مسکو
شهر مسکو

نرخ ارز شهر مسکو

واحد رسمی پول در کشور روسیه، روبل است. هر روبل روسیه معادل 100 کوپک است. در حال حاضر نرخ هر یک روبل روسیه برابر است با 270 تومان ایران.

آداب و رسوم شهر مسکو

هر شهر و کشوری بنابر فرهنگ و پیشینه ای که دارد، به یک سری آداب و رسوم احترام می گذارد. با وجود تنوع بالا در میان اقوام و فرهنگ های روسیه و مسکو، برخی مسائل در بین همه مردم این شهر اهمیت دارد. به عنوان مثال، وطن پرستی و غرور ملی تمام روس ها بسیار زیاد است و آن ها به کشور و فرهنگ خود بسیار می بالند. به همین دلیل از دیگران نیز انتظار احترام به فرهنگشان را دارند.

خانواده و اعضای آن در روسیه معمولا کم هستند اما تمام اعضای خانواده اهمیت و احترام بالایی دارند. برای سلام کردن در روسیه با یکدیگر محکم دست می دهند. هم چنین در روسیه آداب جالبی درباره هدیه دادن وجود دارد. به عنوان مثال ابتدا از پذیرفتن هدیه امتناع می کنند اما با اندکی تعارف و درخواست مجدد، هدیه را می پذیرند. یا این که خرید هدیه هنگام مهمانی رفتن به منزل دیگری یک رسم رایج است. البته در روسیه هدیه گرفتن برای تولد کودک نوعی بی احترامی و بدشگونی محسوب می شود.

آداب و رسوم شهر مسکو

مهم ترین جاذبه ها شهر مسکو

در سراسر مسکو می توان آثار فرهنگی و تاریخی و بناهای زیبا را یافت. هم چنین یکی از اصلی ترین جاذبه های فرهنگی در مسکو، موزه های زیبا و ارزشمندی است که در این شهر واقع شده است. از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری مسکو می شود به کلیسای جامع سنت باسیل اشاره کرد. کلیسایی بی نهایت زیبا، با شکوه و دیدنی که با ظاهر خاص خود به نماد مسکو و روسیه تبدیل شده است.

اگر به مسکو سفر کردید، علاوه بر بازدید از کلیسای سنت باسیل، حتما از موزه هنرهای زیبای پوشکین هم دیدن کنید. این موزه جز مهم ترین و معروف ترین موزه های دنیا قرار دارد. در صورتی که به نمایش های باله و تئاتر علاقه مند هستید، بازدید از سالن نمایش بولشوی را از دست ندهید. مسکو حتی ایستگاه های مترو بسیار زیبایی دارد که با طراحی های شکیل جلب توجه می کنند.

زمان کلیپ: 00:57
کلمه های کلیدی: